Střípky

Joe
19.5.2008 15:15
Ako vnímate RPGfórum.cz (nyní scimitar vs. šamšír)?
Otázka je zjavná a priamočiara, odpovede môžu ale byť rôzne s rôznou príchuťou, významom, záujmom alebo nápadmi. Práve preto ju pokladám, aby som vedel názor z inej strany, ako zvnútra RPGfóra samotného.

Ako vlastne RPGfórum vnímate? Čo si myslíte, že by malo robiť a nerobí? Sledujete ho aktívne/pasívne/vôbec a máte (aspoň malý) záujem na jeho fungovaní alebo rozvoji? Ak áno, čo si myslíte, že tam chýba?

J.

Scimitar vs. šamšír

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Scimitarkladné body15
Šamšírkladné body1
Obojí suxkladné body7
31.10.2008 10:19 - Nachtrose
Same hluboke filozoficke uvahy tu vidim. Tak taky jednu pridam. Zlobr je spravne oznaceni pro trolla, nebo ogre? ;-)
31.10.2008 10:27 - Quentin
troll je troll a zlobr je ogr, na tom prece neni co resit :)
orc/goblin/skřet - u nas jsou ork a goblin tak zabehnute rasy, ze se na skreta po ceste nejak zapomelo a proste ho nepouzivame. Mozna udelame v nasem settingu regulerne skrety z lotra, hnusne, nesmrtelne, mucenim premenene elfy.
lich/kostěj - mno liche u nas znaji vsichni. Kdybych rekl kostej, tak si predstavi normalniho kostlivce
31.10.2008 10:36 - Nachtrose
Troll x Ogre x Zlobr nemusi byt tak jednoznacne. Napriklad pokud vim, tak v prekladu hobita je vyraz zlobr pouzit prave pro trolly. A neni to jediny takovyto preklad. Kdesi jsem cetl nejake amaterske pojednani prave na toto tema a tam se pravilo, ze zlobr jako ornaceni pro Ogre se zacalo pouzivat az relativne nedavno ( od prichodu Shreka? ) Ale jak totak uz byva, nevim, kde jsem to nasel :-(
31.10.2008 10:45 - Merlin
Tak koho volíte? Losnu nebo mažňáka? a co jan tleskač? :oP
31.10.2008 10:45 - Rytíř
Merlin: ty, hele, a jsi si jistý, že si z tebe Ebon nedělal srandu přesně v duchu předchozího duchu debaty, že když flame tak řádně osobní a přitom o ... ničem? :) Mě se nezdá jako ten typ, na který si teď stýskáš, fakt ne.
No ale když už se teda bavíme skoro na vážno - už nevim kdo tu psal, že scimitar je český výraz, který každý zná. Oponuji, já a další lidi v mém okolí ho prvně viděli až v Dnd pravidlech a berou to jako cizí slovo, název pro zbraň! Fakt jo... asi to bude tím, že odbornou literaturu nestudujem. :) Ono popravdě ani té odborné literatuře moc nevěřím, spousta autorů si ulehčuje práci tím, že nepřekládá a nehledá české varianty pojmů, aby se náhodou nesekli a vyhnuli se debatám na tohle téma... Čímž ovšem v mých očích nijak nepovyšují cizí slovo na domácí.
Mě totiž nejvíc vadí to, že takovýhle slovo Čech neví, jak vyslovovat. Jak tomu nadáváte ve hře, schválně? Říkáte pěkně česky "s-c-i-mitar"? Nebo "skimitar"? Nebo "skimitr"? To je to, co mě na přejatých slovech vadí.
31.10.2008 11:01 - Quentin
u nas (coz je asi 7 lidi bo kolik) vsichni rikaji scimitar (vyslovuji taky scimitar), vsichni to slovo znali pred dnd pravidly, vsichni vedi, co si pod tim predstavit, zato u samsiru by asi vahaly jestli je to latka nebo jazyk.
hlasuju tedy scimitar all the way ... vazne ho vsichni znaj (nebudeme zapirat ze hlavne asi z diabla :))
31.10.2008 11:07 - boubaque
Musím podpořit Rytíře - poprvé a na dlouhou dobu naposled jsem se setkal se slovem scimitar v této souvislosti. Takže je to celkem neznámé slovo. Na druhou stranu šamšír se ke mně dostal poprvé až teď tady ;)
31.10.2008 11:27 - wraiths
hmm me se libi slovo vyslovit s "k" (skimitar), je to spatne? :-/
31.10.2008 11:32 - Ebon Hand
Já to řešil tak, že když jsem se snažil vyrovnat se zbraněmi v ADnD, tak jsem si vzal k ruce ecyklopedii zbraní a zbrojí, kde je každá zbraň na perovce. Slovo scimitar jsem tou dobou již znal z PC her a když jsem jej našel i v encyklopedii, tak jsem jej vzal za své (ačkoliv tam byly postupně asi tři, nebo čtyři jmenné odkazy na zbraně stejného typu).
Scimitar vyslovuji česky s-c-i.. Nevím jestli je správně, ale jsem spokojený. Druhý důvod mé volby byla absolutní neznalost slova šamšír mezi ostatními kámoši.
31.10.2008 11:42 - Quentin
