Kultura

idol02
7.9.2017 20:47
Dračí hlídka
Kontakty na autory:

Facebook
Discord
Web & mail


Recenze - Jerson
1.10.2020 10:38 - Corny
Já třeba občas sbírám hry proto, že mi připadají mechanicky kompetentní a chci se z nich případně inspirovat, i když je asi nikdy nebudu hrát. Zrovna pro GM je podle mě jedině dobré, pokud bude mít co nejšiřší obzory (i proto, aby nehrál pořád jen jednu tu samou hru i tam, kde se to třeba úplně nehodí a jsou na to na trhu lepší varianty). Nebo mám třeba takovou malou naději, že k tomu někdy někoho ukecám :D (Nightwitches).
Každopádně to co píšete je docela smysluplné a pochopitelné. Zejména chápu kompulsivně obsesivní nákupní poruchu :D (kdyby bylo po mém, tak už si koupím asi 3 další airsoftky a to jsem byl na airsoftu zatím pořádně jen párkrát :D). A asi i docela chápu nějakou nostalgii z návaznosti na starý dračák...i když nemám iluze o kvalitě toho systému, stále má u mě přecijen trochu speciální místo v srdci.
1.10.2020 10:48 - Gurney
Dříve jsem podporoval, a koupil si třeba Střepy snů, které jsem nikdy nehrál a ani to není hra, kterou bych si nutně zahrát musel. Dnes už mě tenhle rpgčkový nacionalismus vůbec nebere a mimo jiné kvůli přeplněné knihovně (z níž velkou část tvoří rpgčka) už hodně hodně zvažuju, co si koupím ve fyzické podobě. Ale nechci znova rozjíždět diskuzi o pdfkách, beztak je to spíš generační problém.
1.10.2020 10:54 - Tarfill
Jersone,
u DrD+ to rozhořčení docela chápu, tam těch příruček bylo dost a asi i celková cena (už si to ale nepamatuju), takže to zabíralo větší místo. To je ale hold risk no...
u DH to jsou dvě příručky. Na druhou stranu nekupuju sběratelskou edici a koupil jsem to v "akci" takže mám klid v duši, že jsem svojí rodinu o tolik peněz neochudil... ;-)
Pokud se z toho vyklube fakt propadák, budu alespoň rád, že jsem nemusel kupovat dalších několik příruček (jako v DrD+) a plánovaná PPP rovnou vynechám.
1.10.2020 11:23 - York
Eidi píše:
Dokonce si dovolím kacířsky tvrdit, že tím že jsme takto dostali pravidla z oběhu a uschovali je v knihovnách. Jsme jen ztížily další šíření mezi aktivní hráče.


Naopak.

Dotuješ tím autorům další investice (do grafiky, druhýho vydání a podobně), zvedáš jim prodejnost, což je součást reklamy (podívejte se, jak dobře se to prodává, kupte si to taky) a sám jim aktivně reklamu děláš - bavíš se o tom tady na Kostce a nejspíš o tom prohodíš pár slov se svejma známejma, když už sis to koupil, takže víc lidí bude vědět, že to existuje a co to je zač.
1.10.2020 11:30 - Eidi
Corny: oceňuji, že se někdo vrhne na takto náročný projekt ( časově i finančně)a dotáhne ho do konce. Pro tak malí trh, kterým Čechy jsou. Tady to je o nadšení ne o nějaké vizi vysokých výdělku. Rád podpořím takové nadšence koupí knížky za pár stovek i když my nejspíš po jednom přečtení bude jen ležet v knihovně.
1.10.2020 11:39 - ShadoWWW
Když se podívám do své knihovny na česká RPGčka, najdu tam:

  • DrD 1 různých podverzí a jeho doplňky (Asterion, Taria, Danghanská kletba aj.) - všechno jsem hrál (na základce a střední škole, to byly časy). Dnes si to nechávám už jen z nostalgie.
  • DrD+ jsme párkrát hráli, ale nechytlo nás. Tohoto nákupu hořce lituji a rád bych se těch knížek zbavil. Ale nikdo je nechce ani zadarmo.
  • DrD II revize jsem koupil v naději, že se to oproti nerevidované verzi třeba bude dát hrát. Možná se to dá hrát, ale nenašel jsem nikdy čas a chuť to zkusit. Problémy s vydáním revidovaného Bestiáře a Her mocných mě utvrzují v tom, že se této knihy budu snažit zbavit.
  • Myší hlídka koupil jsem ji, protože dceři se komiks moc líbí a ráda ho čte. Tato hra je pro děti ale příliš složitá. Takže ji mám spíš do sbírky ke komiksům.
  • Kouzlem a mečem chtěl jsem podpořit Skavena. Byl jsem rád, že se po letech zase na RPG scéně něco děje. Hru jsem hrál 2x jako one-shot. Rád ale hraji RPG jako kampaň, a toto je dobré na one-shoty. Teď už to mám spíš do sbírky. Předpokládám, že místo této hry si příště raději zahraji LW HnH nebo ZZ.
Mám předobjednané

