Kultura

Alnag
28.5.2008 14:07
Dungeons & Dragons 4e (II)
Diskuse o čtvrté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání. Prosíme i přes vypjaté téma o dodržování základních pravidel netikety, tak jako v jiných diskusích.

Navazuje na více či méně spekulativní diskusi o 4E.
10.6.2008 11:04 - LZJ
Dalcor: Myslím, že aligmenty jsi netrefil - IMO de facto vypustili ty neutrální na krajích, t.j. Neutral Good, Lawful Neutral, Neutral Evil a Chautic Neutral. A Chaotic good přejmenovali na Good a Lawful Evil přejmenovali na Evil.
10.6.2008 11:31 - Alnag
LZJ: Svůj obrázek už jsem tu postoval? Přesvědčení 4e. Myslím, že máš v zásadě pravdu, že vyházeli neutrální a ty ostatní mírně posunuli (otočili) oproti těm osám + přejmenovali.
Dalcor: OK. Pokud se ti 4e nelíbí nedá se s tím nic dělat. Můžeme to jen respektovat.
Lotrando: Asi máš pravdu, že skutečně objektivní může člověk být i po odehrání, ale zcela férově musím říct, že člověk je často schopný odhadnout hru i přečtením, málo kdy se mi stalo, že bych zažil rozpor mezi prvním dojmem a dojmem ze zahrání, i když ty případy, kdy k tomu došlo obvykle odhalily velmi zajímavé hry...
10.6.2008 11:41 - Alnag
Lotrando píše:
Alnag: mě dneska napsal Amazon, že to odeslali. Zdá se, že ty problémy nebyly tak vážné, jak to vypadalo po prvním mailu.
Mně ne :( Vzlyk...
10.6.2008 11:43 - Dalcor
Shadowww
1) třeba Engel d20
2) ADnD PO, True 20
Lotrando
Problém je, že se mi nelíbí design - nelíbí se mi powers, nelíbí se mi power level, nelíbí se mi multiclass, nelíbí se mi "škatulkování". V tom řpíapdě pokdu se mi nelíbí design hry, pak nepomůže ani časté hraní. Dále jsem jasně řekl že si hru chci osahat i po herní stránce, ale mé první dojmy jsou: nebrat, Diablo si raději zahraju v počítači. Pokdu budu chtít taktické RPG dám si Cadwallon, když budu chtít Dragonlance či Forgotteny dám si ADnD/d20 resp., na 4E není nic co by mě jaksi přitahovalo to hrát.
Tímale netvrdím že to je špatná hra, jen jaksi netrefuje mé preference.
10.6.2008 11:45 - Dalcor
K těm přesvědčením - to je mi celkém jasné že to spojili a posunuli, ovšem stejně si nemyslím že ot je posun k lepšímu. Jen vnesli další chaos.
10.6.2008 13:18 - Vaeranias
Přesvědčení 4e - na mne to dělá dojem, že vyhodili to, v čem mělo hodně hráčů stejně hokej. Jaký má být Lawful Good a Chaotic evil, na tom se shodli všichni. Ale rozlišit co je ještě neutral good a co už chaotic a podobně u evilu (tam dělá potíže chování neutral evil, často se to poznalo jen tak, že yugoloth byl chvíli v něčem lawful a pak zase chaotic v něčem jiném, typicky třeba v Roots of Evil v Ravenloftu nebo v Planescape settingu mi to tak připadalo). No a hodně lidí vůbec netušilo, co vlastně čekat od neutrálů a co s nimi v případě efektů dělených podle alignmentu. To jsou dle mého důvody k 4e modelu přesvědčení.
