Kultura

Faire
26.8.2011 12:41
Výchova a náboženství
Pokračování diskuze z vlákna DrD 2, předpověď počasí hlásí nárust teplot a možnost výskytu náhlých bouřek. Vstup na vlastní nebezpečí.
8.9.2011 16:24 - Wild West
Nebo ještě jinak - přírodní zákon nic nenařizuje; je to jen náš lidský popis toho, jak vnímáme vesmírné skutečnosti.
8.9.2011 16:25 - noir
Bouchi: Pěti tisíci lety existence té civilizace. Aneb, jak řekl Jung:"wirklich ist, was wirkt" :)
8.9.2011 16:28 - Colombo
noir: ale jak jistě víš, argument z tradice je neplatný, neboť délka existence něčeho téměř nevypovídá o kvalitách onoho.
8.9.2011 16:35 - Bajo
Píše:
Mno. Já bych byl s tím Janovým platonismem velmi opatrný; IMHO mu šlo o něco dost jiného, než o přesné filosofické zařazení. Já mám podezření - jako nejeden kouzelník přede mnou - že je to náš člověk.

Myslel jsem to spíše coby objektivní idealismus (takové ty hierarchické emanace bytí), což mi příjde trochu nenominalistické. Nicméně úplně jednoznačně to říct nejde, to je taky pravda.

WW píše:
Mimochodem, Platon v tom jel taky. Je to dost rozšířená konspirace.

To asi souhlsím, taky mám jistá podezření, i když možná trochu jiná než ty. Rozhodně ale v něčem jel :-)

WW píše:
Je otázka, jestli to bez těch obecných pojmů vůbec dává ve vesmíru bez lidí nějaký smysl.
Prostě, bez obecných pojmů nejsme schopni vyslovit vůbec žádnou myšlenku.
Pročež souhlasím s Kantem v tom, že úloha poznávajícího subjektu je v tom vždycky, ať chceme, nebo ne, a v těžko zjistitelné míře.

Na východě se taky tvářili že zde ja hlavní kámen úrazu, načež někteří prohlásili, že to vyřešili. Někteří se dokonce tvářili, že nikoliv pouze intelektuálně.
8.9.2011 16:36 - Alnag
Wild West píše:
Já mám podezření - jako nejeden kouzelník přede mnou - že je to náš člověk. Mimochodem, Platon v tom jel taky. Je to dost rozšířená konspirace.


Když někdo vyrábí kladiva, časem mu všechno připadá jako hřebík. Když se někdo věnuje magii, za chvíli vidí ty kouzelníky všude. ;)
8.9.2011 16:44 - sirien
WW píše:
jestli to bez těch obecných pojmů vůbec dává ve vesmíru bez lidí nějaký smysl.

jako by se vesmír o nějakej Tvůj smysl vůbec namáhal starat, homocentristo.
8.9.2011 16:45 - Bajo
sirien: jestli vůbec nějký vesmír je, idealisto :-P
8.9.2011 16:45 - Colombo
Bajo: absolutní skepse nevede k ničemu.
8.9.2011 16:46 - Wild West
Alnag:

Určitě, to je obvyklé nebezpečí. Ale i Bajo si všiml, že všichni tihle blázni sáhnou vždycky nejdřív po Janovi... případně po Tomášovi. Nebo, samozřejmě, po Zjevení - to je všech bláznů ráj.

Pokud je to omyl, tak přinejmenším rozšířený.

Colombo:
"Argument z tradice" je strašně složitá otázka. Jeho neplatnost bych se bál odstřelit tak snadno; například sociologie ti to začne vesele statisticky vyhodnocovat, a zjistí, že...

Tradice se může několik tisíc let mýlit.
Ale taky může k věci dospět zcela empiricky zcela správně, a teorie po složitých odbočkách zjistí... že to tak vlastně je.
Třetí verze, že tradice se mýlí zvláštním způsobem; něco za tím je, ale něco úplně jiného, než se předpokládalo. Není za tím horror vacui, ale v praxi se to chová úplně tak, a z jiného důvodu.
8.9.2011 16:49 - Colombo
WW: no vidíš, odpověděl jsis sám. Argument z tradice nám nepotvrdí vůbec nic. Jen nevím, proč si to tak složitě rozpisoval.
8.9.2011 16:52 - Bajo
Píše:
Bajo: absolutní skepse nevede k ničemu

to je dost možné, ale pominu-li, že tento argument lze použít na vše, tak upozorňuji, žá jsem to nemyslel jako absolutní skepsy, protože mezi bílou a černou je ještě nějaký prostor minimálně pro šedou.

Edit: Já velký idealista, jsem byl už podruhé na tomto fóru obviněn z radikální skepse. posledně to bylo také v podobně laděné diskuzi, tehdy od Siriena. Jdu se někam cítit dotčeně :-)
8.9.2011 16:54 - ilgir
V téhle diskuzi nikdy nemůže dojít ke shodě, protože jsou tu dva rozdílné světonázory:
1) K poznání Pravdy (té objektivní) lze přistupovat mnoha způsoby, z nichž jeden je věda*. Tyto způsoby jsou si víceméně rovnocenné, je na každém, aby se rozhodl, který/é si zvolí.
2) Pouze věda* zaručí objektivní přístup k Pravdě. Všechny ostatní metody nejsou platné obecně, a proto jejich náhledy na Pravdu budou vždy subjektivní.

