sirien
7.10.2019 20:16
JaD tvorba: Autorská diskuse
Poněkud (i když ne úplně zcela) soukromější diskuse k vývoji JaD

(Tahle diskuse je "viditelná" (v panelu Aktualit) jen členům skupiny - nicméně je nalezitelná a přístupná)

Errata


Noc goblinů
Úsvit objevů
Soumrak v mlhách
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
6.3.2021 15:19 - LokiB
sirien: hele ... napsal jsem pár komentářů a oprav ke kouzlům 4-6.

je tam pár věcí, které mi přijdou, že jsou globální.

třeba používáš tam často spojení "Krychle o straně X sáhů" ... krychle má ale hrany, její stranou je čtverec (o nějaké straně nějaké délky), takže takhle psané to nedává smysl.

Měl by to někdo projít a všechny strany krychle přepsat na hrany :(
6.3.2021 15:23 - shari
LokiB píše:
Měl by to někdo projít a všechny strany krychle přepsat na hrany :(

ok
6.3.2021 15:36 - sirien
Ten text kouzel neni moc můj - je to mišmaš ShadoWWWa, mě a Shari :)

Jinak tam je víc věcí, třeba to že mi zjevně unikly tvary kouzel, které bohužel mají být s velkým písmenem (teď mě Shari zaškrtí).
6.3.2021 20:17 - LokiB
Ještě jedna globální poznámka:
tvary "můžou" resp. "nemůžou" jsou brány stále ještě jako hovorové a nevhodné pro psaný text, imho včetně toho pravidlového.
Držel bych se spisovných tvarů "mohou" resp. "nemohou". Ano, pražákům to zní už dneska trochu knižně, ale knižní to není :)
6.3.2021 20:29 - Pan Bača
no ono je víc věcí, které bych raději viděl jinak... ale co už..

jinak jsem dokončil první čtení až po bestiář, a protože druhé už dělá někdo, kdo češtinu umí, můžeme opravovat všechna velká písmena apod.

a protože Shari prošla i těch 250 stran kouzel, jsme skoro na 800 zkontrolovaných stranách
6.3.2021 20:41 - LokiB
Pan Bača píše:
no ono je víc věcí, které bych raději viděl jinak... ale co už..


já bych na to nerezignoval. jak to budou jednou v tisku, už to nikdo nevrátí a zbytečně si budete drbat hlavy, že to mohlo být lepší...
6.3.2021 20:45 - Pan Bača
no ono moje prosazovaná slovesa vzoru "sázet" můžou být tak i tak, takže tam nemám moc co argumentovat..

to je třeba šlapat na krk "vedoucímu".. nebo apelovat na "ofic. korektorku" ;-)
6.3.2021 20:56 - shari
sirien píše:
Jinak tam je víc věcí, třeba to že mi zjevně unikly tvary kouzel, které bohužel mají být s velkým písmenem (teď mě Shari zaškrtí).

Tak snad hotovo... ne, na škrcení jsem nepomýšlela, ale...
LokiB píše:
tvary "můžou" resp. "nemůžou" jsou brány stále ještě jako hovorové a nevhodné pro psaný text, imho včetně toho pravidlového.
Držel bych se spisovných tvarů "mohou" resp. "nemohou". Ano, pražákům to zní už dneska trochu knižně, ale knižní to není :)

...pokud budu muset vracet tohle, pak opravdu budu chtít někoho zaškrtit.
6.3.2021 21:37 - sirien
ofic korektorka se naštěstí zdá být poměrně jazykově moderně laděná :p
6.3.2021 21:53 - LokiB
Loki se cítí smutný
6.3.2021 22:01 - LokiB
Ale když už jsem takhle hnidopišský ... "Kužel o velikosti 12 sáhů", jako pro pravidlové potřeby to chápu, ale jinak je to významem už trochu za hranou :) Kužel nic jako "velikost" nemá ... má "délku" (počítáme-li ho naležato) či hlavní průměr/poloměr.
Stejně jako přímka nemá velikost 12 sáhů třeba. Ani hrana krychle nemá velikost, má "délku". nebo Zpráva nemá "velikost 10 slov".
U tvarů či té Zprávy by se hodily adekvátní pojmy. Jinde může velikost zůstat (má velikost pěsti ... to je ok)

Au au au... nebijte mě, to bolí
(ověřoval jsem to v Kouzlech 4-6 stupně, tam je to chybně asi jen na 6 místech, takt o není tak hrozné)
6.3.2021 22:07 - sirien
A co bys navrhoval?

Kužel má definovanou veličinu "velikost" která funguje jako proměnná a definuje jeho délku od sesilatele a šířku v nejzazší vzdálenosti od sesilatele. Nějak mě nenapadá jaká "korektní" proměnná by dokázala zahrnout obojí (pokud bychom nešli do technického "integer kužele", což jaksi...)
6.3.2021 22:45 - LokiB
Pakliže parametr kužele "Velikost 12 sáhů" v sobě obsahuje jak informaci o "délce", tak "šířce", myslím, že to může úplně stejně platit, když to bude "Kužel délky 12 sáhů" ... tedy informace o šířce v tom bude už v definice stejně zakletá, jako v současné "velikosti". Když už máš definici "kužele", tak to určíš v ní stejně, jako to nyní určuješ pro "velikost 12 sáhů", a bude to stejné pro "délku 12 sáhů"

jako rozumím tomu důvodu, proč se volila Velikost (jakože etalon třídy kužele), ale nedává to (mně tedy) moc smysl, ve spojení se sáhy ... kdybys měl "Kužel velikosti 12", a v definici bys měl, co to znamená pro jeho délku a šířku, tak je to ok. Ale "Kužel velikosti 12 sáhů" ... je pro mě pojmově nehezké. Nebo kdybys to překládal jako "12 sáhový Kužel", tak je to taky ok (a odpovídá to přesně originálu), jen prostě ta "velikost" (která v originále také není), tam hapruje.

