Produkty

exi
17.8.2019 17:39
[Překlad] Cyberpunk RED Jumpstart Kit
Co nevidět se pustím do překladu startovací krabice následovníka Cyberpunku 2020 jménem Cyberpunk RED. Asi netřeba připomínat, že v dubnu vychází Cyberpunk 2077, který budou tahle pravidla doplňovat (a jsou defacto jeho prequelem) a jejich plná verze nepřekvapivě vyjde zhruba ve stejnou dobu (i když to ještě není ofiko potvrzené). Recenze jsou vesměs pozitivní a autoři to údajně vzali za správný konec, stejně jako kdysi DnD 5E. Po releasu hry by se tak mohl čekat nárůst fanouškovský základny celýho žánru, která si bude chtít zahrát i TTRPG.

Jelikož nejsem diehard fan cyberpunku, rád bych si ujasnil některá východiska překladu, tak mi s tím snad pomůžete.
1) Název hry jako takový překládat samozřejmě nebudu, takže Cyberpunk RED.
2) slovo cyber jinak budu převádět na kyber, takže kyberware, kyberkončetiny, kybersvět apod. Mám za to, že cyberkončetina by vypadala jako podivný mišmaš.
3) To mě vede k tomu, jak přepisovat slovo cyberpunk jako oslovení hráčské postavy, nikoliv žánru. Nechávat v originále by šlo, ale bude to vypadat divně. Kyberpunk to samé. Líbil by se vám "kyberpankáč"? Přijde mi to logický, i když si na to možná čtenář bude muset zvyknout.

Jinak po startovacích pravidlech přeložím i úvodní oneshot, a pokud mě to bude bavit, tak do budoucna i kompletní pravidla, která by se samozřejmě sladila s terminologií z překladu videohry, až vyjde.

Postup překladu zde.
Autorská citace #81
22.8.2019 12:25 - sirien
Prosím jen ne Pána hry, z tohohle "překladu" mi je zle už od pohledu.

Kmotr? :D Kápo? Trochu žánrově specifičtější, ale fun :)
Autorská citace #82
22.8.2019 15:32 - Corny
exi píše:
Myslím, že obzvlášt tenhle žánr by asi originál slovo snesl.


Tak asi ne že nesnesl... kdyby se chtěl člověk odvázat, tak by šlo vymyslet ledasco, třeba Pán Sítě, Admin, PunkMaster, nebo co já vím :D (edit: nebo KyberKápo :D)
Ale pokud se bavíme čistě o překladu slova Gamemaster, tak bych řekl, že je to tak zajetý pojem i v běžné mluvě, že to přeložit není třeba.
Autorská citace #83
22.8.2019 16:06 - sirien
Kyber Kápo a Punk Master zněj náhodou dost dobře :)
Autorská citace #84
22.8.2019 16:12 - exi
Realisticky, bez ohledu na to, jestli se mi to líbí (docela jo), myslíte, že by tyhle výrazy někdo při hře používal? :) Já o tom docela pochybuju :D
Autorská citace #85
22.8.2019 16:23 - sirien
Punk Matera? Zaručeně :D

Moje zkušenost je, že existují 3 skupiny:
- "domácí" hráči, co si občas zahrají něco jinýho, ale v základu odrostli na DrD a prostě používaj PJe bez ohledu na hru
- eklektici, obvykle z internetové komunity, co znají tolik systémů, že už všude znuděně defaultujou, obvykle na GMa/Vypravěče (v podstatě totéž co předchozí, jen k té unifikaci dospívali dýl a skončili u o něco univerzálnějšího termínu)
- nadšenci, co budou všude používat ten správnej termín, protože to je "správně" nebo fun

Tzn. si vyber. Buď to vzdáš a defaultuješ na nějakej generickej termín, nebo si s tim můžeš vyhrát jen tak pro tu srandu. Výsledek bude v podstatě tentýž, jedinej koho to bude zajímat bude ta třetí výše zmíněná skupina.

