Kultura

alef0
3.8.2010 16:11
Uzamčeno: Nové číslo Drakkaru vydáno
Drakkar je internetový časopis zaměřený na fantasy obecně a RPG hry. Je vydáván jakou dvouměsíčník ve formě PDF souborů.

Náš projekt je koncipován jako otevřený. Přijít a přidat se k nám může kdokoliv – stačí se domluvit s některým členem redakce a napsat článek. Naše otevřenost spočívá i v tom, že kritika či pochvaly nás budou motivovat k lepší práci a pokusíme se přizpůsobit vašim požadavkům co možná nejlépe.

Jelikož se budeme věnovat především RPG hrám a fantasy, můžete očekávat teoretické články o hraní, seznámení s dobrými internetovými projekty, občasnou recenzi na knihu či film, doplňky ke hrám a dobrodružství.

Drakkar sdružil mnoho různých lidí; převážně hráčů RPG her, ale to není pravidlem. Jsou mezi námi i tací, kteří v životě žádnou hru na životní příběh nehráli. A naší spolupráci to nebrání.

Náš společný časopis si neklade za cíl být originální či jedinečný, ale být kvalitní a stát se každé dva měsíce vaším oblíbeným čtením.

Chtěl jsem dát příležitost autorům Drakkaru k propagaci na zdejším webu. Nicméně opakovaně se stává, že není propagován časopis, ale zejména je propagována nesnášenlivost, neschopnost pracovat s kritikou a negativní emoce. Myslím, že to není potřeba. A tak je tahle diskuze zamknuta a další diskuze na téma Drakkar nejsou žádoucí. Když se neumíte chovat, choďte jinam. - Alnag
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #41
12.12.2010 13:11 - alef0
Vannax,
úplne súhlasím s tým, že článok treba odležať. Presne sa mi stalo, že keď som sa ponáhľal, tak som sa chytal za hlavu (môj eberronovský článok). Tu som to myslel obrazne. Do posledných čísíel som robil len preklady, kde to odležanie nemusí byť až také intenzívne, plus samozrejme preklad netrvá deň (typicky tri) a plus samozrejme, máme korektorov.

K sebareflexii:
Poraď mi konkrétne, ako má tá sebareflexia vyzerať, ak prihliadneš na moje postoje z predošlého článku? (Nechcem generalizovať cez všetkých autorov.)

Očividné riešenie je ,,ok, Drakkar čítajú DrDčkári, moje preklady od Wicka sú zbytočné, nebudem to robiť". Energiu presmerujem do inej oblasti. Lenže to je potom v spore s ideológiou, že radšej robiť niečo než nerobiť nič.

A tu nejde o kvalitu článkov (,,robíš to zle"), ale o neadresovanie preferencií publika (,,nik ťa nepočúva").
Autorská citace #42
12.12.2010 14:13 - Vannax
Alef0,
Podle tvé reakce je zřejmé, že ty v sobě nějakou sebereflexi máš. Nicméně, i když jsem reagoval na tvůj příspěvek, nemyslel jsem to konkrétně na tvůj poslední článek (protože jsem Drakkar už asi od 6. čísla nečetl), ale především na redakční tým. Sebereflexe chybí těm, kdo časopis připravují a organizují. Nevztahuj to tedy, prosím, pouze osobně na sebe, ale na celý časopis do kterého přispíváš.

