Sirienův blogček: Cool souboje

Napadlo mě udělat si sbírku různých videí (případně obrázků) dobře udělaných soubojů. Dobře udělaný souboj není nutně souboj realistický - dobrý souboj samozřejmě odpovídá žánrové stylizaci, takže aby se to nemíchalo, tak to projistotu trochu rozsekám na kategorie - ale berte je spíš orientačně než nějak závazně.

Když přihodíte něco do diskuse, rád to přiedituji. Nejspíš to tu budu průběžně aktualizovat, když si na něco dalšího zajímavého vzpomenu, najdu nebo mi bude doporučeno.

Do realistických kategorií zkusím dávat takové scény, které se snaží vypadat smysluplně a dá se z nich odrážet pokud chcete mít uvěřitelnou, když už ne přímo realistickou stylizaci. Do scénických kategorií pak takové scény, které se ani nesnaží vypadat smysluplně, přesto vypadají dobře a ne jako hrozné pitomosti. "Historické" pak označuje cokoliv kde nejsou střelné zbraně, takže klidně i nějaká fantasy a podobně. Kromě toho asi vypadne i několik zvláštních kategorií, zatim jsem separátně vyhradil Star wars, ale uvidíme.

Realistické

"Historické"

 • Deluge, šavle - netuším co to je za film, proklikal jsem se k němu omylem, ale vypadá to hezky. Hezkej je i závěr toho souboje.
 • Rob Roy: final fight - silovej styl proti rychlosti a eleganci. A trocha povoleného cheatingu v rámci pravidel na konci. Bavil jsem se o tom s šermíři kteří to i zkoušeli (v tlusté kožené rukavici) a skutečně to lze s tenkou čepelí provést - trik je v tom že když čepel prohnete, tak ji nelze úplně snadno vytrhnout nazpátek
 • Ohněm a mečem: Bohuna vs Wolodyjowsky - Další šermovačka. Opět pár trýčků ve finále
 • Ironclad: dobývání hradu - Realistické trebuchety. Masakr. A pár smysluplnejch nepřehnanejch trýčků od několika vytrénovanejch fighterů co se míhaj mezi tuctovejma vojákama. A nádherný naturalismus
 • Ironclad: final fight - Viking s dvoubřitou sekyrou proti rytíři s obouručákem
 • The Count of Monte Cristo 2002: Dantes vs. Mondego - Hezká šermovačka kdy se ani jeden z protivníků moc nemírní (tj. nesmyslné "technické vychytávky" jdou stranou)
 • The Treasure Island - trocha mušket a jedno dělo
 • Gladiátor: execution - krátké, ale relativně výživné

Současnost, chladné

 • Bourne identity: assassin - Geniálně udělanej souboj. Čistě fakticky to je trochu vybroušený aby bojovali o něco dýl než by bojovali v reálu, ale jinak naprosto realistický (útočník toho snese víc než by snesl, protože je za tímto účelem částečně zfetovanej)
 • Bourne supremacy: retired agent - tady se lidi občas domnívaj, že s tim časopisem to je kravina, ale neni - proti noži je jakákoliv věc v ruce výhoda a úder srolovaným časákem do obličeje nebo přímo přes oči protivníka poměrně rozhodí
 • Born ultimatum: agent - A Bourne dotřetice
 • Blood & Bone Fight scenes - Postrádá to tu... řekněme "surovou" realističnost Bourna, ale stejně je to hezká ukázka bojových umění, navíc relativně nabitý smysluplnými triky. Všimněte si rozdílu v tom závěrečném souboji, kdy ani po úderu do hlavy neodpadnou - v kontrastu s předchozími to je poměrně smysluplná demonstrace rozdílu mezi full-out a kontrolovaným soubojem (na YT jsou mnohá další videa z tohoto filmu)

Současnost, střelné

 • District B13: club fight - Střílečka kombinovaná s close combatem. Realistická ve smyslu že vše/valná většina toho co tam je skutečně lze provést, když jste fakt dobří a máte trochu štěstí, scéna jako celek je v součtu asi trochu přehnaná
 • Collateral - Club Fever Shootout - Chaos v davu, nezájem lidí o dění okolo
 • Ghost Recon Alpha zásah takového near-future high-tech vojenského komanda. Hezky krok po kroku (akce začíná někde kolem 11. minuty, blbě se z toho něco vyřezává jen tak)

Scénické

"Historické"

