Střípky

Joe
19.5.2008 15:15
Ako vnímate RPGfórum.cz (nyní scimitar vs. šamšír)?
Otázka je zjavná a priamočiara, odpovede môžu ale byť rôzne s rôznou príchuťou, významom, záujmom alebo nápadmi. Práve preto ju pokladám, aby som vedel názor z inej strany, ako zvnútra RPGfóra samotného.

Ako vlastne RPGfórum vnímate? Čo si myslíte, že by malo robiť a nerobí? Sledujete ho aktívne/pasívne/vôbec a máte (aspoň malý) záujem na jeho fungovaní alebo rozvoji? Ak áno, čo si myslíte, že tam chýba?

J.
Hlasovat může jen přihlášený uživatel.

Scimitar vs. šamšír

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Scimitarkladné body15
Šamšírkladné body1
Obojí suxkladné body7
31.10.2008 10:19 - Nachtrose
Same hluboke filozoficke uvahy tu vidim. Tak taky jednu pridam. Zlobr je spravne oznaceni pro trolla, nebo ogre? ;-)
31.10.2008 10:27 - Quentin
troll je troll a zlobr je ogr, na tom prece neni co resit :)
orc/goblin/skřet - u nas jsou ork a goblin tak zabehnute rasy, ze se na skreta po ceste nejak zapomelo a proste ho nepouzivame. Mozna udelame v nasem settingu regulerne skrety z lotra, hnusne, nesmrtelne, mucenim premenene elfy.
lich/kostěj - mno liche u nas znaji vsichni. Kdybych rekl kostej, tak si predstavi normalniho kostlivce
31.10.2008 10:36 - Nachtrose
Troll x Ogre x Zlobr nemusi byt tak jednoznacne. Napriklad pokud vim, tak v prekladu hobita je vyraz zlobr pouzit prave pro trolly. A neni to jediny takovyto preklad. Kdesi jsem cetl nejake amaterske pojednani prave na toto tema a tam se pravilo, ze zlobr jako ornaceni pro Ogre se zacalo pouzivat az relativne nedavno ( od prichodu Shreka? ) Ale jak totak uz byva, nevim, kde jsem to nasel :-(
31.10.2008 10:45 - Merlin
Tak koho volíte? Losnu nebo mažňáka? a co jan tleskač? :oP
31.10.2008 10:45 - Rytíř
Merlin: ty, hele, a jsi si jistý, že si z tebe Ebon nedělal srandu přesně v duchu předchozího duchu debaty, že když flame tak řádně osobní a přitom o ... ničem? :) Mě se nezdá jako ten typ, na který si teď stýskáš, fakt ne.
No ale když už se teda bavíme skoro na vážno - už nevim kdo tu psal, že scimitar je český výraz, který každý zná. Oponuji, já a další lidi v mém okolí ho prvně viděli až v Dnd pravidlech a berou to jako cizí slovo, název pro zbraň! Fakt jo... asi to bude tím, že odbornou literaturu nestudujem. :) Ono popravdě ani té odborné literatuře moc nevěřím, spousta autorů si ulehčuje práci tím, že nepřekládá a nehledá české varianty pojmů, aby se náhodou nesekli a vyhnuli se debatám na tohle téma... Čímž ovšem v mých očích nijak nepovyšují cizí slovo na domácí.
Mě totiž nejvíc vadí to, že takovýhle slovo Čech neví, jak vyslovovat. Jak tomu nadáváte ve hře, schválně? Říkáte pěkně česky "s-c-i-mitar"? Nebo "skimitar"? Nebo "skimitr"? To je to, co mě na přejatých slovech vadí.
31.10.2008 11:01 - Quentin
u nas (coz je asi 7 lidi bo kolik) vsichni rikaji scimitar (vyslovuji taky scimitar), vsichni to slovo znali pred dnd pravidly, vsichni vedi, co si pod tim predstavit, zato u samsiru by asi vahaly jestli je to latka nebo jazyk.
hlasuju tedy scimitar all the way ... vazne ho vsichni znaj (nebudeme zapirat ze hlavne asi z diabla :))
31.10.2008 11:07 - boubaque
Musím podpořit Rytíře - poprvé a na dlouhou dobu naposled jsem se setkal se slovem scimitar v této souvislosti. Takže je to celkem neznámé slovo. Na druhou stranu šamšír se ke mně dostal poprvé až teď tady ;)
31.10.2008 11:27 - wraiths
hmm me se libi slovo vyslovit s "k" (skimitar), je to spatne? :-/
31.10.2008 11:32 - Ebon Hand
Já to řešil tak, že když jsem se snažil vyrovnat se zbraněmi v ADnD, tak jsem si vzal k ruce ecyklopedii zbraní a zbrojí, kde je každá zbraň na perovce. Slovo scimitar jsem tou dobou již znal z PC her a když jsem jej našel i v encyklopedii, tak jsem jej vzal za své (ačkoliv tam byly postupně asi tři, nebo čtyři jmenné odkazy na zbraně stejného typu).
Scimitar vyslovuji česky s-c-i.. Nevím jestli je správně, ale jsem spokojený. Druhý důvod mé volby byla absolutní neznalost slova šamšír mezi ostatními kámoši.