No a navíc, abychom byli výchovní, tak musíme dát najevo mladé generaci, že zákon je především dobro, a chaos je především zlo. Starý systém vnášel zmatek do mladých duší představou, že zlo je snad schopno dodržet své slovo a ctít zákony, nebo že neúcta k zákonům a pravidlům ještě nevylučuje možnost být "good guy". Jo a neutralita neexistuje, existují jen lidém, co se ještě nerozhodli pro správnou věc - nebo hajzlové, co ještě nenašli tu drzost stát se kriminálníky :-)
10.6.2008 13:33 - Alnag
Vaeranias: Obzvlášť ten druhý odstavec je vážně vtipný... a pravdivý. :))
10.6.2008 14:12 - Max
Mě už zásilka z Amazonu dorazila včera ... jen teda na ní kuli škole neni čas.
10.6.2008 19:05 - Almi
Lotrando: Neboj, já už jsem si na sobotu udělal program, takže jen čekám, kdy Alnagovi a ostatním přiznáš, že nechceš jet na straz, protože neděláš nic jinýho, než hraješ Age of Conan na netu... :o)))
10.6.2008 20:30 - bigbythewise
Vaeranias: A já ten zmAtek měl tak rád, rozhodně víc než tenhle 4E zmEtek. :) Neutralita možná neexistuje (i když záleží na výkladu), ale existuje rovnováha.
Dalcor: Jo, taky jsem měl při čtení 4E pocit, že snad čtu manuál k nějaké počítačové hře stylu Diablo či WoW.
11.6.2008 09:06 - Lotrando
Almi: ono to ne tak úplně závisí na mě. Zatím se ale spíš kloním k tomu, že bych přijel v sobotu tak kolem pátý k vám, tak si nic moc neplánuj.
11.6.2008 10:34 - Dalcor
Musím říct že DM G je teda naprsoto špičková kniha!
11.6.2008 10:36 - Alnag
Dalcor: Takže jediná, na kterou se na poličce nebude prášit? :))
11.6.2008 10:44 - Dalcor
Ono teda mě toho zas až tak nového neřekne, ale co se týče návodů na to jak hrát je asi nejlepší z těch které jsem u DnD viděl. Ale musím říct že teda notně překvalpili (delegování vypravěčských schopností, motivace hráčů).
Když nad tím přemýšlím tak se mi 4E nelíbí protože to není tradiční DnD. De facto to není odlišné od Cadwallonu, Cortexu, nebo Tri-Statu, jen prostě na DnD a d20 potažmo se mi prostě líbí tradiční prvky - slotová magie, clasické CnL, Multiclass...
11.6.2008 10:58 - Rytíř
Tak v tom případě to asi není tak hrozné, že se ti 4e nelíbí :) Zejména pro toho, kdo třeba zrovna tyhle věci nikdy moc nemusel..
Já jsem pravidla ještě nečetl, ale reakce sleduju. Je hezký jak se to přelejvá, ty názory a nálady! A zatím se mi teda zdá, že 4e spíš v koncích boduje, po zahrání a řádném přečtení. Zvlášť vzhledem k těm náladám dříve panujícím je to docela úspěch.
No je to dobře, já sem rád, zas bude co okoukávat a zkoušet ;)
11.6.2008 11:10 - Alnag
Dalcor píše:
Když nad tím přemýšlím tak se mi 4E nelíbí protože to není tradiční DnD. De facto to není odlišné od Cadwallonu, Cortexu, nebo Tri-Statu, jen prostě na DnD a d20 potažmo se mi prostě líbí tradiční prvky - slotová magie, clasické CnL, Multiclass...
Z toho si nic nedělej, myslím, že to je docela běžný pocit mezi hráči D&D. Čtvrtá edice není tradiční D&D. A pokud máš DnD rád pro jeho DnDčkovitost tak prostě není šance... Čtvrtá edice je zajímavá nová hra, moc pěkné RPG, ale poprava svatých krav byla prostě masivní. Taky není překvapení, že se 4e víc líbí lidem, co DnD dříve nemuseli než těm, co ho naopak měli rádi. V tomhle smyslu IMO Pathfinder plní lepší službu (co se týče DnD odkazu). Na druhou stranu mně se vyloženě líbil D20 systém (ten modulární základ a jeho různé aplikace) a tady 4e IMO boduje, protože s ním pracuje velmi dobře...
