Pravidla

York
16.10.2012 16:00
Dakara: dungeoncrawl - diskuse o vývoji
Diskuse k vývoji nového RPG.Ke stažení:

Základní pravidla

Hra bez přípravy

Update: Soustředím se teď na verzi pro hraní dungeoncrawlu inspirovaného oldschoolem.
1.3.2017 21:12 - Pastýř
Dekuji za vysvetleni.
Netrpi hra kdyz mas hodne jednoducha pravidla a nizke rozsahy, prilisnou podobnosti postav?
Jak bys resil v Dakare kouzlo ktere je mimo nemagicke schopnosti postav? Napriklad kdyz kouzelnik pronikne do bunkru tak, ze projde zdi.
1.3.2017 21:18 - Aegnor
Pastýř příběhů píše:
Netrpi hra kdyz mas hodne jednoducha pravidla a nizke rozsahy, prilisnou podobnosti postav?

Proč by tím trpěla? V základu má postava 2 věci (profesi a hobby), možná nějakou dovednost navíc. To je u pětičlenné družinky nějakých 10 - 15 věcí celkem. A když si je všichni mohou popsat dost volně, tak podle mě nějaké potkání fakt nehrozí. Resp. hrozí, ale pokud si nevytvoří úplně stejné postavy, tak k řešení problémů bude stejně každá přistupovat jiným způsobem.
1.3.2017 22:19 - York
Pastýř příběhů píše:
Netrpi hra kdyz mas hodne jednoducha pravidla a nizke rozsahy, prilisnou podobnosti postav?


Odhadem tak 95% naší hry je "vyprávěcí", tj. rozhovory mezi postavami, spřádání plánů, rozhovory s npčky, popisy toho, co se děje, atd. Mechaniky do toho vstupují pouze tím, co postavy umí - většina akcí spadá pod "jsi záchranář, jasně že nemáš problém vyšplhat do prvního patra". Čili i kdyby postavy byly výrazně víc rozmanité po mechanické stránce, naši hru by to nijak zvlášť nezměnilo, protože by se to projevilo jen v těch zbylých 5%.

Po stránce příběhové a popisné jsou postavy tak rozmanité, jak rozmanité si je hráči udělají. S tím fakt problém nemáme.


edit: Narazili jsme teda na "problém" s tím, že to, co dokáží různé magické tradice, není striktně rozdělené do škatulek. V DnDčku (2e) mají třeba healovací magii jen clerici a firebally jen wizzardi, takže když si vezmeš wizzarda, tak máš pravidlově zajištěno, že budeš umět věci, které neumí žádné jiné povolání. Já to hraju tak, že můžeš dělat cokoliv, co dává smysl pro tvou magickou tradici - kněz boha ohně může určitě vytvořit plamennou kouli stejně jako wizzard.

"Problém" píšu v uvozovkách proto, že ne každému to vadí a navíc je to o domluvě mezi hráči. V DnDčku by si taky mohlo víc hráčů vzít wizzaarda a ten překryv by pak byl takřka 100% (ok, můžou se učit různá kouzla - ale to je zas přesně to, o čem mluvím, tedy jejich rozhodnutí vedoucí k rozmanitějším postavám).


Pastýř příběhů píše:
Jak bys resil v Dakare kouzlo ktere je mimo nemagicke schopnosti postav? Napriklad kdyz kouzelnik pronikne do bunkru tak, ze projde zdi.


To je settingová záležitost. Když bys hrál třeba Xmany, tak by s tím určitě nebyl problém (a tam bys to mohl dát třeba stejně obtížné, jako pro Hulka se tou zdí probourat), do nějakého středověce laděného světa by se to asi moc nehodilo.

To srovnávání účinků je každopádně pouze hrubé vodítko. Dá ti základní představu a pomůže ti odhadnout, jak jsou některá kouzla náročná, respektive silná, ale víc od toho nečekej.
8.12.2017 13:09 - York
Nedávno jsme se bavili o tom, jak řešit výbavu v dungeoncrawlu nebo obecně ve hře v oldschool duchu. Trochu s tím teď experimentuju, tak jsem zvědav, jestli si na to hráči zvyknou a bude jim to vyhovovat:10.12.2017 22:44 - Jerson
Samé přepisování a škrtání?
10.12.2017 23:22 - York
Jerson píše:
Samé přepisování a škrtání?


Ne nezbytně. Máme rok 2017, existují přepisovatelná pera. Na tohle jsem je chtěl použít, hned jak jsem je poprvé zahlídnul ;)

edit: Pokud to neznáte - píše to jako propiska a gumuje se to líp než tužka - nezůstávají po tom čmouhy ani kousky gumy (gumuje se třením).

another edit: Kdyby se tímhle inkoustem dala potisknout mapa, byl by to úplně ideální fog of war. Ještě jsem přemýšlel o něčem podobném jako stírací losy, viz tohle. To by asi taky fungovalo.
10.12.2017 23:36 - LokiB
York píše:
Kdyby se tímhle inkoustem dala potisknout mapa, byl by to úplně ideální fog of war.


