Prostředí

sirien
17.10.2019 13:50
DnD světy a konverze
Autorská citace #41
18.10.2019 13:57 - sirien
Přísahal bych, že sem kdysi na tohle sepsal nějakej text, ale zabohy ho nemůžu najít.

Tradičně psionika nemá ve fantasy co dělat - je to koncept který je původem ze sci-fi a jako takový se řídí velmi odlišnými "pravidly". Stranou "postava s danou schopností dokáže dělat něco nerealistického" (což ale platí i pro alchymii, SF high-tech engineering a různé další) magii s psionikou nic nespojuje. Což je mimochodem důvod, proč mi psionika v DnD vždycky zněla jak skřípání nehtů na tabuli.

Psionika je oproti magii mnohem užší a jasněji vymezený koncept. Narozdíl od magie je psionika konzistentní, předvídatelná a řídí se "vědeckými" zákonitostmi. Narozdíl od některých typů magie je psionika vždycky "vnitřní" (vycházející z psionika samotného, konkrétně přímo z jeho mysli/mozku, a pokud něco stojí tak vždycky čerpá sílu z psionika samotného) a o dost míň subjektivní (její síla je stále závislá na psionikovi, ale asi jako je zvedání čínky závislé na vzpěrači - v různé míře se tam mísí vlohy a trénink, ale není to žádné mystické mumbo-jumbo o vůli, přání, čistotě duše, vhledu do soukolí Vesmíru ani nic podobnýho). A hlavně efekty psioniky jsou oproti magii vlemi striktně popsané oblasti (které se odvozují od dřívějších SF představ o možnostech mozkové "projekce") - v zásadě tu sou základní širší okruhy telepatie (jakékoliv blbnutí s cizí myslí), psychokineze (jakákoliv manipulace s hmotou, vždy vyjádřitelná v joulech) a ESP (jakékoliv vnímání oddělené od fyzických receptorů, ať už vzdáleností, časem nebo typem), později přibyla ještě biokineze (působení na živé tkáně). To jak DnD do psioniky narvalo efekty kdejakýho kouzla s tim že "je to stejný, jen psionik to dělá jinak" mi vždycky strašně drásalo nervy.

A ok, jasně, psionika se od těch starých dob rozšířila i do jiných žánrů. Od doby co CIA a Sověti navázali na okultní blbosti počátku 20. století (čistě projistotu, kdyby na tom náhodou něco bylo...) psionika prosákla do thrillerů, samozřejmě se v určitých podobách uchytila v thrillerům blízkých hororech a přirozeně prosákla do určitých sub-sub-žánrů urbanfantasy a samozřejmě do postapokalypsy. Tam všude ale - více nebo méně plus mínus - dodržuje původní koncept a i když místy někteří autoři šlapou po hranicích, tak je moc nepřekračují. Rvát psioniku do epické DnD fantasy (stranou toho Dark Sunu, který se nějak potkává s tou postapokalypsou) mi přijde jak vaření dortu pejska a kočičky.
Autorská citace #42
18.10.2019 13:59 - Xeth
LokiB: Souhlas, ta práce s energií (PP, dříve PSP) je poměrně dost významná. To, že postava má prostě určité množství bodů psychycké síly, které může použít jakkoliv se jí to v rámci jejích znalostí líbí, je určitě velká deviza.
Autorská citace #43
18.10.2019 14:07 - Xeth
Sirien: Musím říct, že jsem dlouho měl ohledně psioniky podobné pocity jako ty, ale tak nějak jsem si na ní zvykl a pak se mi i začala docela dost líbit. Tak jako tak, pokud už se bude dělat, měla by se dělat pořádně a ne jí připodobňovat k něčemu jinému (magii). Proto vážně doufám, že WotC přijdou s její pořádnou verzí.
Autorská citace #44
18.10.2019 16:14 - Šaman
Tak tohle* mi připadá, jako trošku modernější a vědečtější pojetí přesně těch schopností/sil, které se dříve nazývaly magií.