  • Dračí hlídka byl jsem na ni zvědavý. Koupil jsem sběratelskou verzi. Už teď toho lituji, protože zatímco všichni ostatní už čtou, já stále čekám na neustále odkládané vydání (v době koupě to mělo vyjít na konci července). Bojím se, aby to nebylo další DrD+. Těším se, jak si to přečtu a možná si to někdy i vyzkouším. Když si to nezahraji do roka, zbavím se toho (do knihovny).
  • Zapovězené země. Objednaná krabicovka i kostky. Na tuto hru se vážně těším. Po letech heroického hraní DnD 5e toto vidím jako milou změnu. Už teď mám naplánováno hraní. Minimálně v nejbližším roce to bude moje hra číslo jedna.
  • Lone Wolf Hra na hrdiny gamebooky Lone Wolf mám rád. Plánuji občasné hraní. V nejhorším to dopadne jako u Myší hlídky, že ji zařadím vedle gamebookové série.
1.10.2020 11:40 - Eidi
York Já to myslel tak, že když to vykoupí lidi jako já, tak se aktivní členská základna nevytvoří. Tímto příspěvkem se nechci vracet o pár stran zpět na rozšíření volně dostupných PDF i když věřím že když to někdo bude chtít zadarmo tak si cestu najde.
1.10.2020 11:42 - PetrH
Já poslední dobou se zbavuji zbytečných rpg her. třeba už jen protože chtě nechtě se digitalizuji a někdy je jednodušší si kus vytisknout, ten kus pak dát sběru a vytisknout si opravený pravidla. Jako jsem osobně zvědavý na bug a gramatic list. pokud na toto poukazuju jsme zesměšnován metodou motýle, ale není to malý peníz a po 4 letech toho daybyday hard ladění a tunění jsme si nekoupil potěmnkina, co tady york spíchne za týden. Zcela narovinu je to propadák a buď to vrátím prodejně do 14ti dnů od zakoupení nebo to pošlu aukrem dále. A je jedno, že mě to stálo 339 Kč (to je kokotina autora a vydavatele, že neumí si ohlídat takové věci jako podrážeí distribuce). Naštěstí v okolí mém u dětí se snaží ti vedoucí propagovat a ukazovat dnd odsud. Tohle třeba je osobně projekt, co si zaslouží podpořit. U každého překladu tlačítko "donate us, buy me coffee apod".
1.10.2020 11:43 - LokiB
Gurney píše:
beztak je to spíš generační problém.


... i boomers jedou PDFka ve velkém, když jsou k dispozici pro nákup. Fyzickou kopii pořizuju jen zcela výjimečně (před dvěma roky SW, teď DH), PDF silně preferuju.
co je možná generační problém, je požadavek na PDFka zdarma ke stažení :)

Corny píše:
(kdyby bylo po mém, tak už si koupím asi 3 další airsoftky a to jsem byl na airsoftu zatím pořádně jen párkrát :D)


tak přesně tak jsem si v létě kopil další vzduchovku, Berretu M 92 FS (po předchozím Peacemakerovi .45) :)

Ale zpět k DH: fakt uvažuju o tom, že to předhodím ted o dovolené dětem kamarádů.
tak uvidíme, jestli to oboomerujou, nebo je to zaujme. fakt je, že oni v 10-12 letech nemaj problém ani s angličtinou, takže pro ně je česká verze ne tak podstatná, jako pro nás kdysi.
1.10.2020 11:53 - Aegnor
LokiB píše:
co je možná generační problém, je požadavek na PDFka zdarma ke stažení :)

A to se tady fakt tak strašně toužilo po pdfkách zdarma ke stažení? Jako já si vybavuju, jak sirien psal, že k zakoupenému produktu očekává i pdfko. Ideálně že si může koupit jak pdf, tak fyzickou verzi. Nic o "dejte nám pdfko zdarma!" si neuvědomuju. Ale možná mám jenom blbou paměť.
1.10.2020 12:07 - York
Aegnor píše:
A to se tady fakt tak strašně toužilo po pdfkách zdarma ke stažení?


