Kultura

alef0
3.8.2010 16:11
Uzamčeno: Nové číslo Drakkaru vydáno
Drakkar je internetový časopis zaměřený na fantasy obecně a RPG hry. Je vydáván jakou dvouměsíčník ve formě PDF souborů.

Náš projekt je koncipován jako otevřený. Přijít a přidat se k nám může kdokoliv – stačí se domluvit s některým členem redakce a napsat článek. Naše otevřenost spočívá i v tom, že kritika či pochvaly nás budou motivovat k lepší práci a pokusíme se přizpůsobit vašim požadavkům co možná nejlépe.

Jelikož se budeme věnovat především RPG hrám a fantasy, můžete očekávat teoretické články o hraní, seznámení s dobrými internetovými projekty, občasnou recenzi na knihu či film, doplňky ke hrám a dobrodružství.

Drakkar sdružil mnoho různých lidí; převážně hráčů RPG her, ale to není pravidlem. Jsou mezi námi i tací, kteří v životě žádnou hru na životní příběh nehráli. A naší spolupráci to nebrání.

Náš společný časopis si neklade za cíl být originální či jedinečný, ale být kvalitní a stát se každé dva měsíce vaším oblíbeným čtením.

Chtěl jsem dát příležitost autorům Drakkaru k propagaci na zdejším webu. Nicméně opakovaně se stává, že není propagován časopis, ale zejména je propagována nesnášenlivost, neschopnost pracovat s kritikou a negativní emoce. Myslím, že to není potřeba. A tak je tahle diskuze zamknuta a další diskuze na téma Drakkar nejsou žádoucí. Když se neumíte chovat, choďte jinam. - Alnag
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #62
12.12.2010 22:30 - Crowen
Sparkle: to s tym triestenim komunity si trafila klinec po hlavicke tu na d20 :-)

Jerson: Prezyvky su ake su, lepsie nebudu, hraci si ich mozu lubovolne menit :-) Ja uz implicitne myslim v anglictine, pretoze uz vyse 5 rokov zijem v Irsku, a Snowflake sa mi prekladat nechcel, okrem toho, su to predsa anglicania, tak sa nebudu volat Miloslav a Bohus.

Jasne, ze muzi su vojaci, ked je hra o marinakoch. Co maju byt kuchari ci tanecnici? :-) Odhalene slecny sa mi a) hodili do konceptu b) nenasiel som lepsie obrazky zien - vojaciek, co by sa mi pacili. A odhalene su len 2 z 3 :-).

Pipux:
Dzihadnici sa mi pacia ako konflikt kultur, nakopavanie mimozemstanov ma nebavi, aj tak su vzdy mali, zeleni, maju obrovsku technologicku prevahu, ktoru americky hrdina hackne za 15 minut, su slizky, zubaty, rukaty, nohaty rohaty a ludstvo x tisic rokov technologickeho naskoku prekona za par rokov, pripadne ignoruje.

Technologie 20/21 storocia: su na planete vacsinove, nie jedine, su dostupne aj vyspelejsie veci, ale vzacne a drahe, lebo planeta je na okraji obyvanej oblasti a obyvatelia nemaju podmienky na vyrobu pokrocilejsich technologii. Ked chces vyzdvihnut zasielku, nemozes pouzit orbitalne bombardovanie, lebo znicis zasielku. Mala vysadkova lod okrem toho neumoznuje orbitalne bombardovanie (iba v zlej sci-fi). Videl si serial / film Firefly? Alebo si skus spomenut, ake technologie boli dostupne v Europe pocas divokeho zapadu, a co pouzivali pionieri, ktory postupne dobyvali americky kontinent. Napr indiani sice pouzivali lepsie technologie, ale draho za to platili a nevedeli ich sami vyrobit, boli zavisli na dovoze.

