Kultura

ShadoWWW
9.1.2012 13:49
D&D Next (5E) (před vydáním)
Chystá pátá edice (zvaná Next či 5E).

Data vydání:

Dungeons & Dragons Starter Set
15. července 2014


Players's Handbook
19. srpna 2014


Monster Manual
30. září 2014


Dungeon Master's Guide
18. listopadu 2014


Tým pro 5E:
Mike Mearls, Team Lead
Greg Bilsland, Team Producer
Bruce Cordell, Designer
Robert J. Schwalb, Designer
Jeremy Crawford, Development Team Lead
Tom LaPille, Developer
Rodney Thompson, Developer
Miranda Horner, Editor

Playtest oficiálně skončil.

První playtest z 24.5.2012 ke stažení ZDE.

Druhý playtest z 14.8.2012 ke stažení ZDE.

Třetí playtest z 8.10.2012 ke stažení ZDE.

Čtvrtý playtest z 29.10.2012 ke stažení ZDE.

Pátý playtest z 13.11.2012 (s monkem/mnichem) ke stažení ZDE.

Šestý playtest ze 17.12.2012 ke stažení ZDE.

Sedmý playtest z 28.1.2013 (s barbarem) ke stažení ZDE.

Osmý playtest z 20.3.2013 (s druidem, hraničářem a paladinem) ke stažení ZDE.

Devátý playtest z 1.4.2013 ke stažení ZDE.

Desátý playtest z 7.6.2013 ke stažení ZDE.

Jedenáctý playtest z 2.8.2013 ke stažení ZDE.

Dvanáctý - POSLEDNÍ VEŘEJNÝ - playtest z 20.9.2013 ke stažení ZDE.

Překlady posledního playtestu:
Deník postavy
Deník postavy - interaktivní
Jak hrát
Tvorba postavy
Rasy
Barbar
Bard
Bojovník
Druid
Hraničář
Kněz
Kouzelník
Mnich
Paladin
Tulák
Kouzla
Minulosti a dovednosti
Odbornosti
Vybavení
Multipovolání

Příručka PJ
Bestiář
Kouzelné předměty

Jak se díváte na D&D Next (5E)?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Už teď ho hraji z playtestových materiálů!kladné body2
Hodně se o něj zajímám a mám zájem ho hrát, jak vyjde.kladné body10
Zajímám se o něj, ale nemám zájem ho hrát.kladné body9
Moc se o něj nezajímám, ale jak vyjde, tak si ho možná přečtu a zahraju.kladné body18
D&D Next mě vůbec nezajímá.kladné body7
3.3.2014 10:50 - Alnag
To, co rozhodne o koupi bude, jestli to zase "unikne z tiskárny" jako posledně a jestli to, co unikne, bude dost zajímavé.
18.3.2014 23:47 - ShadoWWW
Prosáklo z GAMA Trade Show and Game Developer Conference:
- Jako první vyjde D&D starter set box (nic překvapivého, to už víme)
- Na obálce PHB bude zřící (beholder)
- Úvodní příběhovou linií při vydání prvních příruček 5E bude Tyranie draků - Dračí kult se pokusí znovu oživit Tiamat.

EDIT:
- PHB bude jen jeden! Žádné další "díly" se neplánují.
- Na obálce DMG bude Drow a bitva v underdarku.
- 5E Starter set bude podobný spíš jako 4e Starter Set než Pathfinder Beginner Box (tak to mě fakt zklamalo! :-( Doufal jsem, že prodeje PF BB Wizardům ukázaly, jak se má dělat správný Starter set.)
- Na obálce MM budou všechny ikonické nestvůry D&D. (prý)
19.3.2014 01:11 - Vojtěch
Takže na MM neco jako obalka Bestiary od Pathfinderu. BTW Sean K. Reynolds odešel z Paiza, tak by mě zajímalo, kam vyrazil makat teď.

EDIT: tedz jako externista prý bude dál přispívat a stěhuje se do Indiany, ale asi bude mít čas i na jiné projekty.
19.3.2014 07:08 - noir
Je smutné, že mě na tom nejvíc zaujal Reynoldsův odchod z Paiza...
21.3.2014 13:02 - Almi
Oceňuji, že se ShadoWWW tolik věnuje věcem kolem 5e, ale mám dotaz - víte vůbec o někom, kdo plánuje 5e hrát? Nebo, kdo by to vůbec chtěl hrát? O někom, kdo by chtěl organizovat cokoli kolem toho?

Možná by neškodilo nahodit takovou malou anketku, mohlo by to být zajímavé.

Ví se, co bude Starter set obsahovat? Myšleno, zda uvažují o ěnjaké přidané hodnotě v podobě hezkých map, barvených fugurek etc.? Nebo bude jedno, zda to člověk bude mít v e-podobě či ne?

To, že bude jeden PHB znamená, že zbytek vyjde v nejrůznějších příručnách typu - Kompletní válečník atd.? Má to nějakou souvislost stím, že PHB vyjde v papírové podobě a zbytek elektronicky? Přijde mi, že si docela zavírají cestu...
21.3.2014 13:20 - Jarik
Na mne to nepusobi moc hezky.
Kdykoliv se podivam na neco z 5e (5i), tak na mne vade pach 3e.
A na to uz jako fakt nemam naladu :(

Takze za mne. Ja to asi hrat nebudu.
21.3.2014 13:24 - ShadoWWW
Píše:
Ví se, co bude Starter set obsahovat?


