Alnagův bloček: Jak nenapsat RPG propadák?

Vytvořit novou verzi Dračího doupěte není jako vytvořit nějaké další divné RPGčko, kterých je všude spousta. Dračí doupě je hra, která je základní, určující, fundamentální hrou českého RPG trhu. A takovou má dobrou šanci i zůstat, pokud si její tvůrci uchovají odstup a rozum mezi ušima. Tady je pár bodů, které mne na to téma napadly. Myslím, že kdokoliv, kdo aspiruje na to takovou hru vytvořit, si z nich může vzít poučení.

1. Poznejte svoje klienty

Herní designér hodný toho označení by měl v první řadě vědět, pro koho svůj produkt vytváří. Jsou situace, kdy můžete nebrat ohledy na to, co si zákazníci myslí a co chtějí, ale tohle není jedna z nich. Pokud nějaký nezávislý designér ve volném čase vytvoří RPGčko, protože se mu chce a pak jej prodá pár svým přátelům, je to fajn. Ale to není obchodní model, který by byl myslitelný pro hru jakou je Dračí doupě.
V případě, že děláte hru, která má zasáhnout masy (ano, ČR je malá, ale to znamená, že okrajové choutky jsou ještě okrajovější), musíte se pokusit zjistit, co je pro takové masy přitažlivé. A to jim dát. První krok je vytyčit si, kdo tvoří cílovou skupinu. „Např. noví hráči ve věku 10-15 let.“ Nelze se s tím ale spokojit a začít prostě psát s tím, že „víme nejlépe, co by chtěli.“
Vezmu-li na pomoc reálný příklad, tak v době morálního i ekonomického přežití AD&D 2e si designéři Wizards of the Coast také nesedli na zadek s tím, že upečou produkt od oka. Nikoliv. Udělali obrovský, možná už neopakovatelný průzkum cílové populace, aby zjistili, co chce a co potřebuje. A to jí dali. Nemůže být sporu o tom, že třetí edice D&D byla jedním z největších obchodních úspěchů na poli RPG. Ne proto, že by byla extrémně inovativní, ale proto, že dala hráčům to, co chtěli ve hře dostat. Ať už bude psát Dračí doupě 2.0 kdokoliv, měl by v první řadě dát stranou svoje ego, touhu napsat si hru hlavně pro sebe a přemýšlet s orientací na trh. Vycházet z faktů, nikoliv z mýtických představ a zbožných přání, že všichni jsou stejní jako on.

2. Nejlepší možný odhad

Vím, co si myslíte. Altar není Wizards of the Coast. Nemá peníze na to, aby prováděl marketingové výzkumy, natož sledoval hráče, jak hrají, přes jednosměrné zrcadlo a rozsáhle to vyhodnocoval. Naštěstí i v této situaci se lze opřít o „nejlepší možný odhad“. Tento odhad pochopitelně vychází z toho, že Altar není dobročinná organizace, ale firma, která chce oslovit co největší část trhu. Pokud je to jinak, pokud cílem je splnit „vlhký sen“ nějakého rádoby designéra, tak potom je lepší tohle vůbec nečíst a jednoduše si hodit kostkou na to, do koho investovat peníze. S reálným rizikem, že i přes ustavenou značku a tendenci mnoha lidí si koupit prostě cokoliv projekt nebude zrovna dvakrát výdělečný.
Nicméně pro vytvoření RPG, které osloví širší publikum, lze z dosavadních poznatků vydedukovat přinejmenším několik následujících pravidel (je jich víc, ale nebudu Vám přece prozrazovat všechno :o)):
  • Hra by měla mít stoupající složitost
  • Hra by měla mít doplňky
  • Hra by měla pracovat se strategickým myšlením (resp. managementem zdrojů)

3. Stoupající složitost

Hráči se chtějí stále učit něco nového. Hra, která je plně ovládnutá, zcela pochopená, nudí. Zároveň ale musí být v počátcích dostatečně jednoduchá, aby se dala osvojit během pár minut a s pomocí kamaráda začít hrát v podstatě během chvíle. Je řada konkrétních způsobů, jak na to. To, v čem se shoduje, je, že základní mechanika je prostá, jednoduchá a maximálně uplatnitelná. K ní existují výjimky, doplňky nebo nadstavby, kterých s pokračující hrou postupně přibývá nebo se (jako ve 4. edici D&D) proměňují, tak, aby hra nikdy nestagnovala. Není nic nudnějšího, než když děláte totéž stále dokola.