Vannax / Alnag: k dokopavaniu autorstva clankov nedochadza (len obcas, ale zlomeniny sa mi rychlo hoja :-)), Ecthelioni by mohli rozpravat o casoch, kedy chodia moje clanky (o tretej ci stvrtej rano den dva po uzavierke :-)). Uzavierka vo mne vyvolava 2 veci - musim si najst cas (zvacsa na ukor spanku, zeny a pri poslednych dvoch cislach aj dcerky) a musim si sadnut a pisat. Pisem, lebo ma to bavi, mam zvacsa pozitivne reakcie na moje clanky, a okrem toho pisem veci, co by som si chcel zahrat alebo vyuzit v buducich hrach. Tema mi neskutocne ulahcuje pisanie, lebo dobre zvolena tema u mna okamzite vyvolava napady, co by som napisal, k teme si pohladam obrazky, ktore evokuju dalsie napady (a vobec, vsetky moje clanky obsahuju vela obrazkov, pretoze ja som dost vizualne zalozeny clovek).

Co sa tyka rozsahu jednotlivych cisiel, ako uz Alef0 a Ecthelion povedal, publikuje sa, co pride a stihne sa skorigovat, nie je ziadne minimum pozadovanych stran.

Sem nakopirujem nieco z inej diskusie:
Presiel som cisla za posledne 2 rocniky (2009 a 2010, cisla 12 az 23): spolu tam vyslo 146 clankov, z toho 55 tematickych. Priemerne to zhruba vychadza 1 tematicky clanok na 2 clanky mimo temu v kazdom clanku. Najtematickejsie bolo 19. cislo s 11 clankami a 8 k teme, najmenej k teme bolo 18. cislo s 10 clankami a len 2mi k teme.

Ako vidis, tema cisla skladbu clankov v priemere ovplyvnuje len z 1/3, a tie tematicke clanky by mozno bez zadania temy nevznikli, takze sme potencionalne bohatsi o vyse 50 clankov vdaka temam cisla :-)
Autorská citace #63
12.12.2010 23:22 - Alnag
Alef0 píše:
Na d20.cz si myslím nebude vychádzať nikdy,


Taky si myslím.

Alef0 píše:
Sparkle, ty ako redakcia, by si chcela diskutovať niekde, kde ti napr. premažú komplet všetky historické oznamy a diskusie? :-)


To je ovšem zcela nepatřičný argument, uvážíme-li, že RPGfórum aplikovalo naprosto stejný přístup.

Alef0 píše:
Navyše, ľudia, čo sú aktívni v Drakkare a sú aktívni aj tu, sú aktívni aj na RPGFóre (hovorím o Jersonovi :-).


Jestli tady důsledek nepředchází příčinu...

Alef0 píše:
ale zrazu keď to má byť časopis d20.cz už s tým problém nie je :-)


A to ti řekl kdo? Nebo jsi tak pospíchal, abys dospěl k vtipné pointě, která by zakryla fakt, že král je nahý, až jsi se zapomněl přesvědčit, jaký je na to vlastně názor?

Alef0 píše:
Na trieštenie komunity si treba zvyknúť.


Není. To je jen pohodlná poloha pro lidi, kteří si nad vším umyli ruce už na začátku. Mně osobně to třeba naprosto nevyhovuje, ale zároveň nemůžu vymazat minulost z paměti.
Autorská citace #64
12.12.2010 23:30 - sirien
Sparkle píše:
Mne prijde lito, ze obe strany nedokazou odhodit sva ega stranou a nejak to sjednotit

To nemá nic společného s egem. Pokud ten projekt shledávám
a) na kvalitativně neskutečně nízké úrovni
b) ve špatné základní formě (e-časopis)
c) chybně obsahově orientovanej
d) s mizernou propagací a marketingem
tak přece nebudu plýtvat vlastním časem a snažit se do toho nějak zapojit, to prostě naprosto nedává smysl.

Kromě toho Drakkar už komunitní napojení má, kdybys to sledoval víc, tak by sis všiml, že to je de facto oddělenej publikační kanál RPG Fóra (neříkám, že záměrně (i když i kdyby, tak co), nicméně to tak prostě fakticky je), takže nedává moc smysl, aby měl nějaký prostor i tady.
NICMÉNĚ - kdyby o to měli zájem, nic jim nebrání udělat "Drakkar" skupinovou sekci a fungovat z ní.

