Kultura

alef0
3.8.2010 16:11
Uzamčeno: Nové číslo Drakkaru vydáno
Drakkar je internetový časopis zaměřený na fantasy obecně a RPG hry. Je vydáván jakou dvouměsíčník ve formě PDF souborů.

Náš projekt je koncipován jako otevřený. Přijít a přidat se k nám může kdokoliv – stačí se domluvit s některým členem redakce a napsat článek. Naše otevřenost spočívá i v tom, že kritika či pochvaly nás budou motivovat k lepší práci a pokusíme se přizpůsobit vašim požadavkům co možná nejlépe.

Jelikož se budeme věnovat především RPG hrám a fantasy, můžete očekávat teoretické články o hraní, seznámení s dobrými internetovými projekty, občasnou recenzi na knihu či film, doplňky ke hrám a dobrodružství.

Drakkar sdružil mnoho různých lidí; převážně hráčů RPG her, ale to není pravidlem. Jsou mezi námi i tací, kteří v životě žádnou hru na životní příběh nehráli. A naší spolupráci to nebrání.

Náš společný časopis si neklade za cíl být originální či jedinečný, ale být kvalitní a stát se každé dva měsíce vaším oblíbeným čtením.

Chtěl jsem dát příležitost autorům Drakkaru k propagaci na zdejším webu. Nicméně opakovaně se stává, že není propagován časopis, ale zejména je propagována nesnášenlivost, neschopnost pracovat s kritikou a negativní emoce. Myslím, že to není potřeba. A tak je tahle diskuze zamknuta a další diskuze na téma Drakkar nejsou žádoucí. Když se neumíte chovat, choďte jinam. - Alnag
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #82
14.12.2010 14:26 - alef0
Vannax,
aby sme pre strom nestratili pohľad na les, preformulujem svoju otázku.

Z akej dimenzie sa majú prisummoniť autori článkov k [tomu-čo-očakáva-publikum-ktoré-by-vyplynulo-z-prieskumu-čitateľskej obce], keď ich negenerujú ani inde?

(So prvou a treťou časťou tvojho postu súhlasím, zvyšok doplním, keď si ujasníme pozície v tomto bode, ktorý považujem za fundamentálny.)
Autorská citace #83
14.12.2010 14:42 - Vannax
Alef0,
to se motáme v kruhu otázek. Já zase čekám na vyjádření redakce Drakkaru, až zodpovědí otázky, které jsem položil. Pak se dá pokračovat dál.

Ale, abych nenechal tvojí otázku zcela bez odpovědi, odpovím takhle: Může se nakonec ukázat, že DnD už ČR/SR dávno není tak silné, jak ho mnozí považují. Může se ukázat, že co do hráčské základny je na podobné úrovni jako jiné RPG hry.

Dále, může se ukázat, že je hráčská obec ještě více roztříštěná, než si mnozí myslíme. Pak by mohla nastat i situace, že téměř každý z autorů i čtenářů se vlastně věnují něčemu odlišnému a pak autor nemá pro koho psát a potenciální čtenář zase naopak nenajde autora, který by mohl psát o RPG, které ho zajímá.

K tomu všemu by ale bylo dobré nejprve udělat nějaký průzkum (což tvrdím od začátku, co Drakkar vychází) a z toho pak zjišťovat, jestli Drakkar vůbec má koho oslovit.
Autorská citace #84
14.12.2010 15:33 - sirien
alef0 píše:
Áno, priestor nie je, lebo nie sú autori. d20.cz je creative outlet komunity okolo D&D

...hahaha...
...jinak WoD komunita je roztříštěná totálně, většina "kroužků" WoDčka se pohybuje mimo internet, resp. pár se jich na netu pohybovalo, ale pak zmizelo, ve vhodnou chvíli chyběl unifikující projekt.
Pár lidí kolem WoD se stáhlo na RPG F a sem (a později se jich pár přechýlilo z RPG F sem), ale z celkového počtu to je fakt menšina.
Autorská citace #85
14.12.2010 17:47 - Jerson
sirien píše:
...hlavně mi uniká, proč dělat e-časopis v cz prostředí.