"Chci se předem podívat, co kupuju" moc jinak udělat nejde.
1.10.2020 12:19 - PetrH
Yorku: ale tady se mluvilo o tom, že pokud bude pdf např. za 159(199) Kč apod. je dost lidí, co to podpoří takto, prostě vyhodí 10 usd za pdf. Ale dostala se odpověd. Bohužel autor trvá, že pdf nebude... (důvody to asi nemá smysl tady spekulovat)
1.10.2020 12:19 - Gurney
LokiB píše:
...co je možná generační problém, je požadavek na PDFka zdarma ke stažení

Já tím myslel autory DH a jejich přístup k elektronické verzi a vztahoval to ani ne tak k jejich věku (popravdě netuším, kolik jim je), jako spíš k autorskému a vydavatelskému přístupu. Ale děkuji, že ses ujal této demonstrace rozdílů ve vnímání světa, ta tvá hláška mluví sama za sebe :)
1.10.2020 12:30 - Corny
York: I mean...to je docela běžné, že digitální obsah si prostě nemůžeš jen tak v pohodě vyzkoušet a pak jej vrátit. Snad málokoho napadne, že by bylo fér očekávat, že si třeba koupím audioknížku a až po jejím poslechnutí zvážím, jestli ji fakt zaplatím, podle toho jestli se mi líbila. Se obávám, že tady docela oprávněný zájem na "vyzkoušení si, co kupuju" docela naráží na popravdě daleko oprávněnější zájem autora "dostat zaplaceno za své dílo" (resp. pokud někdo obhajuje, že krade, absencí možnosti si zboží ozkoušet, tak pro něj asi moc sympatií nemám, jedině by opravdu poctivě pak tu věc legitimně koupil, pokud by se mu zalíbila a měl v úmyslu ji užívat - v takovém případě to je docela v pohodě).

Každopádně pořád jde si tu knížku prolistovat v knihkupectví a i při koupi na dálku je tu pořád standardní možnost od koupě do 14 dnů odstoupit.
1.10.2020 12:40 - Tarfill
ShadoWWW píše:
rád bych se těch knížek zbavil. Ale nikdo je nechce ani zadarmo.

Ha!
A co Ti brání je prostě vyhodit?
Nebo rituálně spálit někde na poli...
Nebo... už jsi třeba někdy hrál RPG v domě, poblíž praskajícího krbu, který byl zapálen stránkami jiné RPG hry? ;-)
1.10.2020 13:02 - Jerson
Znám ten pocit, kdy člověk nechce vyhodit něco, co by teoreticky někomu mohlo sloužit, i když si sám myslí, že by to dotyčnému nejspíše uškodilo.

Vlastně - to je přeci princip prokletých předmětů, ne? Nechceš je zničit. Chceš si je nechat, nebo je dát někomu dalšímu. A přeci by bylo tak jednoduché pravidla spálit, jen ti něco říká, že to přeci nemůžeš udělat. :-)
1.10.2020 13:14 - sirien
York: Tvoje schopnost překroutit cokoliv do pozitivního vyznění je fascinující :)


Jerson: to je... velmi děsivé přirovnání :D


Jinak s těma DrD+ a DrDII mě netěšíte - jak sem nedávno poslal pryč Asterion, tak sem si říkal, že je možná načase se zbavit i tohodle - a doufal sem, že to je aspoň trochu prodejný.
1.10.2020 13:23 - Tarfill
Jerson píše:
A přeci by bylo tak jednoduché pravidla spálit, jen ti něco říká, že to přeci nemůžeš udělat. :-)

Zrovna tuhle nedávno jsem se naštval a při úklidu jedné své RPG krabice jsem prostě vzal první vydání pravidel DrDII a prostě je vyhodil do koše. Protože to už opravdu nikdo hrát nebude... Pravda, spálit se mi je nechtělo. U nás v paneláku na to nebylo moc prostoru... ;-)
1.10.2020 13:35 - PetrH
Mam drd 2 edice 1 s podpisy autorů a číslem atd. dal jsem na aukro dražbu, minimum 50 Kč a pošta. Nic nikdo...
1.10.2020 13:44 - Gurney
Jak vás tady čtu, tak jsem měl asi docela štěstí, že DrD+ jsme přestali hrát dřív, než jsem si koupil víc než základní příručku.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078993082046509 secREMOTE_IP: 18.219.63.90