Kultura

Alnag
28.5.2008 14:07
Dungeons & Dragons 4e (II)
Diskuse o čtvrté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání. Prosíme i přes vypjaté téma o dodržování základních pravidel netikety, tak jako v jiných diskusích.

Navazuje na více či méně spekulativní diskusi o 4E.
15.6.2008 18:45 - bigbythewise
Kolovrátku hrej. Já tu hru opravdu nemusím hrát, bych poznal, že mi ty pravidla smrdí. Pravidla 3E/3.5E mi nikdy nevadily, nikdy jsem na ně nedadával a mám je rád stejně jako mám rád AD&D. Tyhle precedensy jsou fakt k smíchu.
15.6.2008 18:49 - Fritzs
Rob: Já to hrál... 3,5E sem taky hrál... tvrdím, že 4E je horší...
15.6.2008 18:49 - Rob
Ke kolovratku, nehodlam cist vsechny prispevky nazpet. Kazdopadne uz chapu ze ty ses takovej ten clovek, co musi byt vzdycky v opozici. Odsuzovat neco, co si nevidel mi prijde prinejmensim hloupy.
15.6.2008 19:18 - bigbythewise
Rob píše:
Kazdopadne uz chapu ze ty ses takovej ten clovek, co musi byt vzdycky v opozici.
Můžes mi prosím nadiktovat příští šanci jackpotu?
Rob píše:
Odsuzovat neco, co si nevidel mi prijde prinejmensim hloupy.
Já to viděl a ještě teď to mám před očima. Naštěstí mám dost velký přehled o mechanikách D&D, abych si mohl dovolit tohle říct. Taky k tomu třeba někdy dospěješ.
15.6.2008 19:35 - Rob
Dnd uz hraju nekdy od roku 96 a sem programator, takze si troufam tvrdit, ze o hernich mechanismech neco vim. Hodnotit hru bez vlastniho hrani a odvazit si tvrdit, ze ihned vidim vsechny dusledky, hm, skoda ze takovy borce nemaj Wizardi, nemuseli by pouzivat ty kvanta beta testeru. Mno a jestli si te nepletu s nekym jinym, tak si tady psal neco o autorskych pravech, takze pocitam ze ty pdfka 4. edice so se pohybujou na netu si necetl. Original jeste mit nemuzes, takze hodnotis z nejakejch utrzku, cili ti muzu nadiktovat ten jackpot.
15.6.2008 19:38 - Fritzs
Rob píše:
Kazdopadne uz chapu ze ty ses takovej ten clovek, co musi byt vzdycky v opozici.
LOL! Tož všem se automaticky líbí pravidla libovolné nové edice DnD, jenom pár magorů a teoretických sviní je dycky v opozici proti jedinnému správnému, racionálnímu, bohabojnému a satanvícoeště světovému názoru... To snad není ani k smíchu...
Rob píše:
Odsuzovat neco, co si nevidel mi prijde prinejmensim hloupy.
Ty si to snad viděl...? nebo hrál...? Já sem to už teda jako viděl a dokonce dvakrát hrál a souhlasím s bigbym...
15.6.2008 19:39 - Dalcor
Tak třeba já mám knihy od 12.6. nebo od kdy takže je klidně mít mohl...
Já si třeba dovolím tvrdit že 3E je horší než ADnD
15.6.2008 19:46 - Rob
Fritz: Ja nerikam ze je 4. edice dobra nebo spatna. Jeste sem nemel cas se prokousat pravidlama. Ja rikam, ze clovek co to nehral, to nema hodnotit.
15.6.2008 19:48 - Fritzs
Rob píše:
Dnd uz hraju nekdy od roku 96 a sem programator, takze si troufam tvrdit, ze o hernich mechanismech neco vim.
