Pravidla

Maelik
3.3.2017 08:16
Autorská citace #41
8.3.2017 19:55 - Log 1=0
Alibi Leny a Magdaleny není v tom, že by je slyšela Deborah, ale že ho potvrzují JEDNA DRUHÉ. Ono jakkoli je to v rozuzlení popsáno jednoduše, přesvědčit někoho, aby mě kryl v případě zločinu, není žádná prdel. Nejslabší "alibi" má Reiner, kterého většinu času nikdo neviděl.
BTW neviděl nikoho vylézat ze sklepa, jen otevřený poklop, což může mít tisíc nevinných vysvětlení, a Lena to může snadno popřít. Budou to dvě tvrzení proti jednomu (což by platilo, i kdyby Reiner identifikoval Lenu s mečem). Jediné vodítko je úvaha "vypravěč mluví o poklopu od sklepa, takže asi bude sklep důležitý". A ta není regulérní ani omylem.
A když už jsme u toho, nemáme ani nejmenší představu, jak ten hostinec vypadá! Polohu poklopu, stájí, hostince, brány, latrín. Nevíme kde mohl kdo koho potkat a vidět.
Hlavně že máme lineární dungeon, na který vůbec nemusí dojít.
Autorská citace #42
8.3.2017 19:58 - Jerson
Než něco napíšu - Asdfasdf, máš za úkol vzpomenout si a napsat, v kolik hodin jsi včera večer šel na záchod. Pak můžeš zkusit tu samou otázku u deseti lidí, kolik z nich ti na ni odpoví, notabene pokud byl v tu dobu v hospodě.
Autorská citace #43
8.3.2017 20:19 - Maelik
Log 1=0 : Je fakt, že jsem mapku hostince vypustil s tím, že zmínka "poklop je o vchodu do stájí" by měla stačit..evidentně jsem se mýlil. No nic, nováčkovská chybka, v dalším updatu ji doplním.

Jerson: Zhruba kolem sedmé, pak kolem desáté a pak kolem jedné, páč jsem jaksi k večeři vypil cca litr a něco kofoly. Ale jo, beru, zkusím někde vyhrabat návod "Jak psát detektivku" a celé to překopat tak aby to znělo alespoň trochu regulérně.
Autorská citace #44
8.3.2017 20:34 - Log 1=0
Abych to pojal trochu konstruktivněji a jen nepéroval dobrodružství, jehož úprava dala ASDFASDFovi určitě dost práce, tak skusím navrhnout pár úprav. Ani pak nebude neprůstřelné, ale věřím, že to zalátá ty největší díry.
Co se týče časových údajů, lze říci, že se vše podstatné událo v době, kdy se ze sklepa ozýval křik. Tom by si mohl pamatovat, že se ozýval, když se jeho žena vytratila s potenciálním milencem.
Deborah si toho mohla všimnout a říct, že Tom zůstal sedět jako hromádka neštěstí.
Kovářka by mohla určit čas hádky. Většina lidí si na čas nevzpomene, ale jedna by mohla.
Gretti a Elas by mohli jít dovnitř, když uslyšeli kroky směrem od hospody.
Reiner by mohl říct přímo že viděl někoho vylézat poklopem, ale neuvést co tam vůbec dělal on.
Marieka by se mohla sama přihlásit (Reiner je teď hlavní podezřelý), že tam s ní měl schůzku (na kterou !pozor změna! dorazila, i oškliví lidé si mohou někoho najít), a nezávisle potvrdit osobu v poklopu a chování těch dvou na dvoře.
To už jsou dvě svědectví přímá a další dvě nepřímá. To by třeba mohlo Magdalenu zlomit. Sice by to bylo pořád dost předčasné, ale pořád lepší, než když k ní půjdou s prázdnýma rukama. Nebo by to mohla být indicie k prohledání sklepa, kde by našli vražednou zbraň (pořád dost neinteligentní úkryt, a nedbalost biřice, ale taky vnímám jako posun k lepšímu). To už by měla být zřejmá situace.
Pokud postavy nezískají potřebné informace, protože zanedbají něčí výslech, tak #sorryjako vyšetřovatel musí vytěžit všechny svědky co to jde, zvlášť, když jich má málo, a hmotných stop ještě míň, jinak má smůlu.
Autorská citace #45
8.3.2017 20:56 - Maelik
Log 1=0 : Máš moje nejvřelejší díky, páč jsi přišel na to jak to upravit tak, aby to dávalo smysl bez kompletního překopání.
Autorská citace #46
8.3.2017 21:04 - Aegnor
asdfasdf píše:
Ale jo, beru, zkusím někde vyhrabat návod "Jak psát detektivku" a celé to překopat tak aby to znělo alespoň trochu regulérně.

