Kultura

ShadoWWW
9.1.2012 13:49
D&D Next (5E) (před vydáním)
Chystá pátá edice (zvaná Next či 5E).

Data vydání:

Dungeons & Dragons Starter Set
15. července 2014


Players's Handbook
19. srpna 2014


Monster Manual
30. září 2014


Dungeon Master's Guide
18. listopadu 2014


Tým pro 5E:
Mike Mearls, Team Lead
Greg Bilsland, Team Producer
Bruce Cordell, Designer
Robert J. Schwalb, Designer
Jeremy Crawford, Development Team Lead
Tom LaPille, Developer
Rodney Thompson, Developer
Miranda Horner, Editor

Playtest oficiálně skončil.

První playtest z 24.5.2012 ke stažení ZDE.

Druhý playtest z 14.8.2012 ke stažení ZDE.

Třetí playtest z 8.10.2012 ke stažení ZDE.

Čtvrtý playtest z 29.10.2012 ke stažení ZDE.

Pátý playtest z 13.11.2012 (s monkem/mnichem) ke stažení ZDE.

Šestý playtest ze 17.12.2012 ke stažení ZDE.

Sedmý playtest z 28.1.2013 (s barbarem) ke stažení ZDE.

Osmý playtest z 20.3.2013 (s druidem, hraničářem a paladinem) ke stažení ZDE.

Devátý playtest z 1.4.2013 ke stažení ZDE.

Desátý playtest z 7.6.2013 ke stažení ZDE.

Jedenáctý playtest z 2.8.2013 ke stažení ZDE.

Dvanáctý - POSLEDNÍ VEŘEJNÝ - playtest z 20.9.2013 ke stažení ZDE.

Překlady posledního playtestu:
Deník postavy
Deník postavy - interaktivní
Jak hrát
Tvorba postavy
Rasy
Barbar
Bard
Bojovník
Druid
Hraničář
Kněz
Kouzelník
Mnich
Paladin
Tulák
Kouzla
Minulosti a dovednosti
Odbornosti
Vybavení
Multipovolání

Příručka PJ
Bestiář
Kouzelné předměty

Jak se díváte na D&D Next (5E)?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Už teď ho hraji z playtestových materiálů!kladné body2
Hodně se o něj zajímám a mám zájem ho hrát, jak vyjde.kladné body10
Zajímám se o něj, ale nemám zájem ho hrát.kladné body9
Moc se o něj nezajímám, ale jak vyjde, tak si ho možná přečtu a zahraju.kladné body18
D&D Next mě vůbec nezajímá.kladné body7
10.7.2012 01:25 - Gurney
Pro mě ten článek zní jako další náznak, že 5e by se mi mohla hodně líbit
10.7.2012 09:44 - wlkeR
Helem, máte někdo přehled, kolik bylo už rozesláno survejí k playtestu? Mně přišla kdysi dávno jedna a teď přichází paranoja, že zbytek končí někde ve SPAM folderu staré mailové adresy...

Anywho, ano, contest ve smyslu opposed checku dávam jen když jdou dva hráči aktivně proti sobě. Jinak dávam DC mod+10 buď tomu, kdo něco dělá pasivně (třeba drží dveře proti vyražení), nebo když je to postava/věc DM, páč myslim, že jakmile DM na něco hází, jsou hráči hned našponovaný.
10.7.2012 17:57 - Vojtěch
Ale jo... to je jen interpretace.
10.7.2012 19:02 - sirien
Kdybysem někomu chyběl, tak mlčím, protože se vcelku shoduju s Gurneym a nemám moc co dodat:
- stížnosti hráčů 4e odkázané Alnagem jsou docela relevantní co do otázky sjednocení komunity a vytvoření hry napříč edicemi...
- ...nicméně hráči 4e by se podle mě měli spíš jít zahrabat za to, že podobné stížnosti vůbec mají. Skoro bych poznamenal, že WotC se skrze 5i snaží napravit škody, které na hráčích způsobili skrze 4e (oh božínku, já nemám na nic speciálně jmenovanou poweru, co jen budu dělat, moje postava umí jen tupě mlátit mečem, du se vrátit k MMO... - podobné jízlivosti bych si našel i na adresu systémového vynucování týmové spolupráce vs. neschopnosti vytvořit si vlastní, unikátní, týmové taktiky v systému, který má tak explicitní mechaniku výhod atp.)
- Alnagova poznámka o tom, jak se jeho hráči chovali v 5i, mi přijde těžce účelová. Z vlastní zkušenosti musím říct, že na to, jak se hráči chovají, má mnohem větší vliv stylizace, atmosféra, téma a příběh, než použitý systém. Pokud vezmu hráče co jsou mnohdy explicitně hrdí na to jak jim 4e umožňuje hrát jinak, dám jim 5i k níž mají předsudky oldschoolu ("bude to jen kydlení...") a ještě navíc jim 5i prezentuju na dobrodružství, které je v podstatě tupej dungeon crawl... tak bych byl velmi překvapený, kdyby to dopadlo nějak jinak než doočíbijícím předpokládaným způsobem.


