Pravidla

Maelik
3.3.2017 08:16
Autorská citace #21
8.3.2017 11:07 - Jerson
Jinak "hodit do koše a začít znovu a lépe" je důležité umění každé tvorby, které bohužel málokdo ovládá. Nicméně bych se ho vůbec nebál, protože pro většinu lidí je umění nezbytné, aby se dokázali posunout dál.
Autorská citace #22
8.3.2017 11:19 - Maelik
Mno, začít znovu a lépe..možná se do toho někdy časem pustím, teď už mám Censie na nějaký čas dost. Není to zaslouženou kritikou, ale spíš, že fakt teď nevím kam s tím pohnout a potřebuju odstup abych byl schopný "hodit do koše a začít znovu a lépe"
Jinak k tomu mému vyjádření, že je to více moje dílo, než původního autora.. Tady je původní dílo k porovnání.
Autorská citace #23
8.3.2017 11:19 - Shako
asdfasdf píše:
Smysl by kritika neměla v případě, že byses jen rozepisoval jak moc to stojí za starou bačkoru jako to udělal Shako


Rozumím, už jdu zase pryč...
Ale jak píše Merlin - není to problém tvého předkladu, ale spíš nápadu původního autora.

asdfasdf píše:
A co se stalo máš v sekci Biřicovy poznámky


Nn, to není to, co hledám. Mám na mysli přehled, aby si vypravěč nemusel domýšlet, co se v příběhu stalo a co mají postavy dělat.

Třeba gumshoe Trail of Cthulhu (třeba tady jsou dobrodružství ke stažení a nahlédnutí) začíná každý příběh několika body:

- hoook (jak nalákat postavy k příběhu), to tam zhruba máš
- horrible truth (soupiska, co se stalo než se objeví postavy), to tam fatálně chybí
- spine (přehled toho, co lze v příběhu dělat a nutné části k vyřešení), to se dá trošku domyslet
Autorská citace #24
8.3.2017 11:35 - Maelik
Shako: zajímavé. Díky. Zkusím se z toho nějak poučit a případně nějak podle toho i upravit Censii, ale teď si fakt dám od ní pár dní pauzu, abych aspoň trochu získal odstup.
Autorská citace #25
8.3.2017 12:53 - efram
Jerosne a mohl by jsi sem celou tu kritiku naspat. Osobně to chápu jako zamyšlení nad tímto příběhem. Dík.
Autorská citace #26
8.3.2017 13:30 - Merlin
asdfasdf: když už tak bych do toho šel asi takto:

Lena a Gerret jsou sourozenci staré vážené rodiny v Censii. Původně měli bratra, ale ten se narodil znetvořený a mentálně pomalejší. Lidé ho šikanovali a trápili a jen lena ho chránila. Nakonec Mipp utekl z vesnice ještě jako malý kluk, pronásledován škodolibými dětmi. Skočil před nimi do řeky a vypadalo to, že se utopil, ale pravda byla, že přežil a za pomocí Leny se ukryl ve starém statku. Čas běžel a Mipp rostl a ve statku objevil starou zakázanou svatyni a "probudil" temnou moc. Díky ní se vylepšila jeho mysl, ale prohloubilo se jeho tělesné znetvoření a zlá stránka. lena ho mezitím tajně podporovala a nosila mu jídlo. (mipp studoval zakázané knihy, které nalezl v tajné svatyni - o statku se říká, že jeho majitele odnesl čert stropem a nikdo tam nechodí)
Po mnoha letech se Lena a Grett stali spolumajiteli hostince. Celkem se jim dařilo, ale Mipp potřeboval po Leně peníze na nákup nových a nových ingrediencí, aby mohl napravit své pokroucené tělo. Lena často brala společné peníze a podle Gretta je "utrácela" za milence a cetky. Dost se kvůli tomu hádali.
lena jednoho dne navrhla prodat severní louku a našla kupce, bohatého statkáře, který potřeboval novou pastvinu, ale Grett s tím nesouhlasil. Mipp ale na lenu tlačil a ta svého mladšího bratra bezmezně miluje a proto se rozhodla Gretta zabít a stát se dědičkou (ze zákona, bez poslední vůle).
Měla to v plánu udělat sofistikovaně, ale Grett zjistil, že Mipp žije a co dělá (viděl ho ve svatyni) a rozhodl se to jet nahlásit do chrámu/města. Lena ho ve stáji v návalu vzteku zabije vidlema (jeho mečem, který má u sedla)....

