Kultura

Faire
26.8.2011 12:41
Výchova a náboženství
Pokračování diskuze z vlákna DrD 2, předpověď počasí hlásí nárust teplot a možnost výskytu náhlých bouřek. Vstup na vlastní nebezpečí.
13.9.2011 10:53 - Colombo
Ok, přiznávám, že reaguju přespříliš agresivně a omlouvám se. Ale to nemění nic na tom, že ta tvoje dvě čísla neříkají vůbec nic. Bez metodiky, bez vysvětlení toho, co je v dané situaci potrat, bez nastínění trendu, je to celkem prázdné číslo, beze smyslu.
13.9.2011 10:56 - Sosáček
Dve cisla nic neukazujou, nebo ohledu na to odkud jsou. Kurva uz.



EDIT: zeptej se alnaga pokud mi neveris. bude nadsenej z predikce casovy rady ze dvou cisel.

a nebo semhod tu tabulku, pac jsem zvedavej a nechce se mi ji hledat :D
13.9.2011 11:06 - Wild West
Ebon:
Ve světonázorových debatách je důležité zaujetí mluvčích. Opravdové zkušenosti a opravdové pocity. To jsou ty kapky vlastní krve.

Přeříkávání wikipedických faktů o náboženství nebo o porodnosti je skoro jak ve škole.

Pár š´touchů k tomu, co jsi nahodil:

Stran tvého nahozeného tématu; myslím, že náboženství budoucnosti musí mít "cool efekt", být jistým způsobem atraktivní. Proto třeba wicca, a možná vzniknou i nějací upíři, pokud se tak ještě nestalo.

Panteismus podle mne nedobyl svět právě proto, že je takový rozumný, klidný a vyrovnaný. Četba Spinozy je jak četba učebnice logiky - a je to psáno v paragrafech.
Přesně tímhle trpí soudobá věda. Závratě o "teorii všeho opravdu rajcují jen pár fyziků a skalních fandů. Darwinovy doby jsou dávno pryč. Tady už je dobojováno.

Islám vítězí nad křesťanstvím právě proto, že je víc cool. Je možné se kvůli němu vyhodit do povětří. Je také daleko jednodušší k pochopení, než křesťanství.

Polytheismus... on to někdo ještě bere vážně? Ve hrách to funguje výborně, ale jinak...
13.9.2011 12:11 - Ebon Hand
Colombo: dal jsem to sem úmyslně jako pošťochnutí pro ty, které uvedené téma baví s předpokladem, že si to případně dohledají. Neměl jsem v úmyslu do toho tématu nějak zasahovat. Asi to z mého postu nedostatečně vyznělo. Moje chyba.

WW: Stran náboženství úvodem, rozhodně očekávám, že nějaká náboženství budou dál frčet a dál vznikat. Nabyl jsem dojmu, že pořád bude existovat velká skupina lidí, která má potřebu něčemu/někomu věřit. A z toho stejného důvodu budou vznikat nová náboženství.
Zrovna u těch upírů jsme dle mého jen krůček od toho, že v ně začnou lidi věřit. Je to sice čistá spekulace, ale když v ně začne věřit dostatek lidí, je jen otázkou času, kdy z toho někdo vytvoří kult. A právě jeden z důvodu je to pocit cool víry, bude se věřit třeba ve velkého otce upíra.

Pantheismus je hodně specifický a trochu jsem doufal, že se tu něco dozvím. nemám jej tak nastudovaný, abych si dovolil činit nějaké závěry. Přijde rozumný, klidný, ale zároveň docela totální. Je takový vše pohlcující.

