Kultura

alef0
3.8.2010 16:11
Uzamčeno: Nové číslo Drakkaru vydáno
Drakkar je internetový časopis zaměřený na fantasy obecně a RPG hry. Je vydáván jakou dvouměsíčník ve formě PDF souborů.

Náš projekt je koncipován jako otevřený. Přijít a přidat se k nám může kdokoliv – stačí se domluvit s některým členem redakce a napsat článek. Naše otevřenost spočívá i v tom, že kritika či pochvaly nás budou motivovat k lepší práci a pokusíme se přizpůsobit vašim požadavkům co možná nejlépe.

Jelikož se budeme věnovat především RPG hrám a fantasy, můžete očekávat teoretické články o hraní, seznámení s dobrými internetovými projekty, občasnou recenzi na knihu či film, doplňky ke hrám a dobrodružství.

Drakkar sdružil mnoho různých lidí; převážně hráčů RPG her, ale to není pravidlem. Jsou mezi námi i tací, kteří v životě žádnou hru na životní příběh nehráli. A naší spolupráci to nebrání.

Náš společný časopis si neklade za cíl být originální či jedinečný, ale být kvalitní a stát se každé dva měsíce vaším oblíbeným čtením.

Chtěl jsem dát příležitost autorům Drakkaru k propagaci na zdejším webu. Nicméně opakovaně se stává, že není propagován časopis, ale zejména je propagována nesnášenlivost, neschopnost pracovat s kritikou a negativní emoce. Myslím, že to není potřeba. A tak je tahle diskuze zamknuta a další diskuze na téma Drakkar nejsou žádoucí. Když se neumíte chovat, choďte jinam. - Alnag
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
23.11.2011 18:20 - alef0
Noir, http://www.d20.cz/skupina/121/clanky/4744.html
23.11.2011 18:20 - Sethi
Tuto asi =)
23.11.2011 19:18 - Ebon Hand
Abych přidal i svůj názor:
Na D20 chodím pro názorovou spřízněnost a občasné články, které mě zaujmou. Orientuji se jen podle úvodního seřazení článků a menu novinek vpravo. Vyhledávání jsem tu nikdy neovládl, protože nikdy nejsem schopen trefit kategorii, kde se článek schovává. Vyhledávání ve všech kategoriích vyplivne opravdu vše a pak se to musí přebrat. Spíš je nacházím ojediněle tak, že je někdo jiný ressurectne a objeví se jeho reakce v menu novinek. Osobně bych byl pro zpřehlednění a stávajíc kategorie/šuplíky bych zrušil a udělal z nich další klíčová slova a nechal rozbalovat větší část archivu. Taky mi přijde škoda, že se tu nikde nezobrazuje přidávání dalších článků do původní vlákna, on se o tom vlastně nikde nedozví, když se přidá další pokračování.

Na Drakaru obdivuji, že jeho autoři vydrželi tak dlouho být aktivní bez snahy získat nějaké feetback a dále na ně reagovat. V poslední době jsem je přestal číst, protože mi vadila právě ta monotématičnost na vybrané téma. Nemám rád monografie, pokud je přímo k něčemu nepotřebuji a z témat publikovaných mě zaujali asi tři. Úzkou specializaci na okrajové téma beru jako sebevraždu, western dobrý, ale stačil by jeden dobrý článek, proč celé číslo. Jsem nepotkal nikoho, kdo by to hrál, pokud nepočítám Bang.
A druhou věc co na něm též oceňuji, je zmíněná apolitičnost, zejména z důvodu, že Sirien tu politickou vyhraněnost vůči druhému táboru vytahuje při každé příležitosti.

Pevně věřím, že se projekty D20, rpgf i Drakar udrží co nejdéle, ale upřímně přiznám, že ani jednomu z nich nevěřím, že to vydrží trvale či do mého důchodu. D20 je sice velmi aktivní a nyní asi nejsilnější, ale až toho bude mít Alnag plné zuby a dá si zasloužený odpočinek, tak i D20 umře. Protože Alnag je lokomotivou tohoto vlaku. Drakar má tu výhodu, že by jeho lokomotivu mohl řídit zájem čtenářů, ale na to zase prdí autoři a místo toho se sami přetahují o páky řízení..
23.11.2011 20:30 - Alnag
Ebon píše:
či do mého důchodu


Když to nebudeš moc natahovat, mohl bych to zvládnout. ;-)
23.11.2011 22:38 - ilgir
Píše:
V poslední době jsem je přestal číst, protože mi vadila právě ta monotématičnost na vybrané téma. Nemám rád monografie, pokud je přímo k něčemu nepotřebuji a z témat publikovaných mě zaujali asi tři.

