sirien
7.10.2019 20:16
JaD tvorba: Autorská diskuse
Poněkud (i když ne úplně zcela) soukromější diskuse k vývoji JaD

(Tahle diskuse je "viditelná" (v panelu Aktualit) jen členům skupiny - nicméně je nalezitelná a přístupná)

Errata


Noc goblinů
Úsvit objevů
Soumrak v mlhách
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
24.3.2020 20:03 - LokiB
sirien: vím, že to máte spíš jako výměnu názorů mezi sebou, omlouvám se za vstup ... ale fakt chcete takhle natvrdo šoupat DnD hru někam směrem k Blades? (tak to na mě působí).
Jako ne že by to nebylo možné, ale pro mě to pak už nebude moc DnD, tak jak jsem ho znával (což u nových hráčů nevadí asi), kdyby to moc brutálně takhle tlačilo postavy "dohromady".
Je to pro hru fajn, když to tak hráči chtějí ... ale nepřijde mi, že by to bylo až tak obvyklé a vyžadované. Být všichni z jedné kumpanie, řádu nebo čehokoli, je často spíš opruz omezení.
24.3.2020 20:08 - sirien
ano, chceme.

DnD cos znával taky mívalo THAC0 a prestižky a nemělo výhody a nevýhody. Kde je těm časům konec.

Plus se mi zdá, že dopad tohodle snadno ignorovatelnýho addonu přeceňuješ - ve skutečnosti to je totiž naopak snaha tomu násilnému spojování postav co se běžně z nutnosti děje předejít; plus again to je jen formalizace toho, co se v radách pro hru doporučuje už věčnost všude možně.
24.3.2020 20:25 - LokiB
Ok, jak myslíte. Já po tom velkou poptávku nevidím, ale tak to je moje bublina, chápu, že to třeba vnímáte jinak.
Z jiných diskusí zde jsem viděl, že někteří poměrně silně přistupují způsobem "je to v pravidlech, tak to tak budeme hrát. rozhodli jsme se pro JaD, takže se skupinovým backgroundem. kdybyste chtěli bez něj, můžeme hrát DnD 5E".

Jak jsem psal, šlo jen o dotaz, jestli to jako autoři vidíte jinak, je to na vás. nevím, proč do toho musíš míchat poznámky na THAC0 :) ale tak to bys nebyl ty, že jo. Nebo snad má 5E v PHB takovouto věc? a to nemá THAC0 ;)

Jestli máte inspirace v takovýchto doplňcích, ok
24.3.2020 20:30 - Tarfill
I s individuálním backgroundem půjde hrát JaD. Já sice skupinové zázemí taky moc nemusím, ale dokážu si představit spoustu situací, kde to hráčům pomůže. I kdyby to byla pouze inspirace, ať to tam je...
24.3.2020 20:40 - Log 1=0
Navíc je tam i volba náhodná sebranka, takže kdo ji chce hrát, o nic nepřijde.

Spíše teď nevím, jak to pojmout teď. Některé půjdou snadno (řád asi fakt nebude problém), ale u jiných fakt nevím.
24.3.2020 21:04 - Tarfill
Logu, připomeň mi, kde ten text najdu... Dlouho jsem teď vývoj nesledoval a rád bych si teď něco početl...
24.3.2020 21:06 - Aegnor
LokiB píše:
Z jiných diskusí zde jsem viděl, že někteří poměrně silně přistupují způsobem "je to v pravidlech, tak to tak budeme hrát. rozhodli jsme se pro JaD, takže se skupinovým backgroundem. kdybyste chtěli bez něj, můžeme hrát DnD 5E".

Skupinový background může být označen jako volitelný, to si myslím není vůbec problém.
24.3.2020 21:38 - Log 1=0
Tarfill píše:
Logu, připomeň mi, kde ten text najdu... Dlouho jsem teď vývoj nesledoval a rád bych si teď něco početl...

https://docs.google.com/document/d/1MJBmM1uNvnjy86Y3Oa-b1kAcnXlXRFZry5bLWbZMzEM/edit#heading=h.a3vi69zf58ve
Pár dalších věcí najdeš v gdrive - PHB v záhlaví
24.3.2020 22:04 - sirien
LokiB píše:
proč do toho musíš míchat poznámky na THAC0

snažil sem se poukázat na fakt, že DnD samotné se mění. THAC0 byla ikonická mechanika (a je pryč), prestižky byly ikonická část char-buildu (a sou pryč), skill challenges nebyly, pak si jako jedna z mála 4e věcí získala kredit mezi hráči - a je pryč. Výhody/Nevýhody byly mechanika která když přišla tak spousta hráč koukala nejistě, jestli to je DnD-ish nebo trochu moc Fate-ish, dneska to je ikonicky vyzdvihovaná část 5e. DnD kdysi nemělo dovednosti a nemělo ani backgroundy. Dneska má obojí. Zato vždycky napříč edicemi to byla hra o spolupracujících skupině dobrodruhů. Takže o to, že by addon v podobě skupinových backgroundů učinil JaD ne-DnDčkovými mi přijde hodně přehnaný.

Log 1=0 píše:
ale u jiných fakt nevím

Já sem na to koukal a myslim, že by neměl bejt problém nikde - jen sem si to chtěl nejdřív ujasnit tady v diskusi než začnu něco komentovat / navrhovat přímo v tom dokumentu.
24.3.2020 22:14 - Gurney
Ty skupinové backgroundy vypadají fakt dobře.
25.3.2020 11:18 - Tarfill
Možná mi to uniklo, každopádně je někde v těch sdílených složkách pro PHB přehled kapitol? Ve smyslu - co se bere jako čistě nedotčenej text sloužící jako předloha, co se bere jako text, na kterej se nemá sahat a kde je text, který je třeba upravit přednostně?
Přiznám se, že v tomhle trochu plavu...
25.3.2020 11:39 - sirien
Tarfill: ne, neni.

