Kultura

Alnag
28.5.2008 14:07
Dungeons & Dragons 4e (II)
Diskuse o čtvrté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání. Prosíme i přes vypjaté téma o dodržování základních pravidel netikety, tak jako v jiných diskusích.

Navazuje na více či méně spekulativní diskusi o 4E.
5.6.2008 10:36 - Fritzs
Alnag píše:
=> do hobby průmyslu nateče méně peněz.
Do kapsy WoTC (respaktive Hasbro) nenatečou peníze za prodané DnD
Alnag píše:
Přímý důsledek - zavřou se další ty hobby shopy nebo změní sortiment (víc kartiček, figurek).
Nesouhlasím s tím, že se hobby shopy zavřou, koneckonců, chcou li přežít musí stejně prodávat kartičky a figurky (a taky prodávaj!), čistě RPG je asúpoň v našich podmínkách nemůžou nikdy uživit.
Alnag píše:
=> méně hráčů začne hrát (není známá značka, nic co by táhlo, RPG se neprodává)
Shadowrun asi nikdo nezná... stejně tak WoD, o Exaltech ani nemluvě, neexistuje GURPS... todle asi nejsou známé značky...? No, já sem je znal eště před DnD, tož asi známé budou...
Alnag píše:
=> hrají něco jiného (CCG, MMORPG)
CCG hraje spoustu hráčů RPG už dlouho... MMORPG taky, ovšem obávám se, že běžný MMORPGčkař nebude mít o RPG zájem ať už s DnD, nebo bez něj...
QuentinW píše:
Prodá se míň DnD => míň lidi se k hrani RPG vubec dostane => prodá se míň ostatních RPG =>...
Co takle: Prodá se míň DnD=>Víc lidí se k hraní dostane přes jiná RPG...
5.6.2008 10:47 - Quentin
frotzs píše:
Shadowrun asi nikdo nezná... stejně tak WoD, o Exaltech ani nemluvě, neexistuje GURPS... todle asi nejsou známé značky...? No, já sem je znal eště před DnD, tož asi známé budou...
ne, nejsou zname ani z pola tak jako drd a dnd
píše:
CCG hraje spoustu hráčů RPG už dlouho... MMORPG taky, ovšem obávám se, že běžný MMORPGčkař nebude mít o RPG zájem ať už s DnD, nebo bez něj...
Zitra hraju hned se dvema guild masterama z wowu!!! :D (a to jsou hardcore mmorpg geeks)
5.6.2008 10:51 - Alnag
Fritzs píše:
No, já sem je znal eště před DnD, tož asi známé budou...
Ještě že tě máme, reprezentativní vzorku světové populace... :)
5.6.2008 11:19 - unknown
Ad DnD v češtině: Chápu, že to nejde. Byl to jen takový výkřik do tmy, moje sbožné přání... Jinak co říkáte na Insider? Podle mě je to docela pěkná featurka. :) Pro české (i potenciální) hráče, kteří bydlí mimo velká herní centra (ČB,Pha,OC..), např. na vesnici nebo malém městě, by to mohla být hodně dobrá utilita pro nalezení nových spoluhráčů. Líbí se mi ten virtuální stůl. Ten se mi hodně líbí i ve Fantasy Grounds (FG). I když mám trochu strach, aby se z toho 3D zobrazování podzemí nestalo Diablo a klasická online PC pařba... Přece jen stolní RPGčka jsou mnohem dál než Diablo. Třeba ve FG se mi líbí právě to, že si zachovává perfektní atmosféru stolních RPG. Jen mám trochu obavu, že Insider bude DND only. FG byl původně taky D20 only program, ale naštěstí v nynější verzi už jde nasadit téměř na jakýkoli systém, prostou úpravou xml kitu. I když dostupné ke stažení jsem zatím viděl jen D20 a GURPS. Pro jiná pravidla by to musel být hodně homerule work.... BTW Hrajete někdo občas i přes FG nebo podobný systém?
5.6.2008 11:29 - Fritzs
QuentinW: No, guild masteři asi nebudou běžní causual gameři... a netvrď mi, že nejsou vůbec známé... když přijde běžný hráč do brněnskýho Černýho Rytíře, tak má všechny možný RPG, včetně třeba tuším, těch WoDů a Cadwallonu po levé straně toho pultu... Napíšu li do googlu RPG, tak mě to vyplivne wikipedii, kde si už můžu bez problému přečíst o víc jak stovce systémů... dokonce aji na 4chan se řeší desítky dalších systému, než je DnD... kdokonce, když napíšu do googlu "dungeons and dragons", tak mě to mimo wizardích stránek odkáže aji na tu wikipedie, kde už se o dalších RPG taky dočtu...
