Tipy a triky

andtom
26.2.2009 14:50
Návod jak rozjet hraní D&D 4e pro začátečníky
Rád bych vytvořil inteligentní, praktický a jednoduchý materiál pro začátečníky, který by jim pomohl rozjet hraní D&D 4e. Vycházím z počátečního stavu - nadšenec si opatří core rules, kouká na to a přemýšlí co s tím. Číst to vše od začátku do konce? Nebo jen důležité, ale co je důležité?

Chtěl bych to koncipovat tak, aby se s minimem přečteného z core rules dalo něco rozehrát. Tedy dát tipy, co si přečíst předem před prvním sezením a jak hrát první sezení. Přidat komentované dobrodružství pro první sezení (včetně popsání uvažování DMa a hráčů u hry). Pak napsat, co nabalit k přečtení pro druhé sezení a zas popsat pokračování dobrodružství pro druhé sezení.

Nebo byste to psali jinak? Či chcete se něčím podílet? Pokud toto čte nějaký začátečník - pomohlo by Ti něco takového nebo bys tam chtěl mít něco jiného?

Napište mi názory, zajímají mě. Jde mi o to napsat něco smysluplného, co bude začátečníkovi k užitku, nic překombinovaného, žádná slovní ekvilibristika a nabubřelé povídání, žádná příliš široká lavina informací o všem najednou, která nepomůže, ale převálcuje.
Autorská citace #1
26.2.2009 15:26 - yokuzava
Ahoj, celkem odvazny projekt! Me jako zacatecnikovy by pomohlo urcite vedet jak si udelat jednoduchou postavu, jak si ve skupine pripadne rozdelit role kdo co bude delat a take jak kooperovat s GM. Chapu ze je to desne obecne a ze se to bude tezko psat. Kazdopadne pomuzou kratke priklady at uz tvorby postavy, pouzivani dovednosti a treba boje. Pro uplneho zacatecnika je stejne asi nejjednodussi jen sekat a postupne pridavat dalsi aspekty hry.
Autorská citace #2
26.2.2009 15:45 - andtom
Odin: Rozumím Ti, jsem rád, že jsi napsal z pohledu začátečníka. Takže tvorbu postavy bych určitě rád popsal, návrh konkrétní postavy krok za krokem. Postupný návrh s číslama, popisem a vysvětlením, co se honí hráči hlavou, když ji tvoří, jak při tom uvažuje jakým stylem s ní bude hrát a podle toho si vybírá věci. Postava nebude nijak vnitřně komplikovaná, dám ji do vínku jen nějakou jedinou roleplayingovou zvláštnost (třeba se bude bát vody), aby se na to dokázal začátečník soustředit, nezapoměl na ni. A pak ukážu při konkrétní fiktivní hře, jak vejde v použití tato fobie z vody.

Přesně z té myšlenky o přidávání aspektů hry vycházím, jak píšeš. Začátečník se těžce orientuje v celé šíři co všechno může dělat. Na tom není nic divného, tak to prostě je. A je známo, že pro většinu lidí je atraktivní boj, tak začnu jednoduchým bojem a pak bych ukázal, jak nabalit další věci.

Edit: Mělo by to být o málu teoretizování, ale o spoustě komentovaných praktických příkladů. Tak jak píšeš.
Autorská citace #3
26.2.2009 15:51 - ShadoWWW
Dva body:
* Pro české hráče je stále ještě rozdíl mezi pravidly v češtině a angličtině. Proto by hodně pomohlo co nejdřív dodělat překlad základních příruček DND 4E. Jednodušeji by se sháněli spoluhráči.

* Bylo by skvělé natočit na kameru aspoň jedno sezení (Napadá mě třeba 1 sezení Alnagovy družiny během hraní Keep on the Shedowfell.) a vystavit ho ke stažení na internet. Na těchto stránkách nebo stránkách RPG F by pak byl odkaz, kde by si ho začínající hráči nebo zájemci o RPG mohli stáhnout a podívat se, co taková hra obnáší. Praktická ukázka v češtině je víc, než 20 odborných článků.
Autorská citace #4
26.2.2009 15:54 - andtom
ShadoWWW: Bod 1. souhlas. Podílím se s dalšíma lidma na překladu core rules. Bylo by fajn, kdyby se ještě někdo přidal a uspíšilo se to.
Bod 2. souhlas. To by se mělo fakt realizovat.
Autorská citace #5
26.2.2009 16:17 - yokuzava
Souhlasim s Vami, cesky preklad urcite zvedne zajem nejmene o 100% Chvilema jsem uvazoval o pridani se k prekladu, ale jak jsem tu uz nekde psal neni moje anglictina nijak moc dobra. Rozumim vetsinou co je psano, ale tezko hledam spravny preklad abych tak nejak nebyl kostrbatej zvlast kdyz tam je tolik prenesenych vyznamu a slovnich spojeni ktery doslovne nedavaji moc smysl.
Autorská citace #6
26.2.2009 19:18 - Malfin
Jako neznalec 4e se mi tento projekt líbí. A ještě více ta představa stáhnutí videa ze hry jiné družiny! Osobně by mě zajímala právě ta tvorba postavy + boj a využítí konkrétních aspektů postavy v boji. Zní to celé moc dobře!
Autorská citace #7
26.2.2009 19:58 - ShadoWWW
Když jsem o tom videu ještě uvažoval, napadly mě ještě tyto možnosti:

* Mimo takové základní video ze hry by se ještě natočila další, kratší. V každém z těchto krátkých videí by hráči jendotlivých postav mohli ukázat, jak naházet takovou postavu jejich rasy a povolání. Nějaké tipy a triky kolem hraní. To by mohlo být docela užitečné, aby hráči získali lepší představu o jednotlivých povoláních a systému jako celku.