Začal bych Sirienovým článkem Detektivky v RPG, který jde použít i jako skvělý rozcestník na mnoho dalších článků zde na Kostce.
Autorská citace #47
8.3.2017 21:42 - Jerson
Ono by hlavně bylo třeba překopat i vesnici. Patnáct domů, z toho jeden rychtář, jedna kovářka, kořenářka, včelařka, hospoda, biřic(!), zvěrolékař ... kdo tam dělá na polích?
Stejně tak v sedm hodin večer na vesnici spí jen nemohoucí a nemluvňata, ostatní ještě makají.
Jít se hádat do sklepa, když má hostinská hosty, a kvůli čemu vlastně? Nikde není řečeno, co v tu dobu dělal ten zabitý, kdo ho viděl naposled.
Dále to že je den těsně po vraždě hospoda smutečně vyzdobená - když mladé holce někdo zabije bratra, fakt bude mít tendence ze všeho nejdřív vytvářet smuteční výzdobu?

A jinak nejpodezřelejším je týpek, který skupinu na celou akci poslal, protože musel vědět dopředu, že k vraždě dojde, nebo se o ní dozvědět hned po činu.

Btw ten čas - kolik hodin mají v hospodě? Kolik hodinek nosí lidé na ruce? Jak přesně dokáže zvěrolékař určit dobu smrti, s přesností na minuty?

Mimochodem z výslechu neplyne žádný důkaz o tom kdo vraždil. Takový pachatel by se nepřiznal ani inspektorovi Colombo.
Autorská citace #48
9.3.2017 12:29 - Merlin
Ne, bohužel ani Log 1=0 tomu nedal záchrannou vestu. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc zjišťuji, že celý ten případ je kravina. A postavy nemají naprosto žádnou šanci někoho usvědčit (pominu-li to, že je to pro Dnd a v podstatě stačí pár správných hodů na Vnímání, pátrání a sociální skilly...kdy postavy poznají, že jim někdo lže.)
Co mi hodně chybí jsou jakékoliv staty hlavní postavy Leny. Proč jsou tam proboha staty každýho nýmanda ve vesnici a chybí tam informace o inteligenci, moudrosti a charismě hlavního viníka? Nehledě na to, že tam chybí informace o její síle a zdatnosti boje s mečem. A pořád mi uniká, proč ta blbka měla ve svém pokoji meč a proč ho použila...to fakt jako bylo:
Lena jde za Magdalénou a řekne ji, že potřebuje spolupráci aby mohl zabít bratra. Pak jde s ní do sklepa, ze sklepa pro meč (ano, mohl být ve sklepě), pak jde do stájí s mečem, kde je náhodou její bratr, toho sejme stylem Blade do hlavy (zkušeně si vybrala hlavu, protože je to největší část lidského těla...a nejměkčí)... pak celá od krve jde do svého pokoje (kudy, to netuším) a tam schová meč a vrátí se do sklepa a společně s Magalénou do hospody...to fakt neeeee.

(to pomíjím Jersonovi jasné výtky)

Za mne...skutečně vezmi celé dílo a zahoď ho. Jeho autor je diletant :). Vystavěj si vlastní příběh
Autorská citace #49
9.3.2017 12:46 - Jerson
Jinak finální podzemí je taky super. Zvlášť ty dvoumetrové dveře (na šířku), žádné zásoby jídla, vody, žádný systém nakládání s odpadem, nemluvě o osvětlení, přívodu vzduchu, vytápění. Rychlost koňského trysku 8 mil za hodinu je směšná, pokud je to hodnota z pravidel, tak se chytám za hlavu, a to že Lena jede mimo cestu, aby mohla být stopována, nebo to, že se za ní postavy okamžitě vydají (po svých?), to že jede rovnou k bratrovi (proč?) a ten že se na příchod nezvaných hostů nijak nepřipraví ...
Mimochodem včelařka, pro kterou jsou včely celý život, a ona je klidně opustí za nějakých 100 zl, když jí vlastně nic nehrozí? 27letý statkář? Ne že by to nebylo možné, ale to mu zemřel děd i otec? 20letá manželka, která se už od svého muže straní? Kdy měli svatbu, proč nemají děti, a co dělají na večeři v hospodě? Jak se vlastně ta hospoda uživí - z těch deseti štamgastů, z nichž pět musí dostávat práci od jiných lidí, nebo spíše kvůli práci odcházet i jiné vesnice?
Mimochodem peníze za louku na vesnici, v době plus mínus středověku, když si může dovolit dát 100 zl za alibi? Nevím, kolik je 100 zl, ale tenhle motiv je strašně hloupý.

