Sirienův blogček: Cool souboje

Napadlo mě udělat si sbírku různých videí (případně obrázků) dobře udělaných soubojů. Dobře udělaný souboj není nutně souboj realistický - dobrý souboj samozřejmě odpovídá žánrové stylizaci, takže aby se to nemíchalo, tak to projistotu trochu rozsekám na kategorie - ale berte je spíš orientačně než nějak závazně.

Když přihodíte něco do diskuse, rád to přiedituji. Nejspíš to tu budu průběžně aktualizovat, když si na něco dalšího zajímavého vzpomenu, najdu nebo mi bude doporučeno.

Do realistických kategorií zkusím dávat takové scény, které se snaží vypadat smysluplně a dá se z nich odrážet pokud chcete mít uvěřitelnou, když už ne přímo realistickou stylizaci. Do scénických kategorií pak takové scény, které se ani nesnaží vypadat smysluplně, přesto vypadají dobře a ne jako hrozné pitomosti. "Historické" pak označuje cokoliv kde nejsou střelné zbraně, takže klidně i nějaká fantasy a podobně. Kromě toho asi vypadne i několik zvláštních kategorií, zatim jsem separátně vyhradil Star wars, ale uvidíme.

Realistické

"Historické"

 • Deluge, šavle - netuším co to je za film, proklikal jsem se k němu omylem, ale vypadá to hezky. Hezkej je i závěr toho souboje.
 • Rob Roy: final fight - silovej styl proti rychlosti a eleganci. A trocha povoleného cheatingu v rámci pravidel na konci. Bavil jsem se o tom s šermíři kteří to i zkoušeli (v tlusté kožené rukavici) a skutečně to lze s tenkou čepelí provést - trik je v tom že když čepel prohnete, tak ji nelze úplně snadno vytrhnout nazpátek
 • Ohněm a mečem: Bohuna vs Wolodyjowsky - Další šermovačka. Opět pár trýčků ve finále
 • Ironclad: dobývání hradu - Realistické trebuchety. Masakr. A pár smysluplnejch nepřehnanejch trýčků od několika vytrénovanejch fighterů co se míhaj mezi tuctovejma vojákama. A nádherný naturalismus
 • Ironclad: final fight - Viking s dvoubřitou sekyrou proti rytíři s obouručákem
 • The Count of Monte Cristo 2002: Dantes vs. Mondego - Hezká šermovačka kdy se ani jeden z protivníků moc nemírní (tj. nesmyslné "technické vychytávky" jdou stranou)
 • The Treasure Island - trocha mušket a jedno dělo
 • Gladiátor: execution - krátké, ale relativně výživné

Současnost, chladné

 • Bourne identity: assassin - Geniálně udělanej souboj. Čistě fakticky to je trochu vybroušený aby bojovali o něco dýl než by bojovali v reálu, ale jinak naprosto realistický (útočník toho snese víc než by snesl, protože je za tímto účelem částečně zfetovanej)
 • Bourne supremacy: retired agent - tady se lidi občas domnívaj, že s tim časopisem to je kravina, ale neni - proti noži je jakákoliv věc v ruce výhoda a úder srolovaným časákem do obličeje nebo přímo přes oči protivníka poměrně rozhodí
 • Born ultimatum: agent - A Bourne dotřetice
 • Blood & Bone Fight scenes - Postrádá to tu... řekněme "surovou" realističnost Bourna, ale stejně je to hezká ukázka bojových umění, navíc relativně nabitý smysluplnými triky. Všimněte si rozdílu v tom závěrečném souboji, kdy ani po úderu do hlavy neodpadnou - v kontrastu s předchozími to je poměrně smysluplná demonstrace rozdílu mezi full-out a kontrolovaným soubojem (na YT jsou mnohá další videa z tohoto filmu)

Současnost, střelné

 • District B13: club fight - Střílečka kombinovaná s close combatem. Realistická ve smyslu že vše/valná většina toho co tam je skutečně lze provést, když jste fakt dobří a máte trochu štěstí, scéna jako celek je v součtu asi trochu přehnaná
 • Collateral - Club Fever Shootout - Chaos v davu, nezájem lidí o dění okolo
 • Ghost Recon Alpha zásah takového near-future high-tech vojenského komanda. Hezky krok po kroku (akce začíná někde kolem 11. minuty, blbě se z toho něco vyřezává jen tak)