eh...zapomeň na to..ten případ je blbej od začátku a musel by se celý přepracovat....podle původního spáchala vraždu plánovaně (a zajistila si aliby), ale byla tak blbá, že neuklidila stopy...kdyby jednala v afektu a spontánně, jak by správně měla...bylo by složitější zajišťovat alibi...i když..mohla by odtáhnout tělo do sena, umýt se a pak teprve sehrát scénu s hádkou s Magdalenou...ale to by zase chyběla scéna s alibi...
Autorská citace #27
8.3.2017 13:47 - Jerson
asdfasdf píše:
potřebuju odstup abych byl schopný "hodit do koše a začít znovu a lépe"

Nebo jinak - ne hodit do koše, ale založit, nejlépe včetně kritických poznámek a nápadů na řešení k pozdějšímu studiu a poučení.
Autorská citace #28
8.3.2017 13:55 - Sparkle
Gerreta by mohli najít na Magdalenině pozemku, na první pohled je příčinou smrti ubodání včelama, při ohledání se ale ukáže, že ho někdo nejspíš zapíchnul vidlema (a pak utekl, protože ho napadly včely). Lena s Gerretem jeli ten den za Magdalenou do jejího včelařství, protože tam se pořádala nějaká párty (kde budou i ty další postavy z původního dobrodružství) tam se právě nějak nepohodli a Lena zabila Gerreta. Magdalena o zločinu ví a kryje Lenu, protože Lena na ni má taky špínu, Magdalenin med je vytuněný nekromantickými dryáky z Mippovy laboratoře, nebo její včely jsou divný, s nima pak může být zajímavý kombat.
Autorská citace #29
8.3.2017 13:58 - Tarfill
To asdfasdf:
Haleď buď v klidu. Já si teď chystám jedno dobrodružství, které plánuju dát taky veřejnosti. A protože to bude mít desítky stran (odhadem tak 50), tak jakákoliv oprava po případné kritice bude o to výživnější...
Těchhle pár stran se přepracuje vcelku snadno. ;-)
Autorská citace #30
8.3.2017 14:47 - Merlin
Je potřeba mít i jiné podezřelé, aspoň na chvíli: kovářka byla tajnou milenkou, ale Gerret ji odkopl, tesař mu dlužil peníze, Gerret byl taky celkem hajzl na prachy a tajný lichvář, kterýmu dlužila půlka vesnice.
Autorská citace #31
8.3.2017 14:51 - Tarfill
Na druhou stranu pokud je původní myšlenka hrát to s úplnýma začátečníkama, přílišná složitost či náročnost by je mohla zase semlít...
Autorská citace #32
8.3.2017 15:18 - Merlin
Tarfill: ale ten případ je fakt blbě postavenej, nelogickej a to i pro začátečníky....prostě pohozená mrtvola (debilně zabitá) a hloupý pokus k tomu tam napasovat "podezřelé a svědky"
Autorská citace #33
8.3.2017 15:31 - sirien
...a stejně z toho asdfasdf zjevně dokázal udělat slušnou session ve své hře :)
Autorská citace #34
8.3.2017 15:51 - Jerson
Siriene, podle toho co píše právě nic takového neudělal a tohle dobrodružství sepsal, ale nehrál.
Autorská citace #35
8.3.2017 15:51 - Tarfill
Merlin píše:
ten případ je fakt blbě postavenej

S tím souhlasím, já jen aby se ty úpravy nevymkly kontrole... ;-)
Autorská citace #36
8.3.2017 16:33 - Maelik
Ehm... Merline, takto, já uznávám, že to není asi nejlépe postavený případ na světě, ale přijde mi, že další podezdřelí a případně další motivy by to naopak mohly dost zkazit. Momentálně je to postavené na tom principu, že sedm z devíti podezdřelých si poskytuje neprůstřelné alibi a dva podezdřelí mají slabé alibi a tudíž to je jeden z nich, přižemž z těch dvou práskne toho druhého aby si zachránil svou kůži. V zásadě je to jen další úloha typu zebra, akorát se tentokrát neřeší kdo chová zebru a kdo kanárka, ale kdo je vrah.