Ne. Někdo se na to ptal Mikea na twitteru, ale odmítl to komentovat. To, co prosáklo z GAMA Trade Show and Game Developer Conference, nebylo určeno pro veřejnost, ale šlo o uzavřenou přednášku pro knižní (RPG) prodejce. Zdá se, že první veřejné představení produktů Next bude až na PAX East, který je 12.-13.4.

Nicméně si myslím, že figurky ani žetony součástí Starter Setu nebudou, protože Next koncipuje pravidla tak, aby implikovala hraní bez figurek (a figurky byly jen nepovinné, nejlépe jen na velké, důležité souboje).

Jestli bude Starter Set a Core příručky v e-podobě je velká otázka. Wizardi to zatím nekomentují.

PHB bude jen jeden - myslím (a nejen já), že tím chtějí říct, že do PHB dají všechna povolání a rasy. Povolání se plánuje 12 (barbar, bard, bojovník, čaroděj, černokněžník, druid, hraničář, klerik, kouzelník, mnich, paladin a tulák). Ptáte se, kde je třeba vojvoda, swordmage nebo artificier? V Nextu to budou subclassy základních povolání. Ale nebojím se, že by nedošlo na rozšiřující příručky typu Kompletní bojovník atd.

Ono je vůbec otázka, co chtějí vydat po Core příručkách. Chris Perkins jednou řekl, že po vydání Core příruček se chtějí zaměřit spíš na vydávání dobrodružství a v prvním roce nemáme čekat moc "crunch" rozšiřujících příruček jako u vydání 4E.
21.3.2014 13:27 - ShadoWWW
Co se týče mě, tak na mě Next působí mnohem víc jako 2E než 3E. A mám v plánu kupovat hlavně PDFka. Pokud nebudou, tak u mě mají smůlu. (Max. si možná koupím Core příručky).
21.3.2014 13:43 - York
Snad před každým vydáním nové edice prakticky libovolné hry panuje skepse, tím se moc nemá smysl řídit. Uvidíme pár měsíců po vydání.
21.3.2014 14:25 - ShadoWWW
Ohledně hry samotné skeptický nejsem. Ze všech edic D&D na mě Next dělá nejlepší dojem.
- Oproti old-school D&D je pravidlově sjednocenější a ucelenější.
- Oproti 3E má menší důraz na simulaci a klade větší důraz na příběh (podobně jako old-school), také netrpí feat-bloatem.
- Oproti 4E má mnohem rychlejší souboje, a zároveň mnohem nebezpečnější. Lepší multiclassing, větší důraz na příběh a mnohem menší důraz na boj. Také figurky a herní plány nejsou podmínkou.
21.3.2014 18:23 - Sparkle
Next budem mít určitě v krámu, ale jestli ho hrát i budu, to se uvidí asi až po nějakým opengamingu (studovat příručku o stejným objemu jako Pathfinderová, na to nebudu mít síly).
21.3.2014 19:50 - ShadoWWW
Přidal jsem anektu. Abychom nasbírali co nejvíc hlasů, tak na ni odkážu i v nejbližších článcích L&L a OaO.
24.3.2014 11:46 - sirien
No, tak anketa zatím mluví docela protiskepticky...
24.3.2014 11:52 - Shako
sirien píše:
No, tak anketa zatím mluví docela protiskepticky...


Vzhledem k tomu, ze hlasuji primarne lidi, co na tudle diskuzi aspon klikli nebo ji primo ctou a prispivaji... tak mi ten vysledek zatim prijde hodne nepriznivy pro NEXT.
24.3.2014 12:05 - kin
Já jsem na next docela zvědavý, jediné co mě od něj trochu odrazuje je to hrozný kvantum peněz co jsem narval do 4e knih a příslušenství, a nějak nechci aby se mi pak na ně jenom prášilo :)
26.3.2014 09:27 - Nachtrose
ShadoWWW: Chybi Ti tam moznost "Zajimam se o nej, ale pockam si, jak to cele dopadne." Osobne mi 4e prestava vyhovovat. Pominuli SR5e ktery jako obmenu budeme zkouset, tak se pro dalsi pikracovani fantasy her budu zrejme rozhodovat mezi DnD5e a 13th Age.
26.3.2014 10:48 - Vojtěch
Zkus ještě Dungeon World a Dragon Age třeba.
26.3.2014 10:55 - York
Nebo Dakaru ;-)
26.3.2014 10:57 - Quentin
jo, DW stojí za úvahu
http://book.dwgazetteer.com/
26.3.2014 12:00 - ShadoWWW
Nachtrose: Asi máš pravdu. No, ale podle tvého postu si myslím, že klidně můžeš kliknout na "Hodně se o něj zajímám a mám zájem ho hrát, jak vyjde." (Jestli ho pak budeš skutečně hrát, to bude na jinou anketu po vydání. :-)

Co ti na 4E přestává vyhovovat?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09354305267334 secREMOTE_IP: 18.224.59.231