Na motivy této zápletky by se dalo udělat celkem rozumné dobrodružství, ale bylo by třeba překopat prakticky každou jednotlivou informaci.
Autorská citace #50
9.3.2017 14:02 - Log 1=0
Tak já říkal, že to nebude neprůstřelné. A potvrzuje se, že jakmile děláte dungeon, je třeba ho dát přečíst nejdřív Jersonovi, jinak v něm najde milion chyb (poznámka míněna pozitivně směrem k Jersonovi, byť tak nemusí vyznít).
Jerson píše:
Na motivy této zápletky by se dalo udělat celkem rozumné dobrodružství, ale bylo by třeba překopat prakticky každou jednotlivou informaci.

A tak proč ne, když už jsem to začal látat, můžu s tím ještě chvíli pokračovat. Jestli to pak bude použitelné, to ať posoudí publikum.
Vesnici je třeba mít alespoň pětkrát větší, s tím, že je sídlem řemeslníků se spádovostí několika sousedních. Izolovanost je stejně iluzorní už tak. Navíc, má li tam být hospoda, musí to být alespoň při okresní cestě.

Věk postav a jejich rodinné postavení? Není vysloveně nereálné (svatbu mohli mít v patnácti), sice je podivné, ale dá se nějak ad hoc vysvětlit, případně upravit.

Zabitý mohl opravovat vůz, dobrý důvod, proč být celý večer ve stáji a nikomu nechybět.

To, že má hostinská meč mi přijde jako dost zásadní připomínka. Velká celokovová zbraň je drahá jak prase, má ji jen ten, kdo ji potřebuje. Spíše nějaká lovecká zbraň na dálku (krátký luk, lehká kuše-pokud takové věci v settingu jsou). To vyřeší i problém špinavého oblečení.

Sto zlatých a louka u potoka jsou absurdní důvody k vraždě. Bez debaty. Je třeba přijít s něčím zcela novým, ideálně aby zahrnoval Lenu i Magdalenu. Mohly by být milenky. Z toho by mohl koukat pěkný průšvih, kdyby se to někdo dozvěděl. Klidně i upálení na hranici, ale pro hostinkou i její dodavatelku by i ryze společenský dopad mohl mít závažné dopady ekonomické a vůbec. Spíše to však bude nějakým způsobem trestné.
(Když už jsem zmínil tu hranici, máme tu kovářku (mužatka a stará panna s černou kočkou, zdá se mi), místní starou bylinkářku a staropanenskou včelařku. Být inkvizitor, mám tři dobré tipy, a klidně by se to mohlo ještě rozvinout.)

Spíš než na pokyn náhodného kolemjdoucího by tam měli jet navštívit starého kamaráda/strýčka/cokoli podobného, který je rychtářem. To by mohlo vysvětlit důvěru, kterou k nim chová. (Odznak úřední moci přenechat partě náhodných příchozích, kteří tvrdí, že jdou z popudu cizího člověka navštívit čerstvě zavražděného a jeho sestru? Jako vážně?)

Dungeon je neopravitelný, bohužel. Nenapadá mě, jak opravit Jersonovy připomínky, naopak bych ještě něco přidal (Místnost plná pavouků, kteří začnou útočit, když v ní něco hledám? Proč je nekromant nevyhubí? Odkud má mrtvoly? A to si nikdo nevšimne že má za humny nekromanta? Tam by vážně měl jet vyšetřovat spíš inkviziční tribunál.), takže zcela vypustit, nebo napsat od nuly.