OMGLOL! Jakdkyby mělo psaní programů něco společného s herními mechanikami společenských her... leda, že bys teda byl mimo toho programátora i desingér mechanik pro CRPG, pak tak trochu jo, ale jinak je to jako srovnávat jabka s loutkovým divadlem, abych použil podobně vzdáleného příkladu.
Rob píše:
Hodnotit hru bez vlastniho hrani a odvazit si tvrdit, ze ihned vidim vsechny dusledky, hm, skoda ze takovy borce nemaj Wizardi, nemuseli by pouzivat ty kvanta beta testeru.
No, po přečtení sem hnadka věděl, že todle je hra kerá nesedí do mého vkusu, a je hodně orientovaná na figurkáře a kartičkáře, což je IMHO u RPG kerý bych měl hrát pár následujících let docela špatně...
15.6.2008 19:56 - Rob
Fritz: Navrh aplikace na kompu, nebo spolecensky hry je od sebe tak daleko, ze nechapu proc sem takovou kravovinu napsal. Sem totalni ucho s iq kokrspanela po amputaci mozku. Timto vyklizim bojiste, protoze by me asi brzo kleplo.
15.6.2008 19:59 - Alnag
Rob: Tvůj nick mi něco říká. Nepřekládal jsi kdysi dávno něco, mám dojem, že od tebe kdysi dávno něco viselo na CzechDnD nebo možná někde v té souvislosti jsem to zaslechl.
Jinak dneska jsem odehrál Worldwide D&D day, dojmy jsou mírně smíšené, ale musím si ještě nějak utřídit myšlenky. Rozhodně bych neřekl, že to je "špatné", ale možná ne až tak "dobré", jak se může zdát. Je to spíš takové mírné zlepšení v mezích zákona...
15.6.2008 20:01 - Rob
Alnag - neco malo sem kdysi prekladal o Ravenloftu. Dneska bych se teda k tomu prekladu uz asi radsi nehlasil :o). Pak kdyz vysla 3. edice, tak sem byl u zrodu prekladaci akce, ale prisla zmena prace a tim to pro me bohuzel skoncilo. Takze sem ve vysledku prelozil tak pul stranky...
15.6.2008 20:02 - Rob
Jinak ten Ravenloft to bylo jeste pro adnd.
15.6.2008 20:03 - Alnag
Ha, věděl jsem to... no tak vítej po letech zpět v komunitě. :)
15.6.2008 20:11 - Rob
Diky diky :)
15.6.2008 20:18 - Quentin
Alnag: ja sem to krom dnd day hral i vcera vecer a vsem se to moc libilo. Pokracujeme v tom zatopenem meste s koboldy a chapadlova potvora slavi nevidane uspechy :)
15.6.2008 20:27 - Alnag
Quentin: Dobře, pokusím se to napsat nějak jinak. Ale vyhrazuju si právo změnit názor po testování na něčem jiném než na Wizardím výplodu pro D&D day.
Bráno jako samostatná hra - je to pěkné. V porovnání s D&D 3e je to lepší, ale nijak výrazně. Co mne trochu zarmucuje je to "nijak výrazně". Nějak jsem od toho prostě čekal víc. Co se mi líbí hodně jsou schopnosti potvor, když si člověk zvykne a dobře to nakombí, tak je to super...
Co mne hodně pletlo (kromě pořadí iniciativy) je fighterský "marking". Na ten jsem permanentně zapomínal. A na jednu stranu to pravidlo je zajímavé, ale dost mi to jako komplikovalo přehled.
Když mně ještě něco napadne, tak napíšu... jo taky zjišťuju, že nejsem úplně nejlepší "taktický DM", hráči mně rozhodně docela válcovali. Že jo? :)
15.6.2008 21:11 - Fritzs
Alnag píše:
Co se mi líbí hodně jsou schopnosti potvor, když si člověk zvykne a dobře to nakombí, tak je to super...
Jo aspoň je konečně důvod ten potvorník kupovat...