A to já bych zase věděl. Jak říkám, chci hát třeba v New Yorku 30. let, plus mínus. Stáhnu si Drakkar, vytisknu, a vím, že budu mít po ruce obrázky těch nejdůležitějších staveb, soupis událostí během deseti let, pár námětů na dobrodružství, možná jedno gangsterské dobrodružství, které sice nevyužiju přímo, ale načerpám inspiraci, několik postav s fotkami a nastíněným charakterem ... a mám co číst cestou do práce i z práce, i co použít ve hře - protože si dal někdo tu práci a sestavil články do jednoho celku. Na Kostce bych tohle všechno možná taky našel, ale musel bych ji projít celou, všechno si složit sám a na to nemám čas a když přijdu z práce, tak ani náladu.
Autorská citace #86
14.12.2010 19:07 - ilgir
Myslím, že Vannax to docela vystihl.

Vannax píše:
- Drakkar nikdy nebude příliš čteným časopisem

Souhlasím a jsem s tím srozuměn.
Píše:
- Autoři článků nevědí pro koho vlastně píší

Přesně tak. Stejně jako blogger neví, kdo všechno jeho blog čte.
Píše:
- Drakkar není časopisem pro nějakou skupinu čtenářů, ale spíše pro jednotlivce.

Přesně tak.
Píše:
- Nemá příliš smysl informovat o vydávání Drakkaru na d20, natož pak očekávat pozitivní reakce, když si autoři píší články vlastně sami pro sebe

Těžko říct. Pokud se zde najde aspoň jeden člověk, který si po tomto upozornění Drakkar stáhne, pak to smysl má. Jestli tu někdo takový je, to ovšem nevím.

Drakkar není časopis komerčního střihu, nezáleží mu tedy na "prodávanosti". Drakkar se spíše podobá blogu více autorů. Do Drakkaru napíšu tehdy, když si myslím, že to, co mám v hlavě, by mohlo zajímat i ostatní. Donutí mě to zformovat myšlenky do článku a dát jim slohovou formu => někam mě to posune. Čtenářský zájem sice potěší, ale není podmínkou pro další psaní. Takže ano, píšu hlavně pro sebe, pro svůj dobrý pocit.

Sirienovi děkuji za krásnou ukázku toho, co všechno by mohl udělat, kdyby se mu zachtělo (a Honzovi a Sebovi, samozřejmě). Smůla je, že redakci Drakkaru se nechce, a tak žádné sourcebooky nebudou :-)
Autorská citace #87
14.12.2010 21:50 - boubaque
Vannax píše:
Věc č. 1: Chybí časopis takového ražení na trhu?
Odpověď myslím jednoznačná, je: Ano. Což je dobrá výchozí pozice

Souhlas. Ostatně proto ho Romik kdysi založil.

Vannax píše:
Věc č. 2: Komu má být časopis určen? Možných odpovědí je několik:
- určeno pro příznivce DrD. Pochopitelné, má to největší základnu a nejvíc potenciálních čtenářů. Je tomu pak ale potřeba přizpůsobit obsah
- vše zahrnující (všechna RPG včetně DrD). OK, i tohle je cesta, ale pak je třeba aby alespoň polovinu časopisu plnil obsah pro DrD, což tak ale není.
- Časopis pouze pro RPG menšiny v Čechách (tzn. bez DrD).
- Nějak jinak definovaná cílová skupina? V tom případě prosím o bližší určení
Na tohle už si ale musí odpovědět tvůrci Drakkaru. Jaká je tedy odpověď?

Cílová skupina nebyla nikdy jasně definována; ovšem byl v tom do jisté míry záměr. Ve chvíli, kdy by se vymezila nějak specificky, buď by se někteří lidé dál účastnili nepříliš ochotně, nebo možná vůbec (protože by se časopis nedotýkal jejich zájmů), a navíc by bylo složitější sbírat nějaký "dostatečný" počet článků (přičemž žádný počet nebo objem nebyl nikdy definovaný, ono se toho totiž většinou sešlo tak nějak přiměřeně :)).