Scénické

"Historické"

Současnost, chladné

 • V for Vendetta: final - (nože vs. pušky) vždycky mi přišlo že tahle scéna má takovou poetickou komiksovou epičnost
 • Matrix: final - Legendy nesmí chybět
 • Matrix: trénink - Tohle byla vždycky moje oblíbená.
 • Ong bak: muai thai / capoeira - Ong bak je úžasný v tom, že to ty lidi fakt uměj - všechny filmy byly točené bez zvláštních efektů, kaskadérů nebo manipulací, všechno co tam je ukázané bylo před kamerou fakt provedeno.
 • Kill Bill: Gogo+crazy 88 - no, je to trochu na hraně, ale je to poměrně kultovní masová bitka...
 • Firefly - Serenity: River Tam v baru + proti Reavers - Firefly/Serenity SPOILERS. Bitka v baru a bitka s pleniteli. River je precizně vytrénovanej zabiják - víceméně chodící zbraň. Vzhledem k plenitelům to nechávám ve scénickejch, i když ta první bitka v baru je vpodstatě klasický wu-shu

Současnost, střelné

Magické souboje

Star Wars

 • Ryan vs Dorkman - Star Wars fan klasika, známá především pro to že je lepší jak cokoliv čeho se dotknul Lukas
 • Ryan vs Dorkman 2 - Pozdější znovuzpracování RvD. Líp technicky vychytané, jiné triky
 • SW meets Princess Bride - Tohle je spíš taková srandička, Princess Bride přeanimovaná na lightsabery, ale vypadá to slušně :)

Bonusy a vychytávky

.
Napsal: sirien
Autorská citace #1
12.6.2012 14:04 - Quentin
Do realistických historických rozhodně konec Roba Roye!
http://www.youtube.com/watch?v=27M5KWI_q50
Autorská citace #2
12.6.2012 14:09 - DenGrasse
Nejrealističtější scénu na střelbu jsem viděl překvapivě v seriálu (tuším Policie Las Vegas), kde sanitku zastavilo auto s gangstery, policista vystoupil, všichni vytáhli zbraň a on je prostě zastřelil.
Autorská citace #3
12.6.2012 14:11 - sirien
Quentin: HA! Díky. Tohle hledám už celou věčnost, ale zapomněl sem, jak se ten film menuje

DenGrasse: Vzpomeneš si aspoň na díl nebo tak něco?
Autorská citace #4
12.6.2012 15:08 - Jerson
Ekvilibrium? To tam dáváš jen proto abys mě naštval,ne? Nejhorší film na souboje střelnými zbraněmi vůbec. A mohl bys do výběru dát třeba nějakou bojovou scénu z Robocopa 2.
Autorská citace #5
12.6.2012 17:15 - A15
Pokud jde o autentičnost šermu, tak Kapitán Alatriste a samozřejmě Duelanti (The Duellists). Sice trošku starší záležitost, ale za těch 35 let zřejmě nic lepšího nevzniklo.
Autorská citace #6
12.6.2012 18:36 - Vojtěch
Autorská citace #7
13.6.2012 09:29 - Blaine
Jerson: myslim, ze Sirien si na realitu nehraje, kdyz se podivas v jake spolecnosti Equilibrium je. Hlavne napriklad pro me ty souboje z Equilibria jsou cool. To ze tobe se nelibi? Bad luck.
Autorská citace #8
13.6.2012 11:02 - Jerson
o realitu vůbec nejde, jde o použití pistolí proti hromadě vojáků. ve srovnání s Matrixem mi to přijde nudné a neuvěřitelné. Prostě jak kdyby měl mít dvě katany a na poslední chvíli mu je vyměnili za pistole.
Autorská citace #9
13.6.2012 12:54 - noir
"o realitu vůbec nejde" VS "přijde mi to neuvěřitelné."

Jsem jediný, kdo cítí chybu v matrixu?
Autorská citace #10
13.6.2012 14:44 - Deputy
možná kategorie CrossOver a památný souboj Sword vs Gun
Autorská citace #11
13.6.2012 16:04 - Jerson
noir píše:
Jsem jediný, kdo cítí chybu v matrixu?

