Střípky

Sparkle
9.1.2012 03:38
PragoFFest 2012 - diskuse o pořádání opengamingů
Ráda bych návštěvníky d20.cz pozvala na letošní PragoFFest (dříve Pragocon), kde se v sobotu 4. února od 16:00 uskuteční diskuse či výměna zkušeností na téma opengamingy (=otevřená hraní RPG) pro veřejnost.

Pár let pořádám opengamingy pro oddílové vedoucí, z nichž mnozí do té doby netuší, co to RPG je. Vím, že existují lidé, kteří pořádali / pořádají také něco podobného - ať už to byl opengaming na conu, v DDM, DnD day apod. Ráda bych se s takovými lidmi setkala a povyměnila si zkušenosti.
Chci vést debatu hodně konkrétně, říci si co funguje a co nefunguje, jaké systémy a dobrodružství se osvědčily, jaký typ lidí přišel, jak se akce propagovala...
Ačkoli mám s pořádáním opengamingů zkušenosti, nepovažuji se za velkého guru a pokud se tam objeví někdo, kdo mi vysvětlí jak to dělám blbě a ukáže mi, jak to dělat líp, budu jedině ráda. :)

Pokud máte jakékoli materiály, které jste na opengaming používali (dobrodružství, mapy, pomůcky...), vezměte je na debatu s sebou třeba na flashce. S Vaším svolením sesbírám tyto materiály, po akci je zkompiluju a vyvěsím na web, aby to mohli využívat další lidé, kteří by někdy chtěli opengaming pořádat.

Tím se dostávám k tomu, že na debatu jsou zváni i lidé, kteří opengaming ještě nepořádali, ale chtěli by si jej zkusit.


Takže ještě jednou - 4. 2. 2012 od 16:00, v rámci festivalu http://www.pragoffest.cz/ Modrá škola Praha Háje.

Těším se na Vás!

Přijdete na letošní PragoFFest?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Anokladné body4
Ješte nevímkladné body2
Nekladné body6
Autorská citace #21
18.1.2012 13:56 - Alnag
Píše:
Mně ale furt není jasný, proč se měla spontánně vzniklá herní seance ještě dodatečně po odehrání přidávat do programu.


Protože za to dostaneš peníze. :)
Autorská citace #22
18.1.2012 13:57 - Sparkle
Alnag píše:
Protože za to dostaneš peníze. :)


Na kterým conu? Hlásím se :)
Autorská citace #23
18.1.2012 14:01 - Dukolm
že by FF série kde dostaneš peníze a na gameconu ti to zelevní vstup a ubytování a jídlo.
Autorská citace #24
18.1.2012 14:15 - Sparkle
No nevím, o odměně za lektorování na letošním PragoFFestu mi nikdo z orgů RPG Aliance nic neřekl, pouze o volňásku, který bych měla tak jako tak :) Né že bych očekávala, že mi někdy někdo bude ochoten zaplatit za čtyřhodinový program pro 5 lidí :)
Autorská citace #25
18.1.2012 14:17 - Alnag
Sparkle píše:
No nevím, o odměně za lektorování na letošním PragoFFestu mi nikdo z orgů RPG Aliance nic neřekl...


V jednom má sirien pravdu - nebude to moc profesionální.
Autorská citace #26
18.1.2012 14:19 - Sparkle
Alnag píše:
V jednom má sirien pravdu - nebude to moc profesionální.


No jestli tam ta odměna fakt je, tak to bych sypala popel taky na hlavu panu Pravdovi, páč on na webu těch svých festů nemá o podmínkách pro lektory ani ťuka.
Autorská citace #27
18.1.2012 16:10 - Shako
Z pohledu ucastnika OG, se mi organizace Pragofestovych OG libi jednoznacne nejmin. Ten chaos, ktery tam vzdycky je okolo toho, co se bude nebo nebude hrat vecer a v kolik hodin a kde je srazu. A kdo to bude vest. A vecne tam neni nikdo kompetentni, kdo by mel o to nejake aspon priblizne informace. Obcas me nekdo odkaze zeptej se tam toho (a rekne nejakou nezapamatovatelnou prezdivku), takze stejne netusim, koho bych mel oslovit. Minuly rok snad vysel nejaky improvizovany papir, na dverich nektere mistnosti, ale stejne kdybych neulovil Jersona, tak jsem si nejspis nezahral.
Autorská citace #28
18.1.2012 17:05 - sirien
Sparcle: Vést OG RPG v nějakém kroužku, DDMku nebo na táboře (nebo pro táborové vedoucí) a vést OG RPG na conu jsou dvě naprosto odlišné kategorie a obávám se, že paralel, zejména organizačních, by se dalo najít jen velmi málo a to ještě ke všemu dost hrubých.