Současnost, chladné

 • V for Vendetta: final - (nože vs. pušky) vždycky mi přišlo že tahle scéna má takovou poetickou komiksovou epičnost
 • Matrix: final - Legendy nesmí chybět
 • Matrix: trénink - Tohle byla vždycky moje oblíbená.
 • Ong bak: muai thai / capoeira - Ong bak je úžasný v tom, že to ty lidi fakt uměj - všechny filmy byly točené bez zvláštních efektů, kaskadérů nebo manipulací, všechno co tam je ukázané bylo před kamerou fakt provedeno.
 • Kill Bill: Gogo+crazy 88 - no, je to trochu na hraně, ale je to poměrně kultovní masová bitka...
 • Firefly - Serenity: River Tam v baru + proti Reavers - Firefly/Serenity SPOILERS. Bitka v baru a bitka s pleniteli. River je precizně vytrénovanej zabiják - víceméně chodící zbraň. Vzhledem k plenitelům to nechávám ve scénickejch, i když ta první bitka v baru je vpodstatě klasický wu-shu

Současnost, střelné

Magické souboje

Star Wars

 • Ryan vs Dorkman - Star Wars fan klasika, známá především pro to že je lepší jak cokoliv čeho se dotknul Lukas
 • Ryan vs Dorkman 2 - Pozdější znovuzpracování RvD. Líp technicky vychytané, jiné triky
 • SW meets Princess Bride - Tohle je spíš taková srandička, Princess Bride přeanimovaná na lightsabery, ale vypadá to slušně :)

Bonusy a vychytávky

.
Napsal: sirien
Autorská citace #62
21.6.2012 22:07 - sirien
Jo, Last Airbender má pár hezkejch - hodlám to zkouknout znovu, tak je sem pak naházim všechny.

Mimochodem druhá série (Legend of Korra) je dobrá, ale je tam hrozně vidět, jak technickej pokrok bendery strašně změkčil - samý vzducholodě a motorky a nadšení z metalbendingu a podobný vychytávky, ale výměnou za to úplně ztratili ten správnej spirit bojovýho bendingu.

Když tam dostávaj od antagonistickejch anti-benderů na budku, tak se vždycky usmívám, jak by záporáci, který nakopávaj do zadnice partu trénovanejch bending-fighterů i s avatarem, dostali strašlivě přes hubu, kdyby místo těch novodobejch změkčilců potkali Zuka (ten princ z Quentinova videa) kterej to standardně bral všestranejma area attackama (aniž by ty ztratily nějak moc intenzitu), kromě čehož když se mu zrovna nechtělo bendovat byl i docela stealth/sword master.

Ani nemluvě o tom, jaký karbanátky by z nich nadělala Toph, zejména v některém ze svých záchvatů fakt dopálené nálady.
Autorská citace #63
21.6.2012 22:51 - Dukolm
Když už avatar tak White Lotus
http://www.youtube.com/watch?v=wNxN88kH0fA
5 mistrů dobývá město
Autorská citace #71
22.6.2012 00:15 - Quentin
Autorská citace #72
22.6.2012 00:17 - sirien
EDIT. EDIT není sprosté slovo. A EDIT není ani žádná hnusná funkce které by ses nesměl dotknout... :)
Autorská citace #74
22.6.2012 00:45 - sirien
Jeckie je nejlepší - sem dlouho přemejšlel odkud ta štaflová bitka je :) Hlavně se mi líbí ten konec. A kdysi sem někde viděl zkažený záběry, jak si při proskakování těma štaflema rozbíjí asi padesátkrát hubu, pokaždý nějak jinak :)

Legolasovo poskakování by mohlo bejt docela Exaltí, ale málo u toho svítí.

Mimochodem, jediná část novýho Conana, která za něco stála


EDIT: Wanted je děsivá vykrádačka Equilibria, mimochodem.
Autorská citace #75
11.8.2012 23:39 - Vojtěch
Také by se asi hodilo zaparkovat sem The Hunted. Jinak variace na téma souboj učitele s žákem.