Pokud si dobře pamatuju vymezení, ke kterým jsme docházeli, pak to bylo "hráči všech RPG a stylů", přičemž existovala (a existuje) snaha neuzavírat se ani těm, co RPG nehrají (povídky, historie, deskovky ... mluvilo se i o larpu).
Pokud to vezmu, jak to v současné době vnímám jako "čtenář" (tj. není to nutně záměr redakce), pak je Drakkar časopis pro hráče RPG, kteří mají zájem o rozšíření obzorů a zkoušení nových her, stylů a postupů, nebo aspoň informace o tom všem. Samozřejmě nefunguje to asi na ty, co už široký obzor mají, a možná i ty "nové" způsoby, které se v Drakkaru doporučují a prezentují, jsou pořád stejné — nevím, jsem příliš zaujatý, abych to posoudil objektivně.
Druhou "cílovou skupinou" můžou být autoři, kteří můžou v Drakkaru publikovat; ne že by jim byl Drakkaru určený (nutně) ke čtení, ale aby měli kde, případne proč psát.

Vannax píše:
Věc č. 3: Vědí tvůrci Drakkaru, co vlastně cílová skupina od takového časopisu očekává?

Ne, pasivně informací moc nedostáváme a na aktivní průzkum já osobně nemám. Ani čas, ani prostředky ... no, možná ani moc chuti, uznávám. Nezastírám taky, že Drakkaru nedávám tolik, kolik by si zasloužil, ale pokud bude chtít někdo pro Drakkar něco (u)dělat, můžeme se dohodnoutm nebo to aspoň zkusit :)

Vannax píše:
Věc č. 4: Jaké mají tvůrci Drakkaru ambice? Vytvořit:
- časopis, který si vydává úzký kroužek lidí proto, že je baví tenhle druh tvorby
- časopis, který bude zajímavý pro více lidí, než jen pro jeho autory, a poroste jeho obliba a počet čtenářů

Než odpovím na otázku, chtěl bych upozornit, že tvůrci Drakkaru není jen redakce (a korektoři a případní sazeči, pokud se pro dané číslo liší od redakorů), ale hlavně všichni autoři článků. jedni bez druhých by totiž Drakkar nevydali. Není to slovíčkaření, protože autoři netvoří uzavřenou, natož jednotnou skupinu ... a vlastně ani redakce není uzavřená. Proto nemůžu znát ambice každého jednoho tvůrce Drakkaru.

Takže nakolik mluvím za sebe: První cíl je alespoň za současných podmínek nemožný, protože kdyby to byla naše ambice, tak už si dávno píše Drakkar pět šest lidí, kteří se budou většinou rovnat redakci. Navíc to chtít ani nemá smysl, protože by pak Drakkar dopadl jako Alduron/RPGmagazín :)
Druhá možnost je spíš skvělý a zářivý cíl na vrcholku vysoké, strmé hory. Jenže okolo je několik dalších vrcholků s ještě zářivějšími a skvělejšími cíli. Ale dokud se nenajde někdo, pro koho bude úspěch, obliba a čtenost Drakkaru ještě zářivější a skvělejší než pro mě, přijde mi férovější podílet se na jeho vydávání, než to pustit úplně, protože tomu nedávám dost.
Autorská citace #88
15.12.2010 09:23 - alef0
Vannax píše:
...může se ukázat, že je hráčská obec ještě více roztříštěná, než si mnozí myslíme. Pak by mohla nastat i situace, že téměř každý z autorů i čtenářů se vlastně věnují něčemu odlišnému a pak autor nemá pro koho psát a potenciální čtenář zase naopak nenajde autora, který by mohl psát o RPG, které ho zajímá.

Osobne si myslím, že táto situácia tu viacmenej existuje. Hrá sa D&D, hrá sa Dračák, počuť hlasy o Střepoch snů, hrá sa široké spektrum všakovakých alternatív, hrá sa WoD. A o čom sa publikuje? A kto publikuje?

