Kultura

Alnag
28.5.2008 14:07
Dungeons & Dragons 4e (II)
Diskuse o čtvrté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání. Prosíme i přes vypjaté téma o dodržování základních pravidel netikety, tak jako v jiných diskusích.

Navazuje na více či méně spekulativní diskusi o 4E.
16.8.2008 00:11 - Alnag
A zase taková zajímavost... Fiery Dragon ohlásil, že koupil od White Wolfu značku Sword & Sorcery (což pokud si vzpomínáte byla taková řada 3e příruček) a bude dělat to samé pro 4e. Náhled obálky jedné příručku (vypadá docela fajnově).
16.8.2008 00:15 - Element_Lead
To vypada hrube. Pod tim jsou nejaky countery... celkem zajimava nahrada figurek/vrsku od lahvacu.
20.8.2008 10:12 - noir
Docela zajímavá věc-na Facebooku jsou teď malá dobrodružství pro 4e a je to ofiko. Zatím to jen testuju, další dojmy sdělím později... Link: http://apps.new.facebook.com/tinyadventures/
Jo, a nejdřív se musíte na Facebooku registrovat...
20.8.2008 19:46 - Alnag
Hm... že by Facebook prováděl head-hunting hráčů D&D? :))
23.8.2008 07:43 - Alnag
Tak jsem včera hrál D&D 4e ve vlastním designu (žánr mystery/akce). Zkušenosti: za 5 intenzivních hodin hraní jsme zvládli cca 10 scén (vyšetřovacích, dialogových) + 4 souboje. Bylo to velmi rychlé (byť částečně i díky tomu, že hráčů bylo dost málo).
Zároveň jsem zkoušel, jak funguje "Gumshoe systém" v D&D - tedy, že základní stopy se najdou v zásadě samy. Jelo to dobře, důležité bylo, že vždycky mířily přinejmenším 2 směry, takže hráči se vždycky mohli rozhodovat mezi mnoha možnostmi kam dál.
Taky jsme střelili jeden ad-hoc skill challenge (chytání takové potvůrky) úplně od boku, hráči to rychle pochopili a šlo jim to velmi snadno. Vřele doporučuju to nechat hodně v jejich rukou...
(Detaily nepíšu, protože totožné dobrodružství budou ještě někteří lidé, kteří sem chodí, hrát.)
23.8.2008 11:24 - Alnag
Ještě bych měl dodat, že jsem hrál se svou původní D&D skupinou (resp. její částí). Jeden člověk z ní (seTTra) mne kdysi dávno přivedl k hrám jako the Window nebo Risus, protože nebyl a není přítelem příliš pravidlových her. Ale 4e se mu líbila.
Taky pravidla jsme jeli velice svižně výukově za pochodu (fakt je, že tu výuku jsem nedělal za pochodu) a pak jsem dělal několik "DM rules od oka", protože se mi nechtělo to hledat a když jsem se pak díval, tak to v pravidlech bylo stejně. Takže je to jednoduché, je to intuitivní, je to rychlé a je to zábavné. Hrozná návykovka :)
26.8.2008 09:56 - Lotrando
snad to patří sem - nové dobrodružství H3 - Pyramid of Shadows.
stahujte zde
samozřejmě je to především záloha pro ty, co si koupili papírovou verzi jako já :)
26.8.2008 15:43 - unknown
Tak mě napadlo, jak řešíte battlegridy u vlastních dobrodružství? Pro 4e je to celkem nutnost, já je teď kreslil kvůli sw a ručně je to docela otrava.
26.8.2008 15:55 - Quentin
primo battlegrid?
mno nijak zvlast. Doma mame jeden starej z 3,5e, u trevena mazaci tabulku s fixou a u smely jen tlustou lihovkou na papir nakreslenou mrizku. conlai taky hledal, ale nic moc nedohledal http://rpgforum.cz/viewtopic.php?t=5882
26.8.2008 16:26 - Alnag
Battlegrid je jednoduchá záležitost: Pro SW existuje hafec hotových map (buď oficiálních - ty jsou za peníze), nebo neoficiálních (ty jsou obvykle zadarmo ale potřebujete ideálně barevnou velkoformátovou tiskárnu). Další varianta jsou Galaxy Tiles.