Staty mi přijdou naopak naprosto zbytečné. Fyzické při vyšetřování nehrají roli, a duševní by spíše kazily atmosféru. Spíš bych je naopak vymazal a prohlásil dobrodružství za systémově neutrální.
Autorská citace #51
9.3.2017 14:26 - Merlin
Log 1=0 píše:
Staty mi přijdou naopak naprosto zbytečné. Fyzické při vyšetřování nehrají roli, a duševní by spíše kazily atmosféru. Spíš bych je naopak vymazal a prohlásil dobrodružství za systémově neutrální.


staty bylo myšleno to, že netuším jak je lena inteligentní, moudrá či charismatická....samozřejmě by mi to stačilo nějak popsat: jedná se o bystrou, ale naivní osobu. Nebo, je sympatická a má velké přesvědčovací schopnosti atd.
Autorská citace #52
9.3.2017 14:43 - Log 1=0
V jádru tvrdá a bezohledná, ovšem když chce, mí se tvářit a chovat mile a přátelsky.Je spíše chytrá než hloupá, ale nějak zvlášť. Což jí ovšem nebrání považovat se za velmi inteligentní. Nemá žádné velké ambice, ale když něco chce, jde si za tím.

Tak nějak co mě napadlo.
Autorská citace #53
9.3.2017 14:54 - sirien
Až to vytvoříte, tak to pošlete Aegnorovi, v rámci svého sebevzdělávání vám z toho určitě rád udělá hezké PDFko :)
Autorská citace #54
9.3.2017 15:21 - Jerson
Log 1=0 píše:
Zabitý mohl opravovat vůz, dobrý důvod, proč být celý večer ve stáji a nikomu nechybět.

Tak třeba od toho mají ve vesnici tesaře a kovářku, oba sedí v hospodě, oba opilí.

Asi bych nezkoušel zalátat díry v tomto konceptu, spíše postavit koncept nový. Rozhodnout, zda jde o cílenou vraždu nebo vraždu v afektu, jednu nebo druhou verzi rozpracovat víc, vyhodit biřice, vyhodit zvěrolékaře, posunout věk postav k vyšším hodnotám.
Naopak vesnici by nebylo třeba zvětšovat, klidně může jít o vraždu ve fakt malé vesnici, kde každý obviňuje každého, vyplavou na povrch staré křivdy a hádky mezi sousedy a rychtář na to nestačí, tak pošle do města pro vyšetřovatele. A čirou náhodou se objeví družina, o které se domnívá, že ji z města poslali vyšetřit vraždu, a tak s nimi (v mylném předpokladu) takto začne jednat, aby na ně celé vyšetřování mohl hodit, protože na řešení sousedských sporů je už moc starý a nechce si to u všech rozházet.
Spor mezi sourozenci o louku může být v tom, že majitel hospody (zase - přidat na věku) se jí chce zbavit, ale jeho sestra ví, že je tam staré bojiště, ze kterého její postižený bratr tahá mrtvoly na své pokusy, ale to nesmí říct, ... nebo tak nějak.
Autorská citace #55
9.3.2017 16:40 - Log 1=0
Jerson píše:
Tak třeba od toho mají ve vesnici tesaře a kovářku, oba sedí v hospodě, oba opilí.

Taky k tomu vozu mohl mít citový vztah. Nebo být lakomec a chtít ušetřit. Nějaké detaily o povaze mrtvého by se tam ostatně hodily.

Jako na tom, co píšeš něco je. Ale já bych to ještě úplně nezatracoval. Ostatně nedělám víc či míň, než že tu píšu pár nápadů do diskuse. Jestli to bude někdo skutečně předělávat, bude to Asdfasdf, a ten si už vybere sám, které rady mu budou připadat užitečnější.
Autorská citace #56
9.3.2017 22:36 - chrochta
ad vůz: Ono ti sice možná vypadá divně, ale lidé na venkově si spoustu věcí doma, včetně nářadí, opravili (vyrobili) sami a nepotřebovali k tomu specializované řemeslníky. Tesař je ostatně spíš na stavby (na vesnici toho dlouho do 19. století bylo mnohem víc ze dřeva než z čehokoli ostatního, a třeba takový krov vyžadoval ke konstrukci "odborníka"). Vůz sám je poměrně drahý a fakticky jde jen o konstrukci podvozku, na které se dle potřeby měnily nástavby. Gerrit třeba prostě předělával žebřiňák na valník nebo vyměňoval "brzdy" (tyč sloužící jako páka, kterou se rozorávaly při brždění silnice).