Problém je v tom že akce jsou specifické a organizace musí mít určitou pružnost, aby se této specifičnosti mohla přizpůsobovat. V případě stand-alone conů je to sranda, protože se prostě vytvoří organizace, která je šitá na míru podmínkám dané akce. V případě FF to sranda není, protože FF je série rozdílných akcí jedoucích pod jednou organizační platformou, takže organizační šablona pro FF musí být nastavena tak, aby pobrala požadavky třídenní akce, čtyřdenní akce a desetidenního FFka, což jsou tři dost rozdílné kategorie (a ano, je poměrně citelný rozdíl i mezi 3 a 4 denní akcí)

Na Gameconu se hry vyhlašují a hlásí se na ně předem. To je nicméně případ té organizace šité na míru a bylo to tak vytvořeno, aby to odpovídalo několika specifickým podmínkám, které jsou pro GC unikátní:
  • takřka všichni návštěvníci jsou tak nebo onak zainteresovaní do her, z velké části do RPG her. Poptávka po OG stále převyšuje možnosti naší nabídky (a to jak lidsky, tak logisticky - i kdybych zaplnil všechny dostupné místnosti RPGčky v každém jednom bloku, stále bych měl přebývající zájemce)
  • Hry se platí (jako všechny limitované aktivity, na GC samotný je na druhou stranu vstup zdarma), tyto peníze pak umožňují uhradit náklady na Vypravěče (v současném nastavení cen skutečně náklady na Vypravěče, otevřená RPG nejsou pro GC zrovna zdrojem z něhož by přebývaly peníze na úhradu nákladů GC samotného co se pamatuju). Nikdo ale nechce aby lidé platili přímo těm Vypravěčům, takhle to umožňuje platbu předem a všichni jsou spokojení
FF má odlišnou organizaci - za akce platíš paušálně, nikoliv unikátně (tj. zaplatíš vstupné a zbytek je v ceně), na druhou stranu i sami přednášející/vypravěči si svou přítomnost na FF platí. Místo toho aby jim byl dán vstup zdarma jsou jim zpětně proplaceny náklady na pobyt (je to rozumné řešení vzhledem k tomu 10ti dennímu FF, ale nemá smysl to víc rozebírat), tzn. vypravěč za hru dostává určitou odměnu - ne že by na tom extra rejžoval, ale uhradí mu to vstupné na daný den tak nějak.

Bohužel, návštěvníci FF nejsou návštěvníci GC a návštěvnost RPG je nevypočitatelně oscilující. RPG se prostě nedá rozumně zařadit do programu, protože jeden den Ti přijde pět lidí a další den dvacet pět a není reálná možnost odhadnout kdy to bude jak - resp. mám určité své postupy jak to tipnout a s praxí jsem se v tom stal relativně úspěšný a máme samozřejmě přehled o dlouhodobém vývoji, takže jsem schopný s rozumnou odchylkou předpovědět celkový zájem za celou dobu akce, nicméně jak to bude zrovna v pátek a jak to bude zrovna v sobotu prostě určit pořádně nejde.

Zároveň FF je organizovaný poněkud lépe než běžný fancon a k tomu aby mohl být organizovaný tak jak je je potřeba si držet nějaký přehled o tom, co se na něm děje, kolik lidí se toho účastní, jak dlouho, kdy a kde a tenhle přehled musí být transparentní - tj. nestačí že to vím já, je potřeba aby se k tomu dostali i hlavní organizátoři. Stejně tak proplácení odměn jde skrze elektronický systém který to rovnou dává do účetnictví. Z tohoto důvodu je nutné používat Amber.

Jelo se to tak, že se odehrané RPG zadalo do systému poté, co bylo odehráno a rovnou se nastavilo jako potvrzená aktivita a hned na to se odklikalo jako uzavřené - tím bylo učiněno zadost administrativě (resp. požadavkům na účetnictví), zároveň se tím hra přenesla do systémového archivu (kdykoliv se lze podívat co se hrálo, kdy se to hrálo, kde, kolik lidí to hrálo a jak dlouho) a vypravěči si rovnou mohli vyzvednout odměnu. Zároveň to ale garantovalo dostatečnou pružnost, protože takto nahozený systém bylo možné používat na krýtkých akcích i na letním FF. Zároveň s tím jsme vytvořily i triky jak to zaonačit aby bylo učiněno za dost marketingu, tj. aby RPG byla před akcí vidět v systému a aby byla v progamu atd.

Byl to postupně vybroušený, hladce fungující systém, z něhož každý - Vašek jako pořadatel, já jako organizátor, vypravěči i návštěvníci - dostali všechno, co potřebovali.