4. Koloběh přírůstků

Vývoj hry, která si dělá ambice na ovládnutí trhu, by měl rovnou počítat s tím, že ji budete stále přiživovat novými doplňky. Myslet si, že vydáte pravidla a tím je to hotové, je nejen naprosto nepraktické pro vydavatele (jakmile trh pravidly nasytí, tak buď může vydat revizi, nebo se jít klouzat), ale také to neprospívá hře samotné. Opakovaně se ukazuje, že hry, které mají doplňky, jsou úspěšnější. Na regálech jsou víc vidět, vytvářejí dojem větší pestrosti, možnosti volby, atd. Pokud se podíváte např. na 4. edici D&D, kde schopnosti postav připomínají nákupní seznam, můžete se buď pošklebovat, nebo ocenit marketingovou dokonalost a naprostou svůdnost herních doplňků. Nevím, kdo to vymyslel, ale genialita obchodnického ducha zde dosáhla zřejmě vrcholu.

5. Management zdrojů

Hodně menších RPG se orientuje na hru v duchu „teď a tady“. Někdy do té míry, že nevyžadují vůbec žádnou nebo minimální přípravu ze strany hráčů. Překvapivě, existuje poměrně velká skupina hráčů, kterou baví se s postavami pižlat. Hráči chtějí plánovat, chtějí přemýšlet kam dál. Součástí „strategické části“ hry je dlouhodobé rozvažování o tom, které zdroje využít teď a které nechat na později, zda střádat na něco velkého nebo vyplácat zdroje po kouscích. Snaha udělat hru jednoduchou často jako první odkrojí tu část, která se zabývá managementem zdrojů. Je to jako ukrojit si 50% spokojených zákazníků. Protože, smiřte se s tím, některé lidi to baví.

6. Cesta nejmenšího odporu

Nejsnazší způsob, jak vyprodukovat úspěšné RPG pro český trh, je nejspíš na nějaké koupit licenci a nebo (což asi vyjde levněji) jej naklonovat (ať už legálně, třeba pomocí OGL, nebo díky skutečnosti, že herní mechaniky nelze chránit autorským zákonem ani patentem; lze chránit doslovné znění, ale vzhledem k tomu, že jde o jiný jazyk, to v zásadě nepředstavuje velký problém). Podíváte-li se na tabulku prodejů RPG, můžete usoudit, která RPG by byla nejlepšími kandidáty na koupi licence nebo "inspiraci":
  • D&D (licence na D&D asi bude drahá, ale existuje vylepšený klon D&D 3.5e – Pathfinder, který by mohl být podstatně lacinější)
  • World of Darkness (není v podstatě důvod, proč by se základní mechaniky nedaly překlopit do fantasy verze)
  • Shadowrun (platí totéž co výše, navíc si je s WoD stále podobnější)
  • Star Wars Saga Edition (tady existuje dokonce fanouškovská snaha vytvořit fantasy variantu, takže stačí jen vzít a použít)
  • GURPS
  • Warhammer
  • Rifts
  • Spycraft
Přinejmenším inspirace v těchto systémech dává dobrou představu o tom, co je populární a co se prodává. Je dobré zvážit fakt, že anglofonní trh nemusí být totožný s tím naším. Na druhou stranu v době globální kultury, která u nás panuje, nelze příliš předpokládat jeho výraznou odlišnost. Dnešní mládež hraje stejné počítačové hry, sleduje stejné filmy a seriály, poslouchá stejnou hudbu a má stejné idoly na téhle i opačné straně Atlantiku. Je velká pravděpodobnost, že co se líbí tam, se bude (v nějaké obměně) líbit i tady.
Nesejde příliš na tom, že upravíte reálie Dungeons & Dragons pro evropské poměry. Nesejde na tom, že vyměníte dvacetistěnnou kostku za 3k6. Nesejde na tom, zda bude mít atribut a jeho opravu nebo jen opravu. Nezáleží na tom, jestli bude systém čistě dovednostní nebo bude mít povolání a úrovně. Možná si myslíte, že ano, ale to je fatální omyl. Je to sice zábavné se o tom hádat, ale to je asi tak všechno, co je na tom zajímavé. Výše uvedené hry a celá historie RPG opakovaně dokazuje, že tytéž efekty (taktické a strategické elementy, vzrůstající složitost, management zdrojů, akcentace představivosti, možnost mezihráčského soupeření a mnohé další) lze dosáhnout mnoha různými (často protikladnými) způsoby. O způsoby však jde až v poslední řadě. Důležité je mít dobře promyšlený designérský záměr.
Pokud toto moje zamyšlení pomůže komukoliv, aby takový záměr vytvořil a prosadil, budu jen rád.
Napsal: Alnag
10.3.2012 17:58 - Jarik
Sparkle:
Takova hra existuje (ta na zaklade gamebooku LoneWolf)...
... jmenuje se to LoneWolf Multiplayer Gamebook.
A muzes v ni hrat nejen za Rytire Kai :)