Jen by sis na to nesměl položit hrnek s horkým čajem, protože by mlha zmizela. Gumuje se totiž ve skutečnosti zahřátím (například z toho tření, ale synovi jsem ukazoval, jak to pěkně zmizí i nad sporákem nebo svíčkou ... takový opak neviditelného inkoustu :).
ale jinak je to fajn nástroj ... jen by mě zajímalo, jestli to není moc jedovatý.

A když už máme skoro rok 2018 - dá se použít aplikce v tabletu, kde to budeš snadno u toho obrázku v sheetu editovat.
11.12.2017 01:46 - York
LokiB píše:
A když už máme skoro rok 2018 - dá se použít aplikce v tabletu, kde to budeš snadno u toho obrázku v sheetu editovat.


Jo, to je samozřejmě taky varianta ;)
25.5.2018 14:19 - York
Nedávno jste mluvili o dokreslování českých znaků do fontů - čím a jak to děláte?
25.5.2018 15:02 - ShadoWWW
25.5.2018 15:29 - York
ShadoWWW: Díky.

Použil jsem FontForge - chvíli jsem se s tím pral, ale nakonec to bylo překvapivě snadné.
27.5.2018 01:19 - York
Tvorba postavy na dungeoncrawl

1) Vyber si rasu.
2) Vyber si minulost.
3) Vyplň v deníku podle své minulosti šedivá pole (vlastnosti jsou dané rasou, zbytek se dopočítá).

Volitelné pravidlo:
Jednu z vlastností si můžeš snížit o 1 a na oplátku jinou o 1 zvýšit. Žádná vlastnost ale nemůže být nižší než 1 ani vyšší než 3.


Rasa

Člověk
Síla 2, Finesa 2, Duše 2

Elf
Síla 1, Finesa 2, Duše 3

Trpaslík
Síla 3, Finesa 1, Duše 2

Kudůk
Síla 1, Finesa 3, Duše 2


Minulost

Kovář


Zámečník


Tesař


Léčitel


Lovec


Žoldák


Písař
15.7.2018 21:40 - York
Zrovna jsem dostříhal karty na Gamecon a řekl jsem si, že by možná nebylo od věci sesumírovat si, jak na tom s projektem jsem, co už mám za sebou a co mě dál (doufejme) čeká.

1) Na začátku byl hrubý koncept:
•  Připravené dungeony.
•  Expy jsou z krystalů, které se postavy vydávají do dungeonů hledat.
•  Všechny schopnosti pochází z lootu v dungeonu (tedy z itemů).
• Stručná obecná pravidla, všechny schopnosti budou mít pravidla v modulech s dungeonem.
•  Karty pro předměty, možná i potvory (na začátku jsem nevěděl, jak přesně to bude fungovat, chtěl jsem to prostě zkusit).

A k tomu pár dlouhodobých snů:
•  Zahrát si něco ve stylu West Marches kampaně, případně adventure league (hráči si přenáší postavy mezi „oficiálními“ dobrodružstvími).
•  Zapojit do tvorby víc lidí.
•  Šup s tím na papír!

2) Z toho jsem vybral malý, dosažitelný první cíl:
•  stručná pravidla s návodem na hru + 1 dungeon.

