Kultura

Alnag
28.5.2008 14:07
Dungeons & Dragons 4e (II)
Diskuse o čtvrté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání. Prosíme i přes vypjaté téma o dodržování základních pravidel netikety, tak jako v jiných diskusích.

Navazuje na více či méně spekulativní diskusi o 4E.
15.12.2010 21:51 - wlkeR
Neválí, bohužel; sleduju blog Fanáticos do d20 a dle nich vyjdou HotFG s podobným zpožděním jako HotFL; což dle mých výpočtů vychází na zhruba tuto dobu (kolem 16.)

Ale vyjdou, máme to slíbené XD
16.12.2010 11:51 - Gurney
Vojtěch píše:
Tvůrci hry od začátku prohlašovali, že se snaží udržet kompatibilitu s 3.5

Což vidím jako největší mínus Pathfinderu, snaží se skloubit dva protichůdný požadavky (zjednodušení a vylepšení 3.5 vs. zachování kompatibility se starou verzí) a výsledek je že doopravdy nic moc neřeší.
16.12.2010 12:47 - Vojtěch
Byl to taky krapet marketingový tah. Nezapomeň, že podstatnou část prvotních zákazníků tvořili remcalové proti překotným změnám. Proto je core book celkem podobný základu a v splatech se objevují vychytávky.
16.12.2010 13:07 - Gurney
Vojtěch píše:
Byl to taky krapet marketingový tah. Nezapomeň, že podstatnou část prvotních zákazníků tvořili remcalové proti překotným změnám

Však taky cílovkou Pathfinderu jsou lidé, kteří hrají DnD 3.5 a chtějí jen velmi drobná zjednodušení (nebo nechtějí žádná ale ve chvíli kdy Core 3.5 je už prakticky nesehnatelná je Pathfinder to samý s jinou grafikou).
16.12.2010 19:42 - Vojtěch
No, pak se div, že nebylo nic radikálního, že? Mě osobně e změny líbí a zajímá mne, jak se vytáhnou až skutečně dojde na vývoj nového systému. Wizardům už mezitím taky, zdá se, trochu opadla revoluční horečka a začali ladit, což je rozhodně pozitivní.
16.12.2010 20:20 - Gurney
Vojtěch píše:
Mě osobně e změny líbí a zajímá mne, jak se vytáhnou až skutečně dojde na vývoj nového systému.

...což bude doba kdy Pathfinder dle mého teprve začne za ty prachy stát. Nechci nijak shazovat jeho kvality (za které ovšem vděčí hlavně 3.5), ale za 30 dolarů je to docela drahej update.

Vojtěch píše:
Wizardům už mezitím taky, zdá se, trochu opadla revoluční horečka a začali ladit, což je rozhodně pozitivní.

Upadla revoluční horečka a nastoupilo esenciální zpátečnictví, nějak ty pozitiva nevidím.
16.12.2010 20:54 - Vojtěch
Oni pokud vím neustále tvrdí, že jejich produkty lze použít s 3.5 knihami a nemusíš si kupovat nic z core pravidel (vlastně celá pravidla jsou zadarmiko tady - to je přímo jejich stránka s pravidelnými updaty a teď i materiálem z Advanced Player's Guide, takže platit jaksi netřeba - zdravím online compendium od wizardů). Jejich hlavní proklamovanou produkcí jsou stále dobrodružství a sourcebooky k jejich settingu.

Co se Essentials týče, tak mě se naopak trocha zpátečnictví líbí. Dělají drobné změny, které ale celkem příjemně dolaďují a ucelují praidla do soudržnějšího celku. Kéž by udělali ve formátu Essentials reprint Core knih coby samostatný produkt.