Pravidla jsou vazne snadna. V 90% opisuji LW gamebook, a tech 10% jsou vychytavky kolem (jako je levelovani, boj skupiny, apod.) :D
10.3.2012 18:37 - noir
sirien:

"při hraní s dětma to je podle mě totiž hlavně o... no, interakci s dětma, ne o pravidlech."
-kolik toho máš s danou skupinou nahráno? Jak často se s takhle starými dětmi stýkáš? Odhaduju správně nulu v obou případech?

"navíc se mi nechce podporovat další vlnu snahy o demonstraci co všechno Ti kdo udělal."
Hustý, takže další demagogie? Ty už, siriene, střílíš z děla jiné dělo, všiml sis toho? Mě nikdo nic neudělal, jen ty se chováš jako sprostě. Nic víc.

Sparkle: Přesně. A pokud tuhle vlnu zájmu cítí i vydavatel, tak proč by to neriskl...

alef: To o rozptylu už jsem psal. Odpovědí je modularita. Každá věková skupina má své světy. Kluci ujíždí na Gormitech, holky na vílách a princeznách. Jedna pravidla by přece šla doplnit moduly pro pohádky, gormity-želvy ninja-Pokémony, disneyho víly/Harry Pottera/Foglara.

Hrál jsem takhle hru, kde byly tři děti - 5,6 a 7. V podstatě klasická pohádka, ale pro kluka tam byly bojovější pasáže, pro holky zase ukecávací/dobro konající. Po půl roce o tom ještě pořád mluví..

Traktor: "Nove RPG nemuze vzniknout mimo RPG komunitu. To plyne z toho, co to slovo Komunita znamena." Tomu nerozumím. Prosím o vysvětlení.

Dukolm: Dvě kostky jsou problém. Uvědom si, že do konce první třídy dělá dětem problém sčítání i dvou čísel... Každé číslo navíc děsně zdržuje.
10.3.2012 18:44 - Colombo
Píše:
Dukolm: Dvě kostky jsou problém. Uvědom si, že do konce první třídy dělá dětem problém sčítání i dvou čísel... Každé číslo navíc děsně zdržuje.

Mě to dělá problem doteď:D

Derivace z hlavy, ale na to sčítání musím mít kalkulačku:D
10.3.2012 18:52 - Dukolm
Jarik píše:
Dukolm: Dvě kostky jsou problém. Uvědom si, že do konce první třídy dělá dětem problém sčítání i dvou čísel... Každé číslo navíc děsně zdržuje.

s tím souhlasím ale v téhle hře nic nesčítáš, hodíš dvěma kostkami bílou a černou a ta s více puntíky vyhrává a pokud mají stejně vítězí bílá. takže jen drobná nástavba na člověče nezlob se v znalosti kostek.
10.3.2012 20:25 - Sparkle
Dukolm píše:
To že děti nedokáží mít rovnováhu mezi tím co chci a co chce stín je trošku problém ale potřebuješ ho odstranit? Jde o to aby se dítě bavilo ne?


A co když se děti kvůli tomu začnou mezi sebou hádat? Nevím o tom, že by u té hry bylo uvedeno, že to hraje vždycky jen jedno dítě s rodičem.

Dukolm píše:
Hra pro zkušené GM tak to si mě rozesmála, když jde to zvládnu zahrát s dětmi 9-13 bez vypravěče a nebo do hry zasahuji jen opravdu letmou korekcí. Když to hraji na OG tak si občas říkám že tam vypravěč z 95% není potřeba.

Kolikrát si to hrála celkově a s dětmi pod 13let? nebo si to jenom četla a děláš si názor podle toho.