EDIT: ...nicméně kdyby je napadlo udělat si tady skupinovou sekci, tak by od nich bylo hezké probrat to tu s vedením, kdyby se tu hodlali nějak víc usídlit...
Autorská citace #65
12.12.2010 23:40 - Sparkle
Sirien: jaky plytvani vlastnim casem? Proste pro to vyrobite sekci na d20 a at se o to staraj sami. To je ukon max na 10 minut ne? Nebo mi chces rict, ze je to tak ultra mega spatny, jeste horsi nez treba "projekt VOID", ze by vam to delalo na d20 ostudu? No to snad ne.

Alnag: stale nechapu co tak strasnyho jste si udelali, ze se nemuzete dohodnout, tak by me k tomu zajimalo jen to, jestli (pripadne za jakych podminek) dovolite autorum uverejnit stejny clanek jak v Drakkaru, tak tady? Kdyz uz si dam tu praci a ve svem volnem case napisu clanek o RPG, tak to delam proto, ze chci aby si ho precetlo co nejvic lidi. Ne jen ta pulka lidi co je zvykla chodit bud na RPGf nebo na D20 (a nenamluvite mi, ze vetsina lidi cte oboje).
Autorská citace #66
12.12.2010 23:45 - Nerhinn
Jasně, chlapi, ne? Co jsme si, to jsme si... hezky si podejte ruce a šup šup, zcelovat RPG scénu.
Autorská citace #67
12.12.2010 23:52 - sirien
alef0 píše:
Ad: Kompletné sourcebooky: veľký sourcebook je asi mimo kapacít kohokoľvek.

ááále bullshit.
Až dodělám STs SW pravidla (ideálně za pomoci Honzy se SEBovými komentáři a úplně ideálně za pomoci feedbacků, názorů a zkušeností lidí, kteří je aspoň trochu hrají už teď) ze současné beta podoby do alfa 1.0, tak se dohodnu s Alnagem, který tu napřekládal hromadu věcí ke SW, Honzou, který má spousty zajímavých myšlenek obecně a možná ještě s pár lidmi a hodlám to normálně sepsat do podoby graficky zpracovaného .pdf sourcebooku ve WW stylu, který by šlo i vpohodě vytisknout v případě potřeby, Honza předeslal že by byl možná ochotný i udělat překlad.
Teoreticky by šlo i vydat to tiskem za prodejní cenu výrobních nákladů, ale to bych si musel chacknout jak to je v takovém případě s právama.
Osobně se domnívám, že by se to mělo dát zvládnout cca do jednoho roku.

A to tady mluvíme o rulebooku zaměřeném na zcela konkrétní setting a navíc s kompletní implementací pravidel a s pár novými pravidly (která jsou složitější než to vypadá... věř mi, osobně jsem je psal).

Sourcebook který by spočíval v:
  • úvodu do žánru, stylu a nálady daného tematického vymezení
  • recenze základní filmografie, seriálografie a literatury k tématu se vážící s hlubšími recenzemi poukazujícími na hodnotné části lepších věcí a s dodatečným krátkým průletem (anotacemi) béčkových záležitostí
  • Tipy a triky vážící se k tvorbě podobného settingu, víceméně strukturovaně sepsané výsledky brainstormu
  • Tipy a triky vážící se k vedení hry a tvorbě atmosféry v takovém settingu, opět brainstorm
  • ...další brainstorm o možných postavách, které lze hrát, případně zajímavých NPC
  • ...a ještě jeden o zápletkách
  • krátké shrnutí a pár nápadů na systémové hacky pro několik nejrozšířenějších systémů a pro systémy vhodné přímo pro dané téma
  • Především atmosfericky stylovou povídku, která se bude celým sourcebookem lehce prolýnat
by nebylo nijak zvlášť náročné, v pěti, šesti autorech, jednom nebo dvou korektorech, jednom člověku který by to sešil celé dohromady a s jedním slušným grafikem by to šlo vydávat tempem jeden za dva až čtyři měsíce. Kvůli nezájmu o přetížení autorů by šlo vydávat třeba jeden za půl roku.