Jinak osobně mi přijde že velká část naštvanosti 4e hráčů je založená spíše na špatné prezentaci 5i než na tom že by se na ní nedalo pro 4e stavět.

(ne že by tam nebyly relevantní poznámky - třeba ta ambivalence battle priesta a wariora je docela divná, otázka jak si to představují např. na 10 lvl)

Gurney: Kdysi jsem také doufal, vzhledem k tomu že mechaniky HP joja jsou uvažované už v základu se obávám, že se asi nepřehoupnu přes "bude se mi líbit" - to hodně tam už asi nenarvu.
10.7.2012 20:50 - Alnag
sirien píše:
Alnagova poznámka o tom, jak se jeho hráči chovali v 5i, mi přijde těžce účelová. Z vlastní zkušenosti musím říct, že na to, jak se hráči chovají, má mnohem větší vliv stylizace, atmosféra, téma a příběh, než použitý systém.


Když chceš mluvit o účelovosti, nezačínal bych to zrovna ve srovnání, kde na jedné straně je praktická zkušenost z playtestu a na druhé očividná generalizace na úroveň ploché nic neříkající banality. ;-)
10.7.2012 21:02 - Vojtěch
Myslím, že půjde o to, jak battlepriest dokáže dohnat fightera. Že to svede... OK. Kolikrát že to umí? 2x denně a musí ztratit kolo, aby toho dosáhl (a na jak dlouho)? Oh WOW! Totally unballancing man! Myslím, že pro tuhý boj dokáže hlavnímu bitevníku sekundovat, ale jinak mu do zelí nepoleze.
10.7.2012 21:11 - Alnag
Vojtěch: Četl jsem o tom celou tu 60 stránkovou rozpravu na ENWorldu, a je potřeba zohlednit, že to kouzlo trvá hodinu. Za tu doby reálně playtestovací skupinka zvládla 6 soubojů a pak už byli všichni tak vyčerpaní, že odpočívali. Takže fakticky je to tak, že on toho Fightera dohání napořád. Kolo ztratit nemusí, může si to seslat předem (viz hodina - a ze souboje do souboje). Nicméně celá ta rozprava Fighter vs. Battlepriest mi přijde jako marginální problém.
10.7.2012 21:42 - Vojtěch
Já taky myslím, že to je jen záležitostí určení trvání kouzla. I kvůli takovým prkotinám se taky ten playtest snad dělá, ne?

Hodina se může zdát dlouho, ale při přepadu jsi zpravidla nenakouzlený, a nebo jsi taky nakrásně kouzlo použil a zbytek dne šmidra. Záleží na rozložení střetů behem dne. To kouzlo je silnější v crawlu, než jindy třeba.

Co se stížností na nedostatek možných činností týče, tak už jsem zmiňoval, že powery netřeba. Myslím, že původně měly powery u 4E představovat něco, co umí postava suprmegadobře, ale pak se to někde strašně zvrhlo a powery začaly dělat dojem, že nemá cenu dělat nic jiného. 4E přitom umí krásně převádět kdejakou kravinu, co si hráč vymyslí do hry aniž by tím rozhodila nějak rovnováha. Jestli tomu něco chybí tsk je to jen návod o kolik bych měl asi tak dovolit push, nebo tak něco, ale pořád to byl skutečně pokrok. 5i by se právě tady mohla skutečně vytáhnout a díky tomu, že snad nebudou stoupat útoky atd. by to ani nemusela být tabulka.
11.7.2012 08:24 - ShadoWWW
Chcete jít na oběd s Mikem a z očí do očí si s ním popovídat o D&D Next? Nyní máte tu možnost! (Není to fake, jde o oficiální akci.)