Nehrála jsem to, stačilo mi přečíst si pravidla, v nichž není nic o tom co je to RPG, jak vést hru, tipy na zápletky... ty si přečti ta pravidla ještě jednou a opravdu se zamysli nad tím, jestli to podle nich dokáže upánit člověk, který až dosud nevěděl, co je to RPG?

Jarik píše:
Sparkle:
Takova hra existuje (ta na zaklade gamebooku LoneWolf)...
... jmenuje se to LoneWolf Multiplayer Gamebook.
A muzes v ni hrat nejen za Rytire Kai :


Budu si tu hru muset pořídit... před pár týdny jsem vyhrabala staré LW gamebooky a hned mě trklo do hlavy, že tohle by zvládaly i malý děcka...
10.3.2012 20:29 - alef0
Sparkle, hej, ale jeden človek nie je reprezentatívna vzorka, to zase uznáš. Dokonca aj to, že skauti sú iní, nerobí nejaké závery, že to chcú všetci. Na jednej strane máš veľkú pravdu, že čo nepochopí skaut, nepochopí nik (z hľadiska pravidiel); na druhej strane nie je pravda, že čo chcú skauti, chcú aj všetci. (To len aby sme nedošli k ďalekosiahlym záverom o "indie" a spol. čo tu padli od iných).

Inak ale máš veľa skúseností, čo je dobre, nádeje do teba a tvojej stolovky vkladám minimálne ja.

Oranžový traktor chápem tak, že je dosť zvláštna predstava, že sa tu vynorí niekto v duchu "ženy, chlapi, neviem, o čom tu točíte o tých erpégé, ale tu mám svoju hru, hráme to desiati, točíme tam príbehy o Rumcajovi a moje deti to žerú. Tu sú pravidlá na 10 strán."

EDIT:
Píše:
ty si přečti ta pravidla ještě jednou a opravdu se zamysli nad tím, jestli to podle nich dokáže upánit člověk, který až dosud nevěděl, co je to RPG?

To asi nie. Na to sú pravidlá písané dosť minimalisticky. Je to rovnaké ako Dungeon Squad vs KaM a to ani ten KaM nie je asi testovaný na tabulách rasách.
10.3.2012 21:27 - Dukolm
Sparkle píše:
A co když se děti kvůli tomu začnou mezi sebou hádat? Nevím o tom, že by u té hry bylo uvedeno, že to hraje vždycky jen jedno dítě s rodičem.

Nic takového netvrdím ale na co tam máš bombóny a jejich mechaniky. A jinak 3 hry s dětmi se mi nic takového ani náznakem nestalo že by se někdo začal hádat ohledně něčího stínu. "Ale co jsou zkušenosti proti teoretické úvaze."

Sparkle píše:
Nehrála jsem to, stačilo mi přečíst si pravidla, v nichž není nic o tom co je to RPG, jak vést hru, tipy na zápletky... ty si přečti ta pravidla ještě jednou a opravdu se zamysli nad tím, jestli to podle nich dokáže upánit člověk, který až dosud nevěděl, co je to RPG?

Ověřeno praxí dokáže dospělý jako nic a dobrou hru, dítě věk 13 taky v pohodě a stačily jim vytištěné pravidla, které nosím v deskách.

Začínám si myslet že až moc pohybuješ jen v jedné skupině(skautu) a tím máš jen jeden pohled na věc.(neber to nějak útočně ale tohle je problém většiny lidí pracujících s dětmi a dlouho působících v jedné organizaci) Nápad s deskovkou je dobrý, protože kdybych měl Shadows upravit pro nováčky a děti šáhnu po zpracování tématu(setingu) na kartičkách,... postavy, místa, .. A popis první hry jako nějaké deskovky.
10.3.2012 21:35 - Sparkle
alef0 píše:
to ani ten KaM nie je asi testovaný na tabulách rasách.


Prý je, dle tvrzení autora.

Dukolm píše:
Ověřeno praxí dokáže dospělý jako nic a dobrou hru, dítě věk 13 taky v pohodě a stačily jim vytištěné pravidla, které nosím v deskách.


Tak to schválně zkusím vyzkoušet. Kéž bys měl pravdu. Když jsem naposledy předváděla RPG skautským vedoucím, tak mi fňukali, že když v tom nebude mapa, tak je nenapadne zápletka.
10.3.2012 23:30 - alef0
Píše:
Nápad s deskovkou je dobrý, protože kdybych měl Shadows upravit pro nováčky a děti šáhnu po zpracování tématu(setingu) na kartičkách,...