Jinak řečeno, kdyby se psionik z těch scifi narodil ve středověku, byl by povazován buď za světce, nebo čarodějníka (nebo obojí). Kdyby se narodil v ranném středověku, asi by byl druidem, či šamanem.

I když tu rozčarovanost nad možností, že by to byl jen další kouzelník s podobnými michanikami chápu, tak ono je to u těch ostatních taky tak. Druid, či severský kněz ze ság má s DnD druidem společného… no… nic.

---
* reagoval jsem na ten odkaz a wiki, mezitím se tu objevilo pár dalších postů.

Siriene, magie v tom tradičním pojetí taky není nějaké hokus pokus něco se stane. To je až křesťanské strašení ďáblem a moderní fantastika. Ale pohanští šamani a kněží v tehdejším pojetí by odpovídali více tomu, co popisuješ jako psionika, než moderním čarodějüm.
Autorská citace #45
18.10.2019 16:19 - efram
sirien píše:
Tradičně psionika nemá ve fantasy co dělat
Tohle je spíš tvoje osobní omezení než něco, co je:
a) pravda
b) fakt
c) mělo by se dodržovat

ohledně low magic. to jsem psal, že je nutné vzít potaz co se vlastně pod pojmem low magic hraje a to může být různé družina od družiny. vypsal jen možnosti, které DND 5E dává a taky jsem uvedl. že jsou systémy lépe odrážející low magic svět. Nicméně i podle dnd to jde.
Autorská citace #46
18.10.2019 16:26 - Šaman
efram píše:
sirien píše:
"Tradičně psionika nemá ve fantasy co dělat"

Tohle je spíš tvoje osobní omezení než něco, co je:
a) pravda
b) fakt
c) mělo by se dodržovat

A tvrzení, že psionika se ve fantasy nevyskytuje? Na moji otázku ohledně psioniky mi byl poslán odkaz na wiki a ta zmiňuje jen science fiction. A já z toho mám dojem, že to, čím je ve fantasy magie je ve scifi psionika.

Magič ve scifi bude považován a zkoumán jako psionik a psionik ve fantasy bude prostě označen jako magič.
Autorská citace #47
18.10.2019 16:39 - sirien
efram: spíš to je tak nějak to co ten termín znamená v kontextu svého vzniku a historického užívání.

To samotné slovo je spojením psyché (resp. "psí") a elektroniky a je odvozené od (naprosto mylné, ale zcela historické) představy o možnosti projekce elektromagnetické síly z mozku do okolního světa (...nebo na jiný mozek popř. vnímání této síly v okolním světě; představa projekce na živé tkáně přibyla později už v rámci SF literatury) - což byla reálně testovaná hypotéza. A ano, koncept těch údajných schopností byl převzatý z nějakých dřívějších západních okultních tradic (počátku 20. století, takové ty esoterismy s astrálníma prožitkama a ektoplasmou atp.) - tady bych se to nebál přirovnat ke vztahu mezi alchymií a chemií (...až na to že tady se ukázalo, že to je bullshit, takže to bylo od alchymie k alchymii).

Do SF literatury to pak přešlo v návaznosti na představu o tom, že i když takové síly možná běžně nefungují, tak v budoucnu by jich mohlo být možné dosáhnout ("odemknout" je geneticky, nějakou bio-medicínskou manipulací popř. technologicky) a ten koncept se udržel. Do urbanfantasy, hororu a postapa to pak už prosáklo trošku rozvolněnějc, ale ty koncepční hranice zůstaly ctěné.

Takže to je fakt/pravda ve smyslu toho co to slovo znamená, co označuje, odkud vzešlo a jak se dlouhodobě používá. A jestli by se to "mělo dodržovat" - asi jako jakékoliv jiné slovo, které něco znamená. Malování magických ornamentů v nějakém fantasy s kreslící magií taky můžu nazývat "strojní inženýrství", bude to dávat podobnej smysl jako říkat sesílání mystickejch kouzel psionika.

