Střípky

brundibar
15.2.2012 17:00
Crowdfunding (kickstarter etc.)
Zajímá mě jestli máte někdo zkušenost s Kickstarterem.

Jde o způsob jak získat publicitu a prostředky pro svůj kreativní počin.

Prostředník si sice vezme 5-10%, ale na druhou stranu je to cesta jak získat sponzorský příspěvek nemalé výše na který by jinak takový kreativec nedosáhl.

více tady Kickstarter.com

U nás se chystá podobný projekt Starthead
(díky crowenovi za info)
Autorská citace #1
15.2.2012 17:06 - crowen
Da sa to pouzivat len v USA, pokial nemas tretiu stranu, cez ktoru financie prezenies. V Cechach sa pripravuje podobny projekt.

Na RPG scene si na Kickstarteri ziskal prostriedky Technoir.
Autorská citace #2
15.2.2012 17:08 - brundibar
Jak je vidět tak je to využíváno i pro stolní a rpg hry Board & Card Games
Autorská citace #3
15.2.2012 17:13 - brundibar
Nu financovat ty projekty jde i od nás :)

Však ona tu vyroste pobočka nebo konkurence. Crowdfunding je velice pěkný nápad a sílu má především pokud má systém dostatečnou návštěvnost (popularitu), jako má právě kickstarter.
Autorská citace #4
15.2.2012 17:31 - Kmet
Taky je tak financováno dost materiálu pro Pathfindera.
Autorská citace #5
15.2.2012 17:40 - alef0
Kickstarter funguje. Ale na to, aby ti vyplatili peniaze, musíš byť občan USA a mať SSN. Financovať (pledgeovať) vieš samozrejme aj od nás.

Akurát včera o tom blogoval Fred Hicks (Evil Hat: vydavateľ Dresden Files RPG, Don't Rest Your Head)

V skratke:
* záujem na KickStarteri ti umožňuje odhadnúť vopred, koľko máš toho vyprodukovať
* Kickstarter slúži ako doplnok predobjednávok
* vytvára komunitu hráčov a vie generovať „buzz“ ešte predtým, než projekt vyjde.

Viacero RPG produktov išlo takto, matne si spomínam na nejakú e4 či e3, čo mal byť nejaký hybrid medzi 3e a 4e, ale to vyfailovalo.

Ale nepadal by som do dojmu, že to je sponzorský dar, ono je to skôr o tom, že nahromadíš kapitál, ktorý by si inak nemal ako získať -- ale ten kapitál musíš nejak pledgerom vrátiť (no, viete, za $5 vám dám božtek na čelo).

Na RPG scéne u nás nie je problém s financiami, ale nápadmi a ľuďmi, ktorí sú schopní ich dotiahnuť do konca.

Ale je to megadobrý projekt.
Autorská citace #6
15.2.2012 18:50 - Kmet
Crowdfunding je velice dobrá myšlenka, ale je potřeba, lidí schopných uvažovat i jinak než "co za to dostanu" :)

U nás už si lidé celkem zvykají na charitu, což je krok správným směrem. Máme sice ještě daleko ke skandinavii nebo americe, ale i tak si myslím, že takový projekt tu má šanci. Lepší by samozřejmě bylo otevření kickstarteru celému světu - větší publikum = větší šance na úspěch projektu.

Jinak to co vracíš pledgerům je u těch co přispívají menší částky často opravdu jen děkovný dopis nebo něco podobného. U těch co přispívají více je potřeba něco zajímavější (kopie filmu a uvedení jejich jména v titulcích filmu) a u těch co přispějí opravdu hodně něco mimořádného jako je účast na natáčení, večeře s autory atd. Takže je potřeba počítat s tím, že část půjde na podobné odměny, ale je to jen zlomek z toho co se vybere. Dalších 5% si vezme kickstarter a dalších 5% firma s kreditkama.

Takže ve finále dostaneš tak 80%, ale pokud sis správně nastavil cílovou sumu, tak to bohatě stačí. Samozřejmě musíš realizovat slíbený projekt.

V podstatě jde o dotace s vynecháním toho drahého a neefektivního kolečka, kdy vybrané peníze putují přes výběrčí úřady ke státu, odtud do EU a odtud zase zpátky státům, úřadům a příjemcům. Cestou se zpravidla hodně ztratí - náklady na byrokratické kolečko a taky si sem tam někdo ukousne svůj díl. Ve finále se k příjemci dostane jen zlomek a to nemluvím o tom, že je to vlastně příjemce, kterého by ten, kdo platil daně často podporovat nechtěl.

Takhle putují peníze přímo od plátce k příjemci a za cestu si vezme zprostředkovatel jen 10% (což je maličkost proti tomu co se ztratí v příkladu výše) a především tak funduji projekt, který mě opravdu zajímá a o jehož výsledky stojím. Jsem angažovaný.