Alnag píše:
Co mne hodně pletlo (kromě pořadí iniciativy) je fighterský "marking". Na ten jsem permanentně zapomínal. A na jednu stranu to pravidlo je zajímavé, ale dost mi to jako komplikovalo přehled.
Jo, na marking se zapomíná, u nás na něho teda spíš zapomínali hráči, než DM, nicméně je to hlavní důvod proč hrát fightera, dá se zs tím docela dobře taktizovat a zajišťuje to, že když potvory (nebo PC) budou chtít rubat do něčeho jinýho, jako třeba nějakého křehkého nukera, pardon warlocka, tak to budou mít s lehkou nevýhodou, že to od fightera schytaj, sice jenom basic útokem, ale schytaj a navíc se nebudou moct pohnout... dost zásadní taktický prvek na který by se zapomínat nemělo, na druhou stranu, ale při boji proti hordám potvor je celkem otravné neustále řešit, kdo má koho marknutýho...
Jináč po tom testu jsem celkem utvrzenej v tom, že bych si sice možná i nějakou kratší kampaň v tomhle systému zahrál, ale tím by to možná skončilo, hra IMHO dost tlačí k tomu to hrát jako typický příběh odpadního anime (pokemoni, naruto), což je: "začátek-boj-přestávka-boj-přestávka-boj-přestávka-boj-přestávka-boj-přestávka-boj-přestávka-boj-konec" s tím, že protivníci sou pořád mocnější, ale hrdinové sou taky s každým dalším bojem hustější... jednou to může být zábava, po druhý už IMHO míň a po třetí to začne už asi lézt na mozek... další věc co mě vadí je nutnost přepínat přesně podle schématu "boj-přestávka" mezi figurkovou taktickou akcí a hodně bezpravidlovým RP, občas teda přerušeným nějakým skill encouncerem... každopádně třeba v DrD+ sme oedhráli několik první session prakticky bez bitky a fungovalo to, ale todle si u 4E prostě neumím pořádně představit...
15.6.2008 23:42 - thief
Takže Alnag opět zmírňuje nedostatky 4E, kterou se z nepochopitelných důvodů stále pokouší obhajovat. Dneska se jednoznačně ukázalo, že 4E je jenom výrazně zjednodušená varianta 3,5E a vpodstatě si ani nezaslouží takovou pozornost. A řekněme si to na rovinu, nevím proč to vůbec vydali. Ale o tom se rozepisuju v jiné diskuzi.
16.6.2008 01:43 - bigbythewise
Rob píše:
Dnd uz hraju nekdy od roku 96 a sem programator, takze si troufam tvrdit, ze o hernich mechanismech neco vim. Hodnotit hru bez vlastniho hrani a odvazit si tvrdit, ze ihned vidim vsechny dusledky, hm, skoda ze takovy borce nemaj Wizardi, nemuseli by pouzivat ty kvanta beta testeru.
Takové borce jako jsem já tam ani nechtějí mít, jinak by moc nevydělali. Mám pocit, že ta kvanta betatesterů a zapálených vymítačů munchkinismu jsou jediní lidé, kteří se podílejí na tvorbě 4E. Co je to platné.
Rob píše:
Mno a jestli si te nepletu s nekym jinym, tak si tady psal neco o autorskych pravech, takze pocitam ze ty pdfka 4. edice so se pohybujou na netu si necetl. Original jeste mit nemuzes, takze hodnotis z nejakejch utrzku, cili ti muzu nadiktovat ten jackpot.
Sice nevím, jak to s tím souvisí, ale dobře, přiznávám. Ukradl jsem pravidla 4E z internetu (jako každý tady kolem) a nemám tak právo na to, je hodnotit.
Autoři 4E se (místo toho, aby u tvorby pravidel trochu používali mozek) asi moc koukali na tyhle šílenosti:
http://youtube.com/watch?v=sxdn0nIoz_w

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10087299346924 secREMOTE_IP: 3.138.105.124