Soubory které jsou označené jako "PH - X", tj. pouze právě s jedním číslem na začátku (např. PH - 2 - Tvorba postavy) jsou původní texty z PHB (ShadoWWWův překlad).

Soubory, které mají nižší úroveň číslování jako "PH - X.Y -" (např. PH - 2.1 - Rychlá tvorba postavy) jsou nové texty v nichž se nějakým způsobem pracuje.

...ale to je spíš popis současného stavu, ono v tom nejspíš bude průběžně trochu chaos :)
25.3.2020 11:43 - Tarfill
OK
26.3.2020 14:28 - Tarfill
Logu,
přečetl jsem si aktuální soubor kapitoly kolektivního zázemí a musim uznat, že je to fakt slušná práce! Ačkoliv se některé rysy / ideály / vady místama opakují, docela jsem se divil, jak jsi na některé různé detaily přišel.

Každopádně napsal jsem k tomu pár svých mini postřehů, kdyby něco. Jestli je uznáte jako bezvýznamné, rovnou je mažte.

edit: stejně jako jakékoliv další v jiných kapitolách...
27.3.2020 20:26 - Log 1=0
Prošel jsem si připomínky od Trafilla, některé zapracoval, ty větší (víc než "změň slovo") budu promýšlet, až budu vědět konkrétní připomínky od siriena, případně dalších lidí.
27.3.2020 20:39 - sirien
Log: ok, tak pokud sme se aspoň rámcově shodli tak já se na to při nejbližší příležitosti vrhnu (hned zejtra, nejspíš). Rovnou při tý příležitosti vezmu nějakej další text co tam na mě čeká :)
29.3.2020 13:53 - Log 1=0
sirien píše:
(hned zejtra, nejspíš).

Tak to asi nevyšlo...
1.4.2020 18:07 - sirien
Log: njn. Můj život bohužel občas obsahuje nečekané věci mimo RPG oblast.

Počítám s tím, že původní kapitolu 2 pošleme kompletně k čertu. Ty dokumenty sem proto trochu přeskládal:
- 2.0: nově založený dokument, osnova pro kapitolu 2 Tvorba postav
- 2.1: kolektivní zázemí (původně 5.něco) - tuhle celou pasáž vidim přehozenou sem
- 2.2: tvorba postavy - tvorba individuální postavy (původní Logův text)

Anyway, zkusil sem se nějak vyjádřit k těm kolektivním zázemím... a děsně sem narazil, protože to co mám v hlavě mi nejde ani vepsat do toho textu, ale ani mi to nejde moc sepsat načisto. Jakože tu už do toho čumim hodinu :/ Což mi dost leze krkem, protože když sem si tu hodinu našel, tak mám zjevně kreativní blok a nejsem schopnej jí využít.

Musim si to nechat trochu převrátit v hlavě párkrát a pak se k tomu vrátim s už konkrétníma návrhama.




INDIVIDUÁLNÍ ZÁZEMÍ.

Trochu mi leze krkem že 5e bez licence vyžralo takový ty klasický obecný (Řemeslník) a hrdinský (šlechtic, voják...) záležitosti.

Ty popisy by asi bylo dobrý upravit tak aby nevyznívaly jako něco, co postava teď dělá, jako spíš jako něco, z čeho postava pochází (a mohla to v minulosti dělat sama, nebo to může být jen její rodinné zázemí...)

Může mi někdo prosím vysvětlit, jakej je ksakru rozdíl mezi Ideálem a Poutem? Teď koukám do 5e SRDčka jak magor a nějak mě to míjí - měl sem za to, že Ideál je abstraktní, obecná motivace postavy a Pouto je nějaký konkrétní vztah - ale co teď koukám tak půlka pout co vidim na mě působí jako ideály (jakože pouto: Chci být slavný. To je jak Ideál: Sláva. Chceš se proslavit. WTF?) a naopak a obecně mi to přijde jako jedna hromada stejnejch věcí arbitrárně rozdělená na dvě.
1.4.2020 19:15 - ShadoWWW
Viz zde, kde o trochu dál jde najít definice Ideálů a Pout. Což jsem se teď díval, že máme špatně ukotvenou část Osobnostní rysy. Má to být nadpis o jeden řád výš (stejně jako Jazyky).
1.4.2020 19:26 - Log 1=0
sirien píše:
Trochu mi leze krkem že 5e bez licence vyžralo takový ty klasický obecný (Řemeslník) a hrdinský (šlechtic, voják...) záležitosti.

To mi povídej.
sirien píše:
Ty popisy by asi bylo dobrý upravit tak aby nevyznívaly jako něco, co postava teď dělá, jako spíš jako něco, z čeho postava pochází (a mohla to v minulosti dělat sama, nebo to může být jen její rodinné zázemí...)

Skutečně?
Já to záměrně psal takhle. Ono totiž zázemí pojaté jak říkáš svádí k tomu, chápat to jako minulost, něco, co postava nechala alespoň z části za sebou.
To podle mě není úplně ideální přístup, spíš by to mělo být něco, co je stále součástí její identity, něčím, k čemu se vrací, kým je, když zrovna nedobrodruhuje, něco, co nemůže a nechce nechat odplynout.
Pak jednak lépe zapadá do světa, protože někam patří i mimo nebezpečné aktivity, a jednak dává smysl, že i na 20. levelu má schopnost svého zázemí.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.079287052154541 secREMOTE_IP: 3.15.143.207