Nevím, jestli jsi si toho všimnul, ale už od doby, kdy Drakkar vychází, tak alespoň tady na d20 k němu jsou pokaždé téměř shodné reakce. Redakce Drakkaru (RomiK, Bubák a Ecthelion, jak jsem si právě dohledal) je ale ignoruje a to patrně záměrně. Zřejmě se jim líbí, jak časopis vypadá, líbí se jim, že vychází pravidelně a že pokaždé zaplní celých 70 stránek. V tom ale právě tkví ten kámen úrazu (a zde je to opakováno stále dokola při každém vydání dalšího čísla časopisu). Jen namátkově připomenu to nejkřiklavější:
- potřeba pokaždé zaplnit 70 stránek. Proč? Potřebuje si skutečně někdo tisknout 70 stránek do vlaku? Ne. Špatný argument. 70 stránek má časopis jen proto, že to redakci připadá jako přiměřený počet stránek, že časopis proto bude vypadat lépe. Ale to je omyl.
- potřeba vydávání tématických čísel. Proč? Je to špatný model, který se neosvědčil, alespoň podle mého názoru a názorů spousty lidí, kteří na to reagují zde. Pravda, jinde než na d20 jsem reakce nesledoval, ale i tak mám za to, že je to špatný model a že se nenajde příliš těch, kteří by si to vyloženě pochvalovali. Opět je to pouze mylná představa redaktorů, že "takhle to chceme a takhle se to bude čtenářům líbit".
- kvalita článků. Ta je nejsilnějším faktorem, který ovlivňuje oblíbenost toho časopisu. Jak tady někdo už správně poznamenal, raději vložit články konkrétní, zaměřené na nějakou danou hru, nebo aspekt hry. Snahou časopisu je oslovit co nejvíce čtenářů, ale psaním "obecných" článků dosahují opačného efektu. Běžný čtenář to prolistuje, přečte si stěží jeden článek a do zbytku ani nemá chuť, protože ho to nijak neoslovuje.
- potřeba vydávat časopis pravidelně v dvouměsíčních intervalech. Proč? Nestačí to jednou za 3, 4 nebo 6 měsíců s tím, že z došlých příspěvků redakce vybere ty nejlepší a vytvoří z nich kompilaci kvalitního časopisu? Zbytek, který se nevybere, se dá třeba poslat zpět k přepracování, nebo umístit přímo na web, nebo s tím pracovat jinak.
- pestrost. Tím, že jde o tématická čísla časopisu, nebo lépe řečeno sborníku, jak to výstižněji označuje jeden z redaktorů, se pestrost vytrácí. Kde jsou nějaké pravidelné rubriky, které by připoutaly alespoň nějaké stálé čtenáře? Kolik je na 70 stránkách příspěvků na výběr? Když to srovnám s jedním z úspěšnějších RPG časopisů, ty mají na stejném počtu stránek patnáct různých sekcí a jsou tedy pestřejší, je zde více na výběr.

Abych to ale zjednodušil, tak to řeknu takhle. Časopis musí být zajímavý na první prolistování. Stejně jako v trafice, pokud je prolistuješ a nic tě neosloví, tak nekoupíš. Pokud prolistuješ Drakkar a alespoň jeden článek tě nezaujme na první pohled, tak ho prostě ani nečteš. Opět - jak už tady dříve padlo - redaktory nezajímá, co by zajímalo čtenáře, ale to jestli jejich časák dobře vypadá a má příslušný počet stránek.

Edit: Narychlo jsem kouknul tedy do nejnovějšího Drakkaru. Pokud ze 70 stránek zabírá 26 stránek povídka (byt by byla sebelepší), pak děkuji, nemám zájem. Těch 26 stránek v časopisu se dalo vyplnit účelněji.
Autorská citace #43
12.12.2010 14:43 - alef0
Vannax,
Použil som seba ako modelový príklad, na ktorom vidím problémy, o ktorých sa tu hovorí, ale nevidím žiadne nápady na riešenie.

Reakcie sú tu konštantné: blbosť, nečítal som, nečítal som, nuda, komplot RPGFóra, zabaľte to. (Okrem zopár lepších, napr. Pipux, Jerson a tvoje). To je však úplne v pohode :-)

Opäť za seba.
* potřeba pokaždé zaplnit 70 stránek. To vôbec nie je pravda. Existuje len kritérium ,,do deadlinu nazbierajme články a vydajme číslo." To že je tých strán 70 znamená, že došlo dosť článkov.
* ad tematické čísla. Tematické čísla nie sú vždy tematické, mne to príde ako taká redakčná finta na autorov. Čo som čítal diskusie na RPGFóre, tak je to preto, lebo ,,napíš článok na ľubovoľnú tému" funguje na autorov menej než ,,napíš článok na tému Drogy včera dnes a zítra." Vraj generický model sa neosvedčil.

* ad konkrétnost. ,,Raději vložit" znamená, že tie články treba odniekiaľ zohnať. Oni sa sami nenapíšu, napíšu ich autori. Autori nie sú. Drakkar funguje v režime ,,čo príde, to ide von." Takto fungujú všetky RPG portály, a žiadny z nich nemá magický recept na prilákanie autorov, alebo áno? (d20.cz vyprodukovala za dva mesiace 10 postov na titulke, čo je rádovo rovnako ako Drakkar.)
* intervaly: hej, predĺženie intervalov vylepší kvalitu, ale ja by som nemal deadliny a napísal by som namiesto troch článkov len jeden, nie nutne kvalitnejší.
* pestrosť: nečítal si Drakkar dlho, lebo inak by si vedel, že pravidelné rubriky sú. Preklady. Stolovky. Recenzie od Pietu. Počet príspevok za posledné 4 čísla: #23: osem, #22: trinásť, #21: deväť, #20: štrnásť. Inak porovnávaš s ktorým časopisom? Plateným? :-)

Píše:
Stejně jako v trafice, pokud je prolistuješ a nic tě neosloví, tak nekoupíš. Pokud prolistuješ Drakkar a alespoň jeden článek tě nezaujme na první pohled, tak ho prostě ani nečteš.