Súdim, že na moju otázku si neodpovedal, lebo nepoznáš odpoveď... čo znamená, že sme na jednej lodi, lebo ju nepoznám ani ja a ani nikto v tejto prepestrej komunite. (Hoci redakcia sa vyjadrila, môžeme pokračovať.)

Ilgir veľmi dobre zhodnotil, že Drakkar je niečo ako viacautorský blog v PDF podobe. S axiómami:
* axióma egoizmu: autor píše o čom chce
* axióma lenivosti: autor píše vtedy, keď má chuť
* axióma motivácie: komentáre môžu pomôcť, ale nie sú kritériom.

Blog nemá exaktne vyskúmanú cieľovú skupinu a aj keby ten prieskum bol, tak nie som si istý, či je blog v stave prispôsobiť sa pestrým záujmom. (Poviem príklad: písal som blog o algoritmoch. Ľudia chceli ďalšie články, ale na tie som nemal chuť, lebo neboli pre moju potrebu. Mám byť za to kritizovaný?)

Myslím, že jeden z omylov je naprojektovať si Drakkar do pozície profesionálnych časopisov Dungeonu / Dragonu / RPG Pevnosti s plateným obsahom, nastaviť očakávania podľa komerčného časopisu. Potom niet divu, že očakávania nie sú naplnené a plynie z toho kritika, ktorá ale nejde k obsahu, ale k samotnému nenaplneniu vzťahu ,,konzument-producent".

(Príklad: o, Ecthelion, ty vydavateľ RPG, zachráň trh a zruš DrD!. Aha, ty ho nevieš zrušiť, tak čo si to za vydavateľa, kurňa!)

Ako čitateľ nemôžem rozhodne očakávať, že keď zrevem ,,chcem vidieť na d20.cz článok o novinkách v 4e", tak mi ho nejaký zázračný autor napíše (kto vlastne?) a keď ho neuvidím, tak začnem trolliť, že moje preferencie sú nenaplnené.
Autorská citace #89
15.12.2010 10:48 - Vannax
Ecthelion píše:
Pokud se ti zdá, že témata nefungují, zkus nám navrhnout způsob, jak by to mohlo fungovat jiným způsobem…

Tuhle diskuzi jsem rozvinul kvůli Ecthelinově výzvě. Po reakci Ilgira a Bubáka je však zřejmý, že o diskuzi o změnách vlastně není zájem, takže by to byla zbytečná snaha a hrách na zeď. Pokud – jak oba píšete – vám připadá všechno správně a v pořádku, tak si dál užívejte psaní sami pro sebe, resp. pro úzký okruh spřízněnců a přeju vám, ať se to daří (upřímně).
Na druhou stranu by bylo dobré, když už informujete o vydávání dalších čísel časopisu, přestat se tady ohrazovat proti kritice Drakkaru (viz. třeba dotčený a ublížený PetrH píše:
nechci byt rypna, ale docela by me zajimalo, co by dokazal vytvorit zdejsi krouzek... ukazte se chlapci, zda dokazete neco vubec stvorit;) nebo to bude 70 stran zvastu ala "altar je na hovno", "rpgf je o nicem". tak to, budete cesi a radeji mlejt sracky u piva nebo ukazete, ze to umite lepe?
Autorská citace #90
15.12.2010 11:05 - alef0
Myslím, že o diskusie o zmenách záujem rozhodne je, ale treba brať do úvahy naozaj východiskové pozície (,,sami pre seba" a pod.) a ideálne je dávať nápady (viď napr. Sirienove body, čo by chcel vidieť, sú veľmi dobré.)

Ono tá diskusia je na mnohých úrovniach taká, že okrem konkrétnych požiadaviek ,,chcem vidieť to", resp. konkrétnych obsahových kritikách, nemá zmysel veľmi niečo riešiť. Čitateľ si myslí, že redakcia (=autori blogu) ho nechce poslúchať, lenže nie je v stave pochopiť a akceptovať, že redakcia (= autori blogu) nemá moc / autorský potenciál to naplniť.