Takovým způsobem by jednou v utopické budoucnosti mohla fungovat většina výdajů společnosti. Stát si ponechá nezbytnou část daní na provoz zdravotnictví, školství a další infrastruktury a o projektech se bude rozhodovat podobnou veřejnou soutěží, kdy lidé sami rozhodnou co je pro ně smysluplné. Proces se stane mnohem efektivnější, levnější a odpadne tak věčné naštvání nad tím jak námi volení zástupci podporují úplně něco jiného než před volbami slibovali :)

ach ta utopie :)
Autorská citace #7
16.2.2012 09:17 - brundibar
Myslím, že u takových webu je nejdůležitější jakou mají publicitu. Pokud o projektu ví více lidí, tak je větší šance vybrat větší sumu ;) Důležitá je možnost rychle a snadno zaplatit. Kickstarter to řeší platbou přes kreditku, což bohatě stačí (i když to pak srazí dalších 3-5%). Podle toho co píšou přímo na kickstarteru, tak paypall nemají kvůli tomu, že jediná služba, která umožňuje ten jejich systém all or nothing (strhnout peníze až potom co je projekt podpořen) je právě amazon platební system. Nemám důvod jim nevěřit. Zásadní výhoda kickstarteru proti ostatním je obrovská základna přispěvatelů.

Zajímavé údaje ze stránek kickstarteru:

Podpořených projektů je o něco méně než polovina ze zahájených (už přes 15 000).
Průměrný projekt je pod 10 000 USD.
Průměrný příspěvek je 71 USD a nejčastější příspěvek je 25 USD.
94% podpořených projektů vybere více než byl jejich cíl (třeba i 400%).
Společnost si vezme 5% (pouze z podpořených projektů).
Kreditka 3-5%.
Je zde pouze občanská kontrola nad výstupem projektu - předpokládá se, že základnu fondu tvoří fanovská komunita autora a lidé z jeho okolí a ti pak vytvářejí tlak na realizaci projektu. Nicméně mám pocit, že není žádná právní povinnost projekt skutečně realizovat - u nás to bude potřeba ošetřit..
Daně se platí pokud fundování projektu přes amazon přesáhne 20 000 USD za rok nebo 200 přispěvatelů (tuším). Pak amazon zašle rovnou i daňový formulář. Kolik jsou daně netuším.

Jak by to vlastně bylo řešeno účetně/daňově u nás? Nemá někdo účetně-daňovou praxi? Je to určitě forma příjmu a tak by to nejspíš bylo potřeba danit..

A pro zajímavost jeden z RPG projektů čekajících na podporu:
next-the-next-edition-of-gaming?
Autorská citace #8
16.2.2012 16:30 - Lyška
Taky funguje český http://www.nakopni.me/
Autorská citace #9
16.2.2012 16:58 - alef0
Nakopni.me ale vyzerá ... dosť nenaštartovane. Je tam len deväť projektov, z toho len tri majú už roztočené nejak investície (6 je na nule), jeden je WTF nereálny (nazbierať 39 mega??) a ten najúspešnejší má zatiaľ investovaných 600 Kč, čo je 2%.
Autorská citace #10
20.2.2012 14:08 - brundibar
Pěkný případ jak kickstarter může prospívat hráčské komunitě:

Vampire companion deluxe edition

Píše:
Twenty-one years ago, Vampire: the Masquerade hit the tabletop RPG market like a black-clad bolt from Hell itself and changed the way games were played forever. It wasn't just about playing a game; VtM changed people's lives and defined a lifestyle. Last year, White Wolf created a deluxe 20th Anniversary Edition to celebrate all that Vampire: the Masquerade has meant to its creators and its fans and the response was astounding. It was clear to us that the players want more classic VtM, so we began work on the V20 Companion.zdroj: šiesta stěna šiesta stěna
Autorská citace #11
21.2.2012 22:11 - MassEffect
Fondomat je v češtině a používá českou korunu (a jen 4%). Na ČT24.
Autorská citace #12
21.2.2012 22:47 - brundibar
Fondomat dost nešťastně míchá dohromady charitu s kreativitou na jednom webu. Postavit vedle sebe natočení desky a příspěvek invalidovi na vozíček je hodně nešťastné řešení. Taky umožňuje projekty typu "potřebuji si koupit foťák"

Platí se 4% fondomatu za "udržování vašich projektových stránek" a 3,4% paypalu + 10 kč za každou platbu.

Píše:
Na naše služby se nevztahují standardní poplatky – namísto toho si odečteme 4% z vašich darů na udržování vašich projektových stránek. Vaše kontakty odesílají peníze přímo na váš účet PayPal. PayPal si může účtovat administrační poplatky. PayPal nám účtuje 3,4% + 10CZK poplatek za přijetí darované částky (více informací zde).


