Kultura

ShadoWWW
9.1.2012 13:49
D&D Next (5E) (před vydáním)
Chystá pátá edice (zvaná Next či 5E).

Data vydání:

Dungeons & Dragons Starter Set
15. července 2014


Players's Handbook
19. srpna 2014


Monster Manual
30. září 2014


Dungeon Master's Guide
18. listopadu 2014


Tým pro 5E:
Mike Mearls, Team Lead
Greg Bilsland, Team Producer
Bruce Cordell, Designer
Robert J. Schwalb, Designer
Jeremy Crawford, Development Team Lead
Tom LaPille, Developer
Rodney Thompson, Developer
Miranda Horner, Editor

Playtest oficiálně skončil.

První playtest z 24.5.2012 ke stažení ZDE.

Druhý playtest z 14.8.2012 ke stažení ZDE.

Třetí playtest z 8.10.2012 ke stažení ZDE.

Čtvrtý playtest z 29.10.2012 ke stažení ZDE.

Pátý playtest z 13.11.2012 (s monkem/mnichem) ke stažení ZDE.

Šestý playtest ze 17.12.2012 ke stažení ZDE.

Sedmý playtest z 28.1.2013 (s barbarem) ke stažení ZDE.

Osmý playtest z 20.3.2013 (s druidem, hraničářem a paladinem) ke stažení ZDE.

Devátý playtest z 1.4.2013 ke stažení ZDE.

Desátý playtest z 7.6.2013 ke stažení ZDE.

Jedenáctý playtest z 2.8.2013 ke stažení ZDE.

Dvanáctý - POSLEDNÍ VEŘEJNÝ - playtest z 20.9.2013 ke stažení ZDE.

Překlady posledního playtestu:
Deník postavy
Deník postavy - interaktivní
Jak hrát
Tvorba postavy
Rasy
Barbar
Bard
Bojovník
Druid
Hraničář
Kněz
Kouzelník
Mnich
Paladin
Tulák
Kouzla
Minulosti a dovednosti
Odbornosti
Vybavení
Multipovolání

Příručka PJ
Bestiář
Kouzelné předměty

Jak se díváte na D&D Next (5E)?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Už teď ho hraji z playtestových materiálů!kladné body2
Hodně se o něj zajímám a mám zájem ho hrát, jak vyjde.kladné body10
Zajímám se o něj, ale nemám zájem ho hrát.kladné body9
Moc se o něj nezajímám, ale jak vyjde, tak si ho možná přečtu a zahraju.kladné body18
D&D Next mě vůbec nezajímá.kladné body7
22.3.2013 11:22 - kin
Já 3ku hrál jen chvilku, ale mám hroznou chuť na nějakou kampaň která bude kompletně sandbox, takže proto mi next přijde sympatický...a taky je imho takový krásně staromódní (víc DrD2 než DrD2 :)) > obzvlášť se mi líbí cesta kterou jdou v Dragon Eye View kde probírají vzhled a popisy ras a potvor...

Když už jsme u těch překladů, zkusím přes víkend taky nějaký krátký přeložit. Budu počítat s tím že character creation a classes jsou zabrané, co chete dál? Rasy?
22.3.2013 11:31 - Jarik
kin: Kdybys hledal neco dalsiho, tak mne se libi Backgrounds and Skills :)
Rasy asi jinde nevyuziji, ale tohle by se mohlo vyuzit leckde (a u leckoho).

Dekuji.
22.3.2013 12:51 - ShadoWWW
Rasy a kouzelné předměty jsou přeložené. Background and Skills, How to Play a Equipment je taky přeložené, i když staré verze.

Zkompletuju, co je přeložené, zkusím zajistit update starých materiálů a o víkendu je tu dám do záhlaví ke stažení.
22.3.2013 12:54 - ShadoWWW
Co chybí přeložit:
- Spells
- Classes
- Specialities and Feats
- Bestiary
- DM Guidelines
- Character creation
- (Character Sheet)
22.3.2013 13:05 - kin
No nabízím se že přeložím kdyžtak "spec. and feats", ostatní jsou dost dlouhé články, a nechci si brát na sebe něco co nezvládnu v rozumném časovém období :)

Nebo "character creation", ale to už tu chce překládat Dargor, tak ať to neděláme oba.