abych to rozťal ... my u nás řikáme šavle. a hotovo :)
(beztak v pravidlech krom falschionu jina savle neni, tak neni treba to vubec hrotit)
31.10.2008 13:08 - LZJ
Mě se slovo šamšír líbí. A nemyslím si, že by cokoli z toho mohlo být zažité, prostě proto, že vyjadřuje poněkud nepřesně definovanou exotickou zkušenost (tedy něco ne běžné, prostě nějaký orientální meč nebo šavle).
V DnD občas tuhle zbraň někdo používá, nazýváme ji obvykle scimitar (S-C-I-...).
31.10.2008 13:12 - Argonantus
Šavle je naprosto jasná každému.
Scimitar jsem našel v nějakých historických tentononc (starověkých), a pak měli scimitary Hands of Almalexia v Morrowindu (a byli fakt drsní). A už tam se mi ta zbraň vůbec nelíbila.
Myslím, že se v naší historii vůbec nevyskytovala, leda snad jako barokní objekt ve sbírkách neznámého nadšence, a tudíž není divu, že pro ni nemáme slovo. Je to jako si lámat hlavu, jak se jmenuje správně česky katana. Spor očividně nemůže mít řešení.
A šamšír je podle mne šílený pokus neznámého nadšence o český překlad nepřeložitelného (kdoví, jestli v tom ten šaršoun taky nefiguroval jako volná inspirace). Podobně jako Boubaque jsem to nikdy neslyšel, až teď.
31.10.2008 13:17 - Nachtrose
Nevim, zda se jedna skutecne o tu samou zbran, ale rekl bych, ze samsiry/scimitary se na nasem uzemi vyskytovali relativne hojne, teda hlavne v obdobi tureckych najezdu ;-)
31.10.2008 13:24 - Argonantus
Já, pohanský ďaur, bych myslel, že Turci měli šavle.
31.10.2008 13:28 - Quentin
Ja jsem mel za to, ze cesky je to savle, anglicky scimitar(pro turky) nebo sabre(pro vsechny ostatni) a samsir je nejaky zdejsi vymysl :o)
31.10.2008 13:37 - Nachtrose
Pod pojmem savle si na rychlo vetsina asi ale predstavi evropsou dragounskou savli. Jinak podle wiki se slovem scimitar oznacuji ruzne typy mecu z ruznych arabskych zemi:
Wiki píše:
Saif (Arab) Shamshir (Persian) Kilij (Turkish) Talwar (Indian) Nimcha (Moroccan) Pulwar (Afghan)
Coz podporuje teorii, ze kazdy samsir je scimitar, ale ne kazdy scimitar je samsir.
31.10.2008 13:38 - Léto
Ale v angličtině přece taky existuje slovo "shamshir"! Bylo by ošklivé házet to všechno na chudáky obrozence. :-)
V souvislosti s těmi šamšíry jsem si vzpomněl na jednu věc, která mě zlobila na snímku Pán prstenů. Mistr Tolkien ve své knize většinou vkládá různé křivé a zahnuté čepele do rukou skřetů, šilhavých Jižanů a podobného póvlu. Naproti tomu ve filmu byly katanovité a šamšírovité meče používány hlavně příslušníky Sličného lidu.
Jak je to u vás? Chápete zahnutá ostří jako "fuj, zlovolnou zákeřnost" (Tolkien), anebo spíše jako "wow, Japonsko, elegance!" (Jackson)?
31.10.2008 13:39 - Blaine
ja bych rekl, ze je to proste savle. Ano, pravdepodobne nekdo zacne citovat ze savle je takhle a takhle dlouha, ma takovouhle sirku cepele a "scimitar" ma takovehle miry. Ale neni to u vsech deviti pekel jedno? Podle me je dulezity, ze kdyz neco reknete, tak si clovek, kterymu to rikate aspon priblizne predstavi to co mu popisujete, cimz myslim vetu typu: "A banda asi tak patnacti pribihajicich goblinu mavala zbesile svymi savlemi, evidentne si s vami nechteli povidat. Iniciativu, poprosim."
31.10.2008 13:41 - Blaine
2Léto: Spis "wau, mocni a drsni elfove, totalne bozi prece musi mit neco co je kůl! A co je kůl, muj drahy "..." (vlozte jmeno Jacksonova Watsona)? No prece Dalnevychodni zbrane!" - na Zapade tomu tak je.
31.10.2008 13:44 - Nachtrose
Leto: osobne jsem taky zvyklej davat skretum savle. Nebo presneji "skreti savle" Ale neni savle jako savle a katany bych rozhodne ke "klasickym" savlovitym zbranim neprirovnaval, i kdyz jsou taky zahnute a jak tu zaznelo urcene spise na rezy nez seky. Proto mi neprijde divne davat elfum katanovite zbrane. A co si predstavuju pod pojmem skreti savle? Asi neco ve stylu, jak mel Asis(?) v kralovi zbojniku, velka a rozsirujici se cepel, pripadne doplnena o vybezky, haky, krouzky, cokoli.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07616400718689 secREMOTE_IP: 18.188.20.56