Kultura

Alnag
28.5.2008 14:07
Dungeons & Dragons 4e (II)
Diskuse o čtvrté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání. Prosíme i přes vypjaté téma o dodržování základních pravidel netikety, tak jako v jiných diskusích.

Navazuje na více či méně spekulativní diskusi o 4E.
12.6.2008 22:19 - Alnag
Vaeranias: No potěš koště. Tak to ti řeknu, že takovou postavu bys stavěl ve 4e velmi obtížně. Minimálně do doby, než vyjdou nějaké splatbooky bys těžko postavil Wizarda bez nějakých nepoškozujících powers).
Jinak ale pokud si někdo udělá postavu, která nemá defacto žádné ofenzivní možnosti, tak jsou dvě možnosti - buď je to provokace (což v tomto případě nepředpokládám), nebo nepreferuje bojová dobrodružství. A takovou preferenci by měl DM také zohlednit a tedy ubrat bojů a přidat jiného typu scén, kterou daný hráč chce. (Zase když je tam někdo bojově orientovaný je potřeba hledat nějakou střední cestu...)
12.6.2008 22:53 - Jerson
Přečetl jsem si polovinu diskuse o DnD na Annunu a skoro celou diskusi tady a můžu říct jediné - jsem rád, že DnD nehraju. Ne proto, že by se mi tahle hra nelíbila, ale proto, že by mě asi dost mrzelo, jak se někteří do téhle hry promyšleně a opakovaně naváží.
12.6.2008 22:54 - Alnag
Jerson píše:
Ne proto, že by se mi tahle hra nelíbila, ale proto, že by mě asi dost mrzelo, jak se někteří do téhle hry promyšleně a opakovaně naváží.
Ano, to je mrzuté, ale člověk se s tím naučí žít a brát to jako součást folkloru, což neznamená, že někdy nemám chuť někoho zakousnout... ;)
13.6.2008 00:04 - andtom
Alnag, Jonka: Podle mě jde o roleplaying tehdy, pokud hráč hraje to, co deklaruje, že hrát bude. Obvyklý postup je ten, že hráč se rozhodne, koho bude hrát a toto pak má dodržet (např. když mnou navržená postava je mdlého rozumu, tak ten mdlý rozum u svoji postavy hraji). Pokud ovšem hráč není ochoten hrát jinak než tak jak myslí on, nic špatného se neděje, pohoda, pouze je u něj potřeba zvolit opačný postup a postavit postavu stran Int, Wis, Cha a navazujících vlastností podle skutečné osoby hráče (tj v podstatě hrát pokud jde o duševní schopnosti sám sebe v reáliích hry) - pouze tak nenastane rozpor lpění hráče třeba na plném použití taktiky, kterou je schopen hráč vyvinout vs. roleplaying jeho postavy.
Takže toto jsou dvě možnosti, kdy klapne roleplaying. Naopak klasický problém nastane v případě navolení si nějakých duševních vlastností postavy odlišných od vlastností hráče a pak nehrání takto navolených vlastnosti, ale hrát sebe sama. Toto se často stane u hamty-hamty nenažraného návrhu postavy, kdy si někdo sníží vlastnost, která mu je jakoby k ničemu a pak ji ale tak nehraje. Nebo jinak řečeno, kdo má potíž hrát jiného než sama sebe, tak si má napsat Int, Wis, Cha jak odhaduje tyto své schopnosti v reálu a teprv co zbude si rozdělit do fyzických vlastností. A má našlápnuto hezky roleplayovat. Chce to jen přiznat barvu a ne navolit si něco, co pak nehraji.
DM si vybírat nemůže (protože duševně se mu určitě všechny NPC nemůžou podobat) a musí umět hrát duševně jiného typa, než je v reálu, jinak to nejde.
Jerson: Jak říká Alnag, je to folklór. Trochu jako šikana ve škole, děti se rádi přidají k davu se posmívat spolužákovi, protože to umožňuje podporovat v sobě pocit vlastní nadřazenosti. A kdyby nebylo spolužáka Honzy, no tak se ve třídě najde někdo jiný. Kdyby nebylo DnD, tak se najde něco jiného, on už se najde někdo, kdo označí cíl a další nějací se ochotně přidají.
13.6.2008 01:01 - bigbythewise
To aby se člověk bál projevit svůj názor a nedejbože byl kritický, aby pak nebyl označen za šikanéra. Jak dětinské.
Jerson: D&D nehraješ. Hm, aha. No možná kdyby si ho hrál, tak bys mluvil jinak.
Alnag: Součást folklóru? Tak to se mi ulevilo.
13.6.2008 08:31 - Alnag
Bigby píše:
To aby se člověk bál projevit svůj názor a nedejbože byl kritický, aby pak nebyl označen za šikanéra.
Víš, existuje kritika věcná a pak systematické a vytrvalé mlácení prázdné slámy. Existuje mezi nimi taková jemná hranice a pokud ji nedokážeš rozlišit, nu pak riskuješ i to označení za šikanéra. Takový je holt osud kritikův... že jde s kůží na trh.