A inak uznávam, že argument ,,čo si ty dokázal vytvoriť" je čistá zloba. To je ako keby rozhodca musel byť najlepší futbalista na svete.
Autorská citace #91
15.12.2010 12:23 - boubaque
Vannax píše:
Po reakci Ilgira a Bubáka je však zřejmý, že o diskuzi o změnách vlastně není zájem

Tohle jsi vyčetl kde? Konkrétní citace by mi pomohla, i kdyby se to v ní nezmiňovalo doslova.
Jinak o diskusi a nápady zájem máme, nemálo smysluplných se jich tu objevilo (i když osobně velkou část z nich nepovažuju za použitelnou, ať už obecně nebo kvůli některým současným nastavením Drakkaru, ale ani ty použitelné bohužel nejsem schopní vždycky zapracovat do výsledku). Naopak jsem ti předal základní informace, které nezasvěcenému člověku nemusejí být zřejmé, ale je třeba s nimi počítat při navrhování řešení současných problémů. Pro jistotu je zopakuju ve stručnější formě: Drakkar dělají amatéři, ve svém volném čase, a snad pro nikoho to není projekt na první příčce v prioritách. Přesto se snažíme, aby Drakkar každé dva měsíce vyšel, ideálně první den v měsíci, a aby byl v rámci našich možností co nejlepší. Když Drakkar sázím (a když už k tomu nenapíšu ani jeden článek), tak mi práce na jednom čísle zabere nejmíň 40 hodin, což je přepočteno na dva měsíce jedna hodina každý pracovní den. Nediv se mi, že nemám moc náladu věnovat tomu další hodiny, když je to asi až pátá aktivita v pořadí priorit.

A pokud jsi získal z mého vyjádření pocit, že beru jen takovou radu, kterou si člověk nejen navrhne, ale i sám zrealizuje – ne, jsem rád i "jen" za rady. Ale nemůže se člověk pak zlobit, když jeho radu nezrealizuju já. Já mám často co dělat, aby Drakkar vůbec vyšel aspoň v téhle podobě.

Vannax píše:
Pokud – jak oba píšete – vám připadá všechno správně a v pořádku,

A tohle jsi vyčetl kde? Kde jsem (aspoň já) napsal, že je všechno správně nebo v pořádku?
Kdybychom měli pocit, že je všechno v pořádku, tak se tady vůbec nebavíme, natož nevybízíme k tomu, aby námněkdo poradil, jak to (u)dělat líp.

Vannax píše:
užívejte psaní sami pro sebe, resp. pro úzký okruh spřízněnců

Kde jsem napsal, že píšeme pro úzký okruh spřízněnců – navíc, když jsem napsal, že autory Drakkaru je otevřená skupina lidí? To, že nemáme specificky vymezenou cílovou skupinu a že já osobně nemám čas provádět aktivní průzkumy, neznamená, že mě nezajímá, co by potenciální čtenáři v Drakkaru rádi viděli. A pokud jde o ty ambice, jsem prostě realista.
Autorská citace #92
15.12.2010 13:00 - Sparkle
boubaque píše:
Když Drakkar sázím (a když už k tomu nenapíšu ani jeden článek), tak mi práce na jednom čísle zabere nejmíň 40 hodin


Ufff to je strasne strasne strasne moc... opravdu je nutny vydavat to jako pdf periodikum, kdyz sazba zabere tak moc casu? :(
Autorská citace #93
15.12.2010 13:04 - noir
Kolik lidí si tak Drakkar stáhne? A kolik si ho potom opravdu přečte? Desítky? Stovky? Tisíce? Z toho, co se na D20 píše, se mi zdá, že články čte tak 20 procent lidí, co si časopis stáhnou. Berme, že D20 je prostředí vůči lidem z Drakkaru nepřátelské, takže vně něj by to byl dejme tomu dvojnásobek?
Autorská citace #94
15.12.2010 13:12 - Quentin
Nevim jestli jsem divnej, ale chodím na d20 i rpgf, hromadu autorů znám osobně, rpg mě zajímá a čtu o něm docela dost věcí, takže bych měl do profilu čtenáře drakkaru zapadnout. Přesto stáhnu sotva každý druhý a přečtu z něj tak dva články :/

