Volná diskuze

TM0
14.1.2021 10:57
Doporučení systému pro úplného začátečníka
Zdravím, doporučil by někdo prosím nějaký systém vhodný pro úplné začátečníky a ideálně dobře hratelný ve dvou? (hráč + PJ)
Autorská citace #2
14.1.2021 11:15 - ShadoWWW
Já doporučuji spíš Lone Wolf: Hra na hrdiny.
Autorská citace #3
14.1.2021 11:31 - Corny
Zkus se možná malinko rozepsat, jaké byste měli preference. Například jestli máte nějakou bližší žánrovou představu; jestli chcete něco víc pravidlově komplexnějšího nebo naopak jednoduchého (což nutně nesouvisí s tím, jestli je to vhodné pro začátečníky, například DnD není kdovíjak jednoduchý systém a spousta lidí na něm začíná... a končí); jestli chcete něco spíš volnějšího, vhodného pro nesvázané vyprávění, nebo něco pevněji strukturovaného; jestli něco kde budete mít s PJ víc vyrovnané role, případně je to vhodné na nějaké střídání, či dokonce úplně bez GM; jestli chcete něco na delší hraní nebo spíš na one shoty...

Jinak...Pro dva lidi je to docela komplikované, ne všechno se bude hodit, například bych moc nedoporučoval DnD.

Na Ironsworn jsem ale slyšel docela dobré recenze, po přečtení mi pravidla přišla relativně nenáročná a nenásilná a hra je navíc přímo stavěná na to, aby podporovala hru sólo bez gamemastera, nebo případně ve dvou (opět klidně i bez gamemastera). Na to bych se určitě být tebou zkusil při takovém počtu hráčů podívat. Zároveň to ani žánrově není nic kdovíjak střeleného. Pravidla jsou v PDF formátu zdarma jak přímo na jejich webu, tak na drivethroughrpg

Tradičně bych téměř určitě doporučil Dungeon World, když pro nic jiného, že dle mého v Gamemasterech (a vlastně i hráčích) buduje zdravé mezihráčské praktiky (kterých je podle všeho stále docela dost potřeba). Je to poměrně volné, pravidlově nijak zvlášť komplikované, a klade docela důraz na improvizaci, volné hraní a malou až nulovou přípravu před hrou. Bral bych to ale hodně s rezervou, protože je to běžně hra pro min. 3 hráče, a tak to může místy skřípat.
Autorská citace #4
14.1.2021 12:08 - TM0
Díky za tipy.

Brali bychom spíš fantasy, ale nějakému sci-fi ala Shadowrunner bychom se taky nebránili. Lepší by bylo něco s ne příliš komplexními pravidly a určitě něco volnějšího, spíš na jednorázové hraní. Střídání rolí hráč-GM spíš nehrozí, takže buď něco, kde ty role budou vyrovněnjší a nebo něco bez GM (i když to si nedovedu dost dobře představit).

Díky moc!
Autorská citace #5
14.1.2021 12:43 - Corny
Tak to by podle mě ten Ironsworn mohl docela dobře fungovat, určitě bych se na to zkusil podívat. Asi i ten Dungeon World (ale jak jsem říkal, není to na tak malý počet lidí dělané...což ale pořád není skoro nic; tři hráči jsou takové docela rozumné minimum, ve dvou to asi může být docela náročné).

Možná bych ještě zkusil Fate. Popravdě se ale bojím, že ve dvou lidech budou ty mechaniky trochu bezzubé. Asi bych raději spíš doporučil Fate Accelerated, už jen proto, že je to fakt relativně krátké a jednoduché (za mě osobně popravdě i lepší, jak "plná verze") a nic moc neriskujete, pokud to zkusíte (jde to naučit za chvíli, takže to můžete docela rychle zkusit a zjistit, jestli to funguje nebo ne). Hra je za pár korun, ale jde stáhnout i úplně zdarma, viz evilhat.com

Dál bych asi zkusil doporučit ještě Lady Blackbird...podle mě krásně udělaná pravidla na krátkou hru či oneshot (a ano, jsem John Harper "fangirl", takže jsem určitě zaujatý), předchystaný setting i zápletka, krátké a pravidlově velice jednoduché a volné. Žánrově je to spíš steampunk, ale snad by se vám to líbilo. Taky zdarma na Johnově webu
Autorská citace #6
14.1.2021 13:02 - TM0
Díky, mrknu na to.

Neměl bys ještě tip na něco podobného tomu Shadowrunu, ale ne tak komplexního?
Autorská citace #7
14.1.2021 13:05 - exi
TM0 píše:
Neměl bys ještě tip na něco podobného tomu Shadowrunu, ale ne tak komplexního?