Peníze jsou z karty strhnuté hned a ne až po podpoření projektu (jako u kickstarteru).

Píše:
Pokud finančně přispěji, kdy budou mé peníze vyzvednuty?

Peníze jsou z vaší kreditní karty nebo z vašeho účtu PayPal odečteny hned, jakmile poskytnete svůj příspěvek.


Není to systém all or nothing, takže se běžně stane, že ten, kdo chce realizovat projekt dostane jen třetinu částky a co pak s tím? na projekt je to málo, vracet není komu (ani neví kdo mu to dal), tak ještě že fondomat sám dobře poradí - udělejte s tím co chcete..

Píše:
Co se stane, když projekt nedosáhne včas cílové částky?

Projektová stránka zůstane online, ale nebude již přijímat příspěvky. Peníze, které jste získali, jsou samozřejmě vaše! Neúplnou částku, kterou jste získali, můžete využít dle svých potřeb. Projekt můžete znovu odstartovat, abyste získali více peněz.V minulosti nemá fondomat jediný podpořený projekt. A podivná pravidla na stránkách to jen dokreslují:

Píše:
Poté, co je projekt ukončen, nelze získat další finanční prostředky. Stánka zůstane online, ale tlačítko „Poslat peníze“ je deaktivováno. Proto by vaše kontakty měly odeslat peníze čím jak nejdříve, s danou lhůtou na paměti.


apod.

Hnus velebnosti. Pevně věřím, že se tu včas ukážou nějaké rozumně fungující stránky (česká mutace kickstarteru nebo jiný český projekt) než podobné projekty jako fondomat nebo nakopni.me stihnout zničit důvěry Čechů v crowdfunding..
Autorská citace #13
21.2.2012 22:50 - alef0
Akurát, že http://www.fondomat.com/project/successful :-)

Tam je momentálne 21 projektov, a ako pozerám, žiaľ väčšina z nich je typu „prispejte peniazmi na X a ja vám poďakujem“, teda charitatívne projekty. Alternatívne „prispejte 5000 Kč a dostanete voľný lístok“.

Čo mi tam ale chýba rapídne, je stav projektu, teda či vôbec už niekto pledgol.
Autorská citace #14
21.2.2012 22:55 - brundibar
No vzhledem k tomu, že můžou i v průběhu času měnit cílovou částku, tak je jedno nakolik ji nastaví.

A nevím jak ty, ale já vidím 0 dokončených
http://www.fondomat.cz/cs/project/successful

Píše:
Dokončeno
Žádné projekty nebyly v poslední době dokončeny. Zkuste to později.
Autorská citace #15
21.2.2012 23:23 - pilaf
Kickstarter: 5% + 3-5% (Amazon)
Autorská citace #16
21.2.2012 23:24 - pilaf
Nakopni.me: 10% + ??
Autorská citace #17
21.2.2012 23:28 - pilaf
Starthead: 7% + 3-5% (Paypal/Amazon)
Autorská citace #18
21.2.2012 23:33 - brundibar
Podle mého názoru ta procenta nehrají větší roli. 7,4%+10kč za platbu nebo 8% je celkem jedno. Zvlášť, když s tím počítáš už při stanovení cílové částky.

Zásadní rozdíl mezi fondomatem a kickstarterem je v jiných věcech, které jsem zmiňoval. Dohromady to pak dělá fondomat neprůhledný, nedůvěryhodný a projekty na něm mají velice nízkou šanci na realizaci. Zato dárcům určitě odejdou peníze z účtu a fondomat dostane svůj podíl...

V případě kickstarteru se peníze odečtou pouze v okamžiku, kdy je jisté, že je vybráno minimálně tolik, aby se projekt realizoval. atd atd.

Jak jsem říkal - Hnus velebnosti. Snad fondomat a podobné paskvily neodradí čechy od crowdfundingu nebo se třeba poučí a trochu pozmění svou nenasytnou politiku více k podpoření důvěry darujících a pravděpodobnosti realizace projektů..
Autorská citace #19
22.2.2012 00:35 - alef0
No veď to som chcel povedať, nula dokončených projektov znamená, že Fondomat ktovieako rozbehnutý nie je.
Autorská citace #20
22.2.2012 00:43 - brundibar
Ok, špatně jsem to pochopil. Omlouvám se.

Nepříjemné na fondomatu je, že nula podpořených projektů může znamenat statisíce v kapse provozovatele a drobnější částky rozhozené po všech koutech, bez naděje na nějaký skutečný efekt. A jedeme dál dokud někdo nerozjede nějaký rozumný web nebo o tom nebude větší veřejná diskuze..

Říkám si jestli to bylo od pánu anglánu jenom nepochopení principu nebo jestli naopak chápou moc dobře a je to úmysl..

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.13791608810425 secREMOTE_IP: 44.210.77.106