Tenhle nápad mám v hlavě už dlouho, jen nemám čas ho spustit do provozu.

...a podobných nápadů mám v hlavě víc, poskytni mi pár schopných lidí se slušným vkusem a stylem (tj. ne Ectheliony a spol.) co budou mít čas a chuť Ti na nějaký takový projekt svůj čas věnovat a můžeš si vybrat, který z těch nápadů s nimi mám rozjet.

Strukturovaný seznam recenzí spustilo třeba RPG Fórum, ale musím poznamenat že způsob kterým to tam je vedené... je sice kchůl free, nicméně osobně se mi nelíbí a představoval bych si to kapku jinak (nejspíš v podobě nějaké wiki)

alef0 píše:
Ad staré čísla: toto je famózna poznámka.

Především trefná.
Stará čísla Drakkaru jsou ztracena v zapomnění, stejně jako kdysi sestavené Sebrané spisy d20 (schválně, tušíš o čem vůbec mluvím?). Co není online na webu 24 hodin denně dostupné přímo z původního rozhranní, jakoby nebylo.
Autorská citace #68
12.12.2010 23:54 - Alnag
Sparkle píše:
Dovolite autorum uverejnit stejny clanek jak v Drakkaru, tak tady?


Jasně, že tu můžeš uveřejnit svůj článek. Budeme za něj rádi. A pokud ho chceš uveřejnit i jinde, tak si na to neklademe žádné podmínky. Takže to by mělo být bez problémů.
Autorská citace #69
12.12.2010 23:54 - Geralt
Sparkle (20:25): Myslím, že zbytečně hledáš propast tam, kde není.

V první řadě, Drakkar vychází coby periodikum, a proto upřednostňuje platformu na bázi PDF magazínu než sérii webových článků. Alespoň tak jsem to vyrozuměl z argumentů, které tu zazněly.
Sekce na Kostce (alias d20.cz) mají trochu jiné zaměření; jsou věnovány článkovým projektům, zpravidla týkajícím se určitého herního světa/systému. Soudím, že současný způsob, kdy má Drakkar jedno přehledné vlákno s aktualizovaným záhlavím, je zcela příhodný.

Kompromisy a podobné vzletné výzvy znějí vždy pěkně, ale zrovna v tomhle případě je to akorát řečnické cvičení: prostě někteří zdejší čtenáři nejsou spokojeni s pojetím (event. kvalitou) drakkarské tvorby, toť celé. Možná se takoví najdou i jinde, nevím, nesleduji. Sjednocovat u Drakkaru však není co, žádné překážky tu v cestě nestojí: Kdokoliv má čas, chuť a zájem přispět do Drakkaru, může se s redakcí dohodnout a posléze přidat i svůj příspěvek, a je to celé.


Ad (23:40)
Sparkle píše:
tak by me k tomu zajimalo jen to, jestli (pripadne za jakych podminek) dovolite autorum uverejnit stejny clanek jak v Drakkaru, tak tady?


To, co jsem napsal v předchozím odstavci, platí i opačným směrem. Když budou mít přispěvatelé do Drakkaru chuť zveřejnit své články i tady na Kostce, a ti doposud nezaregistrovaní přetrpí strašlivá muka registrace, mohou psát články i tady. Byť mi pak uniká smysl duplicity: mít stejný příspěvek formou článku i v PDF.
Autorská citace #70
13.12.2010 00:04 - sirien
Sparkle píše:
Sirien: jaky plytvani vlastnim casem? Proste pro to vyrobite sekci na d20 a at se o to staraj sami. To je ukon max na 10 minut ne? Nebo mi chces rict, ze je to tak ultra mega spatny, jeste horsi nez treba "projekt VOID", ze by vam to delalo na d20 ostudu? No to snad ne.