DM's book by obsahoval DMG a část DMG 2 atd. (lehce sliní)
17.12.2010 00:12 - ShadoWWW
Wizardi to s kartami schopností definitivně vzdali. Karty pro povolání v PHB3 nevyjdou.
17.12.2010 00:30 - Vojtěch
Mno, asi jim klesly tržby, po tom co karty lezly z PC generátoru už propočtené.
17.12.2010 08:38 - Lotrando
Vojtěch: omezení možností kombinací, které některá settingová (a tím pádem méně podporovaná) povolání brutálně omezuje. Přepsání základních povolání, abys musel řešit jestli hrát "postaru", nebo essenciálně. Mě to teda zrovna dobrý nepřijde. Já očekávám, že když si něco koupim, tak s emi autor postará o to, abych nevyhazoval prachy oknem. Což v tuhle chvíli znamená ignorovat essential a tím i větší část nové produkce a v klidu si žít s tím co mám. A to do té doby, než u nich někdo bude mít koule a řekne, že odteď je to nová edice. Ale na to esenciální věci zatím nemají, takže asi tak.
17.12.2010 09:18 - Alnag
Ze zcela jiného soudku: Četl jsem si Essentialovou příručku pro DMy (kde je zkopírovaná část pravidel z RC, no comment) a všiml jsem si, že tu píšou, že u melee a range útoků se hází na zranění každému zvláště, zatímco area a close způsobují jednotné zranění. (Útoky se hází zvlášť vždycky.) Mám pocit, že to tak nebývalo nebo jsme to tak minimálně nehráli.
17.12.2010 09:24 - Gurney
Alnag: Nemám teď po ruce pravidla, takže nevím jak je to správně, ale pokud vím tak u nás se to tak hrálo vždycky (a to bylo v době kdy Essentials ještě nebyly, takže nešlo o nějakou nevědomou inspiraci).
17.12.2010 10:54 - Quentin
Alnag: Taky jsme to tak hráli. Je to tak už od první PHB.
17.12.2010 10:55 - Lotrando
Vícenásobné melee a range attacky (například ranger), se určitě hází zvlášť.
Area, close (i od fightera), jsme hráli s jedním hodem na damage.
Mě to přijde, že to tam už někde bylo napsané.
Ale pravidla jsem četl hodně dávno :)
17.12.2010 11:02 - Alnag
OK. Tak já si to jen špatně pamatuju. (Jako všechno :))
17.12.2010 13:41 - ShadoWWW
Alnag: Mrkni na stranu 271 v PHB. Tam je u close a area attacku napsáno "Multiple Attack Rolls but One Damage Roll".

Proto se u těchto útoků taky doporučuje napřed hodit na zranění a pak teprve na útoky na jednotlivé cíle.
17.12.2010 14:26 - Alnag
No takhle... já jsem věděl, že se hází jen jednou na zranění. Ale nějak jsem si myslel, že se to hází u všech útoků (včetně melee a ranged).
17.12.2010 16:09 - Quentin
Alnag: Close, Area, burst a blast se vsude haze jen jednou na dmg - i kdyz to delas melee zbrani. U ranged a melee se taky haze jen jednou, ale to je normalni, pac maji jeden target.

Zato treba twin strike jsou dva melee utoky, takze se haze dvakrat.
17.12.2010 18:20 - wlkeR
Přesně nad tímhle jsem se taky zasek při čtení Compendia, a už jsem se bál, že bude kouzelník muset pro každej cíl Fireballu muset házet damage zvlášť. Ale naštěstí to tak není :)
17.12.2010 19:57 - Vojtěch
Lotrando: Já jsem je vzal jako samostatnou jednoduchou hračičku na cestování a kratší štěky. Neříkám, že bych si nemohl občasmo něco zapůjčit z ostatního 4E materiálu, co vlastním, ale v celé té jednoduchosti bych nemusel leccos řešit. Taková věc co můžu protřepat a hrát a nepídit se po tom, jak nakombit psiona s rangerem. Opravdu vzít kit postavy a volby držet tak nějak v mezích. Když budu chtít komplikovanější hru, tak asi stejně zkončím u Pathfinderu (osobní preference, ne že to zase někdo bude považovat za útok na 4E).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11520910263062 secREMOTE_IP: 3.145.47.253