Mužské archetypy postav

Inspirace pro vaše vlastní postavy i příležitostná RPGčka v analýze tradičních charakterových vzorů - archetypů.
Napsal Alnag
Obsah článku:

Úvod

Jak postupujete, když vytváříte postavu pro novou hru? Ptám se, protože vytvořit postavu z ničeho není vůbec jednoduché. Můžete použít něco, co dobře znáte. Sebe sama. Spousta postav odráží zejména a především charakter jejich hráčů. Můžete ale také sáhnout po nějakém filmovém hrdinovi. A pokud tak činíte, je docela pravděpodobné, že tak nepřímo saháte do studnice sdílených nápadů celého lidstva.
Nejedná-li se totiž i o bizarní prvoplánově stereotypní postavy, je více než pravděpodobné, že filmový hrdina představuje jeden ze základních archetypů postav nebo jejich kombinaci. Vezměte si tři jména - Luke Skywalker, Xena a kapitán Ahab. Ani jedna z nich není ploše jednodimenzionální. Podobně jako skuteční lidé mají různé charakterové stránky a díky tomu v nás, podobně jako skuteční lidé, dokáží vzbudit hluboké emoce.
Možná chceme být jako oni, možná chceme být jejich přesným opakem. Jejich příběhy jsou však hodné zapamatování a je to právě díky hloubce jejich charakteru. Každá z těchto postav totiž zosobňuje nějaký univerzální archetyp, který jí v tom pomáhá. Ale co jsou to vůbec ony archetypy?

Co je to archetyp?

Pro psychologa jsou archetypy cosi jako duševní „otisky prstů“, odhalující detaily klientovy osobnosti. Pro spisovatele jsou to stavební kameny dobře definovaných postav. Pro hráče RPG mohou být odrazovým můstkem k jeho postavě. Archetyp je určitý model postav, prototyp nebo symbol, který se objevuje opakovaně od nejranějších lidských mýtů ve všech velkých dílech literatury a v poslední době i filmu. Někteří věří, že je produktem sdíleného kolektivního nevědomí lidstva.
Archetyp však není stereotyp. Nejedná se totiž o zjednodušené generalizace lidí, které obvykle vyvěrají z osobních předsudků. Archetypy nejsou založené na názoru jednotlivců, ale čerpají ze zkušeností celého lidstva.
Jak tento stručný průvodce použít je na vás. Můžete jím zalistovat a třeba vás nějaká postava osloví. Můžete si hodit kostkou a pak vytvořit postavu podle nahozeného archetypu. Můžete si jeden záměrně vybrat a prostudovat jeho adaptace v literatuře a filmu… a pak vytvořit svou vlastní. Možnosti jsou neomezené, je to jen na vás.
Napsal Alnag 09.07.2009
Diskuze k tomuto článku již probíhá, můžete se přidat zde.
Obsahuje 6 příspěvků.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.15094208717346 secREMOTE_IP: 44.211.117.197