Projekt Void tu měl jedno téma a musím říct, že Void je mnohem hustší záležitost než Drakkar - u Voidu sem se smál dva měsíce den co den, Drakkar mě jenom nudí.
Skupinovou sekci si můžou založit sami lusknutím prstů, jako kdokoliv jiný
Subdoménu (drakkar.d20.cz) by teoreticky mohli mít, kdyby o ní požádali a ten záměr si obhájili (stejně jako všichni ostatní, kteří tu mají své projekty), jen moc nevidím přínos, který by to pro Kostku mělo, nicméně kdyby chtěli, můžou kdykoliv přijít. Zatím AFAIK nepřišli, takže...


Sparkle píše:
Alnag: stale nechapu co tak strasnyho jste si udelali, ze se nemuzete dohodnout,

Dovolím si reagovat, i když to je Alnagovi.

To že nevíš nebo nechápeš co se mezi některými lidmi stalo není vůbec žádný argument, zaprvé si to můžeš stále ještě z velké části dohledat, pokud Tě to zajímá, zadruhé to, že Ty máš dojem že to je špatně a že by bylo hezčí kdybysme všichni byli kamarádi nijak nesmazává to, co se mezi lidmi stalo.

Za sebe Tě ujišťuju, že dokud bude Markus nebo někdo z jeho blízkého okruhu v čele RPG F, tak nějaká spolupráce mé osoby s čímkoliv, co má na RPG F vazbu, dokonale nepřipadá v úvahu. Pokud se pamatuju tak Alnag se vyjádřil obdobně, jen své vyjádření cílil k trochu více lidem než jen Markusovi.

Sparkle píše:
k tomu zajimalo jen to, jestli (pripadne za jakych podminek) dovolite autorum uverejnit stejny clanek jak v Drakkaru, tak tady?

Založíš si účet (ten už tady očividně máš)
Dáš články - napsat nový článek
Svůj článek zkopíruješ do okna, korektně zformátuješ, zaškrtneš jako hotový (zveřejnit) a odešleš
(využít lze také Live Writer, blogové rozhraní Microsoft Office atd.)

Někdo tady na Kostce si Tvůj článek projde a opraví v něm případné zmrvené tagy nebo jiné chyby ve formátování (případně pravopis, pokud bude mít dost času) a pak Ti ho normálně zveřejní.

Ptej se spíš u Drakkaru, jestli budou mít zájem o článek který je publikovaný i jinde, tady nikdy žádná publikační omezení v tomto směru nebyla.
Autorská citace #71
13.12.2010 08:40 - Quentin
Nerhinn píše:
Jasně, chlapi, ne? Co jsme si, to jsme si... hezky si podejte ruce a šup šup, zcelovat RPG scénu.

this :-)
Autorská citace #72
13.12.2010 09:37 - alef0
Alnag píše:
Není. To je jen pohodlná poloha pro lidi, kteří si nad vším umyli ruce už na začátku. Mně osobně to třeba naprosto nevyhovuje, ale zároveň nemůžu vymazat minulost z paměti.

Odhliadnuc od štandardných alnagizmov (,,kráľ je nahý") je potešujúce, že to prakticky obe strany vnímajú rovnako. Dúfam, že to Sparkle stačí ako vysvetlenie aktuálnej situácie.

Ale!
duplicitné publikovanie nie je problém. Annun a d20 mali podobný model. Na článok na Annune sa dala značka ,,publikované aj na d20.cz" a na d20.cz sa dalo ,,publikované aj na Annun."

Spýtam sa redakcie, ja nemyslím, že by to mal byť problém.

Aká zhoda!

Sirien píše:
Stará čísla Drakkaru jsou ztracena v zapomnění, stejně jako kdysi sestavené Sebrané spisy d20 (schválně, tušíš o čem vůbec mluvím?). Co není online na webu 24 hodin denně dostupné přímo z původního rozhranní, jakoby nebylo.

Hej, musím sa na to pozrieť, máš veľkú pravdu. (Opäť zhoda!)