K tomu polytheismu, já ho mám třeba rád. Ačkoliv se ho nedržím striktně jen u jednoho náboženství z určitých kulturních kořenů. Prostě zjednodušeně řečenou, stejnou váhu pro mě má jak křesťanský bůh, tak bohové z Řecké nebo severské mytologie. Sám jsem se zatím k ničemu nepřiklonil a všem dávám podobný respekt.
Při hledání cest jsem třeba navštívil několik prastarých chrámů v horách Thajska, abych se pobavil s kovanými budhisty a taky to mělo něco do sebe.
Sám uznávám názor, že pokud se v něco věří, není nutné, aby to existovalo přímo fyzicky. Už to, že tomu dostatek lidí věnuje své myšlenky, prosby atd vytvoří určitou formu existence. Druhou věcí je, zdali takový myšlenkový proud něco skutečně nevytváří..
13.9.2011 12:13 - Bajo
Píše:
Docela mě zajímalo, kam se vyvinou ta náboženství vzívajícího jednoho boha, panteon, či bez boha. Ale to zaniklo v břečce bez hodnoty a neustálem zobecňování až do fáze povrchního pohledu.

To by mě taky zajímalo, osobně mám dojem, pokud neprojdeme nějakým vývojovým zvratem, že procházíme druhým helenismem. Všechno se míchá a spojuje ale taky reinterpretuje, "zpovrchňuje" a "zjednodušuje" (s tím jak to bylo myšleno, když to bylo vzájemně oddělené). Zároveň klasické církevní instituci a dogmatům odzvoňuje, přichází individuální, internetová a "seminářová" víra a nebo se zrodí jedno synkretické náboženství které se s teologickémi rozpory původních nauk postupně vyrovná a vytvoří tak něco nového. Co se týče vývoje po ose polyteismus - monoteismus osobně bych si tipnul, že to z více bohů - jeden Bůh půjde směrem kdy se v jedno spojí Bůh a člověk, otázka je, jestli potom zůstane jen člověk (psychologie), bůh (solipsismus/mysl je klam) nebo bohočlověk (filosoficky sofistikovaný kompromis). Ale to se bavím imho velkem výhledově. Kdo ví jak to nakonec bude, velkou neznánou je budoucí vývoj islámu.
13.9.2011 12:21 - sirien
13.9.2011 12:31 - Bajo
Jinak nejrychleji rostoucími náboženstvími jsou momentálně: Islám, Bahá'í a Charismatická náboženství (zajímalo by mě, jestli někdo zkoumá, jak se šíří New age, to budu muset zjistit, i když ona je otázka, jestli je New Age opravdu náboženství v klasickém smyslu, ono z toho totiž může nakonec ještě vylézt ledasco).Šíření se samozřejmě týka primárně zemí třetího světa, tam je zatím nejméně rozhodnuto. Otázka je, ktré se nakonec zmocní západu, nebo pokud západ padne, kde bude nové impérium.

Edit: Upíři apod. moc šanci podle mě nemají, vzhledem ke konkurenci.
Edit 2: Bahá'í napovídá jeden imho poměrně atraktivní směr vývoje polyteismus - monoteismus - spojení monteistických Bohů v jednoho, nikoliv pouze teoreticky, ale i prakticky, podle mě má největší šanci se stát onou synkretickou vírou budoucnosti.
13.9.2011 12:48 - Colombo
Píše:
Pantheismus je hodně specifický a trochu jsem doufal, že se tu něco dozvím. nemám jej tak nastudovaný, abych si dovolil činit nějaké závěry. Přijde rozumný, klidný, ale zároveň docela totální. Je takový vše pohlcující.

Je onen "pantheismus" nějak specifikovaný? Protože se mi zdá, že právě s rostoucí mírou abstraktizace náboženské entity je tohle nyní jedno z nejrozšířenějších náboženství. "Málo kdo" dnes věří ve velmi konkrétního boha, na druhou stranu témeř nikdo nevěří v naprosto nic (nadpřirozeého), ale spousta lidí věří v nějaký "vyšší princip", že je "něco" nad námi. Ostatně, i v oněch podrobnějších průzkumech, kde to není jen "věříte či nevěříte v boha" se ukazuje převážná většina oněch "věřím v něco".
13.9.2011 12:55 - Wild West
Ebon:

Vidím to asi podobně.
Stran pantheismu; nejzajímavější je občas vyslechnout Wothana a jeho názory. Jinak ten Spinoza a jeho Etika je velké dílo, i když se tak netváří. A Veliký bůh Pan od Machena.
Víc nevím. Pantheismus je mi sympatický, ale trochu bezkrevný.

