Liou Cch’-sin: Vzpomímka na zemi
v textu jsou určitě spoilery, tak kdo nechce být ochuzen o překvapení, tak nečtětě!
O prvním díle trilogie - Problém tří těles - jsme si tu už psali.
Díl druhý: Temný les
Díl třetí: Vzpomínka na Zemi
Dukolm měl pravdu, že první díl je vlastně taková příprava na další dva díly.
Na začítku druhého už nacházíme Zemi v situaci, kdy se po objevení trisolaranské invaze chystá na reakci - obranu.
Protože sofony stále vše špehují a navíc ještě brání některým směrům vědeckého rozvoje, rozhodla se Rada Planetární Obrany pro velmi neobvyklý trik - vybrala 4 mužr, mediátory, kteří mají mít velmi volnou ruku, vysoké pravomoci, nemusí se nikomu zodpovídat, nikomu své plány vysvětlovat a mají jediný úkol, zato však dost obecný - sami mají najít nějaký neotřelý způsob, jak trisolarany zastavit. Něco, co by trisolarany nenapadlo, něco, na co se nedokáží připravit.
Tenhle autorský nápad je neotřelý a zajímavý. Jasně, každého asi hned napadne, že je to přeci kravina, že to nebude fungovat, že jeden člověk nemůže ... hele, tohle je prostě nutné hrát s autorem jako hru a přistoupit na jeho pravidla - asi je to kravina, ale nějaká šance v tom je, a lidstvo je zoufalé.
Liou Cch'-sinův přístup k postavám i příběhu jako takovému je .. majetnický. Dělá si s nimi co chce, co si zamane, to vyjde, nebo naopak nevyjde, příběh se místy vleče dlouhými scénickými popisy, aby chvilku na to přeskočil 50 let s krátkou notickou "během této doby se lidstvo naučilo to a to, vyvinulo to a to, a teď má obří vesmírnou flotilu".
Když si zamane, o flotilu Země přijde. Když se to hodí, vymyslí se nový pohon. Pak je z nějakého důvodu zakázán, tak se vymyslí jiný. Potřeba příběhu diktuje co se kdy stane. Má-li někdo přežít atentát, prostě se najde způsob, jak ho přežije. A kdo přežít nemá, má holt smůlu.
Komu tento ... dalo by se říc railroadový ... přístup v románu nesedí, ten bude z trilogie otrávený. Už proto, že celý příběh je vlastně poselstvím. A to poselstvím hodně "čínským".
Po převážně amerických sci-fi tu člověka trkne velká čínskost těchto knih - většina hlavních postav jsou číňané. Většinu pozitivních akcí provádějí číňané. Američané nedělají skoro nic, jsou nafoukaní a selhávají, Evropané se snaží tmelit, ale pozitivní jsou hlavně tam, kde dají na číňany, Rusové typicky poradí, mají zkušené vědce ...
Pozitivní úloha "armády" (opět typicky velmi čínské) je častým tématem. Důležité je uvědomění a plnění povinností. I když "ne stále". Občas se individualismus vyplatí ... na chvíli.
Fyziku v příběhu je třeba, podobně jako jiné zmiňované aspekty, prostě přijmout. Sofony, fúzní motory, ohýbače prostoru, cestování rychlostí světla, hmota na bázi silné interakce, atd. atp. Nemá cenu nad tím špekulovat stylem "tohle by za dnešních znalostí přeci nefungovalo". Je to scifi, dude.
Jak jsem psal výše, styl vyprávění je pro autora typický v tom, že dokáže často na celou kapitolu rozepsat nějakou "boční linku" - tu o obléhání Cařihradu (ta působí jak "kniha v knize", je zajímavá sama o sobě a dobře navázaná na celý příběh), tu o Tajemných kryptických příbězích, ve kterých má být ukrytý návod na přežití Země, tu životopis jednoho hrdiny na mnoho stran, od mládí, přes univerzitu až po smrtelnou chorobu ... a jaké to celé má vliv na jeho roli v příběhu, kapitolka o specifických (netrisolaranských) emzácích a jejich emzáckému přístupu k čištění hvězdných soustav.