Kdokoliv má zájem si dokáže bez problémů dohledat tisíce a tisíce dalších systémů...
5.6.2008 11:32 - Vaeranias
Lidi, tohle je jak flame windows vs linux apod. na IT forech. Vy uz se lidi hadate jen z principu, ze proste musite odmitnou post toho druheho. Ad ban = nevidel jsem tu od Fritze jediny post, ktery by si ban zaslouzil. S jeho prvnimi posty dokonce z vetsi casti souhlasim, chyba je, ze se nechal zatahnout do chaoticke osobni polemiky s Alnagem kde uz nejak ztraci prvotni konzistenci a jasnost. Alnag se taky z normalni oponentury stal zatatym odpurcem samotneho nicku Fritzs. Sorac, ale uz to tak fakt vypada, o co vlastne porad jde? Neverim, ze proste nevidite, co ten druhy chce rici.
  • Fritzs: ano, 4e je z 90% o boji, a me taky vadi pojmenovani a zduvodneni mnoha powers a featu, jsou casto vystrizene z kreslenych superhrdinskych serialu, az to buci. Ale pokud si uvedomis, ze jsou to jen nalepky na baliccich bonusu a ze ve 4e je proste jednotna mechanika pro "bojova cisla" a veskere rozdily se resi pomoci powers a featu, tak to smysl dava. No a skupina s fantazii si poradi s non-combat vecma tak jako tak. 4e vypada aspon "rychlejsi" a s mene listovanima. Jenze to se bohuzel zmeni s dodatky.
  • Alnag - co bys delal ty, kdyby DnD proste zmizelo? Ja bych proste hral FATE, GURPS, Wampira, proste bych si neco nasel a siril to dal. Tenhle styl her je prastary a Gygax ho urcite nevynalezl, ostatne to nikdy netvrdil. Na DnD proste nic nevisi. To je stejne nesmyslne prohlaseni, jako rici, ze kdyby padl Microsoft, tak prestanou existovat osobni pocitace. 4e je proste jen dalsi hra. Zadny zazrak se nekonal, je to proste jen dosud "nejrychlejsi" DnD, takovy Chainmail o par generaci dal. Osobne se mi vic libi FATE, ale 4e nevypada, kdyz ignoruju nebo prejmenuju obcasne cartoon-like demence, taky nijak spatne. V den, kdy by zmizelo DnD by vyskocilo tisice pohrobku a alternativ volne na netu a drive ci pozdeji by se neco chytilo. Ne, RPG by nezmizely. Nabozna ucta neni na miste.
Osobne mam proti 4e po precteni jen jedno - Ocekaval jsem, ze tam budou mechaniky na vytvareni mechanik, proste pravidla, jak tvorit libovolne powers, classy, spelly. To by ovsem eliminovalo podstatnou cast doplnku, ktere by se uz zabyvaly jen a pouze lokacemi a "fluffem", coz by se mi libilo, ale chapu, ze se na tom tak nevydela. Bojim se tedy, ze pocatecni jednoduchost a eliminace prilisneho listovani vezme rychle zasve pod naporem neprehledneho mnozstvi doplnku, tak jako u 3 a 3.5 edice. A tedy se uz ted teste, ze za nejakych 6 let se tu sejdeme znova nad polemikou o 5e.
píše:
QuentinW: Alnag nema pravdu - ja prisel pres Tolkiena , hru Dungeon Master, Black crypt a Lone Wolf gamebooky! A k DnD jsem se dostal vyhradne proto, ze existovaly hry Eye of the Beholder a Dark Sun s manualy, ze kterych se velka cast ADnD 2e dala odvodit, a jednoho dne jsem zahledl ve vykladu Dark Sun prirucky "Dragon Kings" - a neodolal jsem, kdyz jsem videl povedoma loga a muj oblibeny Athas... Kdyby existoval PnP system, jaky pouzival Dungeon Master nebo dalsi pocitacove RPG starych casu, tak dosud hraju ten. A tak to je porad. Kamaradi mych deti se k RPG dostavaji vetsinou tak, ze hraji pocitacove RPG a pak jim nekdo rekne, ze se to da hrat taky u stolu a s mnohem vetsi volnosti a privede je na sesnu. A pak zalezi na DM, jaky zvoli system. Tem novym je to naprosto jedno, pokud to trochu pripomina styl jim znamych her. A to by mohla byt odpoved na to, proc 4e vypada tak, jak vypada.
