Volná diskuze

TM0
14.1.2021 10:57
Doporučení systému pro úplného začátečníka
Zdravím, doporučil by někdo prosím nějaký systém vhodný pro úplné začátečníky a ideálně dobře hratelný ve dvou? (hráč + PJ)
Autorská citace #22
14.1.2021 19:23 - TM0
York píše:
Pokud chceš něco v češtině, co vyšlo tiskem a není to čistá fantasy

Fantasy bych bral úplně v pohodě, mezi prvními posty jsem to psal, asi to zapadlo. Ten Shadowrun je spíš taková dávná úchylka.
Autorská citace #23
14.1.2021 19:27 - Corny
TM0: Není divu, ono taky Shadowrun vesměs dost náročný je. Ne nadarmo celá nemalá řada lidí drží oprávněně postoj, že Shadorun hra je skvělý svět, ale tu oficiální hru samotnou by na jakoukoliv hru v něm nikdy nepoužili. Ne nutně proto, že by to byl špatný systém, ale asi ti to gun-porno, co je minimálně v některých edicích, prostě musí sedět.

Každopádně na to, co chceš, ti Fate asi bude docela dobře vyhovovat. Ale jestli jde někde koupit v české verzi netuším. Doporučím ti se podívat sem, stáhnout si PDF Fate: Rozcestí a vytisknout si to. Líp asi v našem české prostředí nepochodíš.
Autorská citace #24
14.1.2021 19:37 - York
TM0 píše:
Fantasy bych bral úplně v pohodě


To dost mění situaci :)

Pokud tě zajímá, co se dá snadno sehnat jako fyzická příručka, mrkni třeba sem a vybírej ;-) Napiš pak, co tě zaujalo.
Autorská citace #26
14.1.2021 19:45 - TM0
Ještě než jsem tu založil vlákno jsem koukal na Zapovězené země a Dračí hlídku, ale z toho co jsem z různých recenzí vyčetl se to zdá buď nevhodné pro začátečníky (Dračí hlídka) a nebo nevhodné pro dva (Zapovězené země).

Taky mě zaujal projekt Jeskyně a draci, ten český překlad plus nějaký zjednodušení pravidel mi přišlo sympatický, DnD mě lákalo vždycky, ale zase, v situaci kdy jsme dva začátečníci mi to nepřišlo vhodný, proto jsem se právě obrátil sem na experty :)

EDIT:
Jerson píše:
Omega junior má 12 stran, které si lze poměrně snadno vytisknout. Je česky, jednoduchá, univerzální.

Koukal jsem na to a (prosím, neber to jako kritiku) moc mi ten systém nesedí, asi to nebude to pravé pro mě.
Autorská citace #27
14.1.2021 19:46 - Jerson
TM0 píše:

Ještě bych měl jednu prosbu, našlo by se něco co by sedělo na ty požadavky, ideálně papírovýho a třeba i v češtině?

No, Omega junior má 12 stran, které si lze poměrně snadno vytisknout. Je česky, jednoduchá, univerzální. A když ti něco nebude jasné, stačí napsat a vysvětlím.

Pokud chceš opravdu hlavně fantasy a opravdu tištěné, tak ten Lone Wolf.
Autorská citace #28
14.1.2021 19:49 - Corny
Ten Fate:Rozcestí je tedy na Fantasy obchodě koukám taky skladem.
Autorská citace #29
14.1.2021 19:49 - Šaman
Jen pro info - Jeskyně a draci je projekt lidí z tohohle serveru. Ale ještě není hotov.
Jinak sto lidí, 101 chutí. Obecně pro dva je to dost specifické, ideální by bylo najít ještě dalšího hráče. Dva až tři hráči už je v pohodě.
Autorská citace #30
14.1.2021 19:53 - York
TM0 píše:
v situaci kdy jsme dva začátečníci mi to nepřišlo vhodný


Klasický RPGčka nejlíp fungujou se zhruba 3-6 hráči. Ve dvou hráčích je jeden z nich PJ a druhej hraje postavu, takže úplně chybí interakce mezi postavama v družině. Tj. popravdě vůbec nejvíc bych ti doporučil zkusit najít víc spoluhráčů. Zrovna teď probíhá na RPG fóru online otevřený hraní ASE'73, ke kterýmu se můžete přidat.
Autorská citace #31
14.1.2021 20:14 - exi
TM0 píše:
DnD mě lákalo vždycky, ale zase, v situaci kdy jsme dva začátečníci mi to nepřišlo vhodný, proto jsem se právě obrátil sem na experty :)

DnD je pro začátečníky úplně v pohodě (moje zkušenost). Vezmi si Essentials Kit, k tomu Ztracený důl a můžete jet. V Essentials Kitu jsou dokonce pravidla pro tzv. parťáky, tzn. zjednodušený NPCčka, kterýma můžeš doplnit družinu, aby na to nebyl hráč úplně sám. Potřeba přečíst je všehovšudy 20 stran + povolání, který budete hrát. Zbytek podle potřeby.
Autorská citace #32
14.1.2021 20:23 - Log 1=0
TM0 píše:
Taky mě zaujal projekt Jeskyně a draci

To mě opravdu těší, ale ještě s nimi nejsme hotovi. Ale pokročujeme co se dá.
Pro začátečníka je DnD OK, začala na něm většina hráčů světa.
Jen s tou použitelností pro 1+1 si nejsem moc jist, spíš bych se toho bál :(
Autorská citace #33
14.1.2021 20:24 - Jezus
Shadowww by teď měl napsat něco o zde přeloženém Starter kitu k DnD 5e, kde je tuším i nějaká část věnovaná "pomocníkům", což má právě sloužit k tomu, aby i při hře ve dvou lidech měla k sobě herní postava alespoň někoho k ruce, aby souboje i věci okolo byly taktičtější.