Pokud to zvládnu, tak bych pak pomohl s některými povoláními, ale asi ne se všemi.
22.3.2013 13:07 - Dargor
OK, já se teda pustím do toho "Character Creation". Jdu na to.
22.3.2013 14:10 - ShadoWWW
Může vám pomoci online (zažitý) překladový klíč. Zatím není vytvořená zvláštní kategorie pro Next. Pokud narazíte na nějaký nový termín, co dosud není zaklíčovaný, poznamenejte si ho (třeba do excelové tabulky). To kvůli tomu, aby se v celém překladu používala jednotná terminologie.
22.3.2013 22:14 - Temná kápě
Vidim, že je nás přecejen víc, koho Next zajímá...
Já dosud nemám oblíbenou edici DnD, takže jsem vcelku zvědavej.
  • oD&D a jeho klony jsou mi ve svý podstatě sympatický, ale dal bych přednost něčemu, co neni tak minimalistický (každopádně "old-school" mě zaujal a rád bych ho někdy zkusil).
  • AD&D je v mých očích prakticky totožný jako starej Dračák: tj. nekoherentní slátanina (mám na něj fajn vzpomínky, ale ten systém je zkrátka mizernej).
  • 3./3.5 edice se mi v mnoha ohledech líbí, ale na muj vkus je otřesně překombinovaná a rules heavy.
  • 4. edice jde úplně mimo mý RPG-preference; je až moc bojově a (meta)gamisticky orientovaná - rád si to zahraju, podobně jako dobrou deskovku nebo počítačovou hru, ale dlouhodobý hraní v tom systému by mě neuspokojovalo.
  • Next zatim vypadá, že by mi mohlo sedět, přinejmenším víc jak předchozí edice (i když zdaleka ne bez výhrad).
btw. Ačkoliv mám srovnatelně rád i horor a sci-fi, pro hraní RPG by mi asi nejvíc vyhovovala nějaká fantasy konverze Storyteller systemu. Nevíte náhodou, kde bych něco takovýho našel?
23.3.2013 06:35 - Vojtěch
Exalted? :) (dobře power lvl je tam trochu jinde), nebo prostě storyteller a pak nějaké ty doplňky.

Jinak jsem kdesi slyšel k systému přirovnávat The Riddle of Steel.
23.3.2013 11:52 - sirien
Temná kápě: U mě v archivu, už roky si slibuju že to sem přepíšu. Jinak zkus Requiem for Rome a Mirrors případně ze starého WoD Dark Ages
24.3.2013 18:55 - Temná kápě
Vojtěch: Dík za tip, ale to už je pokud vim hodně demi-fucking-god tier :))


sirien: Ok, zkusim na ty Mirrors a Requiem mrknout... Leč nedojdu klidu, dokud se nepochlubíš s tim svým zpracováním, když už jsi se k němu doznal ;)
Byl by /bude/ přepis na web náročnej?
25.3.2013 12:07 - sirien
Temná kápě píše:
Byl by /bude/ přepis na web náročnej?

Záleží na rozsahu, který zvolím. Podobné práce mají tendenci se mi vymykat z rukou...
...nicméně v podstatě snad ani ne. Když zbyde čas tak si to přihodim k těm článkům které postupně píšu a dopisuju aby šly hezky ve velkém ven, až přijde ta očekávaná chvíle...
31.3.2013 10:07 - noir
Tak jsem zase zavadil o nějaké novinky z 5e. Asi jsem už hodně zaujatý, ale pravidla pro exploration mi přijdou hrozně marná: http://www.enworld.org/forum/content.php?694-Deep-Dive-D-D-NEXT-Exploration
31.3.2013 13:20 - Alnag
Mně přijde vadný celý koncept nějaký pravidel pro Exploration.

