Kultura

MIl
31.5.2007 11:31
Co jiného číst?
Mých posledních snad 20 knih bylo všechno možné (Martinovy povíky, Irving, G.G.Marquéz, Vonnegut Jr.) jen ne kniha z fantasy ságy. Chápu, že nic tak dobrého jako icefire na trhu není, ale něco co by stálo alespoň za přečtení. Doporučte něco
PS: Nepište Feista ani Sapkowskiho. Něco nového (rok vydání 2006,07), co třeba zatím nevyšlo celé, ale autor to již ukončil.
22.12.2009 22:24 - Alek
Jerson píše:
Prostě některé věci jsou jako olivy - člověk jim musí dát druhou šanci.

Krásně a jednoduše shrnuto. Jistě si za to každý umí něco dosadit. Já třeba Hru o trůny nebo Šestý smysl (ten jsem poprvé nedokoukal) - ale to je zase asi už jiný případ, kdy dílo dostane smysl až ve svém závěru.

Earette™ píše:
Vždycky mě traumatizovaly seriály, o nichž fanoušci tvrdili "jo, uznávám, těch přvních osm hodinových dílů není nic moc, ale když vydržíš až do patnáctého, tak se to fakt rozjede..

Bohužel se to skutečně stává (i když s těmi patnácti díly, to už je moc no). Je to dáno hlavně programovými plány studií, z kterých vyplývá, že série musí mít přibližně 22 dílů, aby zaplnili sezónu a nehledí při tom na výživnost příběhu. A tak pak skutečně důležitý děj prokládají hluchými díly, které dají začínajícím scénáristům. A skutečný rozjezd si chovávají na pár předfinálních dílů.
22.12.2009 22:52 - Flanker.27
Alek píše:
je to dáno hlavně programovými plány studií


Tak tak. Viz Jak básníkům chutná život: Počkej, Kendy, oni v tom seriálu nechoděj do školy? Že si o tom každý ráno vyprávěj. - Člověče ty jsi detailista. Má to 13 dílů tak si něco říct musej." Jak prorocká slova, a to prosím v roce 1987. Nejdřív naplánujeme díly a až potom budeme přemejšlet, co do nich dát. Takhle si nepředstavuju vznik díla, který mě má zaujmout.
22.12.2009 22:57 - Alek
A pak je to plný medvídků Kaola :-)

Flanker.27 píše:
Nejdřív naplánujeme díly a až potom budeme přemejšlet, co do nich dát.

Ono je to dokonce ještě horší. Výrazně do těch plánů ještě zasahuje sledovanost.
22.12.2009 23:22 - Flanker.27
Jsi můj Pátek s hořčicí. - Ňáká kráva udělá překlep a vy mi z toho začnete dělat umění.

Alek píše:
Ono je to dokonce ještě horší. Výrazně do těch plánů ještě zasahuje sledovanost.


Já sice chápu, že stanice musej sledovat svoje komerční zájmy, ale tohle už je dovedený ad absurdum. V TV je evidentně ta závislost na produkci ještě vyšší než u filmu, kde se přece jen nedá jen tak něco zaříznout v půlce (i když někdy se to pravda za běhu odebere režisérovi a nechá se to dodělat/přestříhat/přitočit někomu jinýmu). Ale je fakt, že třeba HBO má větší volnost, resp. je spíš počet dílů přizpůsobenej obsahu než naopak. I když i oni zařízli Řím (a teď toho prej dost litujou).
22.12.2009 23:31 - Colombo
Já si dovoluji tvrdit, že neexistuje věc, která by se nedala přenést podrobným popisem a přirovnáním. Jen u některých věcí je mnohem jednodužší je odzkoušet.

(popálení u dětí je i věcí "nesahej na to" synonymum s "za žádnou cenu se nesmíš podívat do té krabice")
22.12.2009 23:34 - Alek
V následujících pár měsících tu zakazuji jakkoli hanit HBO, už ani slovo o zařezávání seriálů. HBO je úžasná stanice s výtečnou produkcí a Řím skončil jen proto, aby byl nahrazen něčím, vy-víte-co-myslím, ještě lepším. Tečka. :-)
22.12.2009 23:36 - Jerson
Colombo píše:
Já si dovoluji tvrdit, že neexistuje věc, která by se nedala přenést podrobným popisem a přirovnáním. Jen u některých věcí je mnohem jednodužší je odzkoušet.