Šaman: o žádném hokus pokus něco se stane sem vůbec nic nepsal, takže naprosto netušim na co reaguješ a proč, ale určitě to neni na nic co sem psal ani na nic co bych někde předpokládal.

A ne, šamanismus s duchovním rozměrem věcí a se světy za hmotnou realitou a s kouzly založenými na sympatetickém principu (stejně jako kněžní dovolávající se vyšších sil v pozadí světa) sou od psioniky stejně daleko jak voodoo nebo hermetismus.
Autorská citace #48
18.10.2019 16:43 - sirien
Šaman píše:
A já z toho mám dojem, že to, čím je ve fantasy magie je ve scifi psionika.

Tak jistě, to že na té wiki nacházíš jen SF je tak nějak z podstaty věci.

A máš pravdu, že z narativního hlediska plní psionika ve SF podobnou příběhovou funkci, jako magie ve fantasy (a umožňuje přítomnost podobných archetypů postav atp.) Podobnou, ale ne stejnou - paleta jejích možností je dost odlišná.

Nicméně to, že plní podobnou příběhovou funkci, ještě fakt neznamená, že to je totéž. (EDIT: asi jako kůň a motorka - obojí má v příběhu funkci toho že to hrdinům umožňuje se efektivně přesouvat a jsou si podobné v tom že obojí má určitou romantiku a u obojího máš archetypy osamělého jezdce nebo gangu atp., ale určitě bys netvrdil, že koně a motorky sou totéž)
Autorská citace #49
18.10.2019 16:49 - Šaman
sirien píše:
Narozdíl od magie je psionika konzistentní, předvídatelná a řídí se "vědeckými" zákonitostmi.

a pokud něco stojí tak vždycky čerpá sílu z psionika samotného

není to žádné mystické mumbo-jumbo o vůli, přání, čistotě duše, vhledu do soukolí Vesmíru ani nic podobnýho

Přišlo mi to, že za magii považuješ takové to "udělám zemětřesení, protože jsem řekl magickou formuli a uz se neřeší, kde se ta síla vzala". Ale to je jedno.

Neříkám, že psionika má něco společného třeba s šamanským cestováním (i když pokud fungovalo, pak by se dnes asi řešilo/popisovalo vědecky v rámci psioniky, ne?). Ale psal jsem že (například) DnD magie nemá s tím, co se za magii považovalo před dvěma sty lety a dříve nic společného.

Jakože dnešní metody výroby nástrojů (třeba nožů) jsou úplně někde jinde od doby bronzové, ale stále je vyrábí řemeslník, stále je stejná motivace k tomu proč je vyrábět a stále je podobný cíl.

---
Edit: Asi si rozumíme. Kůň a motorka nejsou totéž, ale obojí je odpověď na potřebu "potřebuju sehnat dopravní prostředek". A kromě specifických žánrů (kovbojky ze současnosti) se ani moc nepotkají. Ve středověku nemá motorka co dělat a dneska zase není normální jezdit s koněm po městě.
Autorská citace #50
18.10.2019 19:25 - efram
sirien
ok s tím se dá souhlasit, je bych jen nebyl tak kategorický s tím, že do fantasy nepatří. samozřejmě znám psioniku zejména ze sci-fi a to máš pravdu, že je singnifikantní pro tento žánr (než pro fantasy). Mě jen příjde, že když člověk do začátku uvažuje v různých škatulkách omezuje tak vlastně vlastní fantasii. Tím nechci říct, že musíme péct dort jako kočička a pejsek.
Autorská citace #51
18.10.2019 22:02 - Ugy
Pokud si dobře pamatuju tak byl psionik zpracovanej i v Asterionu a tam byl pojatej na můj vkus docela pěkně. Zkusím dohledat detaily někde mám snad ty moduly.
Autorská citace #52
19.10.2019 22:06 - Arled
Tak texty ve falešné apokalypse o psionicích jsou podle mě velice podařené. Jeho převod do pravidel byl pak podle mě dost špatný.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.14087700843811 secREMOTE_IP: 3.95.131.97