Pokud jde o logičnost..já nevím. Mě připadaá vcelku logický, ale to může taky být prostě autorská slepota, takže pokud bys to mohl nějak konkrétně rozvést, tak budu jenom rád.
Autorská citace #37
8.3.2017 17:36 - Sparkle
asdfasdf píše:


Nedává smysl, že jediní podezřelí jsou lidi, co byli ten večer v hospodě.
Týpek neumřel v hospodě ale ve stájích. Tam za ním mohl dojít kdokoliv z vesnice.
Autorská citace #38
8.3.2017 18:32 - Log 1=0
Já nevím, zkusím tu hádanku luštit, dejme tomu, že jsem dostal z postav to, co je v rámečcích.
Jediný, kdo má smysluplný motiv, o kterém vím, je Lena. OK, hlavní podezřelý, ale nic moc tedy.
Lena má alibi. Hádala se ve sklepě s Magdalenou. Mohou lhát, ale proč by to dělaly, hlavně tedy Magdalena?
Irena a Deborah byly nejspíš vevnitř, ale popravdě, skutečně si všímáte všech lidí v hospodě, co dělají a kam jdou?
Tom byl vevnitř a ožral se.
Elas a Gritta byli spolu venku. Pozor, můžou být milenci. Popírají to, a Reiner to vlastně potvrzuje, ale ten je nejspíš nehlídal a vyhlížel Marieku.
Reiner se prokazatelně potloukal kolem hospody, a nemá alibi. Nepotřebuje komplice, co by ho kryl. Má pro to věrohodné vysvětlení, ale to může mít jednak smluvené (co když s tou Mariekou přeci jen něco má?), jednak se dá snadno zařídit (prostě tak dlouho dolézat za nějakou holkou, dostat "slib", který ale je tak vynucený, že téměř jistě nebude splněn). Podezřelé.
A mohl to být i někdo další, ve vesnici je určitě plno lidí, kterým rodina potvrdí, že byli celou noc v posteli, i když to není pravda.
Lena je tedy pořád nejpodezřelejší. Mohla to udělat, třeba i o chvíli dřív nebo později po hádce s Magdalenou (dobu smrti musím brát jako velmi přibližnou), a jediná má zjevný motiv. Jako klasický detektiv jsem v koncích, v drsné škole bych prudil hlavně Lenu-ale nic nemám, pokud se sama nevzdá, tak mám smůlu. V kriminálce bych protočil všechny novým kolečkem s důrazem na Lenu. Totéž co předtím, nemám v ruce nic.
Autorská citace #39
8.3.2017 18:55 - Merlin
asdfasdf píše:
Momentálně je to postavené na tom principu, že sedm z devíti podezdřelých si poskytuje neprůstřelné alibi a dva podezdřelí mají slabé alibi a tudíž to je jeden z nich, přižemž z těch dvou práskne toho druhého aby si zachránil svou kůži.


ehmm...to jako vážně? neprůstřelné alibi?...nechci tě zklamat, ale rozcupuji jejich alibi během pěti dobře míněných otázek...a co se týká slabého alibi....jaks na to přišel? Proč by měly mít ty dvě slabé alibi? Naopak, vzájemně si ho poskytují a postavy na ně vůbec nic nemají....

Promiň nic osobního, ale tady jsi vedle jak ta jedle..hooodně vedle :)
Autorská citace #40
8.3.2017 19:16 - Maelik
To co podkopává Lenino a Magdalenino alibi je to, že jediná úplně střízlivá osoba v lokále, Deborah, tvrdí, že obě odešly do sklepa, a že slyšela řvát jen Magdalénu. Ergo, pokud to měly smluvené, magdaléna mohla dělat, že se hádá s Lenou o které se ví, že v naštvanosti tichne a proto nikomu nepřišlo divné, že slyší jenom Magdalénu. Proto je jejich alibi nejslabší... Nicméně, jak sis asi všiml, veškeré důkazy jsou výpovědi místní drbny, která ve zkratce naznačuje, že ve sklepě po dobu hádky byla jen Magdaléna a místního podivína, který si je jistý, že tou dobou někdo vylezl ze sklepa poklopem u stájí. Nicméně to jsou místní drbna a místní existence, takže v reálu nic moc, ale na zebru dostatečné. Otázkou je, co s tím?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.069545030593872 secREMOTE_IP: 100.28.0.143