Prostředí

SEBastian_Chum
2.2.2009 13:29
intro do Asterionu
Vždycky mě Asterion odpuzoval, ale chci se vydat na AsterionCon a rád bych nějaké malé intro - jaký je to žánr, co je na prostředí zajímavého, čím je typické, jak je široké, kulturní inspirace, literární inspirace, nezvyklé prvky (rasy, magie, mytologie, bohové)... dík
Autorská citace #1
2.2.2009 18:08 - sirien
ses měl zeptat v čajovně.

Asterion je middle-magic high fantasy svět vyrtvořenej s naprosto megalomanskym záměrem rozpracovat většinu kontinentu vesnici od vesnice.

Velmi rychlé intro historie:
Kdysi vzniklo Sedmnáct bohů, kteří se od Temných bohů lišej nikoliv mocí ale jakýmsi řádem světa (ve filosofické rozepři by to obstávalo těžko).
Kdysi byla jedna prastará extravyspělá říše Arveda na sousední planetě.
Arvedané z ní nasekali asteroidovej pád. Emigrovali na Modrý měsíc asterionu, odkud je vykopali jacísi High elfové na Asterion (jde o dvouplanetu).
Žil byl jeden hrozně nadanej týpek, Khar, kterýmu nechtěli nechat vládu, tak se dopálil, dal se na temná umění od té doby je temným bohem a zhobou asterionu etc etc etc a touží maniakálně ovládnout všechno.
Tu část o boji Khara a Arvedanů skipnu - Khar vyhrál.

Arvedané utekli na sever, smísily se s lidma (zůstaly arvedanské rody), bohové roztrhli zemi na dva kontinenty a než Khar stihnul postavit flotilu, tak na severu vznikly nějaké říše schopné se mu postavit (dost nelogicky, ale to je vedlejší)
Khar jim přesto začal dávat po tlamě, tak bohové vyvolili tři čaroděje... tohle skipnu, z jednoho z nich se stal Vieen Nekromant, oživil děsivé vojsko mrtvých a démonů, lidi se spojili s Kharem...

...skip, současnost - Vieen má svoje úmrlčí království na jihu, severnějc nad nim je Khar, kus od nich na východě temní lesní elfouni a skřítci, uprostřed lidi kteří poprvé za historii vedou i dobyvačnou ofenzivu na jižní kontinent, na západě poušť s temnými pouštními elfy, úplně na východě hory s hrstkou temných horských elfů (pak jsou ještě světlí lesní a světlí městský). Na severnim kontinentu je klid.
Autorská citace #2
2.2.2009 18:18 - sirien
intro z herně-settingového hlediska:

Kosmologie nic originálního

Magie DrD mixlá s nějakou jejich původní myšlenkou, výsledkem je že si odnášíš dojem že tam cosi nějak funguje ale nevíš co a jak.

Alchymie nic zajímavýho

Originalita ras - nic zajímavýho. Elfové jsou prý dle "afrických kmenů", ale stylizaci odpovídaj možná tak jména a nějaká kosmetika, pokud si na tom sám nemákneš tak to jsou pořád drd/tolkien like elfové. Trpaslíci... sou klišé. Skřítci jsou docela povedenej pokus o čínskou kulturu. Kdyby to nebylo tak doočíbijící čína tak by se mi to i líbilo. Lidé - nuda. Krollové ANO - existují tam. Kdysi měli před arvedanama říši, tu sem zapomněl zmínit v průletu historií. Pod vodou sou nějaký vodní elfové (tím se dostáváme na sedm elfích druhů) a další podobný srandičky

Zajímavým prvkem je tvárnost činů - podle svého jednání a smýšlení se buď měníš v orka a pak zlého draka, nebo v hrdinu bohů a pak dobrého draka.

Na hru máš celej kontinent, takže máš města, bažiny, džungle, pláně, hory, prastaré zříceniny na prohledání... celkově to je laděný spíš heroicky, ale mnohem přízemnějc než třeba DnD

Jednotná tematika světa: Není, spíš právě naopak.