Už delší dobu to tak není. "Téma čísla" bylo zrušeno, protože nepřineslo očekávané výsledky.
Píše:
a místo toho se sami přetahují o páky řízení..

Nějaké drby, o kterých nevím? Sem s nimi!
24.11.2011 06:49 - Jerson
Téma čísla bylo taky pojaté dost volně a některé články s ním souvisely jen velmi volně, spíše vůbec. navíc když žena zní třeba "hranice" a schová se pod něj cokoliv, tak to ani není pořádné téma.
24.11.2011 08:41 - Wild West
Píše:
navíc když žena zní třeba "hranice"


Zřejmě automatická korekce oprav. Úžasný výsledek.

Stran feedbacku - byl důležitý pro všechny Argonantovy články, pokud vím. I ten případ, kdy se žádného feedbacku nedostalo (Vetřelci).

Osobně sdílím odedávna čísi temnou poznámku, že "samostatný časopis pro RPG se asi neuživí", takže je třeba to trochu rozmatlávat do stran. Článek o nějakém světě nebo stylu je univerzální, pokud by to někdo chtěl hrát, i pokud by to chtěl prostě jen číst nebo na to koukat. Myslel jsem si; nejsem si jist doteď.
24.11.2011 09:39 - Gurney
Za sebe můžu o Drakkaru říct že dřív jsem v něm přes jeho nepříjemný formát (pdf, které musím stáhnout aby se vůbec dalo otevřít) obvykle našel tak dva nebo tři články, které mi stály za přečtení. Co byl zkrácen, už se se stahováním neobtěžuju, kvůli jednomu (kdovíjestli) článku mi to nestojí za to. Proč taky když můžu jedním kliknutím otevřít některý se svých oblíbených blogů, přečíst si, co nového autor od posledně vyplodil + co na to říkaj jeho čtenáři a když mám chuť, je vedle sloupec s nejnovějšími články na spřátelených blozích.

Ebon Hand píše:
Na Drakaru obdivuji, že jeho autoři vydrželi tak dlouho být aktivní bez snahy získat nějaké feetback a dále na ně reagovat.

Obdivuhodná snaha je skvělá, ale obdivuhodné výsledky jsou lepší :)
24.11.2011 10:03 - sirien
Wild West píše:
Zřejmě píšu čínsky. Měl jsem v úmyslu napsat (a mám podezření, že tomu rozuměli všichni kromě tebe), že na něco je lepší Kostka a na něco lepší Drakkar.

...Drakkar vítězí tím, že článek neskončí pohřben na věky věkův

Ano, a já se podíval do aktuálních statistik a našel jsem, že jen za poslední měsíc, jen v jedné z osmi hlavních sekcí, bylo padesát vstupů na rok a více staré články - a to mluvím pouze o jedné sekci, pouze o posledním měsíci a pouze o přímých přístupech skrze rozhraní Kostka->Články->Sekce - nezahrnuje to vstupy z diskusí K: článek, nezahrnuje to vstupy z přímých linků na články co se válí porůznu v jiných článcích a diskusích tady na Kostce i na webu mimo Kostku.

To dělá tři sta návštěv rok a více starých článků když budu hodně skeptický (podcenění ostatních sekcí, ignorování jiných přístupů než z přímého rozhraní) jen za poslední měsíc.

Pokud tomuhle říkáš "zahrabáno na věky", pak by mě skutečně zajímalo, jak to máš na Drakkaru - protože Drakkar čte málokdo a kdyby tu nebyly výkřiky informující o novém čísle, tak by většina lidí nestáhlo ani to nové číslo, natož to staré.

Tudíž skutečně nemyslím, že by Drakkar Kostku v tomhle směru převyšoval a zajímalo mě, jestli vidíš i nějaké jiné atributy, ve kterých by byl Drakkar pro publikování lepší než Kostka, protože pokud ano, rád bych měl možnost zamyslet se nad tím jestli se v daném směru nedá Kostka zlepšit.

Bohužel jsi mi na tohle už neodpověděl. Ani čínsky, ani česky, ani anglicky, ani nijak jinak. Můžeš odpovědět klidně i čínsky jestli chceš, klidně si řeknu Lingjue nebo Ting Ting o překlad.

Wild West píše:
Srovnávat něco, kde je důraz na debatu a něco, kde je důraz na články

Kostka má důraz na články. Vznikla jako článkovej web, diskuse přibyly až o dost později, články tu vychází - pravidelně, od různých autorů, na různá témata.

alef0 píše:
Ako vidno, d20ka vie vyprodukovať priemerne a dlhodobo 4 originálne články (nejakej nenulovej dĺžky) od mesiaca, obvyklý rozsah je 2 x A4.