Poslední článek, který mi přišel fakt awesome byl Bifiho oldschool. Na nic předtím si ani nevzpomínám.
Autorská citace #95
15.12.2010 15:13 - alef0
Sadzba Drakkaru mi zabrala jeden plný pracovný deň. (Raz som to robil celý deň, druhýkrát dva poldne).

Urobiť preklad jedného Wicka je robota na dva a pol pracovného dňa.

Odhad písania článku nemám, väčšinu som robil po kúskoch, čiže sa mi ťažko odhaduje.

(Porovnaj: Strigôň z hory Fudži / Mountain Witch bola robota na rok, tu hovorím o 120 stranách textu v single-player móde od prekladu až po vysádzanie. Projekt, ktorý chrlí 10 človekostrán textu mesačne, je gepard RPG projektov.)

Ešte poznámka: ja beriem Drakkar aj ako archív článkov. Aj keď som napríklad nevidel Peekayov Polaris, tak raz si ho určite prečítam. A stalo sa už veľakrát, že som sa odkazoval na staršie čísla s hodnotnými informáciami.

Nevim jestli jsem divnej, ale chodím na d20 i rpgf, hromadu autorů znám osobně, rpg mě zajímá a čtu o něm docela dost věcí, takže bych měl do profilu čtenáře drakkaru zapadnout. Přesto stáhnu sotva každý druhý a přečtu z něj tak dva články :/

QuentinW píše:
Poslední článek, který mi přišel fakt awesome byl Bifiho oldschool. Na nic předtím si ani nevzpomínám.

To je úplne v pohode. Si typický čitateľ, ktorý sa nemá za čo hanbiť.
--------------------------------------------------------
Mám otázku do pléna: ktorý iný awesome článok o RPG téme ste čítali za posledný rok v češtine / slovenčine?

Keby ste mali rebríček najlepších českých článkov všetkých čias, ktoré by v ňom boli?
Autorská citace #96
15.12.2010 15:15 - sirien
nevím kde se vzala představa, že blog nemá konkrétní cílovou skupinu.

Ano, jistě, od doby co je blogů jak nasr* platí pravidlo, že:
"...ještě nikdy dříve tolik lidí, kteří nemají nic co říct, neříkalo tak mnoho..." protože podobně jako Facebook si na blozích spousta lidí ukájí svou nenaplněnou potřebu vlastní zajímavosti.
nicméně vážně míněný blog by neměl být sbírka autorových žvástů, ale měl by obsahovat nějaké téma které je určené konkrétním čtenářům, obsah, který je promyšlený a zajímavý a skutečně rozvíjí nějakou myšlenku nebo informaci

Pokud má být Drakkar .pdf blog několika autorů, pak to může být buď "blog" ve stylu tuctového nezajímavého blogu "jsme zajímaví, podívejte" nebo se tam autoři mohou snažit rozvíjet nějaké své myšlenky a názory na RPG, ale v takovém případě tam poněkud postrádám pravidelné rubriky ke konkrétním problematikám, nějaký dlouhodobý redakční záměr arp.
Autorská citace #97
15.12.2010 15:19 - alef0
Sirien,
aká je cieľová skupina tvojho blogu? Urobil si si prieskum?

Ďakujem za odpoveď :-)

Sirien píše:
pravidelné rubriky ke konkrétním problematikám

Jo, toto je dobrý podnet.

Čo sa týka žvástov, to sa dokáže len feedbackom, ktorý môže cieľovať obsahy článkov. Feedback je svojský, čiže ťažko zistiť, či je to objektívne zlé, alebo sa to netrafilo do čitateľových preferenciá.
Autorská citace #98
15.12.2010 15:35 - sirien
O průzkumech jsem ve svém předchozím postu nenapsal ani slovo, všimni si.