Opäť postraším s Mouse Guardom: v krabicovke sú presne na toto tie drevené figúrky myší, kartičky na zbrane, conditions a ktovie ešte čo.

V Shadows si to neviem predstaviť, ale ten princíp, čo hovoríš, môže veľmi dobre fungovať.
11.3.2012 01:09 - Vojtěch
Myslím, že to co tu teď řešíme, není ani tak problém pochopitelnosti systému pro děcko, ale to, jak udělat z člověka, co doteď znal nanejvýš Žolíky a Člověče nezlob se vypravěče. Beginner box pro Pathfinder na to myslím má obstojné dobrodružství, nevím jak vypadá 4E Starter Set, ale rady v DMG mají také dobré. Chtělo by to mít nějaký ten Bílý hrad, kde budou situace, které mohou nastat vypravěči vyloženy a pravidla ho ve chvíli možné nejistoty podpoří a povzbudí, případně nabídnou alternativy k vyústění situace, které by ho postrčily k dobrým návykům na řešení situace. Třeba znovu zopakovat rady z příručky, na místě, kde se postavy mají nekam vyškrábat mít popisku pro případ, že se jim to nepovede -je to v pořádku, to se stane, nepanikař, hele tady je co delat dál. Ty na to buď připraven a taky si schovej nějaký nápad kdyby se to opakovalo. NEBO Jak se rozhodnout? Ano, jestli se ti to takhle líbí a hráčům také, tak je to správně. Jde hlavně o zábavu.

Myslím, že učením za pochodu se dá lecčeho v tomto směru dosáhnout a že jedna dobře umístěná rada je lepší než jen seznam pouček, které často nebývají hned čteny.
11.3.2012 01:22 - sirien
Sparkle píše:
Když jsem naposledy předváděla RPG skautským vedoucím, tak mi fňukali, že když v tom nebude mapa, tak je nenapadne zápletka.

Tohle mi mimochodem vyvolává v hlavě určitou pochybnost o duševní kapacitě skautských vedoucích.

Jakub: Vydat RPG může s klidem někdo mimo RPG komunitu - prostě firma, co jinak dělá např. deskovky nebo beletrii vydá RPGčko, které navrhne nějaký hráč, jehož interakce s lidmi kolem RPG se omezují na vlastní herní skupinu a ani vydavatel ani autor se dál nezapojí do žádných fór, conů ani ničeho podobného, možná sem tam vydají nějaký ten sourcebook když se to bude dobře prodávat.

Sparkle: a jak přesně Ti pravidla pomůžou, když se Ti hráči začnou hádat? A je úplně jedno jestli děti nebo teenageři nebo dospělí. Fakt by mě to zajímalo, protože tenhle argument čtu taky po nevim kolikátý a doteď sem neviděl praktickou aplikaci axiomu, z něhož vychází - tj. ukončení hádky u hry citací ze Svaté Knihy Pravidel. Takhle to prostě nefunguje, umlať někoho pravidlama a možná ukončíš hádku, ale stejně ho nasereš a hru mu zkazíš, nulovej profit.

noir: pokud se tak moc toužíš hádat, tak si na to tentokrát někoho jiného, v kulturních tématech je to s Tebou sice sem tam zábava, nicméně u RPG tématu spíš otrava.

U předškolních a ranně-školních dětí mi nějak nejde do hlavy že by si procházely hromady příruček a kombily featy... takže pravidla která jsou potřeba jsou pravidla s jednoduchou a universální resolution mechanikou, možná s pár dodatečnými archatipálními moduly (velmi jednoduchá C&L variace atp.) Tj. jakákoliv moderní pravidla sesekaná na nejzákladnější core - od STs a d20 přes FATE až po Shadows.
To že je moje zkušenost s touto skupinou mizivá přiznávám (a ne poprvé), nemám a ani jsem nikdy moc neměl na malé děti trpělivost. Na druhou starnu minimální zkušenost je mnohdy objektivnější pozice než rozsáhlá omezená zkušenost (např. zkušenost pouze s vlastními dětmi) a nevšiml jsem si, že bys někde psal statě o tom jak každé léto na pionýrském táboře mastruješ capartům.