Já bych do toho šel. Punk Master FTW! :D
Autorská citace #86
22.8.2019 16:38 - exi
Dobrá tedy, po vzoru třetího pravidla kyberpankáče "vždycky to žeň na hranu" budeme mít nejspíš Punkmastera.
Autorská citace #87
22.8.2019 17:00 - LokiB
sirien píše:
Kyber Kápo a Punk Master zněj náhodou dost dobře :)


jako dost totální WTF :)
Jako klidně se z překladu dá udělat kaberet, to je fakt
Autorská citace #88
22.8.2019 17:15 - exi
Nač ta silná slova? U Rockeťáků jsme byli taky všichni taktní :) Klidně se to dá říct i normálně.

Já si rád poslechnu oba tábory, ale to by musela padnout ta proverbial konstruktivní kritika.
Autorská citace #89
22.8.2019 17:20 - sirien
Skutečnej kabaret uvidíš, až jestli si jednou fakt najdu čas přeložit Apocalypse :D
Autorská citace #90
22.8.2019 21:54 - LokiB
:) Tak já věděl, jak vyskočíš na Pána hry, tak jsem se potutelně smál do rukávu dopředu ;)
Autorská citace #91
23.8.2019 00:04 - Jezus
exi píše:
po vzoru třetího pravidla kyberpankáče

Třetího pravidla kyberpunkera!

(Tolik ke konstruktivní kritice :-D )
Autorská citace #92
23.8.2019 00:33 - exi
Jezus: promiň, budeš hrát za kybermáničku :-D
Autorská citace #93
23.8.2019 13:05 - Jezus
To si radši střihnu Punkmastera :-D

btw je to vůbec "překlad", když se dvě cizí slova nahradí jinými cizími slovy? ;-)

Ale jinak super! Navíc to má skrytou logiku: PJ + GM = PM ;-)
Autorská citace #94
3.9.2019 18:38 - Nachtrose
exi: kdy pláuješ přeložené materiály uvolňovat veřejnosti?
Autorská citace #95
3.9.2019 18:43 - exi
Až bude hotovo. V origo grafice, jak je zvykem. Jsme za půlkou mimochodem, stav je v záhlaví.
Autorská citace #96
5.9.2019 19:48 - exi
Po delší době vážnější zádrhel. Ve hře se objevují "obyčejné" akce pro všechny povolání, podobné těm v DnD, a pak virtuální "NET akce", pomocí kterých netrunneři prolézají kyberprostor, hackují apod.
Jde v podstatě o takovou minihru, při které se však dají provádět i "obyčejné" akce (např. pohyb), kterým se v té minihře říká "meat action", odehrávající se v "meatspace" neboli v reálném světě (jak meat action, tak meatspace se hojně používá, meatspace i jako přídavné jméno).
Napadlo by někoho odpovídajícího, co by mělo zároveň trochu šmrnc? Převaluju to, ale jsem dutý.
Autorská citace #97
5.9.2019 19:59 - York
Třeba KYBER akce a REÁL akce.

"Dělat něco v reálu" se běžně používá. Původně je to ze zkratky IRL (in real life).

edit: Respektive teda "akce v reálu", ať je to česky ;-)
Autorská citace #98
5.9.2019 20:44 - Šaman
"V reálu" a "na Síti".

To používám i v reálu :)
Autorská citace #99
5.9.2019 20:45 - Nachtrose
Real je presne to, co Exi vyloucil tim "aby to melo smrnc".

Tak me napada, meatspace je celkem zanrovy vyraz, nekoukal nekdo jak to resili vedle v SR5 a 6?
5.9.2019 20:58 - exi
Tak já to nevylučuju, akorát preferuju něco barvitějšího (a ideálně jednoslovnýho). Když se nic nenajde, tak budu muset sáhnout po opisech, a tyhle fungují.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080001831054688 secREMOTE_IP: 3.139.86.56