Ale je to jiná hra.
11.6.2008 11:32 - Dalcor
Ono já netvrdím že DnD 4E je špatná hra. naopak, celou řadou věcí me strašně pozitivně překvapila. Příkaldem že (oproti řadě názorů) si myslím že DnD 4E podporuje daleko více RP než 3,5 an takovém obecném měřítku. jenže v tom okamžiku narazím na tvorbu postavy a vidím že celá tvorba psotavy je krok zpátky daleko za DrD+. Neskutečně otravná, jednotvárná, neumožňující vysokou variabilitu, kde postavy chtě nechtě jsou směrovány do vymezené škatulky dané jejím povoláním. Toto škatulkování je IMHO ještě výraznější než ve 3,5E. Lze namítnout že bylo ve 2E, ale tam si dovolím tvrdit že se dalo vyhnout přísnému škatulkování role za pomocí kvalitního výběru NWP a Secondary Skills. Tuhle možnost já nemám. Paladin je bijec, Čaroděj je kulomet, Bojovník je killer, Zloděj přežije všechno... (neberte prosím do slova, je to jen nadsázka škatulkování). Paragon Paths je nepovedenej vtip, nepovedenej kit. Nadával jsem na PrC, ale tohle je fakt humus (navíc mám pocit mandatorní).
Dokonce se nebráním tomu jí hrát, pokud budou moji hráči chtít rozehrát kampaň ve FR ve 4E. Ale opokud jde o moji volbu,v ybrla bych si ADnD a pak 3,5E.
Co se mi vlemi líbí je Skill Challange, pokud se bude RP a ne odhazovat. (Příkald v DM G rolepalye skill challange je tragickej a já nemohu nevzpomenou než SW RPG a "Rudý hasák", že Fibriso?).
Já se ještě moc nedostal k tomu číst pravidla nějak podrobně (ačkoliv do neděle bych se měl naučit jak combat funguje) zatím nasávám jen feeling, a takový všobecný přehled, takže s enemůžu nějak moc vyjadřovat k tomu jak to funguje in game (to budu moct asi v neděli).
Uvidíme co Pathfinder.
Jinak bych měl upozornit na to že kdo Balckfire nabízí možnost nákupu pravidel a k tomu dostaneš buď CHAR SHEETY a nebo DM Sheet. Dále by se měl rozdávat nějakej papír za kterej dostaneš odměnu.
A konečně - jsou někde ke stažení BATTLE CARDS?
11.6.2008 11:50 - Alnag
Battle Cards - resp. power cards - záhlaví této diskuse odkaz - a tam když pohledáš tak najdeš.
11.6.2008 14:17 - Dalcor
Já myslel to z DMG pro rychlý záznam PC Combat Cards
11.6.2008 14:28 - Dalcor
Z diskuze na Annun.sk:
Bentley píše:
mág môže konečne bojovať kúzlami, tak, ako by aj mal (podľa všetkých fantasy spisovateľov a ich psa),
Dragonlance Anybody? Nesouhlasím s tebou. Podle téhle formulyk je Jurda který se včera ještě drbal na prd... při přehazování sena doma na statku druhý den Super Mág, sám schopný zastavit útok goblinů.
IMHO mi to co hrdinové umějí an 1. úrovni ze všeho nejviíce připomíná Exalted. Jenže, u DnD jde o "normální" lidi kteří byly dotlačeni k abnormálním a velkým věcem (teda vždycky to tak bylo od 2-3, kde se postava na 1. úrovni od chudáka vesničana moc nelišila). Teď študentík magické školy hned poté co se naučí číst a psát válí. Už nikdy nemá problém s tím co si dá k večeři, nemusí se bát jakéhokoliv člověka protože ho zabije prvním kouzlem....
ÓOO jak úžasné.
Exalti to aspoň sváději na božský původ a vyvolené

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098065853118896 secREMOTE_IP: 18.116.90.141