5.6.2008 11:36 - Jerson
Fritzsi, po posledních pěti stranách jsem nabyl dojmu, že jsi vytáhl na soukromou křížovou výpravu proti DnD a nepřestaneš bojovat, dokud DnD nebude zašlapáno do prachu, i kdyby ten prach měl být tvořen celou RPG scénou. Budiž ti přáno, ale za sebe doufám, že v této výpravě zůstaneš osamocen, abych se fakt nemusel učit střílet do lidí. Alnag ví, že DnD libovolné edice nemám nijak zvlášť rád, ale samozvané obránce nepřítomných hráčů a ideí volné tvorby (plus další tebou zmíněné věci) nemám rád mnohem více.
A stejně jako díky (pro mě) neoblíbenému DrD můžu vůbec lovit hráče RPGček pro své hry, DnD nemůžu upřít trvalé udržování zájmu o RPG scénu jako celku. Ať chceš nebo nechceš, pořád je to nejznámější RPGčko na světě a my ostatní hráči jiných RPG se na jeho popularitě tak nebo onak přiživujeme. Jsme ti paraziti, kteří podle tebe mají zahynout spolu s hostitelem, a velmi se obávám, že bychom také zahynuli. Možná ne zrovna my co jsme tady, ale hráči RPG jako celek by na tom určitě byli hůře.
A pokud argumentuješ penězi - měl jsem dojem, že nezávislé hry (lepší než DnD) se často dají pořídit za pakatel nebo zadarmo, takže mají skvělou šanci vydobýt si své místo na slunci a předvést své kvality. Co může být pro ně lepší než útočit na toho největšího? (Když to tedy chceš brát jako boj kdo z koho.)
Jiné zmiňované hry jako GURPS nebo SHadowrun v Čechách přišly, zapustily pár kořínků a pak se zase vytratily. O DnD se na diskusních serverech mod nediskutuje, ale ještě pořád má větší zastoupení než Shadowrun nebo GURPS.
Nehodlám ti bránit v preferování jiných RPGček nebo presentaci svého názoru, ale jedna věc je poukazovat na svou preferenci a druhá věc je házet špínu na preference jiných, notabene dříve, než jsi v daném systému vůbec hrál.
5.6.2008 11:37 - Vaeranias
Sory za tu spatne umistenou quotu, chtel jsem jen odpovedet quentinovi.
5.6.2008 11:38 - Vaeranias
Neflamujte, nebo probudite Hnev Grafomanuv, mam ho jako at-will power :-).
5.6.2008 11:55 - Quentin
píše:
No, guild masteři asi nebudou běžní causual gameři... a netvrď mi, že nejsou vůbec známé
jeden se mnou bydli. Druheho jsem poznal minuly tyden. Btw hraju rpg jen se znamymi, enbo znamymi znamych, na tom neni nic zvlastniho.
a propo WoW nema moc casual gameru :D
...
diky jersone:)
5.6.2008 12:20 - Samgar
Koukal jsem na ukazky pravidel, hlavne pak na kouzla a nikde jsem nenasel kouzla jako Charm. Nevite jestli planuji dodat nekdy jeste treba druida? Prvotni dojem spise negativni. Vetsina veci orientovana pouze na boj.
5.6.2008 12:41 - unknown
Jersone, to ze SR nebo GURPS nikdo neuciva na forech jako tady DnD neznamena, ze se nehraji.
5.6.2008 13:09 - Jerson
Pro unknowna - pokud chceš z mého postu vytrhávat jednotlivé věty a cupovat je, klidně si posluž, já v diskusi na toto téma pokračovat nechci. Šlo mi jen o to, že na tomto foru může s klidem fungovat člověk, který nemá DnD na prvním, ale ani třetím místě ževříčku nejoblíbenějších RPG, může vyjádřit svůj názor na tu kterou část pravidel nebo se vyjádřit k celku, a nemusí zvrhávat diskusi do stylu "než aby někdo hrál DnD, to raději ať se nehraje nic."
Doufám, že nebudeš urážet mou i svou inteligenci poukazováním reakcí "Takovou větu tady nikdo nenapsal". A nakonec - pokud se dommníváš, že poukazování na "uctívání(?) DnD" je vhodným argumentem do diskuse, já to pokládám za útočnou až hysterickou reakci.