A pak si přijde jakési neohrabané pako a svojí neschopností mi ho málem zboří na hlavu, jen protože naprosto netuší jak to funguje a nejspíš protože má IT nadání horší než blonďatá šestnáctka s růžovym netbookem a nedokáže si poradit ani s naprosto blbuvzdornou excelovou hromadnou přihláškou pořadů, natož s prostým odklikáním amberového formuláře pro zadání pořadu.
Autorská citace #29
18.1.2012 17:10 - sirien
Sparkle píše:
No nevím, o odměně za lektorování na letošním PragoFFestu mi nikdo z orgů RPG Aliance nic neřekl, pouze o volňásku, který bych měla tak jako tak

OMG.
OMFG

Víc o schopnostech RPG Aliance už skutečně vědět nepotřebuju.

A mimochodem, pokud máš volňásek od RPG Aliance, tak žádnej volňásek bys "tak jako tak" neměla.
Jedinej způsob, jak ho mít "tak jako tak" je získat ho v nějaké soutěži nebo za nějakou pomoc (s letáčkováním nebo tak něco).

Sparkle píše:
Né že bych očekávala, že mi někdy někdo bude ochoten zaplatit za čtyřhodinový program pro 5 lidí

Tak ujišťuju Tě, že v Maelströmu to vnímáme jako standard, ale RPG Aliance to nejspíš vidí jinak...

Shako: Kdyť řikám, schopnosti skupin tvořících RPG Alianci jsou prakticky příslovečné.
Leč abych jim nekřivdil, tak pokud se nepletu (a možná jo, jistej si tim nejsem), tak ten papír měl na svědomí Manifest fantastiky. (ne že bych cítil nějaký rozdíl, ale tak čistě pro pořádek)
Autorská citace #30
18.1.2012 17:17 - sirien
Sparkle píše:
No jestli tam ta odměna fakt je, tak to bych sypala popel taky na hlavu panu Pravdovi, páč on na webu těch svých festů nemá o podmínkách pro lektory ani ťuka.

Pravda s tím nemá nic společného. Na FF přednáší/dělá program tolik lidí, že Vašek nemá ani omylem šanci to s nimi řešit přímo, myslim že je rád že osobně stíhá řešit aspoň hlavní hosty - od toho aby fungovala komunikace s běžnými přednášejícími má Vašek organizátory linií. Za Tvou účast a za to, že dostaneš všechny relevantní informace odpovídá vedoucí linie, pod kterou přednášíš. Pokud toho je k tomu teda aspoň trochu kompetentní :/
Autorská citace #31
18.1.2012 17:24 - Sparkle
Tak já se teda zeptám těch orgů, jestli je za to nějaká odměna :))

Díky za osvětlení, každopádně.

sirien píše:
A mimochodem, pokud máš volňásek od RPG Aliance, tak žádnej volňásek bys "tak jako tak" neměla.


Měla páč tam dělám ještě IQ testy za Mensu a manžel má volňásky za organizování nějakých figurek a Magicu. Ale mě finance v tomto ohledu fakt netrápí, když už fakt mám touhu něco z opengamingu mít proplacený, tak tam radši vypíšu ještě IQ test a z něj si zaplatím část nákladů, než abych chtěla něco za to, že dělám opengaming. V tomhle chápu pořadatele těch akcí, že sponzorovat aktivitu, kde je jeden lektor na 5 lidí, se jim fakt jako néce.
Autorská citace #32
18.1.2012 17:49 - Shako
Sparkle píše:
V tomhle chápu pořadatele těch akcí, že sponzorovat aktivitu, kde je jeden lektor na 5 lidí, se jim fakt jako néce.


Nevim, co delas ty. Ale moje zkusenosti rikaji, ze vetsinou mas aspon nejaky bonus (vstup, jidlo, piti, noclech, obcas vsechno, obcas jen neco), ikdyz je to totalne dobrovolnicka akce - a to tedy FF rozhodne neni.
Autorská citace #33
18.1.2012 17:55 - sirien
Sparkle píše:
V tomhle chápu pořadatele těch akcí, že sponzorovat aktivitu, kde je jeden lektor na 5 lidí, se jim fakt jako néce.

Jeden pořadatel na pět lidí na šest hodin je pokud se nepletu třicet člověkohodin aktivity, což odpovídá nadprůměrné přednášce.