Je tu na webu překlad zkrácených pravidel Cyberpunku Red.
Autorská citace #8
14.1.2021 13:23 - Vandal
Pokud jste jenom dva, tak se pridam k tomu Ironsworn, ktery je delany na solo/koop. A autor ma dobrej podcast (Ask the Oracle - The Official Ironsworn RPG Podcast), kde to hraje prave ve dvou - takze tam mas dobrej priklad a ukazku, jak to hrani a mechaniky funguji v praxi.
Autorská citace #9
14.1.2021 13:43 - Corny
TM0 píše:
Neměl bys ještě tip na něco podobného tomu Shadowrunu, ale ne tak komplexního?

No z rodiny Powered by Apocalypse je tu Sprawl, což je vlastně Shadowrun akorát v tomhle systému. Bohužel jsem nehrál, jen sledoval podcast (který ale vypadal docela zábavně). Každopádně PbA systémy jsou většinou docela volné a ne příliš zbytečně rule heavy, jsou dobré na improv a společné tvoření herního světa, a hlavně si myslím že snesou, že ve dvou ta hra bude trochu nestandardní. Pořád ale platí, že to asi nebude úplně ono, zejména u Shadowrunu, který na mě asi docela působí jako hra, která je lepší pro nějakou družinu. Zvažovali jste třeba najít víc hráčů online? (Teď má to online hraní docela renesanci).

Pak bych asi klidně zkusil v tomhle žánru hrát ten Fate Accelerated, FAE je "generický" systém a nemá žádný jasně daný setting, takže to jde zanést i do Shadowrun-style světa a styly příběhů, které FAE vytváří, dle mého do Cyberpunku docela zapadat můžou.

Jinak jsem bohužel větší zkušenosti s Cyberpunk hrama, který by takhle šlo hrát, neměl (připadá mi, že skupina lidí, kterým cyberpunk sedne, není příliš velká)
Autorská citace #10
14.1.2021 13:58 - York
TM0: Jestli tě láká Shadowrun, zahraj si Shadowrun. Jednoduchý pravidla sice nemá (ať už si vybereš kteroukoliv edici), ale v jinejch pravidlech to bude výrazně jiná hra.

U Shadowrunu je podstatný, o jaký ladění světa máš zájem. Pokud tě láká spíš kyberpunk v osmdesátkovym stylu, kde se k matrixu připojuješ kabelem, doporučuju třetí edici (dá se sehnat i překlad do češtiny). Pokud chceš modernější svět s bezdrátovym matrixem a augmented realitou, ten začíná od čtvrtý edice dál. Z týhle stylizace lidi nejvíc doporučujou pátou edici - já jsem hrál naposledy čtvrtou, takže u novějších nemám srovnání.
Autorská citace #11
14.1.2021 14:36 - Lethrendis
Shadowrun je holt hodně crunchy hra, tvůrci nabízejí i odlehčený Shadowrun Anarchy, který je... také příliš pravidlový :)

Jinak na vlně zájmu se teď veze Kyberpunk. Takže můžeš vyzkoušet i ten, i když si nemyslím, že by to byla nějaká lepší varianta než SR. Podobné jako SR novějších edic, i když bez magie.
Autorská citace #12
14.1.2021 14:37 - LokiB
Pro Savage Worlds vyšel setting Sprawlrunners, kterej je pro cyberpunk hraní ala Shadowrun. SW je generickej systém, a ten setting k němu přidává vše potřebné pro cyberpunk hraní (co se tvorby postavy a jejích schopností týče (magická zázemí, kouzla, + specifické mechaniky pro cyberspace + astrál shadowrunu + výbavu + drony a spol)

Ten setting je celkem nový a patří k nejrychleji prodávaným doplňkům na DriveThruRPG, takže ho lidi mají celkem v oblibě.

https://www.drivethrurpg.com/product/334278/Sprawlrunners
Autorská citace #13
14.1.2021 15:33 - crowen
Ak chces nieco naozaj rules light, skus http://catchyourhare.com/files/Cthulhu%20Dark.pdf Nemusite hrat Cthulhu, je to univerzalny system (ked Insanity vymenis za Harm, mas aj pravidla pre boj)
Autorská citace #14
14.1.2021 17:07 - captain66
Kdyz tu padlo Cthulhu, tak pro hru dvou hracu bych doporucil Cthulhu Confidential, coz je system psany prave pro GM a jednoho hrace a je i vcelku rules light. Ale je to settingem noir detektivka s nadprirozenymi prvky, coz je dost specificke tema, ktere nemusi kazdemu sedet.
Autorská citace #15
14.1.2021 18:22 - Jezus
Taky je dobrý si ujasnit, co vás láka na Shadowrunu. Je to ten mix magie a technologie? Elfové v moderní společnosti? Nebo vás láká atmosféra kyberpunku jako takového - budoucnost, kde je to sice dost v háji, ale má styl. A kyberimplantáty. Protože pak bych přemýšlel o tom Redku, odkázaném výše. Upřímně, magii kyberpunk nepotřebuje. A ta Lite verze je na ochutnávku dobrá.