Čím je překlad zajímavého článku méně hodnotný než originální článek, že to nepočítáš? Opět teze že co je naše to je lepší, i když to za nic nestojí? A počítal jsi poctivě kolikrát vyšel update Amazing Adventures, Alnagovejch, Sethiinejch i Nerhinninejch? Ony totiž vychází po kapitolách, což jsou v podstatě jakoby nové články /ha, vidim že to už zmínil i Alnag/

Podobně si nejsem jistý, k čemu je ohromná kvantita dlouhých článků, jejichž kvalita je dost pochybná (nějakých supernadšených ohlasů jsem si nevšiml, spíš naopak), pro některé z n nás příslovečně špatná, a jejichž čtenost je terčem přecitovávaných jízlivých poznámek

Dále bych mohl namítnout že mám rozdělaný (a už skoro dokončený) článek který má aktuálně 38 normostran (a dostanu se nejspíš tak na 45) a zeptat se, jak to hodláš srovnávat.

andtom píše:
Posedlost featurama.

Hm. A kdyby tu ty featury nebyly, tak bude někdo jinej stejně potěšeně nadávat, že tu nejsou PM, že tu nejsou záložky, že tu není RSS, že se RSS nedá nastavit, že diskuse tohle a támhleto... to je skutečně nádhera.
Abys mě chápal správně - já nemám nic proti poznámce že tu je hodně featur které se nahromadily a vedou k nepřehlednosti, fajn. Ale odmávnout to jako "posedlost featurama" mi moc fér nepřijde.

Ebon Hand píše:
šuplíky bych zrušil a udělal z nich další klíčová slova a nechal rozbalovat větší část archivu

To už mě taky napadlo, je to první na seznamu věcí které bych si přál aby Max udělal až bude mít čas :)

Ebon Hand píše:
Jsem nepotkal nikoho, kdo by to hrál

Já, Ilgir, Sethi, Honza (Sathel?) ;)

Gurney píše:
Za sebe můžu o Drakkaru říct že dřív jsem v něm přes jeho nepříjemný formát (pdf, které musím stáhnout aby se vůbec dalo otevřít)

Mě ho normálně otevře Opera v rámci tabu. Ale upřímně - když po mě čas od času někdo chce abych si tam něco přečetl, tak za ten širokoúhlej formát mám chuť škrtit.
24.11.2011 10:19 - Gurney
sirien píše:
Mě ho normálně otevře Opera v rámci tabu. Ale upřímně - když po mě čas od času někdo chce abych si tam něco přečetl, tak za ten širokoúhlej formát mám chuť škrtit.

Firefox umí pdfka v tabu otvírat taky, ale kdovíproč zrovna u Drakkaru jsem s tím měl vždycky problém, nicméně už je to doba co jsem to zkoušel naposledy, možná už je to vyřešeno. Spíš mi na tom pdf vadí, že musím na nějaký pomalý veřejný síti čekat než se stáhne celej časopis, ze kterýho mě cca 80% obsahu vůbec nezajímá.
24.11.2011 12:21 - Ebon Hand
Alnag píše:
Když to nebudeš moc natahovat, mohl bych to zvládnout. ;-)

Se obávám, že naše generace dostala práci na doživotí..
Takže si šetři síly, ať nám dlouho vydržíš.

K množství článků, D20 je velmi aktivní, pro mě jsou překlady i herní zápisy též články a dost důležité, nestíhám surfovat po zahraničních serverech a jsem vděčný za selekci, kterou překladatelé provádějí. Zápisy mi zase ukazují, jak hrají ostatní a čím bych se mohl inspirovat. Nyní jsem dokonce v takové situaci, že tady ani nestíhám všechno číst a dokonce si vybírám, což je ideální stav. Za sebe mohu říci, že jsem k naší hře pověsil za dva roky 48 herních zápisů, letošní rok májí všechny zápisy ke třem stranám A4.
24.11.2011 12:29 - Colombo
Tak jasně, ale není těžší napsat vlastní článek, než něco přeložit či sepsat zápis z hraní?

Kvalitní článek se mi zdá jako mnohem složitější (a kreativnější) činnost, než jen překlad či sepisování něčeho, co více-méně vyplynulo ze hry více lidí (a není tam tedy pouze můj vklad).
24.11.2011 12:43 - Gurney
Colombo: Překlad je taky kreativní činnost, i když se ti to nezdá. A může v něm být kolikrát mnohem víc práce než v článku napsaném protože máš zrovna chuť psát.

