Střípky

Sparkle
9.1.2012 03:38
PragoFFest 2012 - diskuse o pořádání opengamingů
Ráda bych návštěvníky d20.cz pozvala na letošní PragoFFest (dříve Pragocon), kde se v sobotu 4. února od 16:00 uskuteční diskuse či výměna zkušeností na téma opengamingy (=otevřená hraní RPG) pro veřejnost.

Pár let pořádám opengamingy pro oddílové vedoucí, z nichž mnozí do té doby netuší, co to RPG je. Vím, že existují lidé, kteří pořádali / pořádají také něco podobného - ať už to byl opengaming na conu, v DDM, DnD day apod. Ráda bych se s takovými lidmi setkala a povyměnila si zkušenosti.
Chci vést debatu hodně konkrétně, říci si co funguje a co nefunguje, jaké systémy a dobrodružství se osvědčily, jaký typ lidí přišel, jak se akce propagovala...
Ačkoli mám s pořádáním opengamingů zkušenosti, nepovažuji se za velkého guru a pokud se tam objeví někdo, kdo mi vysvětlí jak to dělám blbě a ukáže mi, jak to dělat líp, budu jedině ráda. :)

Pokud máte jakékoli materiály, které jste na opengaming používali (dobrodružství, mapy, pomůcky...), vezměte je na debatu s sebou třeba na flashce. S Vaším svolením sesbírám tyto materiály, po akci je zkompiluju a vyvěsím na web, aby to mohli využívat další lidé, kteří by někdy chtěli opengaming pořádat.

Tím se dostávám k tomu, že na debatu jsou zváni i lidé, kteří opengaming ještě nepořádali, ale chtěli by si jej zkusit.


Takže ještě jednou - 4. 2. 2012 od 16:00, v rámci festivalu http://www.pragoffest.cz/ Modrá škola Praha Háje.

Těším se na Vás!

Přijdete na letošní PragoFFest?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Anokladné body4
Ješte nevímkladné body2
Nekladné body6
Autorská citace #1
9.1.2012 10:05 - alef0
Určite sa spýtaj Dalcora, či nechce prísť (ak sa tak už nestalo), on organizoval X rokov dozadu otvorené hrania v Prahe a bolo ich dosť.
Autorská citace #2
10.1.2012 14:57 - Sparkle
Dalcora bych tam moc ráda viděla. Zatím účast přislíbili orgové z RPG Aliance a od Peťa Ducaie mám slíbený matroš, co používali na hry v Košicích.

Jinak jsem udělala anketu, o tom jestli obecně přijdete na PragoFFest.
Autorská citace #3
10.1.2012 15:04 - Shako
Na pragoffest prijdu, mozna se stavim i na tudle prednasku/debatu. Chodim na ruzna OG, tak jsem rad, ze je nekdo organizuje.:)

Zkus nalakat Jersona, na Pragofestu se vetsinou objevuje.
Autorská citace #4
10.1.2012 17:01 - Arya
Budu tam - přednášim....
Autorská citace #5
10.1.2012 17:08 - Jerson
Však já přijdu :-)
Autorská citace #6
16.1.2012 01:06 - sirien
jen tak pro info na PGF určitě nebudu (SZZ mají trochu větší rozsah než jsem předpokládal... a to sem myslel, že další pitomost typu maturita už dělat nebudu)
Autorská citace #7
16.1.2012 01:24 - Sparkle
škoda... nechceš za sebe vyslat aspoň někoho, kdo dělával ty opengamingy s tebou?
Autorská citace #8
16.1.2012 02:00 - sirien
Doctor D. A. Brooks; Crusade píše:
...zajímavá v teorii, ale mizerná v praxi. Stojí na myšlence, že jsem postradatelný. Jsem spoustu věcí, jsem chytrý, krásný, charizmatický a nejsem špatný tanečník... ale nejsem nahraditelný.