FYI existují pravidla (a ne jedna) která zvládají zároveň ninjy, princezny, hvězdné piráty, víly a kdeco dalšího i bez dodatečných modulů (a to nejen mechanicky, ale i vysvětlením co a jak dělat). Zkus si je dohledat než budeš pokračovat v teoretizování, zníš mi jako dračákysta co zná o, + a možná Stín co popisuje jak by mělo vypadat úchvatné ultimátní RPGčko.

PS - naučit se kliknout na to tlačítko CITE pod oknem odpovědi nebo označit text něčího příspěvku a kliknout na ty uvozovky v záhlaví toho příspěvku je práce na deset vteřin, taky by Tě to neukouslo.
11.3.2012 08:16 - Wild West
Základní přístupové dilema (poznámka 771) trvá a kontaminuje debatu i nadále.

Pokud někdo věří na to, že více RPG=Více Adidas (Alef), pak mu nelze vysvětlit, v čem je problém s překladem Mouse Guarda a proč to možná není nejlepší nápad.

Opačný extrémní názor - co by šlo lépe prodávat - asi dojde k tomu překladu Pathfindera. Je to zřejmě main mainstream v tuto chvíli, tak co by mělo vyhrát jiného. Já fakt nevím - debata o Pathifinderu CZ vedla tak nějak do autu, nejspíš proto, že nikdo nemá půl milionu.

Většina konstruktivnějších nápadů postupuje někde mezi. Třeba Jerson; ON potřebuje nové RPG (kolem něho třeba nikdo další, ale co je Jersonovi do toho), tak si ho udělá a prosadí. Určitě lepší, než nad tím planě mudrovat, jako třeba já.
Jo, a samozřejmě je za tím ještě nevyslovená otázka angličtiny. Mladší Jersonové mají větší šanci něco prostě přeložit, co už je hotové.

Nebo Sparkle - objevila niku na trhu, ještě RPG nedostatečně poznamenanou, a přemýšlí, jak nacpat RPG na pískoviště a mezi skauty. Tady je asi KaM možné řešení, ale problém je v tom, že kreativní Jersonové už mají svoje vlastní oblíbené systémy a budou špatně spolupracovat na šíření jednoho nápadu, který je možná pro daný účel nejlepší.

Noire, to, že DrD už neexistuje, je úžasný nápad. Doporučuji všem módním návrhářům coby skvělý slogan.

Asi jako ubližky a upánit; zjevně největší výsledek této debaty.
11.3.2012 09:13 - ShadoWWW
Pathfinder Beginner Box je nejlépe hodnocená současná hra pro začátečníky. Na začátku má dobrodružství pro jednoho hráče (ala Jarikovo dobrodružství), kde si hráč může odzkoušet, jak hra zhruba funguje a jestli ho to chytí. Má předpřipravené postavy (ale současně samozřejmě i pravidla, jak je vytvořit), papírové figurky a celkově zjednodušená pravidla (oproti klasickému PF) právě proto, aby byla přístupnější širšímu publiku.

GM má ve své příručce předpřipravené dobrodružství (ala Bílý hrad), které ho ale oproti Bílému hradu vede doslova za ručičku a GM tak ani nemusí znát dopodrobna ostatní pravidla. Proto je také ukázkové dobrodružství hned na začátku příručky pro GM, ne na jeho konci, jak to obvykle bývá. Veškeré potřebné informace má GM během dobrodružství vždy po ruce. Ve hře je i přiložená velká mapa (herní plán) jeskyně + spousta doprovodných ilustrací. Po dobrodružství následuje popis toho, jak řídit hru a co všechno obnáší práce GM. Na konci je nastíněno okolí městečka Písek jako základní setting. Nezachází se do složitých podrobností, ale informací je dostatek, aby si GM udělal jasnou představu a jsou mu předloženy náměty na několik dobrodružství dopředu.

Celkově mají pravidla kolem 170 stran (srovnejte s DnD nebo základním PF) a jsou plné doprovodných ilustrací. Po celou dobu jsou hráči i GM vedeni za ruku a nedochází k situaci, že by se v pravidlech ztráceli. Jak už jsem napsal, je to nejépe hodnocená ready-to-play hra pro začátečníky.
11.3.2012 09:31 - Vojtěch
Právě tenhle přístup je myslím potřeba. Deskovky mají většinou vyčerpávající pravidla, která obsahují vsechny situace, které mohou nastat a to v RPG nejde. Hráče je myslím třeba podržet na kroku do prázdna.
11.3.2012 12:38 - alef0
Píše:
Pokud někdo věří na to, že více RPG=Více Adidas (Alef), pak mu nelze vysvětlit, v čem je problém s překladem Mouse Guarda a proč to možná není nejlepší nápad.