Můj blog je tak trochu specifický tím, že je součástí d20 rozhranní a není to samostatný web (o takový bych ani nestál, netrpím egománií abych si zakládal Sirienovu Prakticky Modrou Hlavu nebo tak něco, ostatně viz dále)

Do svého blogu tady píšu několik druhů příspěvků:
A) momentální myšlenky o RPG, které se mi nezdají dost obsáhlé na samostatný článek, ale kterým chci zároveň dát víc prostoru než je pouhá diskuse (Definice RPG, Význam chápání mechanik...)
B) tam umisťuji věci, které se týkají místní tematiky pouze okrajově nebo nepřímo, ale stojím o to je zde publikovat (Povídky, Jak zkazit scénář...)
C) komentáře k aktuálnímu dění nebo zajímavému tématu v souvislosti s místní komunitou (O komunitách, O diskusi...)

Obsah Cčkových blogčků je určen lidem zde, které z nějakého důvodu zajímají přímo mé osobní názory na danou problematiku nebo má vyjádření k ní, jde nejspíše o nejužší skupinu pro kterou tady píšu.
Obsah Bčkových blogčků je určen širší úrovni čtenářů, technicky vzato každému kdo se domnívá, že já osobně mám k dané věci co říci nebo každému, koho zajímá vztah mezi deklarovaným tématem a RPGčky (protože tam většinou dávám i poznámky nebo odkazy k využitelnosti podobných věcí v RPG). Těhle blogčků je co tak koukám asi nejvíc...
A konečně Ačkové blogčky jsou určeny de facto všem, protože s nimi nakládám jako s trochu podřadnější formou článku.

Nezajímá mě, kolik lidí je ve které skupině, jak se prolínají nebo tak, protože to je blog - je jedno jestli je psaný pro jednoho člověka nebo pro sto. Důležité je že vím o čem píšu a mám představu pro koho píšu.
A ano, na pohled moje blogčky zde jsou taková zmatená všehochuť kdečeho, ale to je valná většina blogů - ostatně k tomu blogy vznikly, blog není strukturovaná tvorba. Nicméně když se na ten seznam blogčků podíváš blíž, tak zjistíš, že se tam skutečně povětšinou točím kolem několika témat, která se tak různě prolýnají, ztrácí a zase vrací.
Autorská citace #99
15.12.2010 16:25 - crowen
Myslite, ze pridanie velkeho wishlist threadu na hlavnu stranku drakkaru, kde by ludia mohli pisat, co chcu citat, a mozno sa toho niekto chyti, by bol dobry napad?
15.12.2010 16:39 - Jerson
boubaque píše:
Když Drakkar sázím (a když už k tomu nenapíšu ani jeden článek), tak mi práce na jednom čísle zabere nejmíň 40 hodin, což je přepočteno na dva měsíce jedna hodina každý pracovní den. Nediv se mi, že nemám moc náladu věnovat tomu další hodiny, když je to asi až pátá aktivita v pořadí priorit.


Popravdě, o to víc nechápu, že ti (alespoň navenek) nejde o to, aby Drakkar četlo více lidí. Protože z toho co se tu píš mám dojem, že autoři stráví dohromady tvorbou Drakkaru více času, než čtenáři jeho čtením - taky dohromady.
15.12.2010 17:37 - sirien
crowen píše:
Myslite, ze pridanie velkeho wishlist threadu na hlavnu stranku drakkaru, kde by ludia mohli pisat, co chcu citat, a mozno sa toho niekto chyti, by bol dobry napad?

Ano, pokud
a) tam skutečně lidé budou psát o co mají zájem
b) se skutečně najdou lidé, kteří alespoň významnou část z toho napíší.

Pokud se nesplní a), nic se nestane, bude tam jen zbytečná featura navíc. Pokud se ale splní a) ale nesplní b), tak to lidi zdeptá
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.072381019592285 secREMOTE_IP: 18.222.42.70