Zpracování: Místy na můj vkus až příliš podrobné.
Autorská citace #3
2.2.2009 18:21 - sirien
Kdybys chtěl vědět víc, tak to mám z 90% doma, nebo konkretizuj dotaz, nebo se připomeň někde až se uvidíme :)
Autorská citace #4
3.2.2009 07:22 - SEB
dík moc.

zní to jako docela dobrej návrh světa, ale dojem z výsledku jsem si nějak nezlepšil.
Autorská citace #5
3.2.2009 13:03 - Colombo
bože, to vypadá jako pořádná kravina! Nekonzistentní svět hadra.
Autorská citace #6
3.2.2009 13:21 - Bouchi
Colombo: Ty si vazne delas zavery na zaklade cca petiodstavcoveho (a AFAIK dosti nepresneho) shrnuti?
Autorská citace #7
3.2.2009 13:45 - Merlin
Colombo: zkus si prosím nejdřív něco nastudovat, než začneš s těmito výkřiky do tmy...Asterion jsem měl svého času docela pročtený, ať z důvodů toho, že jsem v něm hrál, nebo, že jsem k některým modulům kreslil mapy...a tvé zhodnocení "pořádná kravina" na základě 150 vět, které jen hrubě shrnují některé aspekty, je POŘÁDNÁ KRAVINA
Autorská citace #8
3.2.2009 13:52 - sirien
OMG, moje gramatika v těch dvou postech dost sux, co?

Bouchi: Co z toho neni pravda prosimtě? Teď sem to po sobě čet a připadá mi že jako průletové shrnutí to je docela přesný, pokud to teda čteš jako průletové shrnutí a ne jako recenzi, kterou to bejt nemá.

Colombo: Ve skutečosti je Asterion docela konzistentní. Místy jsou sice určité "výstřelky" které působí trochu samoúčelně (třeba ty skřítci) a místy jsou určitá klišé, která jsou kapku přehnaná (oblačné město), ale je to tam zapracované tak že to do sebe vcelku zapadá. Rozhodně to je o dost víc konzistentní než většina fantasy světů se kterými jsem se setkal, jen to působí trochu víc duhově protože se snažili dát tam něco pro každého - a naštěstí ten svět udělali dost velkej aby se to tam všechno vešlo.

Kdybych měl hrát na Asterionu já tak to rozhodně NEbudu hrát v DrD a pak to bude vcelku příjemnej setting (nic proti DrD přímo tentokrát, ale je prostě na Asterion moc omezený, spousta věcí uvedenejch v backgroundu se v DrD vůbec nedá používat tak jak je uvedená v popisech světa - zvlášť to odnesl třeba Stínovej svět, tam je to hodně cítit)
Autorská citace #9
3.2.2009 14:00 - Colombo
Bouchi+Merlin
Zamyslete se! Myšlete! Přemýšlejte!

Já neříkám, že Asterion je kravina(to si myslím hlavně kvůli oné přílišné barevnosti, jak jsem už četl jinde, je to, na můj vkus, příliš přeplácané, mimo to, velký zlý padouchv takhle velkém formátu mi nedělá dobře), já říkám, že podle toho shrnutí, co napsal Sirien to VYPADÁ jako příšerná kravina. He? Pochopili? He? Takže tyhle "výkřiky do tmy" jsou naprosto v pořádku, protože se nesnaží objektivně hodnotit onen modul, ale jen subjetivně hodnotí zde uvedený obraz z sirienových postů. Hé?
Autorská citace #10
3.2.2009 14:02 - sirien
Tobě už taky asi trochu héééblo, nae? :)
Autorská citace #11
3.2.2009 14:08 - Colombo
Hé, zítra zkouška a nedokážu se přinutit učit.
ale kdyby mi héééeblo tak bych nasal
Zamislete se! Mišlete! Přemíšlejte!

