Kultura

Alnag
28.5.2008 14:07
Dungeons & Dragons 4e (II)
Diskuse o čtvrté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání. Prosíme i přes vypjaté téma o dodržování základních pravidel netikety, tak jako v jiných diskusích.

Navazuje na více či méně spekulativní diskusi o 4E.
30.5.2008 15:29 - Fritzs
andtom píše:
když u počítačových her stárne
A vod kdy jako?
30.5.2008 15:38 - andtom
Fritsz: Třeba tady je psáno o Austrálii.
30.5.2008 15:54 - LZJ
To stárnutí je určitě dáno historicky a demograficky a vývojem společnosti.
U nás logicky RPG komunita stárne rychleji než v Americe, protože od rozšíření DrD ještě neuplynulo tolik času a starší lidi nejsou zvyklí hrát RPG. Až budem my v důchodu bude to jiné. V Americe už jsou už starší hrjaící RPG.
Ale neznamená, že noví mladí s hraním nezačínali. Ani že použití technik z CCTG v D&D bojích je špatný nápad. Ono to praktické zjednodušení (základní schopnosti mám popsané na kartě přesně a jsou jednoduché) je totiž užitečné pro všechny kromě flákajících se středo- a vysokoškolských studentů. Spousta lidí by si ráda zahrála D&D, aniž by se učila dlouhé pasáže pravidel s podrobnosti kouzel apod. Ostatně ta pravidla se od 3.5e zas tak neliší - charakter hry (roleplaying s boji) i spousta pravidlových principů (hodně popsaných speciálních akcí; postavy jsou určovány tím, co umí; schopnosti postav a možnosti akcí jsou popsané v pravidlech; hráči si postavy a jejich schopnosti vybírají a ne vymýšlejí) zůstává zachováno, ať už to kdo bere jako plus nebo mínus.
30.5.2008 15:57 - Joe
Tým posunom som myslel skôr "zdetinštenie" pravidiel a príručiek, než orientáciu na "mladých ľudí vekom".
30.5.2008 16:04 - Alnag
Ta recenze, kterou Fritzs postnul je skutečně zajímavá. Je poměrně kritická, což si ale myslím, že není od věci, jde to hodně na jádro pudla a u hodně míst jsem s ní byl v souladu. První věc, kde cítím potřebu říct, že je to jinak, jsou skilly. Tady myslím autor nedocenil, co znamená +5 bonus a jak jsou proti tomu stavěny DC na různých úrovních.
Taky s tím retrainigem to není tak žhavé. Důkladnější pohled na powers odhalí, že hodně powers jsou lepší verze předchozích, takže retraining je vlastně takové zlepšování se v jedné schopnosti.
Co bych možná dodal k té recenzi já je - nezužitkování potenciálu "story teamu". Jistě si ještě vzpomínáte na ty preview příručky a taky je to vidět z wizardích preview (hlavně těch fluffových), že ke 4e vytvořili hodně zajímavé omáčky, ale už ji nějak opomněli dodat ve větším množství do příruček. Což mi přijde jako promrhaný potenciál.
Joe: No ještě ty začínej...
30.5.2008 16:14 - Fritzs
andtom: No a nevzrůstá ten počet náhodou tím, že hrát začínají aji ti starší...?
30.5.2008 16:17 - andtom
Joeyeti: Rozumím jak to myslíš, snažil jsem se na to odpovědět. Stačí srovnat sektor PC her jestli se zesložiťují pravidla her nebo zjednodušují, jestli stoupá prezentační líbivost těchto her nebo klesá a k tomu srovnat, že věk hráčů PC her stoupá - jak je to možné. Btw. je potřeba určitě číst DMG pro soudy o hře (možná jsi to udělal, nevím), protože to je součást core pravidel a její aplikace se týká podstatných věcí jak je vedena hra - mám zkušenost už od 3.5ed., že se čte pouze PHB.
30.5.2008 16:21 - andtom
Fritzs: OMG, však o to přece také jde, že začínají hrát starší. PC hry mají čím dál líbivější kabátek a pravidla, takže neplatí, že toto znamená dětinskost o které mluví Joeyeti, jelikož takové hry začínají hrát i ti starší.