*soubor takových těch metod jako experiment, pozorování, měření atd. - myslím tedy vědu v nejobecnějším slova smyslu.
8.9.2011 16:58 - Wild West
Colombo:

No, protože v některých situacích nic lepšího, než "argument z tradice" není k dispozici.
Nic definitivně neprokáže, ale je to alespoň stopa.
Něco jako ta Occamova břitva - strašná spousta teorií ve skutečnosti na ničem pevnějším nestojí.

Oblíbená hláška - omlouvám se těm co to už slyšeli:
Předpokládáme, na základě Occama, že úplně všechny živé organismy jsou výsledkem evoluce.
Ve skutečnosti žádný vědec nemá tu trpělivost prokázat, že v tom není zamíchaných pár brouků, uměle vyrobených mimozemšťany.
8.9.2011 16:58 - Colombo
Bajo: vzhledem k tomu, že vesmír je vlastně jen pojmenování všeho, co je kolem nás, tak popření toho, co je kolem nás, je absolutní skepsí, nebo ne?
8.9.2011 17:00 - sirien
Wild West píše:
Ale i Bajo si všiml, že všichni tihle blázni sáhnou vždycky nejdřív po Janovi

nj, jenže Bajo je také poslední roky dost vášnivým kovářem kladiv. Když se sejdou dva kováři, tak to na jejich tendenci vidět ve všem hřebíky nic moc nezmění...

Wild West píše:
"Argument z tradice" je strašně složitá otázka.

jj, je. Už pět minut přemejšlim, do které kategorie (do kterých všech kategorií) chybné argumentace vlastně spadá.
Určitě patří k téhle kategorii a projevuje zákonitosti tohodle druhu z vedlejší kategorie a ve své podstatě jeho stavbou možné jej zařadit i sem... ten článek je bohužel nekompletní, mám za to že tohle je chybný druh argumentu sám o sobě (důkaz trváním)

Nicméně obecně platí že to, že něco trvá dlouho, nedokazuje nic jiného, než že to je zažité. Mohla to být debilita od začátku, jen zažitá, mohlo to dávat smysl, jenže podmínky se změnily, mohl to být oprávněný omyl (z nedostatku vědomostí), který se prostě zažil do povědomí (Aristotelovy teze o vzniku hmyzu)... ale o pravdivosti to neříká absolutně nic.
8.9.2011 17:02 - Wild West
Ilgir:

Díky za konstruktivní šťouch.
On je v tom problém i epistemiologický; pravda a Pravda je pro oba tábory něco jiného.

Osobně mi připadá rozumné při hledání fotonu užívat fyziku a při hledání Boha theologii.
8.9.2011 17:04 - sirien
Wild West píše:
Ve skutečnosti žádný vědec nemá tu trpělivost prokázat, že v tom není zamíchaných pár brouků, uměle vyrobených mimozemšťany.

To (předesílám že myslím že neúmyslně) dezinterpretuješ.
Všechny živé tvory stvořila evoluce ve skutečnosti není založeno na occamově břitvě, ale na naprosto obyčejném důkazu induktivní metodou (a nese to s sebou samozřejmě i všechny nevýhody induktivního důkazu jako např. možnost existence jednoho jediného druhu brouka který nevytvořila evoluce, ale mimozemšťané, a který se nám bohužel nedostal do základního vzorku použitého pro induktivní důkaz, leč praxe ukazuje že takovéto záležitosti nejsou dlouhodobě až tak velký problém, protože obvykle nenastanou a když ano, tak je buď lze zapracovat nebo vedou k další vlně poznání).
8.9.2011 17:06 - sirien
Wild West píše:
Osobně mi připadá rozumné při hledání fotonu užívat fyziku a při hledání Boha theologii.

Osobně mi přijde při hledání čehokoliv rozumné používat ROZUM. Vzhledem k tomu, že se teologie má tendenci točit v cyklech, tj. dokazovat něco skrze dogma nebo kruhovou argumentaci, tak mi až tak rozumná nepřipadá...
8.9.2011 17:06 - Bouchi
noir píše:
Pěti tisíci lety existence té civilizace.
Moment - chces tim rict "civilizace ABC existovala pet tisic let a proto plati karmický zákon zachování spravedlnosti"? (To by byl hodne divny vyvod.) Takze co tim chces rict?
8.9.2011 17:08 - Colombo
WW: jo, jenže on argument z tradice nic nedokazuje. Tedy to, že něco trvá stovky či tisíce let, neznamená, že to má nějakou lepší kvalitu než to, co trvá dny či roky. Můžeme se domnívat, ale žádný důkaz nemáme. A jednodužší hypothéza ve stylu occamovy břitvy to taky není. Promiň, když znovu zasáhnu do biologie, ale je to typická teorie neutrální evoluce. Zkrátka, lehce pozitivní, negativní či neutrální alely se můžou prosadit a to v závislosti na své frekvenci a náhodného driftu, tedy nezávisle na kvalitě jimi poskytované.


Btw. Occam je vlastně taky jen prostředek, jak se držet při zemi. Složitých řešení existuje nespočet, jednoduchých většinou jen pár. Je jednoduchší je vylučovat od těch nejjednodužších.
Nehledě na to, že žádný náš poznatek nenasvědčuje tomu, že by nějaký brouk byl výtvorem mimozemšťanů. Naopak všechny naše poznatky, napříkald distribuce příbuzných brouků, tvar příbuzných brouků či brouků žijící v podobném prostředí (byť jinde) a nakonec jejich DNA nasvědčují tomu, že se vyvinuly ze společného předka.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080862998962402 secREMOTE_IP: 13.59.100.42