Kultura

Alnag
28.5.2008 14:07
Dungeons & Dragons 4e (II)
Diskuse o čtvrté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání. Prosíme i přes vypjaté téma o dodržování základních pravidel netikety, tak jako v jiných diskusích.

Navazuje na více či méně spekulativní diskusi o 4E.
30.5.2008 23:25 - bigbythewise
Alnag píše:
O uniklých PDF v mainstreamových médiích...
Aneb pohadka o tom, jak vsechno zle muze byt nekdy pro neco dobre. :)
30.5.2008 23:31 - Alnag
Já někdy mám pocit, že je to tu jak na zasedání znepřátelených mocností Studené války (a sebekriticky uznávám, že k tomu taky přispívám), které se chystají zmáčknout tlačítko k vymazání celého světa. Trochu víc žít a nechat žít. Hrajte si edici nebo hru, která vám nejvíc vyhovuje a nechte ostatní ať dělají totéž.
Myslím, že je úplně jasné, komu se současný vývoj líbí a komu se nelíbí, a miliónté utvrzování se v této pozici není nutné. Takže prudké emoce už nám snad vyprchaly. Jasně vidíme před sebou co se na nás vyvalilo. Každý se může kompetentně rozhodnout, kam chce dál směřovat. Tak co takhle už si dát oraz?
30.5.2008 23:51 - Joe
A co teď?
Teď... si dáme Dračák! :)
31.5.2008 00:01 - andtom
Alnag: Máš pravdu. Dozvěděl jsem se sice spoustu rozumů, jako třeba že že vlastnit jednu skákací podložku je konzumerství (navrhuji za refenční bod konzumertsví vzít Diogenese, to by tomu odpovídalo), něco poučného o kvalitě PC her (o které jsem ale žel nemluvil), ovšem je načase vrátit se k normální debatě.
DMG mohla být delší (srovnatelně s PHB) a bylo by místa na víc omáčky, o kterou se opírali v preview. Škoda.
31.5.2008 01:36 - Element_Lead
Ja se musim priznat tak ac jsem se na 4e tesil, tak jsem z ni ted zklamany docela. Jeste to nemam nacteny teda, takze hodnotim pouze to jak to vypada a ilustrace jsou takove jednodussi barevnejsi nechci rikat skaredejsi. Je to rozdil asi jako mezi staryma old school magickama a kartama s novym designem. Neni to ono. Taky to bile pozadi a vsude ty ohyzdne tabulky. Nekdo tady rikal ze 3,5 je produkt, ktery prosel mnoha lety vyvoje aby se z nej stalo to 3,5 a da se rict ze je hodne vychytany. 4e je neco noveho a tudiz to svadi k myslence ze je pred nami jeste par revisions a predelavek. Zatim jsem na vazkach.
31.5.2008 01:38 - bigbythewise
andtom: Mas problem chapat veci v sirsich souvislostech a tvuj vztahovacny pristup tomu moc nepomaha. Nebo to mozna delas zamerne, nevim, viz. predchozi debata o piratstvi...
31.5.2008 08:06 - Corvus
DnD in a nutshell:
forbes píše:
Make a hero, fight big things (like dragons), become a better hero, fight bigger things (like really big dragons).
:-D
31.5.2008 08:19 - Dalcor
Teda včera jsem četl Shadwohunt, a jsem spíše znechucenej než nadšenej. Sice si 4E koupím, ale jestli ji někdy budu hrát netuším, spíše se pokusím náapdy implementovat do jiných d20
31.5.2008 08:47 - Fibriso
no, ja mám jasno.. po prohlédnutí si to rozhodně kupovat nebudu...
31.5.2008 09:18 - Alnag
Dalcor a Fibriso: Tak pro vás je tu vždycky Pathfinder. Vylepšené D&D 3,5e. :)
31.5.2008 09:38 - Fritzs
Alnag: Jo, Paizo má před sebou velkou budoucnost...
31.5.2008 09:43 - andtom
Bigby: Osobní napadání je vážně k ničemu.
31.5.2008 09:44 - Alnag
Fritzs: Nepochybně, ale předpokládám, že ty nebudeš hrát ani 4e ani Pathfinder ani 3e. Nebo se mýlím?
31.5.2008 11:04 - pipux
Pročítám onu neoficiální 4e příručku (btw kdyby to někdo z vás hochů hledal, ať zkusí tady), a teda líbí! Když už se s tím pánové nadělali, tak co by jsme nedokázali ocenit jejich práci?
Možná to nění tak krásně děravé-hratelné jako stará dobrá 2e (kde šly pěkně nahazovat mocné postavy), ale je to stále DnD.
Ale, neslibovali náhodou WotC revizi v rasách? Jedna měla jít pryč, dvě nové se objevit? Hmm?
31.5.2008 11:14 - Alnag
Oni hoši už si tu listují oficiálními příručkami... proto takový poprask.
Pipux - revize tu je. Půlork a gnóm šel pryč, thiefling a dragonborn šli dovnitř.
31.5.2008 11:50 - Alnag
No a zatímco 4e ještě ani oficiálně nevyšla, už se dělá dotisk, protože poptávka přesáhla nabídku.