To si dovoluješ tvrdit, protože jsi mnoho věcí nevyzkoušel a nikdy ses je nepokoušel vysvětlit někomu jinému.
22.12.2009 23:42 - Alek
Colombo píše:
Já si dovoluji tvrdit, že neexistuje věc, která by se nedala přenést podrobným popisem a přirovnáním. Jen u některých věcí je mnohem jednodužší je odzkoušet.

Já o tom pochybuju. Vezmu první příklad, co mě napad (po nekrofilii to bude slabý odvar :-)). Pamatuješ, jak jsi četl všechny ty pasáže v knihách, viděl scény ve filmech, slyšel písně či vyprávění o ztrátě blízkého člověka? A pak jsi tu ztrátu zažil na vlastní kůži. Chceš snad tvrdit, že to bylo srovnatelné? Nepochopil jsi právě až tou vlastní zkušeností skutečnou hloubku té knihy, scény, písně, vyprávění?
22.12.2009 23:45 - Sethi
Tyhle přenosy zkušeností mi připomněly jedno moudro o tom, jak by mělo probíhat zaučování mladých mužů do sexuálního života...

...ale to snad spíš někdy až se zase opiju =)
22.12.2009 23:49 - Alek
Tenhle příklad jsem si schovával, pokud by to s tou smrtí nevyšlo... ale dobře, nechám ti ho, věřím, že se ho brzy dočkáme :-)
23.12.2009 00:15 - Colombo
S tou smrtí to opravdu nevyšlo. Zažil jsem to... ale život jde dál. Naopak mi připadalo, že to v těch filmech a bůhví kde moc přehánějí.
23.12.2009 07:34 - Flanker.27
Earette™: Zajímavý příklad. Škoda že už se nemusím zaučit, požádal bych o spolupráci :)))
23.12.2009 08:56 - noir
Colombo: Aha, takže zprostředkovaná zkušenost byla jiná než ta reálná. A nesnažil se ti právě tohle Alek naznačit?
23.12.2009 09:59 - sarven
pre Flankera. seriál Firefly je skvelý, ale ak sa ti nepáčil film Serenity, nebude sa ti ani seriál. sú veľmi veľmi podobné. (a že sa ti nepáčia to nechápem, ale budiž :) )

vypýtal som si od ježiška pod stromček Zjizvenou noc na Týnino odporúčanie. som zvedavý.

Šťastné a veselé, priatelia.
23.12.2009 10:24 - Alek
Já zas dostanu Jméno větru 2, už aby to bylo.

Hezké Vánoce!

noir: přesně tak, já jsem s výsledkem spokojen :-)
23.12.2009 11:30 - Colombo
Noir: Ne. Jak jsem říkal, ve filmech. A filmy rozhodně nemůžu označit za snahu o vysvětlení pojmu ztráty blízké osoby.
23.12.2009 11:56 - Flanker.27
sarven: Mě se docela líbilo, jak byl vymyšlenej ten svět (a taky tam hrály hezký ženský). Ale příběh do něj zasazenej mi přišel třeskutě naivní a předvídatelnej.

Všem nám přeji dokončení Tance s draky. A ano, taky nám přeji HBO, úžasnou stanici s výtečnou produkcí, která skončila Řím jen proto, aby jej nahradila Hrou o trůny. Řikám to dobře, předs. - ee, lorde veliteli?
24.12.2009 11:27 - heavy_head
Všechno všem a kupu dárků.
Lidé, čtěte! ;-)
24.12.2009 11:45 - Alek
Buditelé nabádali "lidé, bděte", head "lidé, čtěte", budiž tedy od nynějška nazýván čitatel. :-)
24.12.2009 14:55 - JAIME
Velmi doporučuji Sorokinův Den opričníka. Mimořádně poučné..

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088041067123413 secREMOTE_IP: 18.117.183.172