Na druhou stranu je to tak jednoduchej systém (a Lite verze logicky osekaná o spoustu povídání k PJovi), že nevím, jakolik naučí vyprávět a vést hru. Určitě bych proto mrknul na nějaký PbtA (možná rovnou originál) s radama a zásadama pro DM, protože jsou univerzální.

EDIT: I když to lze možná krásně suplovat tím, že si přečteš pár článků zde na Kostce. Jaké články vybrat, určitě na požádání poradí povolanější :-)
Autorská citace #16
14.1.2021 18:26 - York
Jezus píše:
Upřímně, magii kyberpunk nepotřebuje


Kyberpunk ne, ale Shadowrun jo. Ten svět je super právě tím, jak má tyhle věci promyšlený a propracovaný.

Shadowrun není svět ani hra na oneshoty. Kouzlo je v jeho postupnym objevování - a že je co objevovat.
Autorská citace #17
14.1.2021 18:47 - Corny
Tak Shadowrun rozhodně je svět klidně i na oneshoty, ale tohle není místo na to protlačovat Shadowrun atd., to asi tazatele nezajímá. Zejména když jasně napsal, že o Shadowrun jako takový nestojí a chce něco méně komplexního(kdyby stál, tak se po něm podívá sám, zjevně ví, o čem je řeč). Zadání dal docela jasné, tak zkuste zůstat u toho. Pokud se chcete hlodat v Shadowrunu, tak tím neplevelte jeho dotazové vlákno (Jezus: To není vůbec na tebe, ty jsi docela pěkně šel po potenciálním jádru pudla, tj. "Proč tě zajímá shadowrun a nenašel by jsi to i někde jinde?" což je velice dobrá otázka k položení)
Autorská citace #18
14.1.2021 18:50 - Jezus
York: Souhlas. Mě se Shadowrun taky líbí (a dřív mě právě tím kontrastem orků a techniky docela uchvátil). Nicméně teď mám spíš období, kdy bych si zahrál spíš čistý kyberpunk.
A v zásadě nepochybuju, že TM0 ví, co píše :-) Ale raději se ujišťuju, že ta preference právě není trochu jinde.
Autorská citace #19
14.1.2021 18:56 - York
Corny: I beg to disagree.

Core příručky Shadowrunu jsou psaný tak, aby se z nich hru mohl naučit i úplnej začátečník - rozhodně to není minimalistická hra, která by předpokládala, že potenciální hráč už spoustu věcí zná. Takže ano, Shadowrun je hra vhodná pro začátečníky.

Jsem taky přesvědčenej, že nejlepší volba hry není ta, na který se (ne)shodli lidi na fóru, ale ta, která tě nejvíc zaujala, ať už světem nebo čímkoliv jiným. Pokud někoho zaujal Shadowrun, nejlepší hra pro něj je Shadowrun a ne třeba My Little Pony.
Autorská citace #20
14.1.2021 19:05 - TM0
Díky všem za rady a postřehy. Zatím nejlépe vypadá Ironsworn.

Ještě bych měl jednu prosbu, našlo by se něco co by sedělo na ty požadavky, ideálně papírovýho a třeba i v češtině? Přece jenom mít v ruce knížku mi přijde lepší než koukat do pdfka, už jen kvůli tomu, že ze začátku budu určitě plavat v pravidlech a v knížce se hledá pohodlěji.

EDIT:
Jezus píše:
Taky je dobrý si ujasnit, co vás láka na Shadowrunu.


Právě nejvíc to díky čemu to je Shadowrun, takže jak spojení magie+technologie, tak elfové v moderní době atd. Chápu, že pak je nejlepší prostě a jednoduše Shadowrun, ale když jsem kdysi narychlo projel pravdila, přišlo mi to dost náročný. A když na to koukám teď s tím, že bychom hráli ve dvou a fakt spíš one-shoty, tak mi to nepřijde moc vhodný.
Autorská citace #21
14.1.2021 19:12 - York
TM0: Jo tak tady je každá rada drahá. Pokud chceš něco v češtině, co vyšlo tiskem a není to čistá fantasy, tak mě napadají jen čtyři možnosti:

• Kdysi dávno vyšla v češtině druhá edice Shadowrunu, tu už je ale hodně velkej problém sehnat.
• Příběhy impéria jsou viktoriánská fantasy (takže taky spíš fantasy).
• Fate: Rozcestí je univerzální systém bez konkrétního herního světa.
• Střepy snů jsou taky univerzální a bez konkrétního světa, jsou určený pro hraní inspirovaný filmovým vyprávěním).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.074421882629395 secREMOTE_IP: 52.91.255.225