ad "mladý" statkář: Dle jedné demografické studie se na statku jen zřídkakdy sešel děd s dospělým vnukem. Dědoušek tedy už leží pár let pod drnem. A tatík? Mohl na něj spadnout strom, mohl se ožrat jako čuně a udusit se zvratky, mohlo se s ním potkat splašené dobytče, mohl si uhnat zápal plic...

ad hospoda: Do hospody se chodilo hlavně pokecat a zachlastat (voda je pro zvířata a na mytí, k pití a k vaření je pivo). V hospodě se vaří medovina, ale nejspíš taky pivo (asi ne nejlepší, ale zase je po ruce a levné). Případně pivo může Gerrit s Lenou dovážet (vida, proto mají na tak malé vesnici vůz). Kromě toho se v hospodě taky prodávalo - potulný kramář se tu může ubytovat a ještě se mu sem sami slézají potenciální zákazníci. Je klidně možné, že si obchodem přilepšují Gerrit a Lena.

Zvěrolékař je ve skutečnosti obyčejný sedlák, který jen rozumí zvířatům lépe než sousedi. Eventuálně si ještě přivydělává jako řezník (ten, kdo umí odborně bourat maso a správně z něj vyrábět žádané laskominy; porážet zvířata vesničané zvládnou sami, ale s vařením to je o dost horší). Magdalena se taky věnuje včelařině "na vedlejšák" (byť med a hlavně vosk dost sypou... a možná i jiné věci, jako třeba propolis a tak), ale není to žádná statkářka, nýbrž jen domkářka, zahradnice (větší zahrada, žádné obilí, ale spíš sad a zahrádka se zeleninou a řepou). Ani tesař se v tak malé vsi neuživí řemeslem - buď je někde na statku jako podruh a řemeslo je jen jeho vedlejší "kvalifikace", nebo je sourozenec nějakého domkáře a živí se tím, že pracuje v širokém okolí a tedy dost cestuje. Irena možná bude i porodní bába (kovářky jimi bývaly). Deborah je výměnkářka ze statku nebo z chalupy, která se ke stáru věnuje bylinkám (kvůli stáří už namáhavou práci nezvládá).
Autorská citace #57
10.3.2017 08:48 - Jerson
chrochta píše:
Ono ti sice možná vypadá divně, ale lidé na venkově si spoustu věcí doma, včetně nářadí, opravili (vyrobili) sami a nepotřebovali k tomu specializované řemeslníky.

Však já vím :-) Jen mi přišlo vtipné, že ve vesnici se dvěma specialisty by se takovou věc dělal sám, navíc večer a ve stáji. To co ve stáji dělal by vůbec chtělo lépe popsat.

chrochta píše:
Do hospody se chodilo hlavně pokecat a zachlastat (voda je pro zvířata a na mytí, k pití a k vaření je pivo).

V takhle malé vesnici hospody nebyly a lidé se spíše sešli u někoho doma či před dílnou. Leda by vesnice ležela na hlavní cestě a fungoval by tam zájezdní hostinec.
Nicméně to s vodou a pivem - fakt by mě zajímalo, kde poprvé se tenhle nesmysl objevil, ale od té doby ho všichni kopírujou a opakujou. Ale ne. Lidé vždycky pili vodu. Na vesnici tuplem. To až moderní doba vidí v pití vody něco zvláštního a neobvyklého.
Autorská citace #58
10.3.2017 08:58 - Jarik
Pití piva??? ve středověku?
A já myslel, že to byla kaše. ...proto existují termíny "ožrala" (z jídla) a "opilec" (z pití např. vína). :)
Autorská citace #59
10.3.2017 11:41 - Maelik
Jarik: Takto, pivo ve středověku, alespoň podle toho co se dá vygoodlit, nebylo filtrované, takže v tom co jsi dostal do sklenice bylo poměrně dost pevných částí kvůli kterým se pivo pilo brčkem. -z popisu mi to připomělo jak vypadá vláknina, např. psilium, rozpuštěná ve vodě, jestli jsi to někdy viděl. Takže asi spíš něco takového, než bramborová kaše.
Autorská citace #60
10.3.2017 12:27 - Jerson
Už jsme sice OT, ale fakt by mě zajímalo, kdo tyhle věci píše. Pivo brčkem?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083942174911499 secREMOTE_IP: 3.236.116.27