Kultura

alef0
3.8.2010 16:11
Uzamčeno: Nové číslo Drakkaru vydáno
Drakkar je internetový časopis zaměřený na fantasy obecně a RPG hry. Je vydáván jakou dvouměsíčník ve formě PDF souborů.

Náš projekt je koncipován jako otevřený. Přijít a přidat se k nám může kdokoliv – stačí se domluvit s některým členem redakce a napsat článek. Naše otevřenost spočívá i v tom, že kritika či pochvaly nás budou motivovat k lepší práci a pokusíme se přizpůsobit vašim požadavkům co možná nejlépe.

Jelikož se budeme věnovat především RPG hrám a fantasy, můžete očekávat teoretické články o hraní, seznámení s dobrými internetovými projekty, občasnou recenzi na knihu či film, doplňky ke hrám a dobrodružství.

Drakkar sdružil mnoho různých lidí; převážně hráčů RPG her, ale to není pravidlem. Jsou mezi námi i tací, kteří v životě žádnou hru na životní příběh nehráli. A naší spolupráci to nebrání.

Náš společný časopis si neklade za cíl být originální či jedinečný, ale být kvalitní a stát se každé dva měsíce vaším oblíbeným čtením.

Chtěl jsem dát příležitost autorům Drakkaru k propagaci na zdejším webu. Nicméně opakovaně se stává, že není propagován časopis, ale zejména je propagována nesnášenlivost, neschopnost pracovat s kritikou a negativní emoce. Myslím, že to není potřeba. A tak je tahle diskuze zamknuta a další diskuze na téma Drakkar nejsou žádoucí. Když se neumíte chovat, choďte jinam. - Alnag
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
22.2.2012 13:06 - Wild West
Colombo:
doporučuji tuhle
http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=204&t=8890&start=15
zásadnější glosu, která se svým způsobem vztahuje i na D20.
otázka je, do jaké míry si lze z herních světů beztrestně dělat další Pevnost.
Zvlášť, když historicky orientovaných jedinců spíše ubývá.
22.2.2012 13:17 - ShadoWWW
Myslím, že Colombovi jde hlavně o historické články obecně. Např. v Dechu draka byly kdysi dost dobré články o severské nebo germánské mytologii (byly to celé seriály).
22.2.2012 13:18 - alef0
Colombovi by sa možno páčil Goranov článok o ráde lazariánov, teraz bol prvý diel, v budúcom čísle, ak Boh dá, bude druhý.
22.2.2012 13:19 - Colombo
WW: nevím, jak další Pevnost, když jsem Pevnost přestal kupovat v době, kdy se velmi historicky omezila. Furt vzpomínám na staré pevnosti, kde byla "U Kresčaku zvítězil luk" a obrázek dvou válečníků (anglický longbowman a Janovský crossbowman) a popis jejich vybavení.

edit: a magie tam taky byla super, popis různých představ, systémů... Zase jakmile se tam začlo vyskytovat jen bylinkářství od Neomilnerové, přestal jsem číst.
Místo historie se tam začaly vyskytovat "magická místa", popis nějakých fjordů atp. To mě taky vůbec nebere.
Takže mi zůstala jen kostka.

edit2: Povídky mě nikdy moc nebraly, jen když byly dostatečně psycho (mám rád takové to mrazení, co běhá po páteři...). Nové knihy semtam. Semtam nové filmy... Legenda se tam úplně rozpustila, Dech Draka se omezil na popis nějakého světa a jeskyň v rámci nějakého dobrodružství či co, což mě vůbec nebralo.
No, vlastně to nakonec skončilo tím, že jsem přestal kupovat Pevnost a začal kupovat History.
22.2.2012 13:25 - Colombo
WW: Argonantovi bych vzkázal tohle: Internet má tu výhodu, že si můžeš psát, co tě baví a neohlížet se na ostatní. Pokud je to dobré, čtenáře si to najde. Ostatně, čtenáře si často najde i to, co dobré není... Já bych si od Argonanta určitě něco dalšího rád přečetl.
22.2.2012 13:42 - Wild West
Colombo:

Jakožto pamětník a částečný insider, píšící do Pevnosti pamatuji, jak prvé ročníky vyvolaly překvapivou vlnu tvořivosti a ze země vylezla jednak parta zaprášených šermířů, kteří nemají jinak moc kde publikovat, jednak Tolkienomaniaků a elfožroutů (byla doba Pána prstenů v kinech...), jednak vysokolevelových šamanů na living history (Wothan osobně), jednak čarodějů všech druhů a typů, a jednak, konečně, i RPGčkařů, včetně LARPů.