ICv2 píše:
WotC spokesperson has informed ICv2 that Dungeons & Dragons 4th Edition has already gone back to press more than a week before its scheduled street date next Friday, June 6th. Sell-in of 4th Edition has “far exceeded expectations” and even though the initial print run for 4th Edition was 50% higher than the order for the previous D&D 3.5 Edition, WotC has now realized that it is necessary to go back to press to meet anticipated reorder demand.
Earlier this week reports indicated that Buy.com was breaking the street date and shipping copies of 4th Edition (and that 4th Edition elements were available as Bit Torrent downloads, see “D&D 4E Out Early”), clear evidence of the highly anticipated nature of D&D 4th Edition.
Sell-in for 4th Edition turned out to be considerably higher than for 3.5 and the number of pre-orders keeps rising. The D&D 4E Core Rulebook Gift Set made it up to #5 on Amazon.com’s rankings today (Amazon appears to be observing the June 6th street date).
(http://www.icv2.com/articles/news/12654.html)
31.5.2008 12:07 - Dalcor
Co ke 4E říct. Podle všeho co jsem měl možnost zatím vysledovat to nebude DnD pro mě, protože předělat do něj Dragonlance bude úkol hodný Raistlina. Základní rozpor vidím v tom že Dragonlacne není Power Hungry svět kde by se potulovali davy dobrodruů vymlacující jednoho protivníka za druhým (je to merchendise Wizardů, já vím že se dá hrát jakákoliv hra). Dále mám rozehranou kampaň ve FR ke které se časem vrátíme které se velmi váže na 3,5E a svět před Morem a hrajeme Cadwallon. Mě se systém skillů nelíbí už v SAGA edition a jestli to tady je podobné tak potěž pánbůh...
Uvidíme s čím příjde Paizo.
31.5.2008 12:07 - andtom
Srovnávat s 3.5 edicí může být zavádějící, jelikož to nebyla plnohodnotná edice (na stránkách WOTC vyšla volná oprava 3ed na 3.5ed), když už, tak potom by měli srovnat s nástupem 3ed.
31.5.2008 12:12 - Dalcor
Conlai na RPG F píše:
Pročítám příručky 4. edice a mám z nich rozporuplné pocity...
Například mi nepřidou vůbec cool. Nemluvím o systému, ale o artworku a celkovém působení textu. Nevím, jestli jsem tak drasticky (pokud vůbec) vzdálen skupině teenagerů, na které má nové DnD být cíléno, ale hlášky jako First you have to deal with me, dragon! mi přijdou spíš směšné (ten citát je flavour text bojovníka (ano, flavour text - sith happens)). Art je povětšinou ucházející, ale občas překvapivě hnusný - anatomie a kompozice jsou prvky, které některé obrázky viděly snad jen z vlaku, a některé okatě CGI obrázky působí neskutečně odfláklým dojmem... a hlavně chybí ten pocit, který vzbuzovaly první náčrty objevivší se na Insideru. Nějak to není ono. Není to awesome, jen passing.
Povolání brutálně připomínají MMORPG (nebo jak se to hláskuje), zápis schopností zase Miniatures a pravidla boje Magic... což je do jisté míry dobře - vše působí velmi přehledně a jasně, například zavědení klíčových slov velmi zjednodušuje řešení situací, ve kterých se střetne více kouzel či schopností.
DMG vypadá velmi informativně (hlavně pro začátečníky) a obsahuje i jakousi typografii hráčů a zacházení s metagamem... celkem se těším, až se do něj hlouběji začtu.
Monstrák má místy fakt hnusné obrázky, je organizovaný stylem dvě a půl potvory na jednu stránku a... obsahuje celkem zajímavě udělané potvory. Zatím jsem si jen namátkou přečetl o goblinech a musím říci, že jejich bojové schopnosti jsou naprosto parádní a gobliní taktika z nich přímo vyzařuje. Všichni goblini například mají "reakční schopnost" Goblin tactics (If missed by a melee attack, this goblin may shift by 1 square). Gobliní šaman má navíc schopnost, kterou u kteréhokoli spolubojovníka může Goblin Tactics změnit na (...shift 2 squares and attack). Cool. MM, neobsahuje moc nebojových informací o monstrech - ekologii, zvyky atp. That kinda stuff is for pussies anyway...
Celkový dojem z prvního nakouknutí je: Fakt dobrá wargame s prvky RP... jen doufám, že tam těch prvků RP bude víc, než se na první pohled zdá.
31.5.2008 12:13 - Alnag
Andtom: No podle Mike Mearlse pokud se mu dá věřit, se 3.5e prodalo víc než 3e, takže je to nějak takhle: 4e > 3,5e > 3e. Ale vím já...
Dalcore, doufám, že se nebudeš zlobit, ale myslím si, že předělat Dragonlance pro 4e nebo 4e pro Dragonlance by byl ten nejmenší problém, před jehož řešením by člověk stál. Největší problém je vždycky ten lidský... přesvědčit lidi, že to stojí za to. Ten je naopak v podstatě neřešitelný, resp. si ho každý musí vyřešit sám.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10232615470886 secREMOTE_IP: 18.218.48.62