Předpokládám že ano, protože ostatní rozlišují mezi "realistickým" a "uvěřitelným", přičemž to druhé se může týkat i sci-fi, fantasy nebo čehokoliv jiného, tedy i silně nerealistických věcí.

Každopádně pokud se mi to doma podaří dohledat, tak dobrý souboj střelnými zbraněmi (pozemské versus mimozemské určené proti mnohem odolnějším tvorům) je v District 9.
Autorská citace #12
13.6.2012 17:25 - Vojtěch
Povšiml bych si zejména nadpisu "scénické" tedy asi vizuální pozlátko má přednost před realitou...
Autorská citace #13
13.6.2012 17:31 - noir
Jerson: Nerozumím. Ten rozdíl nevidím - jestli někdo dělá uvěřitelné pohyby neuvěřitelnou zbraní nebo neuvěřitelné pohyby uvěřitelnou zbraní je mi fuk; jde o to, jak to vypadá. Stěžovat si v diskuzi, která se jmenuje "Cool souboje" a píše se tu "Do scénických kategorií pak (řadím) takové scény, které se ani nesnaží vypadat smysluplně", mi přijde nerealistické i neuvěřitelné. Ale hlavně nesmyslupné...
Autorská citace #14
13.6.2012 17:34 - sirien
Jerson, Blaine: Hele, všimli ste si těch H2 nadpisů "realistické" a "scénické" a toho objasnění v úvodnim textu? Tolik k tomu jak moc si hraju nebo nehraju na realitu.

Jerson: Ne, já skutečně mám Equilibrium rád. Ale ano, když sem ho tam dával, jízlivě jsem se usmíval při pomyšlení na Tebe až se k němu pročteš.

Deputy: Díky. Zavedeme kategorii bonusy a vychytávky :)
Autorská citace #15
13.6.2012 21:37 - Blaine
Sirien: Ja je videl, ale Jerson s nimi ma problem. A anime souboje jsou povolene nebo ne? Protoze pokud ano, tak nejake ze Samurai Champloo jsou uzasne. A zaroven relativne prizemni, nejsou tam zadne superpowers.
Autorská citace #16
14.6.2012 02:24 - sirien
Hm. Jako na jednu stranu proč ne, když to bude k tématu (tj. Inspirační). Ostatně sám mám fakt rád Exalted. Na druhou stanu takovému tomu “typicky“ anime kdy všechno bliká a pohyby sou napůl vystřihány, mimo záběr nebo překrytý, protože se to někomu nechtělo kreslit, jestli je jasné co mám namysli, bych se spíš rád vyhnul
Autorská citace #17
14.6.2012 03:33 - Gurney
Ohněm a mečem, podobný duel na šavle jako v Potopě, ale o dost vyrovnanější (pokud Vás nezajímají vzájemné urážky a výzvy, tak akce začíná ve 3:40)
Autorská citace #18
14.6.2012 06:45 - Vojtěch
Ironclad byla taky pěkná řezničina, ale nedaří se mi najít slušný odkaz.
Autorská citace #19
14.6.2012 07:07 - Jerson
V nadpisu je také "souboje", což si překládám jako bojovou akci, kde je cílem každé ze stran porazit protivníka. V Ekvilibriu mají obě strany cíl stejný - zabít tu hromadu maníků v motorkářských helmách. kdyby se téma jmenovalo "scénické vraždění", tak tam scény z Ekvilibria určitě patří, hned vedle scén z Commanda kde Arnie kosí maníky kulometem, nebo prakticky stejné scény z Ramba.
Autorská citace #20
14.6.2012 07:30 - hadrian
Do kolonky současnost střelné (zahrnuje i "beze zbraně") bych neopomněl zařadit District B13. To pro ty, kteří krom střelby mají rádi parkour. Ne až tak známý film a přitom dost inspirující. (bohužel špatná kvalita, ale najdete tam s trochou štěstí celý film rozparcelovaný na části, nebo samozřejmně jinde a jinak ;) ).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086347103118896 secREMOTE_IP: 3.238.250.73