U hrany krychle se ale velikost za délku asi nahradit může bez problémů.
6.3.2021 22:56 - sirien
problém je že když řekneš "délka kužele", tak to zmatečně může vést k domněnce že jde jen o délku - čtenář si pak bude složitě domýšlet šířku a bude vymýšlet různé "přirozené" varianty jako 90° (náhodou +- správně, ale...), 45°, možná 60°, ale možná i 120° (+- rozsah lidského vidění) atp. Což jsem u jiných systémů viděl v praxi.
7.3.2021 11:50 - LokiB
Chápu. Podle mě to platí stejně i pro "velikost kužele", ale nechci to nějak dál hrotit. Rozumím tvým důvodům, i když s nimi nesouhlasím :) nepřemýšlel jsem nad tím tak dlouho, abych dokázal říc, proč nejít cestou originálu "12 sáhový kužel".

Pak taková další globální hnidopišská věc ... u Koule a možná i jinde občas píšete:
"Mlha se rozšiřuje kolem rohů"

Imho se tam mlha nerozšiřuje, zůstává stále stejná (tohle dává falešný pocit, že zvětšuje svoji velikost nad stanovený limit), ona se jen "šíří i kolem rohů".

Jako můžu to psát do překladů místo do tvorby JaD, jestli to tady není praktické.
7.3.2021 12:59 - sirien
12 sáhový kužel by asi šel, ale je to trochu nesystematický zápis oproti zbytku.

Šíří místo rozšiřuje je asi dobrá oprava, ale týká se všech tvarů, nejen koule. Jinak ono nejde o mlhu ale o způsob kterým se kouzlo rozpíná od výchozího bodu do prostoru (viz tvary kouzel kapitola 10).
7.3.2021 13:13 - sirien
Mimochodem potřebuju poradit s jednou jinou věcí.

Původně jsem chtěl ze všech seznamů udělat dodatky a dát je na konec knížky. Do toho spadly dva problémy.

1 - bestiář. Aktuálně je součástí kapitoly 9 o Vedení hry. Dát ho jako dodatek by znamenalo mít buď vedení hry, pak magii, pak bestiář a pak kouzla, což je divný, nebo mít vedení hry, magii, kouzla a bestiář. Původně sem myslel že to je nepraktické, protože kouzla by měla být pohodlně na konci, ale do toho mi hodily vidle kouzelné předměty. Tzn myslíte že mám bestiář nechat ve vedení hry nebo ho mám dát jako dodatek?

2 - původně jsem chtěl kouzla pojmenovat jako dodatek, protože jde o výčtový seznam. Pak mě ale napadlo že bez seznamu kouzel ta hra není moc hratelná, takže "dodatek" nedává moc smysl, takže by to spíš měla být kapitola 11 - resp spíš 10 spolu s magií. Jenže podle téhle logiky nejsou dodatek ani stavy - takže dodatek by byly jen magické předměty. Což ale, vzhledem k alchymistovia pravidlům pro tvorbu, vlastně taky ne. Takže - kouzla, dodatek nebo kapitola?

V zásadě vidím dvě varianty co jsou konzistentní:

9 - vedení hry + bestiář
10 - magie + kouzla
11 - mg předměty
12 - stavy

9 - vedení hry
10 - magie
A - kouzla
B - bestiář
C - mg předměty
D - stavy

...řazení dodatků je trochu arbitrární, v zásadě je asi dobrý udržet kouzla hned za popisem magie (přímo to navazuje) a stavy mít na konci (jsou nejkratší a občas je potřeba je rychle nalistovat)

Osobně se pomalu skoro víc klonin k té variantě s kapitolama bez dodatků.
7.3.2021 13:35 - Pan Bača
bez dodatků

snad jen.. Stavy jsou až na konci, aby se dobře hledaly?
7.3.2021 14:38 - Log 1=0
Za mě nejlepší:
9 - vedení hry
10 - magie
11 - kouzla
12 - bestiář
13 - mg předměty
14 - stavy
7.3.2021 15:18 - sirien
Log: to má taky něco do sebe.

Jen teda osobně se víc a víc klonim k tomu, že nedává smysl rozdělovat od sebe kapitolu Magie a seznam kouzel. Tzn. spíš:

9 - vedení hry
10 - magie + kouzla
11 - bestiář
12 - magické předměty
13 - stavy

vůči konkurenční

9 - vedení hry + bestiář
10 - magie + kouzla
11 - mg předměty
12 - stavy


EDIT: Pan Bača: jo, Stavy jsou na konci aby byly snadno k nalezení. Ono alternativně by šly dát ke kapitole 8 Boj, ale... s těma nemocema... a únavou... a šílenstvym... skoro sem fakt za to nechat je samostatně bokem.

Jinak jo no, ty Dodatky fakt když odhlídnu od toho že sou v originálu nedávaj moc smysl, co?
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09311580657959 secREMOTE_IP: 18.222.123.173