Polytheismus - http://www.pknihy.cz/knihy/005784/Germanska-kniha-mrtvych.html
je docela podnětná kniha, kde by asi bylo možné nějak pokračovat. Já nepokračoval, protože moje cesta je dávno jasná.

Bajo:
Islám je samozřejmě síla, a bude i nadále. Dokonce bych řekl, že chytil druhý dech v sedmdesátých letech.

Bahaí jsem potkal v Izraeli, a vypadá docela sympaticky, čímž je ovšem jasné, že to nebude pro masy dost cool. Opravdová víraz musí mít v sobě víc dramatu.

Upíry bych neodepisoval. Je v tom sex, a ten prodává.

Spojování, synkretismus, unitářství - to přesně jsou racionální věci, které IMHO naprosto prohrávají. Vede jednoduchý rituál, pocity, primitivnost, cool efekty. Pokud kněz neháže svatou knihou a kolem netancují nahaté holky, nemá to budoucnost.

Charismatických evangelíků je plno, a bude jich ještě víc. Ke kouzelnictví mají občas až neuvěřitelně blízko.

New Age... mám pocit, že si tohle označení vymysleli křesťani, aby měli na co nadávat. IMHO se pod tím ve skutečnosti skrývá obrovská směsice všeho možného, od zcela neškodných a nevýrazných "soft" křesťanů až k hardcore satanistům. A taky plno jasných kouzelníků, co jdou na "duchovní obrodu" vlastními silami.

Jo, a ten Satan, ten měl taky vždycky nějaké příznivce.

Kdyby se vyškrtali v Čechách tihle různí "soft" křesťani a kouzelníci všech tvarů a velikostí, tak už ta převaha "ateistů" taky nebude tak jednoznačná.
13.9.2011 13:00 - Wild West
Colombo:

"Něco nad námi, ehm", které zpopularizoval Václav Havel, odpovídá nejčastěji asi tomu New Age, pokud něčemu. Pantheismus je přesný a určitý až matematicky, když bereme toho Spinozu.

Charismatici, kterým podle mne patří budoucnost, jsou pravý opak; zélóti víry, nebo rovnou úplní cvoci. Asi takto:
http://zpravy.idnes.cz/podivejte-se-jak-to-vypada-kdyz-bozi-kralovstvi-vari-a-pari-por-/domaci.aspx?c=A080613_154915_domaci_pje
13.9.2011 13:10 - Wild West
A když už jsem v těch odkazech...
http://www.sekty.cz/www/index.php?co=studie

teď na to koukám, nakolik jsou to relevantní informace, alespoň z toho, co znám důbvěrněji. Kouzelníci jsou tam taky.
13.9.2011 13:24 - Bajo
Co se New Age týče, obvykle je tím chápán ten postmoderní synkretismus. Prakticky to nejčastěji znamená četbu populárních esoterních knih, chození na jógu nebo nějaké semináře, chakry, práce se energiemi, krystaly osobní spiritualita, "něcoismus" , reinkarnace, andělé, atlantida, meditační hudba, vonné tyčinky a svíčky apod.

V teoretické rovině je to spojování a reinterpretace východních a západních prvků.

Hardcore New Age bylo původně nová vlna teosofie, začíná to někde u Blavatské zejména a dalších pokračovatelů (tehdy to byl mix současné esoteriky, hermetismu a spiritismu, novo-platonské křesťanské mystiky a východní mystiky), dnes už se to ale silně rozbředlo do různých podob. Třeba Kybalion pravděpodobně pochází také z těchto kruhů.

Otázka je, jestli New Age je opravdu náboženství, nebo postmoderní přístup jak si vytvořit vlastní náboženství z různými konkrétními příklady.
13.9.2011 13:30 - Wild West
Bajo:

Takto bráno jsou to kouzelníci neboli mágové.
Otázka víry v Boha nebo bohy je většinou irelevantní.
Jádro pudla je, že když provozuješ správně jakousi praxi, tak se s tebou něco stane, a postupíš do vyššího levelu (IMHO skrytá prapodstata class level systémů RPG a jejich přitažlivost; je to z reality).