A ujišťuju Tě, že to je právě naopak - Vašek to platit chce a taky to platí. Organizátoři RPG Aliance s tim nemají nic společného - jde to celé z Vaškových peněz, ne z jejich. Organizátoři RPG Aliance (linií obecně) jsou jen organizační mezistupeň, jejich úkolem je aby Ti to zadali do Amberu aby Ti to Vašek mohl proplatit, to je všechno.
(teda, samozřejmě, pokud na Tobě nehodlají škudlit a nedat Ti adekvátní odměnu za kvalitu a pak svým pořadům napálit o to víc - odměna za kvalitu se rozděluje napříč linií z jednotného budgetu - ne že bych myslel že to mají v plánu, ale bohužel už i takoví se na FF ukázali; v Maelströmu to obvykle děláme naopak - sobě a členům dáváme za kvalitu 0 a ostatním naopak dáváme o to víc - i když nějaká sketa kdysi šířila pomluvy že to je naopak, ale nikdy sem nezjistil kdo to byl)
Autorská citace #34
18.1.2012 18:17 - Sparkle
Tak jestli jsem to pochopila dobře, tak ta odměna je ten volňásek? V tom případě je všecko v pořádku. O volňáskách jsem věděla od začátku, o nich se píše v Amberu. A je to tam napsaný tak, že po zaregistrování se do Amberu a poté co můj pořad bude zanesen do programu, se mi na mém účtu vytvoří sleva na vstupném, kterou pořadatelé uvidí až tam pak přijdu k pokladně a zkásnou mě o míň. Tedy ne tak jak píše Sirien že to funguje na FF, že bych si vstupné platila sama a pak mi někdo poslal peníze.

Ale jestli na tom PragoFFestu má přednášející volný vstup na daný den a zároveň ještě nějaký prachy, tak to skutečně slyším poprvý až dneska od vás. :)
Autorská citace #35
18.1.2012 18:51 - Shako
Sparkle: Ta tvoje verze zni rozumne. :)
Autorská citace #36
18.1.2012 19:30 - sirien
Na některých conech se dávají orgům volňásky.
Na FF to není logisticky proveditelné (kvůli 10 dennímu FFku), takže byl přijat opačný přístup - platíš vstup a pak dostaneš odměnu za pořad.
Odměna za pořad je určená pro přednášející a další tvůrce programu MÍSTO volňásku
Volňásky jsou speciální kategorie určená pro soutěže, pro lidi co pomáhají s přípravou a následným úklidem a pro organizátory linií.

EDIT, Shako: Jen na pohled. Ve skutečnosti to rozbíjí původní systém kdy se hodnotila účast na pořadu a kvalita pořadu (tj. masová oblíbenost a kvalita provedení) - tendence byla přenášet výši odměny z paušálu na tyhle dvě a tak motivovat ke zvyšování kvality a snaze častějších přednášejících se zlepšovat a tím zlepšovat i FF. Paušální odměna za pořad touhle formou znamená nulový tlak na nějakou snahu o zlepšení nebo kvalitu.

Kromě toho v případě RPG to znamená faktický pokles odměny za pořad.

Na Vaškově PGC a dále na PGF to bylo stejně. Pokud letos změnil systém, tak se mi to zatím nedoneslo, každopádně možná se na PGF vrátil k původnímu systému že za pořad je den zdarma - to bych ale osobně viděl jako těžkej krok zpátky oproti systému kterej byl předtim.
Autorská citace #37
18.1.2012 20:12 - Sparkle
Já už se v tom začínám ztrácet :))
Autorská citace #38
18.1.2012 20:14 - Jerson
Sparkle - pokud vím, tak volňásky dostane k dispozici vedoucí linie a rozděluje je podle svého uvážení, odměna za odpřednášené pořady / vedené hry je ještě zvlášt vyplácená Pravdou, základní sazba navýšená o počet lidí, čas a kvalitu.

Loni jsem na FF dostal jeden volňásek a pak zaplacené přednášky a hry, takže moje výdaje se o něco snížily, řekl bych úměrně tomu, kolik zajímavého programu mi uteče.
Autorská citace #39
19.1.2012 15:06 - DenGrasse
Patřím mezi skupinu lidí, která dostává volňásek na 1 den (na PGF, jak je to s FF nevím) i když nic nedělá. Letos mám volňášek na 2 dny (pátek odpoledne až neděle poledne).

Za loňskou přednášku jsem dostal poukázku na buřta. Byl chutný.
Autorská citace #40
3.2.2012 04:40 - Shako
Jsem na Pragoffestu, tedy predchvili jsem se vratil. Zatim je nejvetsi pecka, co jsem potkal - Sniperovi gnomove... :D

Na lidi z RPG aliance uz jsem narazil - evidetne si buduji nove image. :) Ikdyz mezi sebou stale rozlisuji, kdo je z ktere puvodni skupiny. Tak jsem zvedav, na jake prednasky narazim zitra a zda neco bude stat za to.

A za uspech uz vubec povazuju, ze vedeli (zorganizovali), ze se vecer hrajou 4 OG. A na to, ze je ctvrtek vecer mi to neprijde spatny pocet. :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.073201179504395 secREMOTE_IP: 18.225.234.234