To samé platí pro DnD, jenom s tím rozdílem, že je tam mnohem víc možností. Fantastic locations, Dungeon Tiles, Map Packs (Paizo), Flip-Maps (taky Paizo) a na ty se dá i lihovkou... atd. Nikdy se mi nestalo, že bych nedokázal postavit z map a tiles co mám +/- odpovídající mapu. Ale fakt je, že jich mám docela hodně...
26.8.2008 18:34 - Gurney
To sem byl, já odloglo mě to a já si nevšiml.
Jinak battlegridy jsem teď kreslil sám na předtištěný papír a popravdě mě to moc neba, přemýšlel jsem spíš o nějaké programu kde by si člověk "nastřílel" mapu po vrstvách, ale zase ten tisk.. Taky hodlám zneužít bratra, má doma deskovku Doom.
26.8.2008 20:10 - ShadoWWW
Tak jsem si víceméně pročetl PDF verzi Forgotten Realms Campaign Guide a jsem docela zklamaný. Objednal jsem si knihu z Amazonu (už je na cestě :-/), protože FR je pojem DND, DND 4E se mi líbí a těšíl jsem se na novou reedici světa, který znám hlavně z PC her. Předchozí vydání pro 3E jsem jen zběžně prošel v PDF, ale řekl bych, že je lepší než nové vydání. Proč? Když se řekne FR, tak si předně vybavím "fantasy svět plný úžasné historie a povídek". No, a to právě v novém vydání není. :-(( To je mé největší zklamání. Je tam dobrodružství a geografický přehled včetně božstva, ale o HISTORII FR tam je jen pár vět. :-(( Chápu, že mnoho lídí, co si koupí nové vydání, zná historii z předešlé verze. Ale co my nováčci? Ach jo. Jsem zvědavý, jestli ji Wizardi vydají aspoň v nějakém doplňku. V PDF se mi starší verze čte o hodně hůř než na papíře. Ale i tak je to blbý. Od FRCG jsem si představoval HLAVNĚ geografický a historický popis. Prostě inspiraci pro tažení (kampaně).
26.8.2008 21:44 - Alnag
ShadoWWW: Konkrétně co se týče té historie, myslím, že ji vynechali zcela záměrně, protože před nedávnem vydali Grand History of the Realms, což byl takový přechodový produkt mezi 3e a 4e /nejsou tam žádné staty ani mechaniky/ a je stále k mání. Takže na historii máš celou knížku.
Verze FRCS pro 3e je na tom svým způsobem podobně jako ta pro 4E (taky je tam dobrodružství a telegrafický výčet lokací). Rozhodně je tam toho ale víc (4e design hrozně plýtvá místem). Zcela nezaujatě bych řekl, že 4E není kvalitativně příliš odlišné od 3E (akorát hůř vypadá), spíš je špatné, že tam není žádná změna k lepšímu.
Opravdu detailně propracované jsou jenom realms pro 2E...
26.8.2008 22:31 - ShadoWWW
Tak Grand History of the Realms si určitě objednám. Asi dám ještě šanci i Forgotten Realms Player’s Guide a Scepter Tower of Spellgard. Nevíte někdo něco bližšího o Magic Item Compendium I a Martial Power? Stojí za to si je předobjednat? Osobně jsem k takovýmto dodatkům (doplňkové předměty, schopnosti, dovednosti atd.) dost skeptický. Vidím to trochu jako dost velké tahání peněz z hráčů, ale užitek nic moc.
26.8.2008 22:42 - Alnag
ShadoWWW: Já když jsem na pochybách, tak si počkám na "recenzentskou" verzi v PDF a objednávám až podle toho. Naslepo ze 4e v tuhle chvíli nehodlám kupovat nic. Ale třeba Pyramid of Shadow se mi líbí, takže si ji objednávám...