-------

Sourcebooky: veľmi pekne si to sformuloval. (Jediný problém vidím v manpower, ale to nemení nič na nápade.)
Autorská citace #73
13.12.2010 14:57 - Vannax
Vracím se ke včerejšku
Ecthelion píše:
Pokud se ti zdá, že témata nefungují, zkus nám navrhnout způsob, jak by to mohlo fungovat jiným způsobem…

a ještě než se začnu zabývat nějakými nápady, tak je potřeba ujasnit pár věcí:

Věc č. 1: Chybí časopis takového ražení na trhu?
Odpověď myslím jednoznačná, je: Ano. Což je dobrá výchozí pozice

Věc č. 2: Komu má být časopis určen? Možných odpovědí je několik:
- určeno pro příznivce DrD. Pochopitelné, má to největší základnu a nejvíc potenciálních čtenářů. Je tomu pak ale potřeba přizpůsobit obsah
- vše zahrnující (všechna RPG včetně DrD). OK, i tohle je cesta, ale pak je třeba aby alespoň polovinu časopisu plnil obsah pro DrD, což tak ale není.
- Časopis pouze pro RPG menšiny v Čechách (tzn. bez DrD).
- Nějak jinak definovaná cílová skupina? V tom případě prosím o bližší určení
Na tohle už si ale musí odpovědět tvůrci Drakkaru. Jaká je tedy odpověď?

Věc č. 3: Vědí tvůrci Drakkaru, co vlastně cílová skupina od takového časopisu očekává?

Věc č. 4: Jaké mají tvůrci Drakkaru ambice? Vytvořit:
- časopis, který si vydává úzký kroužek lidí proto, že je baví tenhle druh tvorby
- časopis, který bude zajímavý pro více lidí, než jen pro jeho autory, a poroste jeho obliba a počet čtenářů

Jakmile budeme znát odpovědi na tyhle otázky, tak se dá debatovat o tom, co na časopisu případně vylepšovat.
Autorská citace #74
13.12.2010 18:37 - crowen
Vannax - zakladny problem vidim v tom, ze ak to ma byt casopis pre DrD fanusikov, tak veci ku DrD musi niekto pisat, a povedal by som, ze zo sucasnych autorov Drakkaru DrD velka vacsina nevidela ani z dialky tak 5-10 rokov. Dalsi problem je, ze velka vacsina fanusikov DrD nema schopnosti napisat literarne hodnotny text a kvalitne doplnky k DrD (a nie x-tu variaciu na lektvar rudeho krize, fialovo bodkovane blesky zranujuce za 27k6, staci si pozriet tvorbu na serveroch zameranych na DrD - nic proti, ale ludia vo veku 10-15 rokov nevedia pisat na urovni 25-30 rocnych ludi, cest vynimkam). Takze ak by mal byt Drakkar pre fanusikov DrD, na takych 80-90% by sa muselo vymenit zlozenie autorov, ale to uz by potom nebol Drakkar.

K bodu 2. - ak to ma byt casopis pre vsetky rpg, preco by aspon 50% obsahu malo tvorit DrD? to je na trhu iba 1 dalsie RPG okrem DrD?

Drakkar ma problem free casopisov - ludia pisu, co ich bavi, akonahle by mali zacat tvorit na objednavku, musel by ich za to niekto platit. Myslim, ze Drakkar sa asi nevyda cestou Noveho Casu a Blesku len kvoli rozsireniu poctu citatelov.
Autorská citace #75
13.12.2010 20:27 - ShadoWWW
Proto jsem psal, že si mají v anketě zjistit, jací hráči je čtou. A osobně trochu pochybuji, že je čtou hráči DrD v nějaké větší míře. Co vím, tak ti čtou většinou max. Dech draka v Pevnosti (protože jim právě nabízí aspoň nějaké doplňky k jejich hře).

Ale když se zjistí, že Drakkar čte mainstream nějakého systému, proč to nevyužít? Myslím, že teorie bez aplikace na hru se časem zají. Mě osobně v posledních číslech zaujme z obsahu tak 1 článek, a to bohužel ani ne natolik, abych si kvůli němu Drakkar stahoval. Ale kdyby tam byly nějaké doplňky k DnD nebo Střepům snů, tak bych si ho určitě stáhl.
Autorská citace #76
13.12.2010 23:48 - Jerson
alef0 píše:
Navyše, ľudia, čo sú aktívni v Drakkare a sú aktívni aj tu, sú aktívni aj na RPGFóre (hovorím o Jersonovi :-).