3) Pustil jsem se do práce.
•  Něco sepsat bylo, jako obvykle, to úplně nejmenší a nejjednodušší.
•  V dalším kroku jsem potřeboval hráče, abych nápady mohl začít testovat při reálné hře.
•  Podařilo se mi přemluvit své dosavadní spoluhráče a začali jsme hrát nejdřív samostatný dungeon (ne moc dobře připravený, byl to vlastně první test konceptů).
•  Odehráli jsme první dungeon. Ttrvalo to skoro čtvrt roku, mimo jiné proto, že jsme se ze začátku nedokázali shodnout na herním stylu (většina hráčů hrála na sebe, lootovali si potají předměty a spolupráce ve skupině prakticky nefungovala), a taky to bylo přes vánoce a dost se pauzírovalo. Každopádně i tak bylo jasný, že první nastřelený dungeon je prostě moc velkej.
•  Následně jsme rozjeli kampaň. Opět byl docela problém hráče přemluvit, ale vyšli mi vstříc. Kampaň sama o sobě k cíli nesměřuje, ale můžu dál testovat pravidla a úpravy. Pracuju na druhém dungeon.
•  Druhý dungeon je hotový, tentokrát komplet s mapou, kartami pro všechny předměty (a nově na zkoušku i pro potvory) a kompletním popisem (první dugeon jsem zdaleka neměl dodělaný). Rozehráváme ho s kampaňovou skupinou a hledám hráče na testovací oneshot.
•  Někdy touhle dobou jsem taky začal hledat hráče na druhou skupinu do multikampaně. Důvody mám dva: Jednak potřebuju rozšířit základnu potenciálních spolupracovníků (ať už na testovací hry nebo i něco vážnějšího) a navíc si chci vyzkoušet multikampaň, abych měl představu, jak reálné je hrát něco ve stylu West Marches, jak to budu zvládat a co to bude obnášet.
•  Intenzivně pracuju na světě pro kampaň. Původně jsem to nechtěl dělat (měly to být čistě jen dungeony), ale vzhledem k tomu, že mám výhledově zálusk na kampaň ve stylu Black Marches, tak potřebuju nějakej nástřel sdíleného světa, ve kterém se bude hrát. Díky tomu si taky ujasňuju, jaké budou k dispozici rasy (varianty typu horský trpaslík nedávají v novém světě smysl, díky tomu se to dost zjednodušilo).
•  Oneshot druhého dungeonu s náhodně poskládanými hráči. V podstatě první zkouška ohněm – mimo jiné proto, že jsem fakt netušil, jestli to opravdu půjde odehrát za 8 hodin, která na to byly vyhrazené.
•  Odehrát jsme to stihli (musel jsem to docela hnát, ale ve výsledku to byla mnohem lepší hra, než když jsem hráčům nechával volné tempo), dostal jsem pak spoustu feedbacku.
•  Poprvé se sešla druhá skupina do multikampaně. Hráči se těší, já taky, tak snad to bude fungovat ;-)
•  Dokončuju úpravy druhého dungeonu na základě nasbíraného feedbacku. První nástřel byl až překvapivě funkční – nemusel jsem vlastně nic zásadního měnit, všechno jsou detaily a drobná vylepšení. S pravidly taky nebyl problém.
•  Zuřivě přepisuju pravidla. V průběhu testování jsem si k nim sepsal několikastránkové TODO, takže mám co dělat. Na mechanikách dělám už jen drobné změny, zato zgruntu přepisuju texty vysvětlující, jak se to vlastně sakra má hrát ;-) Zjišťuju, že první verzi jsem psal zbytečně obecně – vyhazuju spoustu kapitol, které se netýkají dungeoncrawlu.

4) Příští týden mě čeká Gamecon. Uvidíme, co se tam všechno semele, každopádně to bude další intenzivní playtesting druhého dungeonu s úpravami v pravidlech.
•  Pravidla budu ještě kompletně revidovat (a dungeon po testování na Gameconu nejspíš taky), ale i tak myslím, že můžu říct, že držím v ruce celkem solidní beta verzi.

5) Výhled do budoucna.
•  Nejdůležitější bod dalšího programu bude dodělat pravidla a najít alespoň jednoho dobrovolníka, který si zkusí všechno přečíst (pravidla + dungeon) a na základě toho odvede hru. Tohle je pro mě důležitější, než aby si někdo pravidla přečetl a okomentoval.
•  Čtení a komentování pravidel (nedělejte, že tu nejste! :)). Nedělám to poprvé, na druhou stranu poprvé vysvětluju, jak si představuju hraní oldschoolem inspirovaného dungeoncrawlu. Vzhledem k tomu, jaké problémy s tím měli mí dlouhodobí spoluhráči (což by měli všechno být RPGčkoví veteráni), to nejspíš bude docela zajímavé pro všechny zúčastněné. Naštěstí už jsem reálně třikrát odehrál dungeon (a tou dobou snad za sebou budu mít další tři hry na Gameconu), takže už celkem vím, o čem mluvím a co se vlastně snažím popsat a vysvětlit.

6) Konečně tu zatracenou věc vydat!

7) Jestli touhle dobou pořád nebudu mít aspoň jednoho zájemce o vážnou spolupráci, tak snad už opravdu skočím z mostu. Ale vážně:
•  Pevně doufám, že mě čeká spousta redakční práce na dungeonech, které nebudu tvořit sám.
•  Pro tyhle účely bude potřeba nějaký návod, jak na to. Trochu s tím už počítám, mám například systém tvorby bojových kouzel, který průběžně updatuju (každé kouzlo se tvoří z 15 bodů, které se rozhazují mezi dosah, rozsah, zranění a tak) a píšu si poznámky k tvorbě dungenů. Snad to časem bude někomu užitečné.

8) More dungeons! A příběh, který se skrz ně bude proplétat!
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.23723292350769 secREMOTE_IP: 34.229.113.106