No však v pohode. Komerčný časopis si nekúpiš, komerčný časopis zomrie. Drakkar si nestiahneš, Drakkar nezomrie :-)

Zatiaľ nik nenavrhol lepší model. Všetci vidíme chyby, ale vesměs nevieme, ako by to malo fungovať lepšie. Problém prilákavania autorov som riešil a uvažoval nad ním mnohokrát. (Na Annune bola dokonca peňažná súťaž, nejak to neprilákalo autorov.) a uvažujeme nad ním všetci (myslím všetci ako všetci tu prítomní.)

Paradoxne, ja osobne chrlím články bez toho, aby som riešil to, či sa to niekomu páči alebo nie. (The Moving Finger writes; and, having writ / Moves on: nor all your Piety nor Wit / Shall lure it back to cancel half a Line, / Nor all your Tears wash out a Word of it.)
Autorská citace #44
12.12.2010 14:45 - Ecthelion
Vannax: Moc díky za obsáhlou reakci a kritiku. Píšeš, že od šestého čísla Drakkar nečteš, přesto i tak děkuji za tvůj čas – zkusím se vyjádřit k jednotlivým bodům:

- ad. 70 stran – Přiznám se, že opravdu netuším, kde se vzalo číslo 70 stran. Nemáme žádnou direktivu, která se týká délky časopisu (a 70 už tím pádem vůbec ne). Pamatuji si, že Drakkar měl v minulosti stran víc i míň (a často výrazně). Délka tak závisí na počtu článků, které nám přijdou.

- ad. potřeba tematických čísel – Byl jsem u toho, kdy jsme témata čísel neměli… a protože tenhle model nefungoval, přešli jsme na témata. Důvodem je (jak už jsem několikrát psal) to, že je extrémně obtížné oslovovat autory s tím, aby napsali jakýkoli článek na téma, jaké je napadne. Téma je v tomto ohledu takovým vodítkem, který jim může a nemusí pomoci. Jsou definována poměrně velice volně, takže do nich jde nacpat docela široký záběr možností a navíc – když se podíváš na poměr tematických a netematických článků v jednotlivých číslech, zjistíš, že to s tou tematičností není tak horké.

Pokud se ti zdá, že témata nefungují, zkus nám navrhnout způsob, jak by to mohlo fungovat jiným způsobem… protože prostě vyhodit témata a nemít tím pádem nic s čím bych mohl obcházet lidi, jestli napíšou článek… nefunguje.

- ad. vydávání – Za sebe musím říct, že pravidelnost vydávání Drakkaru považuji za jednu z jeho silných stránek. Pokud by šlo o občasník, tak bychom vydali možná dvě, tři čísla… a pak by se vydání posouvalo a posouvalo… až by časopis nikdy nevzniknul. Podle mě ta pravidelnost je jedna z věcí, které udržely vydávání časopisu už třetím rokem.

- ad. pestrost – Nemohu si pomoci, ale mně se celkový výsledek poměrně pestrý zdá. Jak jsem psal výš, poměr článků tematických a netematických je většinou tak půl na půl (pokud je zde vychýlení, tak většinou na stranu netematických článků), zase začaly vycházet povídky a v každém čísle je deskovkový koutek. Nepřijde mi to monotónní.
Autorská citace #45
12.12.2010 14:51 - alef0
Teraz to vyzerá, že sme sa s Ecthelionom dohodli :D
Autorská citace #46
12.12.2010 14:59 - Jarik
alefO píše:
Teraz to vyzerá, že sme sa s Ecthelionom dohodli :D