Většina relevantních lidí buď určitě nebude na PGF nebo určitě nebude mít z různých důvodů o podobnou diskusi nejmenší zájem.
Z lidí, kteří vědí, co jsem poslední roky dělal a jak a kteří by mohli mít nějaký zájem se ukázat mě napadá tak maximálně Dukolm (i když jak moc mi jen sem tam pomáhal a jak moc skutečně sledoval co dělám netušim - na druhou stranu má hromadu vlastních zkušeností z příbuzných sfér).
Každopádně "vysílat" nikoho nehodlám, nevzpomínám si, že bych někomu platil za to aby pro mě něco dělal, zvlášť ne Dukolmovi, takže jestli máš zájem, zeptej se ho sama (jsem si skoro jistej že tohle téma i sleduje), když budeš mít štěstí tak možná bude mít zájem a ani mu to časově nebude kolidovat s něčim jinym ;)
Autorská citace #9
16.1.2012 10:05 - Sparkle
Ok, zeptám se ho. Jen by mě zajímalo, můžeš prosím rozvést ty důvody, proč by relevantní lidé neměli mít o takovou diskusi zájem? Nedává mi úplně smysl, že někdo dělá opengaming RPG pro veřejnost, tj v podstatě nevděčnou řeholní činnost s nejistým efektem, a pak nemá zájem předat zkušenosti jiným, kteří by to chtěli dělat místo něj?
Autorská citace #10
16.1.2012 14:26 - sirien
Protože, věř tomu nebo ne, to jsou z velké části ještě arogantnější a povýšenější bastardi než já ;)

Abych každému nekřivdil, tak někteří z nich prostě dělají to co dělají a nenamáhají se zajímat o to, co dělají ostatní - nepřipadají si jako členové nějaké "komunity" - dělají to, co dělají, z vlastních důvodů (baví je to, chtějí propagovat něco konkrétního atp.) a činnost jiných lidí a skupin je nechává naprosto chladnými, protože nemají dojem, že by se jich to týkalo.

Někteří další ale mají těžký "self-superiority" komplex a když/kdyby se dozvěděli o něčem jako je RPG Aliance, tak se složili/žej smíchy, protože jejich názor na kvalitu toho, co produkují skupiny, které RPG Alianci tvoří, je diplomaticky řečeno nevalný (upřímně, ne že by ten můj byl nějak valný, ale oproti nim je můj přístup velmi vstřícný) - jediné skupiny které v tomhle směru uznávají kromě sebe je původní Prague by Night (a to co z nich teď zbylo nebo vykrystalizovalo potom, co PbN samotné ustoupilo do pozadí) a Court of Moravia. Ve zbytku vidí z velké části bandu různě profilovaných dračákystů s naprosto nedostatečným rozhledem.
Tahle skupina nemá zájem předat zkušenosti jiným, kteří by to dělali za ně / místo ně, protože jejich motivátorem je z velké části jejich vlastní ego a jejich názor je takový, že lepší když to nebude dělat nikdo, než kdyby to měli dělat lidi, u kterých nevěří ve výsledek rozumné kvality - a když už to tito dělat budou, tak si nepřejí spojit své jméno a činnost na které sami tak těžce pracovali s lidmi, kteří by na jejich vlastní činnost vrhli špatné světlo.

Abych nelhal tak upřímně - jeden z důvodů, proč mi je tak líto, že na PGF nebudu je ten, že jsem skutečně extrémně zvědavej, jestli ta tzv. RPG Aliance překoná stín skupin které jí tvoří nebo jestli výsledkem bude jen naházení původních linií pochybné kvality na jednu hromadu.
Asi budu muset poprosit pár lidí aby mi to checkli a pak mi poreferovali, protože nahrávat se ty přednášky předpokládám nebudou.

EDIT: a narovinu jsem dost skeptickej, zvlášt potom co předvedli na RPG Fóru. Kontaktovat Jersona ve veřejné diskusi jestli by pro ně nechtěl něco dělat, dohodnout se s ním ve veřejné diskusi... to bych ještě překous. Ale to, že nejsou schopni přihlásit jeho program v jejich linii sami a ve veřejné diskusi mu řeknou, ať si to přihlásí sám a následně ho dva různí členové RPG Aliance ve veřejné diskusi několikrát vyzvou, že ještě neudělal co udělat měl a ať jde a udělá to - to je amatérismus jak svině a i když jsem teď činnost Maelströmu delegoval na Filipa, protože jsem si potřeboval dát pauzu, tak by mě ani nenapadlo spojit značku Maelströmu na které jsme roky tvrdě pracovali a snažili se aby jí lidi spojovali s kvalitním programem a profesionálním přístupem s někým, kdo je schopnej předvést něco takovýdleho - skutečně, příliš si vážím toho co jsem na Maelströmu udělal než abych roky svojí práce vsadil na divokou kartu bandy očividnejch amatérů pocházejících ze skupin, jejichž pochybná kvalita byla mezi námi příslovečná tak dlouho, jak vůbec pamatuju.
Autorská citace #11
17.1.2012 01:07 - Sparkle
Obávám se, že to bereš moc vážně :)
Autorská citace #12
17.1.2012 21:57 - sirien
Pokud je pravda to, co jsem se dozvěděl, tj. že člověk s nejvíce zkušenostmi s OG v RPG Alianci je zároveň osobou odpovědnou za ten naprosto ultrageniální nápad že se hraná RPGčka budou hlásit do Amberu před conem a nikoliv až v průběhu conu... pak se obávám že to vůbec neberu moc vážně, protože to je ještě zoufalejší než jsem se obával.