Omlouvám se za trochu nekromancie.
Autorská citace #76
29.12.2013 22:59 - sirien
Různí odkazové byli opraveni

Protože stále existují tupci co si myslí, že sdílení obsahu snižuje prodejnost a jsou důslední ve své blbosti, tak to co nešlo dohledat nechávám bez aktivního odkazu (pro dohledání obecně nebo pro pozdější doplnění)
Autorská citace #77
25.5.2015 20:02 - Gurney
Problémy dnešních akčňáků (dokonce i s českými titulky to máte) aneb týpek fakt pěkně shrnuje co zoufale chybí dnešním akčním filmům. A mimochodem některé z ětch postřehů jsou velmi užitečné i pro popisy akce při vyprávění, ať už pro GMy nebo pro hráče.
Autorská citace #78
25.5.2015 22:22 - sirien
Trochu ironické jak na začátku vyzdvihuje příběh a pak tam chváli John Wick jako správný příklad, to tam rovnou mohl dát Shoot 'em up :D (i když to je možná ukázka toho, že porušovat pravidla smí jen mistři...)

btw. jsem sám komu se u té pasáže kde kritizuje Lucy (kterou jsem btw. neviděl) vybavila River z Firefly? Ta to tam místy masakruje dost obdobným způsobem, ale "správně" :)
Autorská citace #79
25.5.2015 23:50 - Quentin
Autor tohodle videa doporučuje jako ideální příklad správně udělaného akčňáku Mad Max: Fury Road. Tak na to jděte, ať se dočkáme dalších takových :)
Autorská citace #80
26.5.2015 00:29 - sirien
Byl sem na tom a za zázrak to nepovažuju. Jako dobrý ve smyslu "šel sem tam na 2h akční scénu přestřelky v cool autech" a toho se mi dostalo, ale příběh nic moc, postavy snad lehce vyjma Furiosy ale včetně Maxe povrchní... (u Maxe mi to prohlubování přišlo dost šroubovaný).

Jako jo, ale co do filmu s definicí "konstantní akce" bych to s John Wickem nebo Shoot 'em up nesrovnával :)
Autorská citace #81
26.5.2015 00:51 - Gurney
sirien píše:
u Maxe mi to prohlubování přišlo dost šroubovaný

Neříkej že z Maxe Rockatanskyho udělali klišoidního heroic-PTSD hrdinu, kterýmu zlí zlí záporáci zabili rodinu, to by byl vzhledem k originálnímu Mad Maxovi fakt paradoxní (a naprosto zbytečný) fail...
Autorská citace #82
26.5.2015 01:19 - sirien
Myslím, že níže by nemělo být nic závadného, ale tak projistotu...

MED-MAX FURY ROAD MINOR SPOILERS FOLLOW:

- Ten film neni vůbec o Maxovi, je o Furiose. Což není negativní hodnocení, Furiosa se mi naopak líbila, relativně cool stylizace, dobře napsaná, slušně zahraná a ten JEJÍ příběh dává smysl a tak vůbec.

- "Maxe" lze (minimálně v duchu) zaměnit za random týpka (co se náhodou jmenuje Maxmilian nebo Maximus nebo whatever), vyjde to nastejno (či líp vůči odkazu původních filmů, asi). První třetinu nedělá nic, druhou třetinu něco, ale děj (a v power-play mezihrách i Maxe) pořád řídí Furiosa, ve třetí třetině přinese jeden nápad a stručnou a věcnou motivační řeč a vrátí se k tomu hrát tytéž housle co 1-2 další postavy.

- Ty 1-2 vedlejší postavy mě ve filmu zajímaly o hodně víc. A byly i líp vykreslený... bez Maxe by to teda byla... počkej, počítám... Furiosa+5 half naked hot chicks road show with guns, ALE tak 3 z těch half naked hot chicks byly relativně svému screen time vykreslené osobnostně i vztahově značně víc, než Max. A byly zajímavjší. A vůbec mám dojem, že kdyby tam Maxe pojali jak Vin Diesela ve Fast&Furious 3, tak zbyde víc místa pro Furiosu, 5 chicks a... toho druhýho týpka. O kterém platí vše co jsem výše uvedl pro těch 5 half naked chicks.

- A vůbec ty 5 half naked chicks byly napínavější a jejich scény mě bavily víc, protože třeba u nich sem věřil, že můžou v klidu zařvat (stejně jako Furiosa), zatimco u Maxe bylo jasné (resp. s každou další scénou pořád jasnější), že musí nakonec odejít jako Big Hero a Furiosa i těch 5 hot chicks (a vlastně i ten druhej týpek) mělo mnohem zajímavější agendu a sázky v příběhu než Max, kterej prostě... zdrhal o život, jako každej v tom světě, hm, whatever.

