Uvěřitelnost a logika v RPG (podle Jersona)

Debata na téma realističnosti v RPG, sem budu psát své poznámky a výhrady k různým prvkům, na které narazím.

Kdo nemá rád pohled na RPG - zejména fantasy RPG - přes optiku logiky, smysluplnosti, realističnosti a podobných přístupů, ať to tady ani nečte.
Napsal: Jerson
25.7.2019 17:02 - LokiB
Kropy píše:
Jiank jsem jediný komu přijde kamera na zbrani jako nesmysl


Určitě nebudeš jediný :) To dneska člověk není skoro v ničem.
Ono to má své důvody, proč to někomu přijde dobré - například můžeš "střílet za roh", aniž by si vystrčil hlavu. Což by třeba někdo v pouliční válce ocenil.
Ale nevýhody asi budou převažovat.
Ono kamera na zbrani a kamera na přilbě má podle mě různý účel. Na zbrani slouží (může sloužit) víc vojákovi, na přilbě jeho veliteli či řídícímu centru.
13.10.2019 19:26 - ShadoWWW
Mike Mearls nedávno řekl zajímavou myšlenku:
Píše:
D&D is a fantasy property, and fantasy — this might drive some people nuts — but fantasy is not about fact. It’s about truth. Science fiction is all about measurable quantities: time, space, weight, mass, et cetera. There are laws of the universe and you obey them. Fantasy is about mythic truth. It’s about what we understand to be true. The facts of the story aren’t as important as the truths that they shed, that they inform us about the world. That’s a very highfalutin way to say, in terms of how we measure things, we don’t really think of things in terms of hard and fast dates.
13.10.2019 19:42 - sirien
To je docela stará myšlenka :)
13.10.2019 21:01 - Jerson
A proč je to zrovna tady?
16.10.2019 15:20 - Jezus
A co tím chtěl básník říci?

(Teda pokud Jersonovi nevadí tohle mírné off topic).
16.10.2019 15:28 - LokiB
Hmm, možná že třeba není v DND tak důležité, jestli jedeš na koni v dešti po polní cestě průměrnou rychlostí X km za hodinu (což by byla hodnota odpovídající příslušným pokusům v reálu a tedy ověřený fakt), ale že jedeš tak rychle a dlouho, že do cíle dojedeš když je to zrovna příběhově zajímavé :)
16.10.2019 15:36 - Aegnor
Já to teda chápu jinak.

Zjistíš, že lidské duše jsou v pekle využívány jako stavební materiál. A pro fantasy není důležité, co vlastně dělá z lidských duší tak dobrej materiál, že je tam z něj vlastně úplně všechno. Pro fantasy je důležité ta pravda, že peklo tady není kvůli nám (A kvůli tomu, aby nás trestalo za hříchy), ale my jsme jenom skladiště s materiálem.
16.10.2019 15:37 - Jezus
Och, tak ono to už prosáklo i do DnD? :-) (Ok, DrD mělo těch tabulek cestovních rychlostí snad ještě víc...).

Každopádně tohle není pravda ani u sci-fi (maximálně u některých specifických sub-žánrů kdy je povídka/kniha založena záměrně na řešení reálně možné situace, ale tam by trochu spadalo i třeba Haileyovo Letiště).
16.10.2019 15:58 - Jerson
LokiB píše:
Hmm, možná že třeba není v DND tak důležité, jestli jedeš na koni v dešti po polní cestě průměrnou rychlostí X km za hodinu (což by byla hodnota odpovídající příslušným pokusům v reálu a tedy ověřený fakt), ale že jedeš tak rychle a dlouho, že do cíle dojedeš když je to zrovna příběhově zajímavé :)

Tohle není důležité ani v mnoha dalších RPG systémech. Vlastně bych řekl, že za důležité to považovalo jen DrD+.

Píše:
Science fiction is all about measurable quantities: time, space, weight, mass, et cetera.

Tohle platilo někdy v 60. - 80. letech, občas, když si s tím autoři dávali práci, aby fyzika v jejich díle odpovídala reálné fyzice. Sem tam si s tím dá práci někdo i dneska, ale mnoho sci-fi o tom vůbec není.

Píše:
There are laws of the universe and you obey them.

A tohle tvrzení řada nejlepších sci-fi porušuje - protože ví, kde přesně je porušit, aby to bylo pro děj zajímavé.

O fantasy se takhle vyjádřit nemůžu, protože jsem kompletně doopravdy četl jen Zeměplochu, pro které tvrzení o pravdě nejspíš platí, ale v jiných fantasy jsem si takových věcí nevšiml.
16.10.2019 16:14 - Jezus
Jj, proto se tak trochu ptám, jak to chápete.
Autor výroku to podle mě říká hezky, ale vystihuje spíš obecný rozdíl mezi fantastikou (a fikcí obecně) a vědou (literaturou faktu), než mezi fantasy a sci-fi.

Aegnor: Hezká interpretace. (I když platí pochopitelně výtka výše, nicméně ta je už k Mearsově výroku).
16.10.2019 16:46 - LokiB
Aegnor píše:
Já to teda chápu jinak.


Mně přijde, že to chápeš stejně :)
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.22760510444641 secREMOTE_IP: 18.232.51.247