13.6.2008 09:02 - andtom
Bigby píše:
Jerson: D&D nehraješ. Hm, aha. No možná kdyby si ho hrál, tak bys mluvil jinak.
Naopak o to je jeho názor cennější. A to co napsal, není o věcné stránce, ale o chování některých lidí.
13.6.2008 09:23 - Jerson
Bigby - napsal jsem "DnD nehraju" a ne "DnD jsem nehrál", protože jsem si vyzkoušel ADnD, DnD 3e i DnD 3.5e, takže mám alespoň matnou představu o co jde.
A ano, kdybych DnD hrál, budu určitě mluvit jinak - měl bych nějaké oblíbené mechaniky a některá neoblíbená pravidla, takže teď bych stál na jednu stranu sporu a přesvědčoval ostatní, že 4. edice je skvělá věc a nebo krok zpět.
Takhle mi nic nebrání si někdy zahrát podle nových pravidel a budu k nim přistupovat stejně jako k pravidlům předchozím, tedy více méně bez předsudků.
Andtome, rád čtu, že jsi mě pochopil.
13.6.2008 13:19 - bigbythewise
Jerson píše:
Ne proto, že by se mi tahle hra nelíbila, ale proto, že by mě asi dost mrzelo, jak se někteří do téhle hry promyšleně a opakovaně naváží
Omlouvám se, že jsem z této věty nepoznal, že je řeč o systematickém mlácení slámy. Ale jinak díky za osvětu.
13.6.2008 14:18 - yashamaru
To nevadi zes to "nedal" ... ^^
unknown aka yashamaru z prace :)
13.6.2008 14:20 - bigbythewise
yashamaru: Díky za "informační hodnotu". :P
13.6.2008 14:25 - yashamaru
:))
13.6.2008 18:55 - Alnag
D&D 4e je na čtvrtém místě v žebříčku prodejnosti "literatury faktu" (aka non-ficiton).
NONFICTION
1. "When You Are Engulfed in Flames" by David Sedaris (Little, Brown)
2. "The Last Lecture" by Randy Pausch, Jeffrey Zaslow (Hyperion)
3. "What Happened: Inside the Bush White House and Washington's Culture of Deception" by Scott McClellan (PublicAffairs)
4. "Dungeons and Dragons Player's Handbook: Roleplaying Game Core Rules" by Wizards RPG Team (Wizards of the Coast)
(...)
Zdroj: (Wall Street Journal BEST-SELLERS)
13.6.2008 18:57 - yashamaru
So much for smrt DnD :)
13.6.2008 19:05 - Alnag
Taky bylo jednu chvíli na třetím místě prodávaných knich Amazonu (ale ten to počítá trochu jinak). Každopádně si myslím, že i přes četné nářky a výtky bude 4e velmi úspěšená a za pár let tu bude hrát čtvrtou edici i většina současných stěžovatelů... :))
Jak napsal jeden týpek na zahraničním fóru: "people bitch, then switch".
13.6.2008 19:40 - bigbythewise
Alnag píše:
Každopádně si myslím, že i přes četné nářky a výtky bude 4e velmi úspěšená a za pár let tu bude hrát čtvrtou edici i většina současných stěžovatelů... :))
Jen proto, že se bude dobře prodávat? Ale no tak Alnagu. I když co já vím co bude za pár let, třeba mě Wizardi něčím překvapí.
Alnag píše:
Jak napsal jeden týpek na zahraničním fóru: "people bitch, then switch"
A co jako? :P Jeden týpek napsal na zahraničním fóru: "Gary Gygax hated 4E..."
13.6.2008 19:43 - Alnag
Bigby píše:
Ale no tak Alnagu. I když co já vím co bude za pár let, třeba mě Wizardi něčím překvapí.
Proč soudíš, že jsem mluvil o tobě? :) Já mluvil o většině a ne o všech ;-)
Bigby píše:
A co jako? :P Jeden týpek napsal na zahraničním fóru: "Gary Gygax hated 4E..."
A co jako? Ty výroky se nijak nevylučují :o)))
13.6.2008 19:49 - bigbythewise
Alnag píše:
Proč soudíš, že jsem mluvil o tobě? :) Já mluvil o většině a ne o všech ;-)
Proč si vynechal tu předchozí větu? Pointa byla v ní. Tu nešlo o mě, ale o ten humbuk kolem žebříčků prodejnosti. .)
Alnag píše:
A co jako? Ty výroky se nijak nevylučují :o)))
Já vím. A co jako? :]
13.6.2008 19:57 - andtom
Chlapi, ža vás to furt baví ... -> Bigby, Ty máš i v nicku, že bys měl mít rozum (jj, to je přesně ten nick, co jsi si jako zdější mravokárce a ochránce autorských práv sám vymyslel a ikonku si k němu namaloval ;) ).
13.6.2008 20:38 - bigbythewise
andtom: Ty mě hodláš sekýrovat kvůli nicku? Oh mein gott©.
btw: Obrázek je "free" (rozuměj se souhlasem autora) z WotC site a jméno Bigby štempl nemá (leda tak v rámci literatury), takže blééééé.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.13115096092224 secREMOTE_IP: 3.138.122.195