Produkty

exi
17.8.2019 17:39
[Překlad] Cyberpunk RED Jumpstart Kit
Co nevidět se pustím do překladu startovací krabice následovníka Cyberpunku 2020 jménem Cyberpunk RED. Asi netřeba připomínat, že v dubnu vychází Cyberpunk 2077, který budou tahle pravidla doplňovat (a jsou defacto jeho prequelem) a jejich plná verze nepřekvapivě vyjde zhruba ve stejnou dobu (i když to ještě není ofiko potvrzené). Recenze jsou vesměs pozitivní a autoři to údajně vzali za správný konec, stejně jako kdysi DnD 5E. Po releasu hry by se tak mohl čekat nárůst fanouškovský základny celýho žánru, která si bude chtít zahrát i TTRPG.

Jelikož nejsem diehard fan cyberpunku, rád bych si ujasnil některá východiska překladu, tak mi s tím snad pomůžete.
1) Název hry jako takový překládat samozřejmě nebudu, takže Cyberpunk RED.
2) slovo cyber jinak budu převádět na kyber, takže kyberware, kyberkončetiny, kybersvět apod. Mám za to, že cyberkončetina by vypadala jako podivný mišmaš.
3) To mě vede k tomu, jak přepisovat slovo cyberpunk jako oslovení hráčské postavy, nikoliv žánru. Nechávat v originále by šlo, ale bude to vypadat divně. Kyberpunk to samé. Líbil by se vám "kyberpankáč"? Přijde mi to logický, i když si na to možná čtenář bude muset zvyknout.

Jinak po startovacích pravidlech přeložím i úvodní oneshot, a pokud mě to bude bavit, tak do budoucna i kompletní pravidla, která by se samozřejmě sladila s terminologií z překladu videohry, až vyjde.

Postup překladu zde.
6.9.2019 19:36 - sirien
Já nevím co se vám nelíbí na špíně.
7.9.2019 00:09 - LokiB
Mně se na špíně nelíbí to, že v mojí představě SR se takhle netrunneři a lidé pracující s astrálem takhle o "masásckém světě" nemluví a neuvažují. špína je v tomhle ohledu trochu jinde.
špinavá akce .. to by asi šlo.
7.9.2019 09:20 - sirien
Jenže "meat" tady tenhle aspekt nese, je to opovržlivej termín pro všechno tělesný (pot, krev, vnitřnosti a další tělesný šťávy, únava...), fyzicky omezující a svazující (mysl, spirit)... Jako významově se myslim naopak k ničemu bližšímu nedostaneš - ne pokud to nezačneš rvát a lámat přes koleno.
7.9.2019 09:48 - LokiB
holt vnímáme jinak opovržení, které je v anglickém "meat" a v českém "špína". že v tom rozdíl cítím, může být jen mým naladěním na kontext a je možné, že to jiní vůbec nebudou rozlišovat.
když si srovnám věty "Jen to jen masák, opovržlivě odvětil Johnny a připojil se k terminálu." a "Je to jen špína, opovržlivě odvětil Johnny a připojil se k terminálu.", tak mi ta první k SR sedí víc ... tak jak já prostředí, kulturu a společnost SR vnímám.
Ale jak říkám, jiní to budou mít třeba jinak. :)
7.9.2019 09:53 - sirien
Loki: tak rozdíl tam samozřejmě je - říkám že to je nejbližší možné, ne perfektní. Trik je že to není technický termín pravidel takže to nemusíš překládat všude stejně. Můžeš mít špinavej prostor a špinavý dění, ale Johny může klidně říct "je to jen maso" (kde to slovo ještě poměrně sedí) a připojit se k terminálu.
7.9.2019 10:26 - exi
já si taky myslím, že by nebyl problém používat špinavý akce v mechanikách (pokud na to dojde), a všude jinde používat maso (kde to tak nebije do očí a má to tradici v překladech).
17.9.2019 10:20 - exi
Byl by tu někdo ochotný si ty pravidla přečíst a okomentovat? Ideálně někdo, kdo by na to měl čas, stihnul by to v nějakým rozumným čase, než začnu sázet, a kdo nezná originál, abychom otestovali srozumitelnost. Není toho moc (knížka má celkově asi 40 stran, ale hodně tabulek, obrázků apod.)
17.9.2019 14:47 - Nachtrose
Definuj "rozumny cas". Jinak bych mel zajem. Original jsem nehral a CPR v anglictine jsem jenom prolistovat vicemene.
17.9.2019 14:54 - exi
Já to nechci moc limitovat, abych nikoho neodradil, ale asi tak dva týdny maximum. Myslím, že kapitola denně je úplně v pohodě za půl hodiny hotová (je jich sedm).
17.9.2019 15:02 - LokiB
Okomentování předpokládám se vztahuje nikoli k mechanikám, ale k srozumitelnosti a vhodnosti textu. Jo, to by šlo, kdybys potřeboval.
17.9.2019 15:06 - Nachtrose
Dva tydny jsou celkem ok. I kdyz polovinu druheho budu na Dalave ;-)
17.9.2019 15:08 - exi
Tak mi pošlete do PM maily, kdo máte zájem.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084599018096924 secREMOTE_IP: 54.160.244.62