5.6.2008 13:25 - Corvus
bifi tu pekne rozobral ako na neho 4e posobi aj s citatmi ktore tieto dojmy vyvolavaju.
5.6.2008 14:22 - Alnag
Samgar: Pokud si dobře vzpomínám na dávnější příspěvek WotC, tak Wizard by snad měl umět jen nějaké základní "charmy" a jinak to bude výsadou jiného povolání, které teprve přijde. (Ale ruku do ohně bych za to nedal navíc nevím, jak to ve finálně dopadlo/dopadne).
Corvus: No už jsem na to kliknul, tak napíšu... Tři roky nás Bifi krmí řečmi o tom, jak jsou tři typy RPG/herních přístupů/kreativních agend whatever a jednou z nich je překonávání překážek. Pak tu máme hru o překonávaní překážek a najednou to připomíná wargame? WTF? BTW: Můj argument, že je to jediná wargame, kterou znám, kde jedna strana musí systematicky prohrávat, aby hra pokračovala stále trvá.
Jerson: Díky. Chvíli si připadám, že jsem se zbláznil.
Vaeranias: Tu at-will power klidně probuď, může to být zajímavé. Ale máš pravdu, že jsem na Fritzse a jeho výlevy už alergický, zkusím na něj méně reagovat. Ono doba se mění v roce 1997/8 na tom internet nebyl tak jako dnes, ale tisíce pohrobků chcípajícího AD&D se teda rozhodně nekonaly. Zato zavřela spousta hobby shopů a tak... a jinak ne každý začal hrát skrze D&D (i když zrovna Dungeon Master je D&D-influenced už v názvu), ale ta klíčová masa ano. Jde o efekt sítě, kdy být v síti je tím efektivnější, čím víc je v síti lidí. Odpojení 60% sítě její efektivitu drasticky zredukuje. Místo zrušení MS bych to spíš popsal jako odpojení internetu v USA, Africe a Asii.
5.6.2008 14:26 - ShadoWWW
Osobně se na vydání DND 4E hodně těším. I když DND nehraju, tak se těším na čerstvý závan větru nejranější RPG. Každá novinka jakékoli RPG je dobrá zpráva. :)
5.6.2008 14:39 - Quentin
trosku spam post, ale nejak si nemuzu vzpomenout a nemam tu knihy
do ability checku se pricita polovina lvlu?
5.6.2008 14:44 - Corvus
Alnag: to jedine ta na jeho postrehoch zaujalo?

co sa tyka systematickeho prehravania tak ma napada ze ked sa formalizuje system vytvarania protivnikov (v 3e to bolo Challenge rating neviem ako to funguje v 4e, do extremu to ma dovedene Agon,z doskoviek takto funguje Descent) tak je to k tej wargame hned blizsie pretoze jak sa raz ta opozicia podla danych pravidiel nastavi, tak DM sa nemusi drzat spat a moze hrat naplno takticky ako pri wargame.. a nie je podstatne ci prehrava castejsie nez hraci.

5.6.2008 14:52 - Alnag
Quentin: Do všeho se připočítává polovina levelu (jen do saving throw ne). :)
Corvus: Přijde mi to jako účelově vytrhané z kontextu tak, aby to vytvářelo určitý zamýšlený obraz. A jinak to není o tom, že DM prohrává častěji on prohrává prostě vždycky. IMO "výhra" ve wargame pojetí by bylo rozdrcení protivníka - tj. zabití hráčských postav. Nějak nevím, jestli by to byla "výhra" i v RPG smyslu D&D, ale dost o tom pochybuji.
Rozdíl mezi RPG, které nabízí taktické elementy a překonávání překážek a wargame není (zjevně) v taktickém prvku, ani v tom, že se musíš držet zptáky, ale v tom jak se s ním ve finále zachází. A IMO se s ním zachází jinak, než ve wargame (i když moje zkušenosti s wargame jsou dost omezené). Wargame nabízí situaci střetu dvou stran, RPG překážky oddalující příběhové finále (tj. element budování napětí).
5.6.2008 15:10 - Corvus
ta vyhra nemusi byt predsa vzdy smrt postav... staci inak nastavit stavky a GM moze kludne vyhrat ked ide o to ci sa postavy dostanu do zajatia, ci sa im podari zachranit rukojemnika atd...vo wargames (napr. Mordheim) su tzv. scenare (encountre :-)) ktore funguju podobne.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081921100616455 secREMOTE_IP: 3.138.33.87