31.10.2008 11:42 - Quentin
abych to rozťal ... my u nás řikáme šavle. a hotovo :)
(beztak v pravidlech krom falschionu jina savle neni, tak neni treba to vubec hrotit)
31.10.2008 13:08 - LZJ
Mě se slovo šamšír líbí. A nemyslím si, že by cokoli z toho mohlo být zažité, prostě proto, že vyjadřuje poněkud nepřesně definovanou exotickou zkušenost (tedy něco ne běžné, prostě nějaký orientální meč nebo šavle).
V DnD občas tuhle zbraň někdo používá, nazýváme ji obvykle scimitar (S-C-I-...).
31.10.2008 13:12 - Argonantus
Šavle je naprosto jasná každému.
Scimitar jsem našel v nějakých historických tentononc (starověkých), a pak měli scimitary Hands of Almalexia v Morrowindu (a byli fakt drsní). A už tam se mi ta zbraň vůbec nelíbila.
Myslím, že se v naší historii vůbec nevyskytovala, leda snad jako barokní objekt ve sbírkách neznámého nadšence, a tudíž není divu, že pro ni nemáme slovo. Je to jako si lámat hlavu, jak se jmenuje správně česky katana. Spor očividně nemůže mít řešení.
A šamšír je podle mne šílený pokus neznámého nadšence o český překlad nepřeložitelného (kdoví, jestli v tom ten šaršoun taky nefiguroval jako volná inspirace). Podobně jako Boubaque jsem to nikdy neslyšel, až teď.
31.10.2008 13:17 - Nachtrose
Nevim, zda se jedna skutecne o tu samou zbran, ale rekl bych, ze samsiry/scimitary se na nasem uzemi vyskytovali relativne hojne, teda hlavne v obdobi tureckych najezdu ;-)
31.10.2008 13:24 - Argonantus
Já, pohanský ďaur, bych myslel, že Turci měli šavle.
31.10.2008 13:28 - Quentin
Ja jsem mel za to, ze cesky je to savle, anglicky scimitar(pro turky) nebo sabre(pro vsechny ostatni) a samsir je nejaky zdejsi vymysl :o)
31.10.2008 13:37 - Nachtrose
Pod pojmem savle si na rychlo vetsina asi ale predstavi evropsou dragounskou savli. Jinak podle wiki se slovem scimitar oznacuji ruzne typy mecu z ruznych arabskych zemi:
Wiki píše:
Saif (Arab) Shamshir (Persian) Kilij (Turkish) Talwar (Indian) Nimcha (Moroccan) Pulwar (Afghan)
Coz podporuje teorii, ze kazdy samsir je scimitar, ale ne kazdy scimitar je samsir.
31.10.2008 13:38 - Léto
Ale v angličtině přece taky existuje slovo "shamshir"! Bylo by ošklivé házet to všechno na chudáky obrozence. :-)
V souvislosti s těmi šamšíry jsem si vzpomněl na jednu věc, která mě zlobila na snímku Pán prstenů. Mistr Tolkien ve své knize většinou vkládá různé křivé a zahnuté čepele do rukou skřetů, šilhavých Jižanů a podobného póvlu. Naproti tomu ve filmu byly katanovité a šamšírovité meče používány hlavně příslušníky Sličného lidu.
Jak je to u vás? Chápete zahnutá ostří jako "fuj, zlovolnou zákeřnost" (Tolkien), anebo spíše jako "wow, Japonsko, elegance!" (Jackson)?
31.10.2008 13:39 - Blaine
ja bych rekl, ze je to proste savle. Ano, pravdepodobne nekdo zacne citovat ze savle je takhle a takhle dlouha, ma takovouhle sirku cepele a "scimitar" ma takovehle miry. Ale neni to u vsech deviti pekel jedno? Podle me je dulezity, ze kdyz neco reknete, tak si clovek, kterymu to rikate aspon priblizne predstavi to co mu popisujete, cimz myslim vetu typu: "A banda asi tak patnacti pribihajicich goblinu mavala zbesile svymi savlemi, evidentne si s vami nechteli povidat. Iniciativu, poprosim."
31.10.2008 13:41 - Blaine
2Léto: Spis "wau, mocni a drsni elfove, totalne bozi prece musi mit neco co je kůl! A co je kůl, muj drahy "..." (vlozte jmeno Jacksonova Watsona)? No prece Dalnevychodni zbrane!" - na Zapade tomu tak je.
31.10.2008 13:44 - Nachtrose
Leto: osobne jsem taky zvyklej davat skretum savle. Nebo presneji "skreti savle" Ale neni savle jako savle a katany bych rozhodne ke "klasickym" savlovitym zbranim neprirovnaval, i kdyz jsou taky zahnute a jak tu zaznelo urcene spise na rezy nez seky. Proto mi neprijde divne davat elfum katanovite zbrane. A co si predstavuju pod pojmem skreti savle? Asi neco ve stylu, jak mel Asis(?) v kralovi zbojniku, velka a rozsirujici se cepel, pripadne doplnena o vybezky, haky, krouzky, cokoli.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.06025218963623 secREMOTE_IP: 18.224.37.68