To vše dávalo slušnou naději, že hladce uživí jeden dost kvalitní a středně nákladový časopis, a k tomu přidružený web.

Jenže realita byla jiná; první majitel byl prodejce computerů, který na tom chtěl vydělávat, měl jasné představy, jak se to má dělat a dostal se velmi rychle s většinou těch zjevů kolem do sporu. Potom to prodal advokátovi, který nechal sice jít věci vlastní cestou, nicméně v reálu to velmi rychle "znormalizovala" nejschopnější a nejlépe organizovaná parta, která z toho udělala takové neškodně "fantazy bravíčko", převážně komentující filmy a jiné dost masové popkulturní věci. Vše, co šlo trochu pod povrch věcí, postupně vymizelo. Zjevy se sice ještě chvíli potloukaly na netu, který měl s časopisem stále méně společného, ale pak se zhroutil r. 2006 pod invazí spamu, až to někdo vypnul. Takže se pomalu odporoučely do svých slují.

Od té doby na ně občas narážím v místech, kam vlastně tak úplně nepatří, kde publikují za mírné nebo větší tolerance místní redakce, které jde vlastně primárně o něco jiného.

Jakmile na D20 přestal fungovat Rytíř, historická větev dostala těžkou ránu. Klesající výskyt Lotranda, Ebona a podobně je toho jasný důsledek. D20 se věnuje opravdu hraní, a ne historii. Což by měl být výrok popisný, nikoli hodnotící.

Směrování Drakkaru je otázka ještě větší... protože nějaká vážně míněná historická sekce tam nikdy nebyla, jen ojedinělé zbloudilé vlaštovky, jako třeba právě ten Goran.
22.2.2012 13:43 - sirien
Jerson píše:
mám dojem že bude lepší dát článek přímo sem, je to mnohem přístupnější varianta

já to řikám pořád :)

Alnag: A tak to já si klidně přečtu něco co je někde jinde, když to je v nějaké rozumné podobě - tj. na webu a ne v nějakym PDFku který se mi nechce stahovat a pak s nim listovat (zvlášť když má tak nepříjemnej layout). A abych chodil na stránky dívat se jestli tam je ten článek online a ještě si ho tam dohledával, když po něm tak extra moc netoužim...

Argo: Zakázáno nemáš nic, jen mi tim lezeš krkem, protože jsem od Tebe pořád nepotkal žádné rozumné zdůvodnění.
(mimo toho které jsi mi dal minule a které znělo "pro mě osobně je snazší dohledat můj vlastní článek který jsem tam kdysi dávno napsal nebo článek který jsem tam kdysi dávno četl" - což je sice možná pro Tebe platné, ale jako obecný důvod mi to přijde dost slabé)

Wild West píše:
Příznačné, že podobné marginální zjevy o Drakkaru nejvíc diskutují.

Ano, člověka okamžitě napadá, jestli vůbec u Drakkaru existují aspoň nějaké zjevy nemarginární, že?

crowen píše:
Alebo to odignorujes len preto, lebo je to PDF?

Popravdě řečeno, ano.
Pokud nehledám záměrně PDF nebo pokud nehledám něco velmi, velmi specifického, u čeho jsem ochotný vzít s vděkem libovolný typ zdroje, tak PDFka která vyskočí jako výsledky vyhledávání automaticky přeskakuju.
(což není nijak v návaznosti na Drakkar - dělám to tak u všeho a ani nepamatuju že bych to kdy dělal jinak)

PDF je prostě nepohodlné. Je snazší pracovat/vyhledávat ve standardním zdroji než v PDF.
A pochybuju, že by články nějak moc lidí tisklo (nějaké statistiky když tím argumentuješ? - nemusí být nutně vědecky validní jak to chce vždycky Alnag, ale aspoň něco?) a co chci číst ve vlaku/buse si v klídku stáhnu do offline a co chci číst v MHD si načtu na telefon.

crowen píše:
Colombo, zakaznik je clovek, co za tovar plati.