Přijde mi, že ta úvaha proběhla nějak takhle.
rok 2007 - Mike Mearls četl moc bláznivých RPG teorií po netu a rozhodl se saturovat gamistickou tendenci vytvořením drsně kombicí taktické hry. Povedlo se mu to, vznikla DnD 4e. Lidé, kteří k power-gamingu a taktizování tolik netíhnout a chtějí víc simulace zůstali u 3.5e resp. přešli k Pathfinderu (zde nezbývá než říct - I told you so! - vývoj her podle RPG teorii vede nutně k tomu, že sytíte malou nemainstreamovou skupinu lidí...)

rok 2011 - Mike Mearls přemýšlí, kde se stala chyba. Opět čte moc RPG teorie a usoudí, že tentokrát je potřeba saturovat pokud možno všechny herní preference (resp. minimálně tu simulační - explorační) takže se rozhodne na to napsat další balík překombinovaných pravidel. Až na to, že simulační tendence se nesytí tolik překombinovanými pravidly, jako spíš vytvořením prostoru pravidlovým vakuem.

Očekávám velký úspěch Pathfinderu 2.
31.3.2013 17:58 - Vojtěch
[dohady]
Který ještě daleko jest myslím. Pro Pathfinder se chystjí vydat sebraná a dopilovaná pravidla pro vedení kampaní (alternativy na nějaký honor systém, favour a tak, stavba království z Kingmakeru atd.) a v létě Mythic pravidla, které by měly z postav udělat víc hrdiny bájí, než jen simulace fantasy hrdinů (asi bych to přirovnal k posunu od Geralta k Achileovi). Tedy zatím to přinejmenším do září na nějaké velké manévry ze strany Paiza nevypadá a netvrdí ani nic o chystání se na po tom myslím. Nejspíš se čeká, co z 5E (a asi i 13th Age) vyleze a opadne počáteční nákupní horečka. Pak se možná vykopne nová verze, nebo extra modifikát toho, co by paizu vyhovovalo.

Očekával bych že do podpory 5E a 13th Age se pustí Open Design / Kobold Press, kteří dělají stejný produkt s jiným systémem, pokud je poptávka, ale budou dál dělat i varianty pro Patfinder a asi i Dragon Age (dosud jediný funkční bestiář pro tuto hru IMO) s vlastními úpravami...
[/dohady]
31.3.2013 18:33 - noir
Vojtěch: Slyšel jsem, že k Pathfinderu vyšla nějaká sci-fi pravidla? Nevěděl bys víc?

Ohledně 5e bych ani nečekal, že by vypukla nějaká nákupní horečka...

ALnag: Jak už jsem si pár korporací prošel, tak prostě nechápu, proč tam ještě Mearls je. Ani ne tak z hlediska toho, jak je dobrej/špatnej šéf, ale je prostě spojenej s 4e, kterou podle Hasbra asi tak úplně nezvládl. A oni mu dají po tomhle ztroskotání kormidlo od nové vlajkové lodi? Divný...
31.3.2013 18:36 - Alnag
Noir: Mearls přece nebyl šéf vývoje v době 4e. To byl Slavicsek. A ten už tam není. Já to chápu. Hasbro do toho nevidí, odvolali toho, kdo tomu tehdy šéfoval ne tomu, kdo to spískal.
31.3.2013 18:44 - noir
Aha, vidíš to; já mám pořád Mearlse spojeného s tím, že s Bakerem 4e "vymysleli"....
31.3.2013 19:06 - Vojtěch
Myslím, že to byl neúspěšný kickstarter - dvakrát (1.) (2.)

Jinak nějaké sci-fi by se našlo tady:
Distant Worlds Settingové info o dalších planetách v systému.
Inner Sea Bestiary pravidla pro potvory jako Android a Roboti - Numeria v akci.
Dreamscarred Press - psionika (1.) (2.)

Nebyla by pro tebe spíš lepší Ultraodern 4? :)
31.3.2013 19:20 - noir
Vojtěch: nene, já myslel tohle - http://www.enworld.org/forum/showthread.php?335538-Myths-of-the-Far-Future-PATHFINDER-Player-s-Guide-exclusively-at-Paizo-com

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11424493789673 secREMOTE_IP: 18.224.39.32