A co se týká zápisů z her, až zase někdy budeš něco hrát, tak zkus nějaký ten zápis napsat.
24.11.2011 13:38 - Alnag
Vlastní invence je (pokud máte vysoké aspirace) rozhodně těžší, ale že by překlad byl peříčko se taky říct nedá.
24.11.2011 14:18 - alef0
Kvalita článkov v Drakkare nie je zlá, problém je v tom, že neexistujú štatistiky o čitateľnosti a preto je ťažké niečo odvodiť o kvalite.

Ja by som sa do témy kvality príspevkov nepúšťal, to je veľmi tenký ľad a veľmi subjektívny ľad (najmä v prípade hodnotení založených na základe sympatií antipatií k autorovi a na číslach čítanosti, ktoré Drakkar nemá k dispozícii.)

Vôbec nejde o to, kto má väčší penis, errr, dlhšie a čítanejšie a hebkejšie články, ide o to, že na oboch stranách vznikajú veľmi dobré veci a to je hlavné.

Colombo píše:
Tak jasně, ale není těžší napsat vlastní článek, než něco přeložit či sepsat zápis z hraní?


To je dosť diskutabilné. Preklad je lákavejší, lebo neriešiš, čo chceš povedať svojim textom, akú formu tomu dať, čo chceš oznámiť divákovi, a ako sformulovať svoje myšlienky. Na druhej strane preklad je tým ľahší, o čo väčšiu prax v tom máš -- jednoducho vezmeš text a preklopíš to; akurát ti viac času zožerú korektúry a uležanie štylistiky.

Pre mňa osobne je omnohoľahšie vyrobiť preklad než nový článok a ako ukazuje tendencia, preklady sú v mnohých ohľadoch super a je vidieť napr. explóziu tuto na d20.cz. A možno práve toto je cesta generovania dobrého a osvedčeného obsahu.

Btw. ja som rozmýšľal, že spätne rozsekám PDF Drakkarov na jednotlivé články a zavesím to na ten web.

(Problém Drakkar a PDF a Firefox je problém špecifického nastavenia používateľovho systému, na ktorý redakcia nemá dosah.)
24.11.2011 14:59 - ShadoWWW
Na Kostce jsou překlady proto, že je tu komunita zaměřená hlavně kolem D&D a potažmo D20. A valná většina materiálů vzniká v zahraničí, takže je přirozené, když se aspoň část tvorby dostane takto k české komunitě (ano, lze navštěvovat i zahraniční weby, ale na o není vždy čas).

Oproti tomu Drakkar (chca nechca vnímán jako odnož RPG F) píše hlavně o českých hrách (DrD, SS apod.), takže je logické, že jde o původní tvorbu. Až tam někdo přeloží zahraniční článek o české hře, tak mi dejte vědět; určitě si ho přečtu.

Já nemám problém psát i do Drakkaru, ale drtivou většinu času, kterou chci věnovat tvorbě RPG, mi zabírá překlad pravidel 4E. Až ho (možná někdy) dokončím, tak přemýšlím, že bych napsal/přeložil nějaké doplňky k D&D či dobrodružství pro Drakkar. Ale to je zatím vzdálená budoucnost.

Občas sem hodím nějaký překlad týkající se D&D a to právě proto, že lidé, které zajímá něco o D&D, chodí kvůli tomu primárně sem.
24.11.2011 15:31 - Colombo
Gurney, alnag: nikdy jsem netvrdil, že by překlad nebyl kreativní. Ale přeci se jen snažím to, co někdo už nějak zformuloval přepsat tak, aby to bylo srozumitelné i v jiném jazyce. Zatímco, když se já snažím něco zformulovat bez jakéhokoliv původního templátu, tak vlastně odvádím stejnou práci jako překladatel a ještě dost práce navíc.
24.11.2011 16:00 - alef0
Pokiaľ práve neprekladáš Edwardsa, kde stojíš nad vetou dve minúty a rozmýšľaš, ako to sformulovať, aby to nevyzeralo ako právnický spis a paralelne s tým vymýšľaš terminológiu :-P
24.11.2011 16:12 - Sparkle
Překlad bude asi lehčí než napsání nečeho vlastního, ale zase to pro mnohé není taková zábava. Já ve volném čase budu radši psát vlastní věci než psát překlad. Možná proto, že překladama se živím, a mám jich dost plný zuby :)
24.11.2011 16:15 - noir
Hm, asi budu za extravagantního bručouna, ale myslím si, že když Hilský překládal Shakespeara, bylo to výrazně náročnější, složitější (a důležitější), než když pan president napsal svou novou knihu o EU - tedy za tři týdny, při angíně a v době, kdy údajně naplno řešil vládní krizi...
Sorry, já vím, že politika sem nepatří, ale chci tím ilustrovat ten rozpor "kvalitní překlad VS. nekvalitní autorské dílo".
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07706093788147 secREMOTE_IP: 52.14.168.56