Výborně.
Colombo je klient. Klient je kdokoliv kdo užívá službu nebo produkt který poskytuješ. Zákazník je klient placené služby nebo produktu.
Se změnou tohoto termínu Colombova pointa zůstává, můžeš odpovídat znovu ;)

Colombo píše:
A ostatně na kostce taky byla slíbená nějaké tlačítko pro stažení článků.

Hm. Slíbený bylo a i sme si s tim chvilku hráli abysme viděli jak to funguje, bohužel se ukázaly určité technické překážky - ne úplně nečekané, ale technicky obtížnější než se předpokládalo (kapánek jsme tam narazili na problém převodu s PAGE tagama a pár dalšíma prvkama).
Stále doufám, že tlačítko bude, ale momentálně bylo lehce odloženo na úkor potřebnějších záležitostí - až budou hotové ty, tak se k němu zkusím vrátit s co nejvyšší prioritou snahy o protlačení realizace.

Colombo píše:
Proboha proč? Proč bych ti měl s něčím pomáhat?

Protože spousta lidí v určitých komunitách trpí mnou už dlouho pozorovaným syndromem pocitu, že když se Ti něco nelíbí, máš povinnost hned naklusat a jít jim to pomoct napravit.
Kdybych měl spočítat kolikrát to už kdekdo požadoval po mě...

Colombo píše:
jen bylinkářství od Neomilnerové

Ale?
Zvládla narvat samoúčelnej sex i do tohodle tématu?


EDIT: jen sem přeskládal citace tak aby byly reakce na jednoho člověka vždycky pohromadě
22.2.2012 14:00 - Wild West
Sirien:

Trefil jsi hřebíček do hlavičky; obecný důvod je mi k ničemu a osobní důvod mne jedině zajímá. Jako kolega sociopat bys měl mít pochopení.

Jinak Alraune se začala věnovat čarovnému bylinkaření zejména za účelem propagace samoúčelného sexu. Koho to překvapuje, ať se přihlásí. Patřila k té skupině zjevů, která kupodivu přežila (zřejmě si redakce spočítala, že samoúčelný sex táhne a dá se dobře prodat).
22.2.2012 14:42 - sirien
Ano, co mi vadí je, že bereš svůj osobní názor založený na vlastní dojmologii bez jakéhokoliv obecného argumentu a máš tendenci ho prezentovat navenek způsobem, který se tváří jako obecně platný soud kvality založený na nějakém porovnání nebo tak něčem.

A co se týče Tvého již opakovaného nařčení, že jsem sociopat - ne že by mi to vadilo, ostatně dávat mi atributy které mě spojují s Sherlockem mě poměrně těší, ale bohužel (pro Tebe) ADHD skutečně nemám...
popravdě řečeno, co se tak zrovna dívám na přesnou definici a výčet syndromů, tak definici míjím takřka v každém jednom jejím bodě a ze sedmi symptomů by se dalo lehce uvažovat snad o jednom jediném (což ale u výčtu symptomů psychických poruch platí takřka u každého, popravdě jeden je ještě dost málo)

Docela by mě zajímalo, na základě čeho své tvrzení vlastně stavíš :)
22.2.2012 14:49 - crowen
Sirien: aj ked zamenim zakaznika za klienta podla toho, co navrhujes, Colomba to neovplyvni, on nie je klient, lebo sa priznal, ze Drakkar necita :-)
22.2.2012 14:51 - Gurney
Jerson píše:
mám dojem že bude lepší dát článek přímo sem, je to mnohem přístupnější varianta.

To tady poměrně dost lidí říká už docela dlouho, většinou byli odmávnuti s tím že jsou zaujatí proti Drakkaru, autorům, RPGF nebo všemu dohromady.

Wild West o Pevnosti píše:
"fantazy bravíčko"

Velmi trefné.

Píše:
bylinkářství od Neomilnerové

Balast nejbalastnější...
22.2.2012 14:57 - sirien
crowen: Stále je klientem (Drakkar si čas od času stáhne a projde si jeho obsah i mimo článek který ho tam zaujal). A i kdyby nebyl, je to klient potenciální a vzhledem ke svým zájmům a zaměření časopisu patří k těm teoreticky snadněji dostupným.
22.2.2012 15:00 - ShadoWWW
První časopisy o hrách na hrdiny byly mimo samotného herního materiálu plné článků o historii a mytologii, tolkionologie, LARPů, pozvánek na CONy, fantasy povídek a recenzí na nové fantasy knihy. Někdy se mi po nich stýská.
22.2.2012 15:14 - alef0
Nebolo to tým, že nebol internet a to bol jediný creative outlet pre všetky subkultúry?
22.2.2012 15:18 - Sadako
Mno...já si Drakkary vesměs stahuju, stačí, aby mě zaujal jediný článek. Posledně to byl ten Argonantův.
Velmi dobrá mi přišla ta tematická čísla, škoda, že se od nich upustilo (nebo se témata vyčerpala?).
22.2.2012 15:19 - Wild West
Siriene,
já bych to asi už nechal plavat. Beru na vědomí, nechám si ošklivé ad personam.