(=ano, ultrageniální nápad jsem měl namysli největší organizační blbost, se kterou jsem se za dobu pořádání OG setkal, protože nejenže to je systém kterej je nefunkční a v praxi kontraproduktivní, v případě letního FF i naprosto neaplikovatelný, ale navíc to byl děsnej krok zpátky oproti předchozímu stavu)
Autorská citace #13
17.1.2012 22:56 - Sparkle
O co přesně jde? Že lidi co si chtějí zahrát oneshot se musej nahlásit dopředu?
Autorská citace #14
18.1.2012 00:10 - sirien
Jde o to, že jsem v průběhu doby, co jsem dělal OG na FF, s Vaškem Pravdou postupně vytvořil nádherně funkční systém toho, jak pracovat s RPG v rámci Amberu (OG jsme dělali ještě předtím než Amber vzniknul, ale Amber s nimi původně nepočítal a jejich plné zakomponování by bylo z různých důvodů neúměrně složité, takže jsme museli vytvořit způsob, jak to překlenou), což v praxi vypadalo tak, že se dohodla hra, odehrála se a po odehrání hry se hra zadala do systému a rovnou vyplnila. Zní to primitivně, ale ve skutečnosti to znamenalo poměrně dost nutných změn (např. muselo být zpřístupněno přidávání a číslování programů i po deadline aj.) a zahrnovalo to i určité uspořádání věcí (např. ohledně reportů Vaškovi a tak).
Běželo to naprosto nádherně - administrativně všechno sedělo, věcně to fungovalo, retrospektivně se dalo všechno vpohodě dohledat...

...a pak si přijde nějaké cosi s pochybnou praxí, co se mi doneslo tak velmi pochybnými organizačními schopnostmi (ostatně to docela koresponduje s tím, co RPG Aliance demonstrovala s Jersonem na RPG F) a nulovou historií s OG nebo, co vím, jakýmikoliv jinými pořady na FF (tj. nulovou zkušeností s Amberem) a dostane GENIÁLNÍ nápad že se jako všechna RPG budou do Amberu zadávat předem (vsadím se že ten nápad vznikl tak, že dotyčná osoba neměla až do dané akce včetně tušení, jak se s Amberem zachází, a chtěla mít výmluvu aby mohla přimět vypravěče naházet to tam za ní), čím totálně zdevastovala kompletně celou architekturu, kterou jsme pro OG na FF dlouhodobě vytvářeli.

Výsledkem bylo, že mi pak před dalším FF trvalo tři tejdny, nevim kolik e-mailů a několik telefonátů, než jsem Vaškovi vysvětlil, jaká neskutečná hovadina to je a jak devastující následky by to pro celej OG program na jedenáctidenim FFku mělo, kdyby skutečně trval na tom že se toho musim držet. Naštěstí je oproti tvrzení mnoha jiných podle mě Václav člověk se kterym se dá dohodnout a vzhledem k tomu že můj způsob už v minulosti fungoval nakonec uznal, že bude rozumné když to budu dál dělat tak jako vždycky.

To nicméně nic nemění na času, který jsem ztratil čtením a psaním souvisejících mailů a účtu za telefon. Jestli se mi daná osoba dostane pod ruku v nějaké příhodné situaci, tak by měla doufat že si na to zrovna v danou chvíli nevzpomenu, protože jestli se mi něco protiví víc než blbost, tak to je blbost která mě spadla pod nohy abych o ní musel zakopávat.
Autorská citace #15
18.1.2012 03:30 - Sparkle
Já to stále nechápu :( Jsem asi natvrdlá. To jako že jste si zorganizovali v průběhu conu spontánně nějaký oneshot, a po jeho odehrání jste ho ještě dodatečně zadávali do programu? Proč to bylo potřeba někam zpětně zadávat, probůh? A oni to změnili v čem, v tom že už nebylo možné v průběhu conu spontánně skládat družinky, protože co se nezadalo do systému před conem, to už se v průběhu conu nesmělo udít?
Nějak mi to nedává smysl.