Ale no tak, se svými dvěma nebo kolika články v Drakkaru mě bereš za aktivního přispěvatele? :-)

Nicméně, pokud mám říct, jak by Drakkar vypadat mohl podle mně - tak tematické číslo ano, ale konkrétně a orientované na hráče. Takže pokud by bylo téma "divoký západ", tak by se všechno točilo okolo něj - karetní hry, deskové hry, povídka, rady pro RPG, dobrodružství ... a pokud by chtěl člověk načerpat inspiraci, prostě by vzal tenhle Drakkar. Mít téma čísla jako naoko sjednocující téma a pak se ho držet nesourodým způsobem mi přijde jako to nejhorší řešení.

(A tím myslím i to, že téma čísla nebude "válka" a zahrne vše od říše Římské pro kosmické válečnictví. I když to by samozřejmě chtělo, aby tvůrci Drakkaru věděli, co si čtenáři přejí, třeba z nějakého výběru možností.)

Nicméně koukám, že Sirien napsal to samé co já v mnoha slovech, tak to dál nebudu rozebírat.

Geralt píše:
mohou psát články i tady. Byť mi pak uniká smysl duplicity: mít stejný příspěvek formou článku i v PDF.

Víc čtenářů, víc reakcí, (a za mě) více chuti psát další výtvor. Články v Drakkaru neumožňují jednoduché komentování a debatu s autorem.
Autorská citace #77
14.12.2010 00:55 - sirien
ShadoWWW píše:
1 článek, a to bohužel ani ne natolik, abych si kvůli němu Drakkar stahoval.

šťastní jsme my uživatelé Opery, kterým se .pdf soubory otevírají v obyčejném tabu, jakoby šlo jen o trochu odlišné webové rozhraní a tudíž nás žádné stahování neotravuje...
...nicméně z tohoto pohledu mi drakkar obvykle ani nestojí za těch pár kliknutí potažmo čekání na to než se ten tab s nim načte, takže asi whatever...

Jerson píše:
Nicméně koukám, že Sirien napsal to samé co já v mnoha slovech, tak to dál nebudu rozebírat.

Sirien rozebíral dost odlišnou ideu která má s drakkarem společných jen pár vlastností. Popravdě mě napadá jen že:
- to je autorský text
- je to o RPG
- je to v .pdf
...což mi nepřijde jako nějak zvlášť žhavá podobnost...
Autorská citace #78
14.12.2010 02:12 - Shako
Jerson píše:
Nicméně, pokud mám říct, jak by Drakkar vypadat mohl podle mně - tak tematické číslo ano, ale konkrétně a orientované na hráče. Takže pokud by bylo téma "divoký západ", tak by se všechno točilo okolo něj - karetní hry, deskové hry, povídka, rady pro RPG, dobrodružství ...


Tak todle zni dost dobre. Nicmene souhlas, ze to tak nefunguje. I v tematu, ktere by me zajimalo, kdyz jsem po stazeni cisla prolistoval par stran, tak jsem jich vetsinu preskocil. Coz je skoda. Jeste vetsi skoda je, ze v cisle, ktere me tematem nezaujalo muze byt nejaky zajimavy clanek, ktery tim proste zapadnul.
Autorská citace #79
14.12.2010 02:38 - sirien
...hlavně mi uniká, proč dělat e-časopis v cz prostředí. Máme tu Kostku, která je plná článků. Máme tu RPG Fórum, které má taky jakési svoje pseudočlánkové rozhraní, pokud se nepletu (pořád nechápu, proč Markus nepoužil ten blogovej plug-in - pořídí si PHP BB 3 a pak ani nevyužije jeho základní možnosti pro rozvoj jeho... no nic, not my business anymore. Luckily), máme tu annun.sk, který má články propojené s diskusemi...
...jednu dobu tu byly v módě jakési trapné pokusy o blogy, ale to asi nemá smysl počítat...

prostě a jednoduše tu není PROSTOR pořádně ani pro další článkovej web, natož pro uživatelsky nepohodlný formát .pdf časopisu bez dodatečné přidané hodnoty.