- Oh, a ano, je to bejvalej hero-policajt co byl hrozně něco a měl rodinu a tu rodinu mu zabili a je tím hrozně hounted protože je zradil nebo co... ale vůbec na tom nesejde a je to totálně ukradený, což Tě můžu DOKONALE ujistit, protože jsem do kina přišel 5 minut po začátku (reklamy byly tentokrát zrádně krátké) takže mě tohle všechno co bylo v nějakém tom úvodním trapném monologu úplně minulo (ve filmu jsou z toho tři creapy vize holčičky natahující k Maxovi ruku, občas ho to vyděsí tak moc že uskočí což mu omylem zachrání život, takže sem věděl že tam nějaká taková trapárna na pozadí v úvodu byla, ale...) - je to tak irelevantní, že i když jsem viděl 98% filmu (vyjma prvních 5 minut), tak sem si to právě teď musel dohledat na The Movie Spoilers .com protože bych to jinak vůbec netušil./SPOILERS


stačí Ti to takhle? :)
Autorská citace #83
26.5.2015 09:08 - Jerson
Teď koukám na ten výběr - Siriene, to myslíš vážně, že do kategorie "Realistické - současnost. střelné" dáš tyhle dvě debilní střílečky na krátkou vzdálenost? A pokud někdo někdy reálně zkusí převrátit stůl a krýt se za ním proti střelbě ze samopalu, bude zřejmě velmi zklamaný a rychle mrtvý. Kromě toho vstupovat do místnosti s pistolí nebo puškou nataženou před sebou je první věc, kterou tě na CQB odnaučí. Nemluvě o tom, že trefit tři lidi zbraní, kterou drží v ruce člověk, se kterým bojuju, je totální hovadina. A nakonec každý zasažený (jednou střelou) má zhruba 50% šanci, že ho to od dalšího útoku neodradí, nikoliv 100% šanci, že bude na místě vyřazen / mrtvý.

Přeřaď tyhle dvě scény do scénických bojů. A pokud jde o scénické boje, tak ten debilní Equilibrium už prosím konečně vyřaď z kolonky "boj" a zařaď ho do kolonky "balet fráji s pistolemi proti bandě statistů".
A fakt nevím, která část má být zajímavá na finále se štěnětem.
Autorská citace #84
26.5.2015 09:51 - Vojtěch
Je tam stěňátko! A Sexy týpek určitě taky. To musí zabrat :o)
Autorská citace #85
26.5.2015 11:16 - Blaine
//toto nejsou spoilery, toto vse bylo v traileru

sirien: Ne, neni tam zadna scena o tom, jak mu zabiji rodinu a neco takovyho. Prakticky tam jsou jenom ty vize co jsi videl. Zacatek je jenom ta cast v traileru jak Max stoji na utesu a pak sezere dvouhlavou jesterku. A pak ho chyti, pak ho tahnou a pak ho tetuji, on se jim vytrhne zacne zdrhat a v te zbesile honicce v chodbach se mu ukazuji vize lidi, ktere asi nezachranil. A to je UPLNE vse, co vime. Vime, ze se nevratil, ze rikal, ze nekde bude a ze to koupila nejaka holcicka, nejaka zenska a nejaky stary chlap. Ale kdo to byl? Protoze ta holcicka mu rikala Maxi a ne tato, tak to vubec nevim.
Autorská citace #86
26.5.2015 16:12 - sirien
Blaine: Aha. To nic nemění na tom, že Max v tom filmu ani nemusel být... v úvodu mohla být nějaká pasáž o tom co dělala Furiosa předtim, než ten den sedla za volant toho trucku a ten plánovací/motivační proslov ve dvou třetinách mohla mít jedna z těch 5 half naked hot chicks (tak dvě by se na to i povahově hodily).
V ten moment by jediná zbejvající role kterou Max v tom filmu měl byla ta power-play mezihra mezi Furiosou a Maxem cca od momentu kdy proletí bouří do momentu kdy vjedou do skal - a tam mohl být za tímto účelem random týpek kterého by pak někdo odstřelil a fungovalo by to dokonale stejně.

A byl by to myslím i dost lepší film :D


Jerson: už zase Equilibrium? :) Vrať se k #7 a navazující.

A ohledně těch dvou - četl jsi ten popisek co jsem k tomu dal? A těma stolama narážíš na co - na to jak v tom videu asi tak tři lidi zastřelí SKRZ stůl? Ukázané to tam je hezky, že? Nebo na to jak převrhne stůl aby nebyl vidět a uskočí stranou, aby se pak díval na ty velké prostřílené díry v tom stole v místě, kde předtím stál?

Tu přestřelku z collateral tam taky mám z důvodu co je u ní napsanej (mimochodem tahle scéna / film skončil hned v několika výběrech top akčních scén / filmů nebo "jak se to má dělat", mimo jiné i v tom co nedávno postoval Gurney do Zajímavostí)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10028600692749 secREMOTE_IP: 3.235.40.122