Shadoww:
Tohle je prostě složitá věc; ač podobné věci nikdy nikdo nezakázal, tady ani na RPGF, nemá cenu tvrdit, že je to mainstream portálu. Většinou záležitost pro pár maniaků, kteří, když to přestanou tahat, tak to velmi hbitě zmizí. Frekvence historických poznámek v sekci na RPGF je tak jedna týdně. Tady je jich po zmizení Rytíře možná ještě méně.
Žádné protesty, že podobné články chybí, se nikdy neozvou; pokud nejsou, tak zákazníci prostě tiše zmizí jako pára nad hrncem (Lotrando a jeho hradiště, Chrochta a jeho loďstvo, pár dalších). Colombo je v tomhle spíš výjimka.
22.2.2012 15:24 - ilgir
Jerson píše:
mám dojem že bude lepší dát článek přímo sem, je to mnohem přístupnější varianta.

Však jo. Psaním do Drakkaru nepodepisuješ žádnou licenční smlouvu, která by ti zakazovala publikovat totéž jinde.
Gurney píše:
To tady poměrně dost lidí říká už docela dlouho, většinou byli odmávnuti s tím že jsou zaujatí proti Drakkaru, autorům, RPGF nebo všemu dohromady.

Pokud jde o možnost autorů publikovat v Drakkaru i na d20, tak to nikdo neodmávával. Ať si publikují všude, kde chtějí, třeba na 10 místech najednou.

Pokud myslíš názory typu "stejně by bylo nejlepší zrušit pdf a dávat články jednotlivě na web, nejlépe na d20", tak ty jsou asi stejně inteligentní, jako názor hokejového fanouška "stejně by bylo nejlepší, kdyby fotbalisté nazuli brusle, zalednili si trávník a vzali do rukou zakřivené hole".

Chápu připomínky k obsahové i formální kvalitě článků a ke kvalitě časopisu jako celku.
Ale výkřiky o tom, že pdf je k ničemu, a že by se měl Drakkar převést výhradně na články, blog či něco podobného, jsou jen trollování. Tam už skutečně nelze nevidět, že někoho silně rozčiluje fungující projekt vzešlý z "konkurenčního serveru".
22.2.2012 15:25 - alef0
Sadako píše:
Velmi dobrá mi přišla ta tematická čísla, škoda, že se od nich upustilo (nebo se témata vyčerpala?).

Bol extrémny problém vymyslieť tému a prakticky k téme bývali maximálne dva články. Ukázalo sa, že teda tematický časopis s pár článkami k téme nemá pridanú hodnotu.
22.2.2012 15:33 - Colombo
Ilgir: pokud si všimneš, tak ta připomínka byla mířena jinak, a to, že když mě podstatná část článků v Drakkaru nezajímá, připadám si trestán, když si je musím stahovat spolu s tím, co mě zajímá. Což u něčeho, kde mám přími soupis článků, které mě zajímají (npř. historická sekce na D20) a k tomu odkazy na příbuzná témata (automatický link na pokračování článku) jasné prohrává.
22.2.2012 15:34 - Wild West
Sadako:

narozdíl od Alefa sice myslím, že tematický časopis má přidanou hodnotu, ale chápu, že na sebe autoři upletli bič, který je samotné zlikvidoval.

Mimochodem, ta Pevnost prošla kdysi dávno lautr stejnou zkušeností - měla jakýsi "hlavní" článek, a k němu nabalila tématicky celou sérii dalších, takže téma bylo tak trochu dáno už obálkou.
Asi po necelém roce redakce padla vyčerpáním a vzdala to. A to byla redakce, silou srovnatelná s kompletní RPGF a D20 dohromady.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10286903381348 secREMOTE_IP: 34.230.84.106