Nevypadalo to tak. Až teď! Po této tvé reakci to tak působí :)
Autorská citace #48
12.12.2010 15:56 - Vannax
Alef0, Ecthelion,
- dobře, možná to není pokaždé 70 stránek. Ale od samého počátku jsem v Drakkaru viděl snahu udělat dané číslo co možná obsáhlé.
- tématická čísla/redakční finta na autory: samozřejmě chápu pohnutku, proč vydávat tématická čísla z pohledu redaktorů. Prostě je zde snaha zaplnit dané číslo, tak se vyhlásí téma, protože pak k tomu jde autory lépe dokopat. Jenže tady vzniká právě ten problém - DOKOPÁVAT AUTORY K TVORBĚ. Přiznejte si, že když vás k tomu někdo dokopává, tak i když se snažíte sepsat co nejlepší článek, nebude to prostě ono, protože se k tomu nutíte.
Tady na d20 žádný takový bič není, já kupříkladu nevydal článek na d20 už rok a půl. Nemám nápady, motivaci, tak prostě nepíšu. A nikdo tady kvůli tomu na mě ani netlačí a tak je to fajn.
- "čo príde, to ide von". Ano, bohužel takhle to funguje a to je to nešťastné pojetí, které prostě nemůže garantovat kvalitu časopisu. Pokud už to chcete srovnávat s d20, tak d20 neaspiruje na periodikum. Je to prostě článkový web s diskuzemi.
(Po pravdě řečeno za poslední rok nečtu téměř nic ani na d20, protože žánrově se zdejší příspěvky posunuly od toho, co mně zajímá, ale prostě změnila se tu skladba lidí, autorů a hlavně sféry zájmů, takže to prostě beru tak, že už sem prostě chodím jen občas, kouknout, jestli se tu čistě náhodou objevilo něco zajímvýho. Ale to je na jinou diskuzi, zpátky k Drakkaru.)
- intervaly. Prodloužení intervalů by mohlo vylepšit kvalitu, pokud by se z tu delší dobu sešlo více článků (např. ty bys napsal 4 a redakce by z toho vybrala jeden. Chápu zpočátku by to mohlo být trochu demotivující, ale vrátilo by se to větší kvalitou a čteností a následně pro tebe pak i větší chutí do dalšího psaní.
- pestrost. Porovnávám se zavedeným, pravda, placeným časopisem. Ale otázka zní, chce Drakkar aspirovat na kvalitní časopis, nebo zůstat vetchým sborníkem, kde se cokoli omlouvá slovy, ale vždyť je to přece zdarma...

Ecthelion píše:
Pokud se ti zdá, že témata nefungují, zkus nám navrhnout způsob, jak by to mohlo fungovat jiným způsobem…

Můžu se o to pokusit ale nebude to hned, je potřeba nad tím chvíli podumat.
Už před několika lety jsem přemýšlel o vydávání něčeho podobného, ale zavrhnul jsem to právě z důvodů, že jsem nevěděl, jak zajistit kontinuální kvalitu takového sborníku/časopisu.

- dvouměsíční pravidelnost. Já netvrdím, že je nutně špatné, že to vychází pravidelně, ale pokud je to na úkor kvality, tak je to prostě na prd.

Edit: Ještě jedna věc, když pominete Sirienovo "vyserte se na to, je to k ničemu" a projdete si zbytek zdejších diskuzí o Drakkaru, tak tam narazíte na spoustu nápadů, jak to zlepšit. Jen je k tomu potřeba se odpoutat od toho, že všechno co se tu píše je snůška negativní kritiky a vybrat si z toho to potřebné.
Autorská citace #49
12.12.2010 16:14 - Alnag
Alef0 píše:
Čo som čítal diskusie na RPGFóre, tak je to preto, lebo ,,napíš článok na ľubovoľnú tému" funguje na autorov menej než ,,napíš článok na tému Drogy včera dnes a zítra." Vraj generický model sa neosvedčil.


To mi přijde jako dost černobílé vidění světa, navíc bez kontaktu s realitou. Jak to dělají v časopisech (když nemají zrovna tématické číslo) a potřebují dokopat někoho k napsání článku? Zadají mu téma, ale to téma negenerují jako tématický obsah celého časopisu (což má negativní efekty výše popsané).

Alef0 píše:
(d20.cz vyprodukovala za dva mesiace 10 postov na titulke, čo je rádovo rovnako ako Drakkar.)