30.5.2008 16:29 - Alnag
30.5.2008 19:44 - unknown
Fritz: s tebou je to těžký. Místo aby jsi četl, podsouváš svůj zkreslený názor. Budiž, je to ztráta času ti cokoliv vysvětlovat.
30.5.2008 19:44 - Lotrando
to jsem byl já
30.5.2008 21:36 - bigbythewise
andtom píše:
OMG, však o to přece také jde, že začínají hrát starší. PC hry mají čím dál líbivější kabátek a pravidla, takže neplatí, že toto znamená dětinskost o které mluví Joeyeti, jelikož takové hry začínají hrát i ti starší.
Starsi zacinaji i skakat na Wii Fit podlozce. Rika se tomu konzumni zabava. Ten kabatek chapu, to je marketingova nutnost. Co si mam ale predstavit pod pojmem "libivejsi pravidla"?
andtom píše:
Napsal jsem, že za ty knížky platím. Co ještě řešíš, fakt nerozumím.
Skoda slov aneb ignorance v praxi.
30.5.2008 21:46 - Corvus
Fritzs píše:
Taková celkem zajímavá recenze na 4e
tato recenzia vyjadruje moj nazor takmer uplne presne.
30.5.2008 21:58 - Fritzs
Lotrando: Já svůj názor za zkreslený nepovažuju... kdyžtak bys mě mohl, jako enormnímu debilovi, který zjevně má bloky pochopit ty správné, dobré, racionální, svaté názory ukázat, co bych měl číst.
30.5.2008 22:07 - Alnag
Rád bych vás upozornil, že pravidla zdejších diskusí jsou minimální, přece jen nějaká jsou a jedním z nich je dodržování základní netikety, kam též spadá vynechání vulgarit a to i když je míříte na sebe.
30.5.2008 22:16 - andtom
Bigby: Co je na skákání na podložce konzumního? Že se platí za podložku? Je aerobik nebo tai-či ve sportovním klubu také konzumní (platí se)? Posilovna (platí se)? Plavání pro kojence (platí se)? Právě teď čučíš na monitor a spotřebuváváš el. energii - děláš konzumní zábavu? Hm, asi ano. Slovo konzumní je takové úžasné pružné slovo, kterému v podstatě nikdo nerozumí, ale občas se používá, když se potřebuje něco shodit.
Líbivější pravidla PC her = pravidla, které víc zaujmou lidi.
30.5.2008 22:28 - Fritzs
Bigby: Pod pojmem líbivější si představ kýč. Kýč je programoveělíbivý, proto zaujme velké množství lidí, co nemají chuť se něčím pořádně zabývat...
30.5.2008 22:36 - andtom
Abych dělal něco užitečného, začal jsem překládat DMG. Rád bych přeložil první a druhou část, které jsou užitečné i pro jiné edice.
30.5.2008 23:02 - bigbythewise
andtom píše:
Co je na skákání na podložce konzumního? Že se platí za podložku? Je aerobik nebo tai-či ve sportovním klubu také konzumní (platí se)? Posilovna (platí se)? Plavání pro kojence (platí se)? Právě teď čučíš na monitor a spotřebuváváš el. energii - děláš konzumní zábavu? Hm, asi ano. Slovo konzumní je takové úžasné pružné slovo, kterému v podstatě nikdo nerozumí, ale občas se používá, když se potřebuje něco shodit.
Hehe, jsi uplne mimo. Precti si neco o konzumerismu.
andtom píše:
Líbivější pravidla PC her = pravidla, které víc zaujmou lidi.
Spatne. Libivejsi pravidla jsou takova pravidla, ktera zaujmou co nejvic lidi. Presneji, zaujmou v co nejvetsim vekovem spektru. Rika se tomu mainstream a take to neni zadne uzasne pruzne slovicko.
Argument, ze dnesni PC hry jsou stale kvalitni (nebo nedejboze kvalitnejsi), protoze jsou vice libive a hraji je i starsi lide, je jen marketingovy PR bullshit. PC hry hraju uz skoro 20 let a je krasne videt, jak jdou do kytek. Je to podobne, jako kdyby ses snazil gurmetovi vsugerovat, ze je Big Mac velmi kvalitni pokrm, protoze ho zerou po celem svete. To jen pro obrazek, nic proti "em-sí", taky tam chodim.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10000801086426 secREMOTE_IP: 3.145.93.210