Why have one date, when you could have three? píše:

The winner will receive the following package:

- For your first date, you'll go to lunch on Friday from 12 PM – 1 PM with Mike Mearls, senior manager of the D&D Research and Design team. During this clandestine retreat, you'll be offered the opportunity to go under NDA (non-disclosure agreement) and ask Mike anything about the current design and development of D&D Next.
- Your second date will be attending the Ennies at 7 PM on Friday, August 17th, 2012 night with the Dungeon & Dragons R&D team.
- Your third date is a game with the dreamiest (and deadliest) Dungeon Master of all, Chris Perkins. The winner and up to five of his or her friends will sit down at Gen Con to playtest D&D Next with Chris Perkins as the Dungeon Master. (Subject to availability; available times include Saturday 4 PM – 6 PM or Thursday 4 PM – 6 PM.) If you're short party members, don't despair! The D&D R&D will supply up to three additional party members to help fill up the adventuring group.


In addition to your dream date(s), you'll receive:


Reserved front-row seating at every Gen Con D&D seminar, including the Gen Con keynote.
1 ticket to each event in the D&D Experience, including Dungeon Command and the D&D Next playtest.
1 copy of the 1st Edition Premium Dungeon Master's Guide (MSRP $44.95)
1 copy of the 1st Edition Premium Player's Handbook (MSRP: $34.95)
1 copy of the 1st Edition Premium Monster Manual (MSRP: $34.95)
1 copy of the 1st Edition Fiend Folio (MSRP: $25.00)
1 copy of Dungeon Command: Sting of Lolth, signed by the designers (MSRP: $39.99)
1 copy of Dungeon Command: Heart of Cormyr, signed by the designers (MSRP: $39.99)
1 copy of Lords of Waterdeep, signed by the designers (MSRP: $49.99)
11.7.2012 21:12 - Vojtěch
Virtual Table Top Cancelled

Náhodný šum, ale je to další věc, co Nekromanti z bažin nevytáhli...
11.7.2012 21:23 - ShadoWWW
Hustý! A ve stejný okamžik Paizo přichází s oficiálním prohlášením, že chystá brzké spuštění jejich vlastního VTT.

Je to čtvrtý gól Paiza do branky WotC.
- Wizardi zrušili DnD 3.5, a Paizo ho zavedlo v podobě Pathfindera a slavilo úspěch.
- Wizardi zrušili vydávání PDF, a Paizo ho zavedlo a slavilo úspěch.
- Wizardi vydali Red Box 4E jako vstupní bránu do světa DnD a byl to debakl, a Paizo vydalo ze stejného důvodu Beginner Box a slavilo s ním velký úspěch.
- Wizardi ruší VTT a Paizo ho zavádí.
11.7.2012 21:26 - ShadoWWW
No, ne že by to bylo až tak hrozné. Stejně všichni víme, že nejlepší VTT byl vždy Fantasy Grounds a druhý nejlepší byl vždy Battlegrounds.
11.7.2012 21:26 - Vojtěch
Har! To, že wizardi ruší VTT jsem zaznamenal prvně na Paizu, ale to, že do toho Paizo půjde mi nějak uniklo :D
11.7.2012 21:30 - ShadoWWW
Vojtěch: ZDE je oficiální prohlášení a ZDE je možné mrknout na screenshoty.
11.7.2012 21:32 - Vojtěch
Mno, stejně si myslím, že tohle ve velmi dohledné době převezmou aplikace pro smartphone/tablety.
11.7.2012 21:37 - Alnag
Wizardi prostě provádí rituální sebevraždu na etapy. D&DNext se rovnou může přejmenovat na D&DLast. A nezbývá asi než doufat v nějaký retroklon 4e. :)
11.7.2012 21:43 - Vojtěch
Možná udělají nějakou náhradu, možná jen vzali kalkulačku a zjistili, že z toho nebude hypermegavejvar, takže by jim to over-korporace zatrhla. Paizu stačí nižší zisky, tak do toho asi půjde. Co mě zaujalo v tom odkazu bylo, že tam půůjd zakupovat už připravené scénáře, takže asi DMové oficiálních pathů budou projevovat zájem.
13.7.2012 19:21 - Vojtěch
A Wizardi opět boduji. Víte, že 2E knížky od nich nejak už nejde stahovat? Možná jsou to staré zprávy, ale já to zjistil teprve dnes :(
13.7.2012 21:38 - ShadoWWW
To je zpráva z roku 2009, kdy WotC se rozhodlo po vydání PHB II stopnout vydávání elektronických publikací na RPGNow.com, nebo se pletu??? (Mám v sobě 4 piva, tak je to možné.)
13.7.2012 22:38 - Vojtěch
No nevím. Oni měli 2e knížky zdarma ke stažení v archívu i po tom myslím, ale ten link nefunguje.

EDIT: depa... tohle myslím proběhlo nějak víc potichu a později.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095107078552246 secREMOTE_IP: 13.58.112.1