Jasně. Až na to, že některé z nich jsou na pokračování (AA), takže se na té titulce protočí několikrát a také, viz jiný bod... d20 produkuje těch X postů na titulce, aniž bychom někoho k něčemu nutili (a momentálně i bez toho, že bych prakticky cokoliv psal...).
Autorská citace #50
12.12.2010 16:46 - alef0
K dokopávaniu: za čas sa ma Ecthelioni spýtajú, či nechcem napísať článok k téme alebo mimo toho, ja poviem áno, mnohokrát nesplním sľub. Žiadne vyhrážky tu nie sú, jediné čo je, je deadline+téma+vôľa. Mňa redakcia nenúti rovnako, ako d20ka nenúti svojich autorov, tie motivácie sú identické. (Príklad porovnania generovania obsahu je len orientačný, pokračovania sú výborné a nútenie neexistuje.) Asi tu vznikol mylný dojem vyhrážok a lietajúcich palíc, to nie je pravda.


Píše:
Už před několika lety jsem přemýšlel o vydávání něčeho podobného, ale zavrhnul jsem to právě z důvodů, že jsem nevěděl, jak zajistit kontinuální kvalitu takového sborníku/časopisu.

Presne s tebou súhlasím. Drakkar si zvolil cestu ,,radšej nejaký obsah ako žiaden." Otázka je: ktoré články sú nekvalitné / zlé? (Otázka nie je: ktoré články neadresujú komunitu?) (Čo je konkrétne na diskusiu ku konkrétnym článkom.)

Pozorovanie, že ,,čo príde, ide von" samozrejme znamená, že von sa môžu dostať aj úplné shity, spomínam si len na jednu nemenovanú poviedku, kde som škrípal zubami.

Vannax píše:
- dvouměsíční pravidelnost. Já netvrdím, že je nutně špatné, že to vychází pravidelně, ale pokud je to na úkor kvality, tak je to prostě na prd.

Tento nápad beriem, hoci som oponoval, že keby bol cyklus 4mesačný, tak nevygenerujem dvakrát lepší článok.

Alnag píše:
To mi přijde jako dost černobílé vidění světa, navíc bez kontaktu s realitou.

Ecthelion: ,,Byl jsem u toho, kdy jsme témata čísel neměli… a protože tenhle model nefungoval, přešli jsme na témata."

Skús mi ešte raz to vysvetliť. Zadajú autorovi tému? Napr. ,,alef, skús napísať niečo o nekromancii?" Lebo ak áno, to neznie zle.


Vannax píše:
Ale otázka zní, chce Drakkar aspirovat na kvalitní časopis, nebo zůstat vetchým sborníkem, kde se cokoli omlouvá slovy, ale vždyť je to přece zdarma...

Mne sa zdá, že úvahy o ambíciách vôbec nie sú :-) Proste sa generuje obsah a zatiaľ to funguje. Lepší časopis bude len s lepším obsahom.

Vannax píše:
a projdete si zbytek zdejších diskuzí o Drakkaru,

I would love to, ale Alnag ich zmazal.
------------------------
Inak, ak použijem Sirienovu rétoriku, namiesto riešenia metaproblému, by každý mohol vygenerovať článok a zavesiť ho na svoj obľúbený server, to by ma tešilo úplne najvác.

Za seba zosumarizujem, že je oveľa lepšie generovať obsah a robiť kritiku OBSAHU, presnejšie konkrétnych článkov. Metadiskusie nič nevyriešili a nič nevyriešia (dajte mi pozitívny príklad, kde sa tak stalo.)
Autorská citace #51
12.12.2010 16:54 - Alnag
Alef0 píše:
Skús mi ešte raz to vysvetliť. Zadajú autorovi tému? Napr. ,,alef, skús napísať niečo o nekromancii?" Lebo ak áno, to neznie zle.


Ano. Pro časopis bez ústředního tématu. Nejlépe - článek o nekromancii pro DMy (tedy za padouchy). Tím alespoň obejdeš problém, že když hráče nezajímá fantasy, pořád tam bude (pokud jsou témata zadána různorodě) dost možných záchytných bodů i pro ty, co raději horor nebo sci-fi.
Autorská citace #52
12.12.2010 17:14 - alef0
Rozumiem.

Uvažoval som: ak by na obálke nebol nápis ,,Sneh a krv" a neexistovala by kategória ,,téma čísla", ale články by boli identické, a redakcia by oslovovala ľudí v duchu ,,nechcete napísať niečo k zime", dalo by sa to?
Autorská citace #53
12.12.2010 17:17 - Vannax
Alef0: Dalo by se to, ale výsledek by byl stejný.
Autorská citace #54
12.12.2010 17:17 - Alnag
Myslím, že by bylo lepší mít spíš pravidelné rubriky (a oslovovat autory, aby do nich něco napsali...) Smyslem je, aby časopis byl různorodý (každý si v něm něco najde) a kontinuální... pokračování z minula nebo pocit pravidelnosti.
Autorská citace #55
12.12.2010 17:20 - alef0
Vannax,
ide ale o to, že keď si redakcia vymyslí tému, napr. tú nekromanciu, tak sa môže stať, že nik to nenapíše.