Každopádně mně je nějaký systém Amber a jeho funkcionalita úplně volný, jediné co já chci pokud mám zájem o hraní, že ten opengaming musí být vypsán pár dní dopředu včetně přesného času začátku, páč si musím domluvit hlídání dětí přesně na určitou dobu, potáhnout babičku přes celou Prahu k nám a pak potáhnout sebe přes celou Prahu na con. Jestli ty opengamingy nebudou vypsaný dopředu, tak mě tam naslepo nikdo nedostane.
Autorská citace #16
18.1.2012 09:23 - Jerson
myslím že Sirienovi jde o to, že na Ff i jiných conech prostě není úplně jasné, které RPG se bude hrát, kdo ho povede a podobně. někdy lidé přijdou a chtějí si zahrát, takže člověk který původně neměl vést hru ji nakonec vede, občas se sejdou čtyři vypravěči, ale přijdou jen tři hráči, takže místo čtyř plánovaných her proběhne jen jedna. tyhle změny je třeba do organizačních plánů zavést až dodatečně, protože dopředu se špatně odhadují. já teď mám založenou jen lednu hru, když budu hrát dvě, tak se ta druhá stejně bude muset zakládat dodatečně.
(a to že za mě údaje do Amberu vyplňoval Sirien je taky fakt, jak jsem teď na netu prakticky jen přes mobil, je to pro mě docela náročné, i když nakonec jsem to zvládl.) nikdy jsem takhle nic neorganizoval, takže k jeho dalším stížnostem nemám moc co říct)
Autorská citace #17
18.1.2012 09:53 - alef0
Na GameCone to fungovalo len preto, ze sa platilo za akciu? (Ked som vyklikal pri registracii, ze chcem prvy den rano 8:00 Dracak, druhy den na obed Primetime Adventures... a oni sa naozaj konali).

OTOH na SlavCone, kde sa platilo globalne vstupne, bol vyhradeny 6hodinovy slot, ludia prichadzali, mali sme pool GameMasterov, vylozene hry a pytali sme sa ludi, co si chcu zahrat a hralo sa. Ak sa zislo extra vela ludi s konkretnou predstavou, tak sa povedalo, ze "dojdite o siestej, tento tu krasny GM vam povedie to, co chcete".
Autorská citace #18
18.1.2012 13:15 - Sparkle
Mně ale furt není jasný, proč se měla spontánně vzniklá herní seance ještě dodatečně po odehrání přidávat do programu.
Autorská citace #19
18.1.2012 13:37 - Dukolm
Jde o to že Opengaming na FF sérii funguje(nebo fungoval nevím co vymýšlíte letos vy) takže máš čas zapsaný v programu a kdo che hrát se dostaví na uvedené místo.
Jenže jednou ti přijdou 3 lidi jindy 25. A jde o to jestli máš dost vypravěčů nebo musíš sehnat další, ty co neměly v plánu vést hru.

Počet her prostě nepodchytíš předem a kolikrát ne ani jejich systém a žánr.

Vést opengaming pro skupinu lidí, klub ( Junák, Debrujáři, Skauti, ...) nebo na FF nebo Gameconu není jedno a to samé. Každá akce má svá specifika jak ohledně organizace typu hráčů a požadavku od hry.
Autorská citace #20
18.1.2012 13:51 - Sparkle
Já osobně mám ze svých opengamingů ozkoušeno, že je tak řekněme 10 - 15 zájemců o hru na jednoho člověka ochotného GMovat. Takže byl vždycky přetlak lidí a museli jsme to vypisovat dopředu, aby si tam lidi mohli zarezervovávat flek a nebyli naštvaný, že tam přišli zbytečně. Ale i tak jsme pro jistotu měli vymyšlený náhradní program pro případ, že by fakt dorazilo málo lidí (ve většině případů to byl spánek :) ) Na conu věřím, že to funguje jinak.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083312034606934 secREMOTE_IP: 3.135.198.49