* Možná by se mimo tato krátká videa jednotlivých postav hodilo i video z pohledu DM.

* K tomu základnímu videu ze hry by šlo v libovolném titulkovacím programu vytvořit titulky - komentáře jednotlivých postav a DM. V podstatě něco takového, jako jsou třeba dabingové komentáře u filmů na DVD. Každý hráč by ve svých titulcích mohl okomentovat jednotlivé momenty tohoto základního videa. To by nebylo tak těžké vytvořit a bylo by to myslím hodně užitečné.

Vím, že mé návrhy nejsou úplně triviální. Hlavně je důležité sehnat ochotnou družinu znalou DND 4E a kameru.
Autorská citace #8
26.2.2009 22:15 - Beltar
No, já jsem poprvé otevřel materiály k DnD 4.edice (a předtím sem jen trochu hrál 2.e) před týdnem, s tím, že budu DM skupině, která je ještě nikdy neviděla a zjistil jsem, že Keep of the Shadowfell obsahuje, dle mého názoru, velmi dobrý materiál pro začátečníky.
Ať už to je Quick start guide, 5 předvytvořených postav, nebo zpousta rad pr DM. Osobně si myslím, že celá ta kniha je dobrý úvod do 4.edice.

To video je ovšem skvělý nápad. Navíc jak jsem si všiml Alnag zrovna propadl filmařskému řemeslu :-)
Autorská citace #9
27.2.2009 09:23 - andtom
Keep of Shadowfell je opravdu solidně připravená rozjezdová plocha. Možná by fakt stálo za to přeložit to a udělat jen doplněk k němu o věci, které tam řekněme nejsou dobře vysvětleny pro začátečníky (na základě zpětné vazby od těch, co to jako začátečníci hráli).
Myšlenky o videu se mi jednoznačně zamlouvají.
Autorská citace #10
27.2.2009 09:34 - Lotrando
ShadoWWW: ty filmy už jsou natočené, jmenují Gamers I, II
Autorská citace #11
27.2.2009 09:48 - andtom
Lotrando: Jde o češtinu. Kvůli přístupnosti.
Autorská citace #12
27.2.2009 10:06 - ShadoWWW
Lotrando: Gamers jsou natočeny jako parodie "pro znalé". Začátečníky by tento film asi spíš odradil a nechápali by...
Autorská citace #13
27.2.2009 11:54 - Malfin
To můžu potvrdit. Donutil jsem přítelkyni se Gamers 2 podívat se mnou a když jsem se já válel smíchy, tak ona koukala nechápavě střídavě na mě a na film.
Autorská citace #14
27.2.2009 11:56 - Lotrando
se berete nějak vážně, ne? :)

mji hráči utíkají, když vytáhnu foťák, natož potom kameru
Autorská citace #15
27.2.2009 12:17 - Blaine
A moje parta je moc zvrhla na to, aby se na ni dalo ukazat cokoliv podnetneho pro novacky - snad jen: Ano, tohle taky jde...
Autorská citace #16
2.4.2009 19:41 - Bretan
zvrhlá takhle? nebo hůř? Jinak tady je video vytváření postav, ale anglicky. (Když člověk eee anglinu, přijde o hodně srandy všude) Navíc ten týpek těch videí má víc o vysvětlování a zjednodušení. Stejnak jsem zvědavej, jak bude vypadat české video s českými hráči třeba při souboji. Pokud teda nějaký bude :))
Autorská citace #17
11.4.2009 05:36 - unknown
Som iba fanusik a zberatel-vsetko okolo RPG.V poslednom case technicky pomaham v jednej skupine hrajucej MtG.Po vydani ceskeho prekladu starter setu nastal neuveritelny narast novych hracov-preklady kariet sa robia priebezne.Preto si jednoznacne myslim,ze preklady tych najzakladnejsich materialov su tie najdolezitejsie.Myslim,ze preklad Keep of the Shadowfell a game starter setu by nadchlo mnohych zaciatocnikov.Z vlastnej skusenosti mozem potvrdit,ze aj pri kompletovani materialov z 3.5 edicie som sa najviac potesil,ked som zohnal preklad basic game.Aj 3.5 ma tony prekladov,ale nebolo prelozene ani jedno zo zakladnych dobrodruzstiv-co som stale povazoval za velku chybu.Znovu sa bez hanby hlasim za skupinu nezvladajucu anglictinu-a budem velmi nadseny,ked sa tieto zakladne materialy -starter a zakl.dobrodruzstvo prelozia.
Autorská citace #18
11.4.2009 08:40 - Fritzs
andtom: Není tato snaha trochu basurdní...? V okamžiku, kdy už ten někdo někdy nějaké RPG hrál, tak asi bude vědět, jak k tomu přistoupit a pokud ještě nikdy žádné RPG nehrál... nebylo by lepší pro něho udělat obecný úvod do RPG než jenom do 4E?
Autorská citace #19
11.4.2009 09:25 - Lotrando
Fritzs: tak ho udělej :)
Autorská citace #20
11.4.2009 10:32 - Fritzs
Lotrando: A kde na to mám vzít čas...? Na todle nestačí 2-3 hod. denně, pokud to chceš udělat pořádně...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090739965438843 secREMOTE_IP: 3.90.187.11