Pravidelné rubriky existujú, ako som písal. Či máš na mysli rubriky typu:
* pre rozprávačov
* pre hráčov
* zápisy z hry
* recenzie.

Teda otázka by nebola ,,nechceš napísať niečo k zime", ale ,,nechceš napísať niečo k radám pre PJov k DrD?" Tak?
Autorská citace #56
12.12.2010 18:10 - Vannax
Tak nějak.
Autorská citace #57
12.12.2010 18:53 - PetrH
Myslim, ze by drakkar rozhodne nemel byt podobny pevnosti atd, podle meho je zajimavy prave tim jaky nyni je, kazde cislo "special". ja osobne si je tisknu a mam je doma jako casopisy a cas od casu listuju starynma cislama (cili odpovedi na nejketre otazky vyse ke me) s d20 toto nejde;)
Autorská citace #58
12.12.2010 19:08 - sirien
alef0 píše:
Napríklad? Poteším sa bodovému zoznamu

  • Napsat ty články sem, kde by se neztratily navěky v hlubinách drakkarských stránek (neboť stará čísla internetem od člověka k člověku moc nekolují...)
  • Napsat kompletní sourcebooky které by v nějaké struktuře popisovaly různá prostředí nebo žánry, zásady hraní v těchto prostředích a žánrech, rady, náměty na zápletky, standardní žánrově dějové obraty...
  • Napsat krátká shrnutí jednotlivých systémů - nikoliv recenze, ale opravdu shrnutí ve styku "přečtěte si tohle a budete schopni hrát se svými kamarády ve dvaceti různých systémech jen s minimálním vysvětlováním"
  • Vytvořit strukturovaný systém recenzí RPG světů a systémů a tyto recenze protlačit do Pevnosti aby se dostaly k běžným cz hráčům
Myslím že bych mohl docela snadno v tomhle duchu pokračovat na věčnost
Autorská citace #59
12.12.2010 20:25 - Sparkle
Mne prijde lito, ze obe strany nedokazou odhodit sva ega stranou a nejak to sjednotit / dohodnout se na nejakem kompromisu, treba ze Drakkar bude vychazet na d20.cz kde bude mit vlastni sekci nebo tak neco... RPG komunita je tak jako tak zoufale mala a jeste ji tristite :(
Autorská citace #60
12.12.2010 22:07 - ShadoWWW
Já to říkám pořád. Důležité je věrné publikum.
Autorská citace #61
12.12.2010 22:21 - alef0
Ad: Krátke zhrnutia + štruktúrovaný systém recenzií RPG svetov: to je dosť dobrý nápad!

Ad: Kompletné sourcebooky: veľký sourcebook je asi mimo kapacít kohokoľvek. Existovali nejaké nápady (napr. crowenove články), to nebolo ale pokryté. V každom prípade tiež dobrý nápad.

Ad staré čísla: toto je famózna poznámka.

Sparkle píše:
, treba ze Drakkar bude vychazet na d20.cz kde bude mit vlastni sekci nebo tak neco... RPG komunita je tak jako tak zoufale mala a jeste ji tristite :(


Veď Drakkar má vlastné stránky. Na d20.cz si myslím nebude vychádzať nikdy,
a) interné redakčné diskusie z historického dôvodu prebiehajú na RPGFóre
b) ovzdušie tu nie je, povedzme si to otvorene, veľmi priateľské. Sparkle, ty ako redakcia, by si chcela diskutovať niekde, kde ti napr. premažú komplet všetky historické oznamy a diskusie? :-) Navyše, ľudia, čo sú aktívni v Drakkare a sú aktívni aj tu, sú aktívni aj na RPGFóre (hovorím o Jersonovi :-).

Na trieštenie komunity si treba zvyknúť. To hovorím ako človek, ktorý to z princípu nemám rád, ale bola tu tona diskusíi, že Drakkar je časopis RPGFóra (i keď to nie je pravda), ale zrazu keď to má byť časopis d20.cz už s tým problém nie je :-)

V každom prípade, oznamy vychádzajú všade, kde to ide.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090811967849731 secREMOTE_IP: 3.231.222.84