Já neřýkám, že Asteryon je kravyn(to sy mislým hlavně kvůly oné přylyšné barevnosty, jak jsem už Četl jynde, je to na můj vkus přýlyš přeplácané, mymo to, velkí zlí padouch v takhle velkém formátu my nedělá dobře), já řýkám, že podle toho shrntý, co napsal Syryen to VYPADÁ jako přýšerná kravyna. He? Pochopyly? He? Takže tihle "víkřyki do tmi" jsou naprosto v pořádku, protže se nesnažý objektyvně hodnotyt onen modul, ale jen subjektyvně hodnotý de uvedení obraz z syryenových postů. Hé?
Autorská citace #12
3.2.2009 15:18 - sirien
Tyvole... tohle vidět Eleshar tak se mu obrátí žaludek na klávesnici... hustej výkon.

nicméně - když uděláš shrnutí čehokoliv takovymhle průletem tak to pro lidi co to neuměj vnímat vypadá jako kravina. Sem věděl že to SEB vnímat umí a očividně mé sdělení pochopil, podle toho co píše.
Občas zapomínám že bych měl psát srozumitelně i pro jiné lidi než pro ty co jsou podepsáni pod otázkou...
Autorská citace #13
3.2.2009 15:36 - Colombo
Colombo píše:
bože, to vypadá jako pořádná kravina! Nekonzistentní svět hadra.

se dá pochopit různě. Buď je špatné shrnutí, podle kterého si neinformovaný udělá špatný obrázek, nebo je shrnutí správné a vytváří takový dojem, jako Asterion po přečtení všek příruček.
Vyberte si.
(pak to může být jen řádek textu bez hlubšího významu, ale to v zájmu sebe neuvádím)
Autorská citace #14
3.2.2009 15:36 - Merlin
Colombo: myslím, že mi nestojí ani na to odpovídat...ale chápu, že jsi přetaženej...

ale tahle věta, nebo věty zní docela jasně :
bože, to vypadá jako pořádná kravina! Nekonzistentní svět hadra
Autorská citace #15
3.2.2009 15:55 - unknown
jsem zvědav co se dozvim na asterionconu, zatím mi vrtá hlavou dost věcí na které jsem narazil při zběžném shánění informací.

mam doma Tarii a teprve teď jsem si uvědomil že to je na Asterionu...
Autorská citace #16
3.2.2009 15:59 - Colombo
mám mnohem raději, když je jeden svět podle jedné myšlenky a ne, když je ve světě těch myšlenek, navzájem se bijících prvků hodně s tím, že člověk vlastně může hrát cokoliv a vypadá to jako fantasy v mixu vrcholného středověku, ranného středověku a starověku.
Autorská citace #17
3.2.2009 16:01 - sirien
eee... Tarie NENÍ na Asterionu.

Jedná se o zcela odlišný svět.
Asterion má kontinent jménem Tara. Taria je úplně jiný setting - jde o poloostrov blíže nespecifikovaného kontinentu který před asi 800 lety ukradli lidé drakům a byl pojmenován po nějaký ženský kterou si vzal tamnější kníže, tušimže.

Osobně mi je setting Tarie sympatičtější, což platí i o modulech, ale nutno poznamenat že jde o úplně jiné pojetí - Asterion je snaha (a poklona autorům že neodpadli) udělat komplexní detailně popsaný svět jako celek, Taria slouží jako hrubý náčrt světa určený k tomu aby si tam GM udělal vlastní detailní prostředí.
Autorská citace #18
3.2.2009 16:04 - sirien
Colombo: Asterion je vystavěn na několika základních myšlenkách které procházejí celým tím světem. Kdybys ho četl pozorně tak je vysleduješ - nejsou nijak bombasticky originální, ale nejsou ani špatné a jsou docela hezky zapracované.
Ten dojem megamixu je pouze na kosmetické úrovni toho jak se jednotlivé národy projevují a popravdě řečeno nevim co se Ti nezdá - narozdíl od jiných podobných má Asterion docela dobře pojaté jak tyhle rozdíly vznikly, jak koexistují a proč mohou být tak blízko sebe a být tak odlišné, což je mnohem víc než můžu říct o většině jiných světů.
Autorská citace #19
3.2.2009 16:13 - Merlin
No, mě hlavně fascinuje, že colombo to ani nečetl (usuzuju tak z jeho prohlášení: bože, to vypadá jako pořádná kravina! Nekonzistentní svět hadra)..a soudí
Autorská citace #20
3.2.2009 16:19 - Colombo
pár článků o tom jsem četl...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086429834365845 secREMOTE_IP: 3.146.152.99