Plus jsou tam ukázkové postavy pro první úrovně a tak. Takže jestli tě zajímá DnD, i tohle by šlo.

Nicméně já osobně bych ve dvou na DnD nezačínal. Chce to imho volnější a víc vyprávěcí systém, než chvílema vyloženě deskovkové souboje. Takže spíš něco z toho výše. Ale nemělo zapadnout, že je to taky dostupná cesta.
Autorská citace #34
14.1.2021 20:29 - Jezus
TM0: Btw, občas tu na Kostce lurkni, jestli se neobjeví diskuse Virtuální Víkendy na Kostce. Moc se to zatím nepodařilo rozjet, ale už pár her proběhlo a bývají otevřeny nováčkům - je to ideální on-line příležitost, jak vyzkoušet systém a vidět, jak se taková hra i hraje/řídí.

Jestli přemůžu KOPR a zároveň to bude s vakcinací tak tristní jako do teď, tak možná v únoru sám něco zkusím (ale fakt neslibuju :-) ). Buď v DrDII (což je pro nováčky v poho jako hráče, nevím ale jak po PJské stránce, ale pokud se nebojíš přečíst si i rady jak to vést... taky slušný btw) nebo v DnD, dle zájmu...
Autorská citace #35
14.1.2021 20:54 - sirien
TM0 píše:
Fantasy bych bral úplně v pohodě

Tak si kup Příběhy Impéria. Je to lehkej Fate ve stylovym settingu - a když budeš chtít systémově trochu přidat tak je celej zbytek Fate a dost dalších věcí k němu přeloženejch.

Nebo samozřejmě si můžeš prostě vytisknout překlad Zrychleného fate (originál je beztak jen sešívaná bržurka - Rozcestí ostatně +- taky)
Autorská citace #36
14.1.2021 21:37 - TM0
Ad hraní ve dvou, jde o to, že bychom chtěli s nečím začít s přítelkyní, takže to online hraní by bylo prazvláštní, sedět v jedný místnosti každy u PC a hrát tak.
Autorská citace #37
14.1.2021 21:50 - York
TM0 píše:
jde o to, že bychom chtěli s nečím začít s přítelkyní


Taky by asi nebylo od věci se zeptat jí, co by si chtěla zahrát ;)
Autorská citace #38
14.1.2021 22:09 - Jezus
TM0 píše:
Ad hraní ve dvou, jde o to, že bychom chtěli s nečím začít s přítelkyní, takže to online hraní by bylo prazvláštní, sedět v jedný místnosti každy u PC a hrát tak.


Tak hrálo by se přes webku, takže můžete sedět společně u jednoho PC ;-) Ale hlavně by se jednalo o oneshot - jeden odpolednevečer (v mém případě možná dva :-) ). Pointa by byla spíš ochutnávka systému a mrknutí se, jak takové hraní vypadá. Ale je to na vás. A je fakt, že ukázek her je dneska už plný YTko (byť ne vždy to co divácky dobře vypadá je pro hráče/PJe ideál a naopak).
Autorská citace #39
14.1.2021 22:10 - TM0
York píše:
Taky by asi nebylo od věci se zeptat jí, co by si chtěla zahrát ;)

No přeci "něco nám vyber" :D
Tuhle hru jsem bohužel nikde nenašel, tak se ptám povolanějších.
Autorská citace #40
14.1.2021 22:16 - York
Jak píše Jezus - dva hráči na jedný webkameře nejsou problém.


TM0 píše:
No přeci "něco nám vyber" :D


To by ses nechal odbýt moc snadno, vybírat se určitě dá společně ;)
Autorská citace #41
14.1.2021 22:19 - Jezus
Zkus se jí zeptat na ty elfy lezoucí do viktoriánského Londýna, plného páry a automatonů... sirien má pravdu, že ten setting Příběhů imperia je stylovej, pro mě dokonce velmi :-)
Autorská citace #42
14.1.2021 22:23 - Corny
TM0: A co kdyby jste si jen našli nějakého GMa a vy dva byli hráči? To by tak divné být nemuselo, ne? Vy byste byli spolu na jedné kameře, to by mě osobně jako GMovi by přišlo i docela v klidu.

Jinak bych být Vámi si stáhl přeložený Fate zrychlený, a jak říká Sirien si ho prostě vytiskl a zkusil to. FAE je podle mě jednoduché na takový start, není to nijak komplikované, podle mě to dobře snese i dva hráče, můžete v tom hrát klidně i Shadowrun, i fantasy, není to dlouhé na přečtení, na oneshoty taky úplně v pohodě...a z druhé strany si osaháte, jestli by Vám to ve dvou šlo.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.044154167175293 secREMOTE_IP: 3.236.116.27