Autor sype z rukávu kopu (nejen) scifi nápadů, které vždy nějak rozvine až osamostatní:
* komunikace s emzáky, její problémy, technické postupy, návaznosti a vyměňované informace
* různé možnosti pro cestování ve Vesmíru, s jejich úskalími
* hrozby zničení Země resp. lidstva (opakované a přitom pokaždé zcela originální)
* nápady na záchranu Země (často nejprve ukryté ve spleti náznaků, pak popsané detailně s myšlenkou proč mohly fungovat ... a proč pak vlastně typicky neungovaly)
* cesta mezihvězdných korábů, které opustily navždy Zemi a vydaly se ke hvězdám ... psychologie a sociologie jednotlivců i celých kolektivů ... každému se stane něco jiného, každý má vlastní, jedinečný osud
* sociologie vemírných civilizací (proč není možná a proč taková animosita mezi civilizacemi a co z toho vyplývá)
* život na Zemi za 200 či 400 let - co se změnilo, detaily technologie bydlení, obživy, využívání energie a způsoby zábavy
* opakovaný rafinovaný pokus o vyhlazení lidstva
* posuny v čase o desítky, stovky let ... až po miliony a miliardy na samotný konec vesmíru na konci třetí knihy (tentokrát bez Restaurantu).
* vývoj vesmíru v závislosti na inteligentních civilizacích. ty tak ovlivňují vesmír do té míry, že mohou nevhodným zasahováním zabránit "restartu vesmíru" po smrštění a velkém křachu.
Vzhledem k tomu, že toto nemá být recenze ani souhrn díla, spíš takové pocity z poslechu knih, mohu si dovolit dílo samo o sobě hodnotit povrchně, na emoční úrovni. Jinak by to bylo těžké.
Sousto, jaké trilogie představuje, je obrovské, hutné a někdy obtížněji stravitelné, přitom často chutné a odměňující pro pozorné a poučené čtenáře.
Chvilkami jsem si při čtení zoufal, aby už daná kapitola a část děje skončila, jindy jsem se nemohl dočkat rozuzlení a dalšího vývoje děje.
Opravdu to není klasická hard scifi. Skalní milovníci hvězdných bitev a vesmírných letů by byli asi zklamáni - na to je v knihách moc moralizování, moc sociologie, moc psychologie. Ale přitom vesmírné boje v knize jsou a nejsou nezajímavé. A i vesmírné lety tu jsou, dokonce více různých ... dokonce až k jednomu případu, kdy do vesmíru letí "pouze mozek".
Druhý díl je hlavně o meditátorech - jak individuál ve společnosti čínského typu může oblafnout trisolarany, i když to vlastně nejde. Jak přežívá jedinec ve společnosti. Jaký je jeho význam, role a možnosti ovlivnit cokoli.
Třetí díl je hlavně o Strážcích Meče - jak dát individuálům moc a odpovědnost držet trisolarany na uzdě, jak je nechat selhat, jak vidět lidstvo kolabovat, skoro až k úplnému zničení, jak jim dát znovu moc a znovu je nechat selhat, ale to vše z bohulibých důvodů, které nemusí být potrestány.
Trilogie Vzpomínka na Zemi určitě neosloví všechny. Ale ty, kterým zarezonuje, dokáže dát opravdu hodně - emočně (na úrovni vztahu k postavám a jejich osudům a rozhodnutím), intelektuálně (jedinec vs společnost, smysl existence a schopnost se s ním vyrovnat), čtenářsky (zajímavé popisy, skicy neotřelých vizualizací), znalostně (fyzika za mnoha v knize popsanými fenomény).
Druhý a třetí díl je akčnější, čtivější než díl první. Ten byl opravdu skoro pouze sociologickým dílem. Celkově ... mohu doporučit. Jen to chce nevzdat po prvních 100 stránkách kdy to může někomu přijít jak totální nuda :)