Hej, ja si myslím, že doba, keď tu bude zase Jedno Pravé RPG, už skončila. Problém s Mouse Guardom je rovnaký ako s Pathfinderom: nemáme pol milióna. (Na MG menej.)

Zvyšok debaty, ktoré tu robíme, je čisté špiritizovanie (čo nie je kritika!). Ale mohol by si mi ešte raz vysvetliť, prečo môj nápad (teraz si predstavme, že máme milión) nie je najlepší nápad a to bez hmly a oparu.

-------------------

Kúpil som si Happy Birthday Robot (PDF, $10). To je hra o písaní mikropoviedok s robotom pre deti. Nečakajte žiadne tiahle veci, príbehy sú to fakt miniatúrne, na úrovni pokročilej Lály :-) Jadro pravidiel je na jednu stranu, ale zvyšných 31 milo ilustrovaných (think leporelo) ukazuje vzorové príbehy, ktoré z toho vypadli, postup hrania, komentáre v sidebaroch od učiteliek, ktoré to hrali, kopa ilustrácií a formu, že to naozaj musí pochopiť takmer každý, koho to zaujme témou.

Keď ktosi hore hovoril o Shadows alebo Dungeon Squad vs KaM , tak toto je ten rozdiel vyvedený do krásy.
11.3.2012 14:58 - ShadoWWW
No, já trochu pochybuji o tom, že licence na MG by při správném jednání byla tak drahá. Menší firmy většinou spíš zajímá, v čem by bylo vydání jejich hry u nás přínosné (což nemusí být nutně jen peníze předem za licenci).

Druhá věc je, že si nejsem jistý, nakolik by se MG u nás prodával, už když vezmeš jen základní cenu v $. (A přeložená hra by nejspíš nebyla o moc levnější.) U hry za 1000,- Kč a víc už musíš dost dobře zdůvodnit, v čem je ta hra tak výjimečná oproti levnějším.
11.3.2012 15:02 - ShadoWWW
Jinak analogie z literatury: V 90. letech tu nastal boom fantasy knih (a taky gamebooků), a protože tu nebylo dost kvalitních autorů, hodně se překládalo. Hlavně z polštiny. Byla to docela úspěšná koncepce.
11.3.2012 15:19 - alef0
Hej, MG lacnejšia licencia, menej "očividný" predaj. PF drahšia licencia, drahšia tlač (= viac strán), väčší optický potenciál, lebo "veď všetci hrajú D&D".

S prekladmi súhlasím. Tuším aj Taliani tak fungujú, že prekladajú tých pár lepších malých hier, detto Poliaci.
11.3.2012 17:12 - Sosáček
Tak Polsko ma skoro ctyrikrat vic obyvatel nez CR, Italie vic nez petkrat vic.
11.3.2012 20:01 - Wild West
Nevím, kdo vymyslel, že náklady licence jsou půl milionu. Bavili jsme se o nákladech tisku bez licence. Crowen sice vypálil na počátku několikanásobek, ale potom jsme ho s Bouchim trochu přeřvali (ne přesvědčili; to je vyloučené).

Půl milionu za předpokladu licence za nulu nebo v desítkách tisíc. Pokud by měla být licence drahá podnik ztrácí smysl. Což si každý majitel práv snadno spočítá, že nemůlže chtít zas až tak moc.

Pokud chcete racionální debatu o prodávání, pak má smysl jedině za předpokladu, že si to koupí alespoň 500 lidí. A io to je strašně málo, abyste se do toho vešli (kus něco přes tisícovku a jste an nule.)

Myslím, že v tom se skrývá moje odpověď na reálnost Mouse guardu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Alnag

Alek Lačev

Věk: 33 let
Bydliště: Praha
Ukončil aktivní hráčskou kariéru v roce 2014.

Hry, které jsem hrál: 13th Age, Advanced Dungeons & Dragons 2e; Čas pro hrdiny; D20 Modern; Dračí doupě 1.2 a 1.5; Dračí doupě plus; Dungeons & Dragons 3e; Dungeons & Dragons 3.5e; Dungeons &...více
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10951495170593 secREMOTE_IP: 18.223.20.57