Jinak řečeno - nespasí nás Ježíš Kristus, spasíme se sami.
Všichni se shodují, že podobné nápady jsou staré přinejmenším jako civilizace, a možná sahají hluboko do pravěku (šamani).
Termín New Age v tom dělá jen totální bordel, a navíc je zoufale novodobý (fakt na něm nic "new" není).
13.9.2011 13:37 - sirien
Bajo píše:
jestli je New Age opravdu náboženství v klasickém smyslu

obecně se považuje za kvasináboženství, i když některé jeho "směry" inklinují k animismu (pak že je animismus přežitek primitivních kultur) případně jsem dokonce nedávno slyšel i že některé jeho proudy směřují k šamanismu... na filisofii jsme kdysi v diskusi koketovali s myšlenkou, že jde o panteismus, ale lektorovi se to moc nelíbilo a už se nepamatuju přesně jak, ale na něčem ukázal že se to s panteismem moc neslučuje.

Wild West píše:
až k hardcore satanistům

hm. Tak to je opravdu extra volné chápání, satanismus bych do New Age netahal. Kromě toho je satanismus podle mnoha teologů prakticky vzato křesťanství, jen chápané tak trochu z jiné strany (ortodoxní satanismus, takové ty "light" verse "sem cool satanista čumte na mě" se do toho asi moc nepočítají. Nemluvě o tom že původní satanismus nemá s náboženstvím moc společného, šlo o katolicko-církevní označení heretických myšlenkových proudů, mimo jiné i některých směrů matematiky (taková myšlenka nuly jako "rovnoprávného" čísla si kdysi s církví užila docela svoje)).

Wild West píše:
Kdyby se vyškrtali v Čechách tihle různí "soft" křesťani a kouzelníci všech tvarů a velikostí, tak už ta převaha "ateistů" taky nebude tak jednoznačná.

Hm. Já bych řek že kdybys vyškrtal různé "soft" křesťany a různé další "kouzelníky", tak to proporciálně "schytaj" víc ty křesťani než atheisti - lidí tvrdících "jo, v něco věřim, klidně tomu můžu řikat Bůh..." znám o hodně víc než "plnohodnotných" křesťanů. Natož praktikujících.
13.9.2011 13:37 - Bajo
WW: New Age je termím odvozený od astrologických očekávání nového věku, jehož je toto hnutí duchovním reprezentantem. Více bych v tom nehledal, je to jen spontání termín, který se uchytil.

S ostatním souhlasím, vyšší level poznání vlastní cestou je na východě stará samozřejmost, na západě to nebylo tak moc populární během středověku, ale historiický to sahá minimálně někam k řeckým mystériím, pythagorejcům a gnózi. Čímž se vracím k oblíbenému tématu, že Platón v tom jel taky. Což není zase tak senzační populismus, jak by se mohlo zdát, protože bez Platóna by to tu dost možná nebylo, rozhodně bysme neměli nějaké vyšší levely (jeho vliv na převážnou část západní mystiky je celkem dobře zmapovaný, zajímavá je na toto téma třeba studie od Kratochvíla: Prolínání světů). Samozřejmě nikdo netvrdí, že to tak Platón původně myslel. Jak to myslel Platón nemáme jistotu ani dnes, víme jen jak ho chápali v různých dobách ti po něm, zejména Plotinost je v tom křesťanství klíčový. A protože Platón je starej, přes středověk nám to zachovala opravdu ta středověká mystika (od Augustina až po Bohmeho to všechno byli křesťanští novoplatonici a u nich to pak objevili ti zednáři a rosenkruciáni a později ta Blavatská apod., kteří to uchránili dál, protože v křesťanství začal dominovat aristotelismus a Augustina nahradil Akvinský: tedy teologický kompromis mezi Platónem a Aristotelem).