Pochopil bych, kdyby to bylo v angličtině. Anglofonní prostředí je dostatečně velké, s obsahovou kvalitou by odlišná forma měla určité marketingové a další výhody, možnosti šíření atd., ale v cz/sk prostředí to je prostě házení času, snahy a energie přímo do odpadu.
Autorská citace #80
14.12.2010 09:19 - alef0
Vannax píše:
Věc č. 4: Jaké mají tvůrci Drakkaru ambice? Vytvořit:
- časopis, který si vydává úzký kroužek lidí proto, že je baví tenhle druh tvorby
- časopis, který bude zajímavý pro více lidí, než jen pro jeho autory, a poroste jeho obliba a počet čtenářů

Ja pozorujem prvú možnosť.

ShadoWWW píše:
Ale když se zjistí, že Drakkar čte mainstream nějakého systému, proč to nevyužít?

Nech Drakkar čítajú D&Dčkari. Využiť to, znamená vychrliť veľa článkov spojených s D&D.

Z akej dimenzie sa majú prisummoniť autori článkov k D&D, keď ani na d20.cz, baštu D&D, ich negenerujú?

Jakmile budu znát odpovědi na tuhle otázku, tak se dá debatovat o tom, co na časopisu případně vylepšovat :-)

Jerson píše:
Články v Drakkaru neumožňují jednoduché komentování a debatu s autorem.

Toto chýba aj mne. Zrejme preto, že komunita je roztrieštená na separátny web.

Sirien píše:
prostě a jednoduše tu není PROSTOR pořádně ani pro další článkovej web, natož pro uživatelsky nepohodlný formát .pdf časopisu bez dodatečné přidané hodnoty.

Áno, priestor nie je, lebo nie sú autori. d20.cz je creative outlet komunity okolo D&D (plusmínus), Drakkar okolo alternatívnych hier (plusmínus). Dračákisti majú svoje servery, o WoD nemám prehľad. Je to dokonale rozdelené.
Autorská citace #81
14.12.2010 11:18 - Vannax
alef0 píše:
Ja pozorujem prvú možnosť.

Očekával jsem spíš odpověď od redaktorů Drakkaru, ale z nějakého důvodu se k tomu zatím nevyjádřili. Pokud by to bylo ale tak, jak píšeš, pak z toho vyplývá to, že:
- Drakkar nikdy nebude příliš čteným časopisem
- Autoři článků nevědí pro koho vlastně píší
- Autoři i redaktoři očekávají reakce od čtenářů, nicméně nikdo časopis moc nečte, protože si ho vlastně autoři i redaktoři vydávají víceméně sami pro sebe
- Drakkar není časopisem pro nějakou skupinu čtenářů, ale spíše pro jednotlivce.
- Nemá příliš smysl informovat o vydávání Drakkaru na d20, natož pak očekávat pozitivní reakce, když si autoři píší články vlastně sami pro sebe
alef0 píše:
Z akej dimenzie sa majú prisummoniť autori článkov k D&D, keď ani na d20.cz, baštu D&D, ich negenerujú?

Nevím kde jsi na tohle přišel. Kostka už dávno naprosto není zaměřena na DnD. Jak se všude zmiňuje, RPG scéna je příliš roztříštěná, skoro by se dalo říct, že každý, kdo na Kostu chodí se zabývá jinou hrou, jiným systémem, jiným prostředím a prakticky si tu nemá kdo s kým vyměňovat informace. Podobně to fungovalo i na RPGF (v dávných dobách, kdy jsem ho ještě navštěvoval) a pravděpodobně to tam funguje tak i teď. Stejně to pochopitelně dopadá i s Drakkarem. alef0 píše:
Je to dokonale rozdelené.
Myslím, že dokonale rozdělené to rozhodně není. Spíš se z RPG scény stává taková plichta, kdy si každý hraje na svým písečku a všechny projekty tomu věnované (možná vyjma zakořeněného DrDu) pomalu ale jistě ztrácejí svou úroveň.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.075849056243896 secREMOTE_IP: 54.157.61.194