27.8.2008 06:47 - noir
Alnag: No, s tím "Rozhodně je tam toho ale víc (4e design hrozně plýtvá místem)." to není tak jdnoznačné. Jeden týpek (http://www.gnomestew.com/reviews/4th-edition-forgotten-realms-campaign-guide-review-big-changes-good-book-crappy-map) si dal tu práci a spočítal, kolik prostoru je vyhrazeno na popis světa:
# th Edition FRCG: 288 pages, of which 153 are devoted to world description # 3rd Edition FRCS: 320 pages, of which 133 pages are pure setting material # 1st Edition Cyclopedia of the Realms: 96 pages, of which 74 are pure setting
To není špatné, ne? Mě se teda 4e Realmsy líbí hodně. Ono sice v 3E (i 2E)byla spousta detailů, ale pro mě zcela zbytečných. Popisy toho, jak má kdo zařízenou hospodu ve sklepě, kde má Elminster fajfku a kolik procent obyvatel Calimportu jsou půlčíci a kolik půlelfové je prostě zbytečné. 4e jde dost jinou cestou-svět se rozvinuje jako mapa s nabídkou konfliktů a témat. Jediné, co mě vytáčí víc, je opravdu obludná mapa.
27.8.2008 07:40 - Lotrando
Souhlasím, že FRCG je poměrně stručný a podle mého budou následovat příručky lokací, možná zakomponované do nějakých tematických/settingových záležitostí nebo dobrodružství.
Osobně si chci objednat Martil Powers I i ty magické předměty + FRPG abych si mohl s konečnou platností udělat obrázek. Pak uvidím, ale Amazon dává poměrně slušné slevy na předobjednávky, tak bych to neviděl tak hrozně s cenou. Je ale fakt, že do toho nějaký zlatý kousky zahučí.
Ještě ke tvorbě map. Zatím se zdá že dostatečné množství Dungeon Tiles ti umožní vytvořit prakticky cokoliv, kromě velkých plakátových map obsažených třeba v Keep of Shadofell. Tohle dobrodružství má smysl asi hlavně kvůli dvoum overland mapám, kde je cesta, a kus lesa s vodopádem a pak venkovní hřbitov. S trochou fantasie se to dá kombinovat a taktické možnosti velkých map jsou úžasné, obzvláště ve spojení s 4E.
27.8.2008 08:34 - Alnag
Noir: To je hezký výpočet, jenže zapomínáš, že 3e měla IMO menší písmo s větší hustotou sazby. Pokud to teda nejsou normostránky... Je pravda, že ve FRCS toho bylo víc (prestižky, featy, kouzla... ale ta příručka tím byla fakt nabušená). No nevím. Můj dojem.
Lotrando: Podle toho, co Wizards deklarovali, nebudou žádné splatbooky pro FR. Drží se White Wolf modelu - každý rok jeden svět, tři příručky (CG, PG, dobrodružství). A v edičním plánu také nic nemají.
Ad mapy - ty velké mapy jsou super. Ve fantastic locations byly některé dobré (a některé, které se duplikují s těmi, co jsou v keep on the shadowfell, městské mapy jsou v City of Peril, dost dobré IMO).
27.8.2008 08:36 - Lotrando
Alnga: City of Perils mám v zaměřovači. ad příručky, osobmě mám pocit, že zkoušejí co jim projde, rozšířit ediční plán asi není až takový problém, ale uvidíme. Z estruktury FRCG jsem měl dojem, že si připravují půdu.
27.8.2008 08:43 - ShadoWWW
Alnag: Znamená to tedy, že Scepter Tower of Spellgard bude jediné samostatné dobrodružství pro FR? Myslel jsem, že na něj naváže další pro postavy na 6.-x. úrovni. atd. Ale podle toho, co píšeš, vyjde místo dalšího dobrodružství další svět příští rok, zase ve struktuře 3 příruček?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089442014694214 secREMOTE_IP: 18.220.16.184