Edit: pro potřeby diskuze to samozřejmě zjednodušuju, tak ne že mě někdo budete chytat za slovíčka :-)
13.9.2011 14:51 - Naoki
Když už odkazy tak: http://www.religioustolerance.org/
13.9.2011 14:52 - Wild West
Sirien:

Máš určitě pravdu v tom, že kouzelníci se musí odečítat i o křesťanů.
Bordel v tom dělá ještě existence kombinací; existuje i dost věřících kouzelníků nebo věřících vědců. A vědec kouzelník může skončit v krabici "ateista", což je dost matoucí.

Od začátku vnímám binární vidění otázky víry jako velice diskutabilní.

Bajo:
Mno, on ten Platón... hodně pro něho udělala antika tím, že ráčila zaniknout; plno méně provařených jmen jaksi zmizelo za obzorem. Aristoteles je ten samý případ; navíc si zajistil nesmrtelnou slávu tím, že byl duší encyklopedista (takže lze drze tvrdit, že na celou antiku stačí studium jediného Aristotela).

Když se to ale pitvá důkladně, kdejaká tradice má svoje vlastní školy a směry, které nelze jednoduše najít u Platona nebo Aristotela. Plno středověkých vědomostí putovalo například zcela logicky přes Bibli. Jestli znali evangelisti Platona nebo Aristotela, to je otázka.
Corpus hermeticum, například, nebo alchymie nemají s Platonem moc společného; věnoval s tomu zřejmě taky, ale je to jen velmi marginální autor. U astrologie nevím, ale taky o jeho vlivu dost pochybuji. U zasvěcovacích mysterií je to ještě horší, protože se to skoro všechno ztratilo.
A docela veliký vliv putoval oklikou přes židy rovnou do renesance.
A pak jsou vlivy orientu, které periodicky vykouknou na Evropany vždy po pár stoletích...

Sestavit mapu duchovna není sranda. Sestavit evoluci té mapy je potom skoro nemožné. Tím spíš, že každý má tendenci fandit tomu svému a ostatní pokládat za blbce.
13.9.2011 15:00 - Ebon Hand
WW: Díky za tip, to vypadá na další knihu mého gusta.

Je těžké říci, komu by ubylo na vahách, kdyby se přiznali soft křesťani, kouzelníci a vyznavači "někdo/něco nahoře je". Každopádně se setkávám s velmi širokou skupinou, která bez váhání prohlásí, že nahoře něco určitě je a rádi operují nevyspytatelností osudu a cesty páně, načež zároveň rozhodně zamítají konkretizovat toho "páně" na křesťanského boha. Tato skupina (podle mých kámošů) rozhodně naní pantheisty a obávám se, že ani nehledají cestu skrze New age ke spiritualizaci svého života. Prostě k tomu přistupují jako k normální věci, bez potřeby to zkoumat.

Osobně nemám výraz New age rád, protože to je takový nehezký pytel na odpadky, kam se naházelo vše, co nepatřilo do již zajetých náboženství, spolu s potřebou vlastní duchovní obrody, modní spiritualistikou, hraním si na východní exotiku a vyvoláváním duchů.

Tohle je taky pěkný link.
13.9.2011 15:04 - sirien
Naoki: Když už je řeč o náboženské toleranci, tak:



EDIT: ale ten Tvůj web vypadá minimálně zajímavě, teď du něco vrátit do knihovny než mi tam zavřou, ale pak si ho snad nezapomenu projít
13.9.2011 15:10 - sirien
Ebon: Nechápu, co jim vadí... Sex je dar boží a pocit štěstí při něm může být klidně motlitbou*, a katolíci za středověku také měli platbu za administrativu odpustku, že jo, tak proč ne platba za motlitbu... :)

* ne že by to tak dokonce mnohé staré církve a kulty nechápali... mám dokonce dojem že se to v některých náboženstvích dochovalo dodnes, ale to bych už kecal nebo musel dohledávat

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095585823059082 secREMOTE_IP: 18.221.187.121