Kultura

MIl
31.5.2007 11:31
Co jiného číst?
Mých posledních snad 20 knih bylo všechno možné (Martinovy povíky, Irving, G.G.Marquéz, Vonnegut Jr.) jen ne kniha z fantasy ságy. Chápu, že nic tak dobrého jako icefire na trhu není, ale něco co by stálo alespoň za přečtení. Doporučte něco
PS: Nepište Feista ani Sapkowskiho. Něco nového (rok vydání 2006,07), co třeba zatím nevyšlo celé, ale autor to již ukončil.
28.4.2009 14:57 - Magus
DL ale, to už tu určitê bylo....
28.4.2009 15:34 - Kibic
Nejde o fantasy, tak mi to promiňte, případně to přeskočte. Teď dočítám Accelerando od Strosse, vize budoucnosti, kde stále neúprosně platí Mooreův zákon, tempo změny má exponenciální charakter a lidská mysl velmi rychle zastarává. Cyberpunk zemřel, ale Stross píše věci, které by se daly označit za přirozené nástupce.
28.4.2009 15:45 - Blaine
2Kolemjdouci: Hmmmmmm na to bych se mozna mohl taky nekdy juknout. Zapisuju do sveho budoucne-ctenarskeho denicku!
30.4.2009 19:37 - JAIME
Jonathan Strange a pan Norell - naprosto výborný.
30.4.2009 19:44 - Léto
Princ ničeho už začal vycházet?! Ve jménu kataklyzmatické sliny, proč jste to neřekli hned? Zítra pro něj zamířím do knihkupectví. :-) Na Martinovo doporučení jsem už dříve četl kus v angličtině a dosti mě to zaujalo - byť jsem se v těch filosofických myšlenkových konstrukcích trochu ztrácel a musel jsem kvůli nedostatku času knihu odložit. V češtině to samozřejmě pofrčí rychleji, takže hurá na to.
Tedy pro pořádek: R. Scott Bakker - Princ ničeho

Slovo crooked nabízí mnoho podivuhodných významů, například deformovaný, znetvořený nebo nakřivo umístěný. Nejpřesněji ovšem tento typ šklebu vystihuje známý obrat "jeho rty připomínaly dva pářící se červy". :-) S internetovými translacemi mám také zlé zkušenosti. Svého času jsem se pokoušel číst takto amatérsky přeloženého Pottera, sedmý díl. Praštil jsem s tím po první kapitoly, protože jsem zjistil, že si ty krkolomné obraty překládám v duchu nazpět do AJ, abych se vůbec dopátral jejich smyslu.
Rytíř v přísaze je samozřejmě výjimka.

Strange a Norrell už tudy myslím proběhli, ale také doporučuji! Ideální duševní potrava k odpolednímu čaji.
30.4.2009 19:50 - JAIME
Sorry, dlouho jsem tu nebyl. Nemyslím si ale, že by se mělo upouštět od diskuse o Eriksonovi. Domnívám se, že jsem snad aspoň trochu erudovaný člověk a že se navíc velice urputně pokouším už dva roky přečíst první a čtvrtý díl. Ať dělám, co dělám, vůbec to nejde, a to jsem nad tím proseděl desítky, možná stovky hodin. Snad právě v tom tkví síla tohoto spisovatele. Vůbec nechápu, že existují lidé, kteří to dokáží přečíst a ještě se při tom dovedou bavit. Naprostý obdiv tedy.
30.4.2009 19:59 - Sethi
sedmý potter byl jediný, u kterého jsem se rozhodla, že nebudu čekat na originální překlad (u těch ostatních jsem prostě nijak nespěchala), amatérský překlad jsem odložila asi po půl kapitole a sáhla po anglickém e-booku. pak jsem se ještě měsíc hlasitě smála každému, kdo se mi snažil tvrdit, že je český neoficiální překlad lepší, než ten oficiální...

když přišlo na twilight, ocenila jsem existenci audiobooků - nerada čtu z počítače, knihu se mi půjčovat nechtělo a mimo to jsem tuhle četbu považovala za ztrátu času. takže jsem během práce, cestování, chození po praze vyposlechla postupně všechny čtyři knihy, aniž by to na mně zanechalo vážné následky... nebo alespoň následky, kterých bych se nedokázala zbavit.

což mi připomíná, hrozně doporučuju audiobooky neila gaimana, pokud se jen trochu cítíte na příjem v originále - načítá si je sám a je to naprosto boží záležitost.

létův nový avatar je krajně znepokojivý...
30.4.2009 20:21 - heavy_head
Jen klid, mládeži, Prince již mám doma, bude včas referovat.;-)

HUMPF! Huš, potvoro tříoká!!! Jéžiš, to je Léto... Co se ti to stalo? Kde ses vlastně ty tři týdny toulal? :-)
30.4.2009 20:24 - Alek
Ono těch amatérskejch překladů pottera bylo víc, vyplatilo se počkat na ty co nepřibejvaly tak rychle a hlavně to nepřekládali teenageři.

Létův avatar je...děsivý (skoro jako Sethin :-)). Jak kdyby dostal elektrický šok. A vůbec, to je teď v módě mít takhle výrazný ušiska? :-)
30.4.2009 20:26 - heavy_head
Léto teď vypadá jako po lobotomii.
30.4.2009 20:27 - heavy_head
Na přebalu chválí Bakkera i sám Steve Erikson. Být vámi, tak bych se do toho tak nehrnul.:-)
30.4.2009 20:32 - Annah
Právě jsem dočetla Jméno větru(Patrick Rothfuss). Opravdu skvělé, všem doporučuji.
Léto: U Tehlua! Ty ses pokoušel o nějakou nezákonnou sympatii?!
30.4.2009 20:47 - Colombo
Jaime: pan T byl zase opravdu znepokojen Panem Norellem, říka, že odmítá považovat za dobrou knížku, kde se děj TROCHU rozjíždí až po polovině.

Ale v tomto tématu se očividně neshodnem(možná proto, že tato diskuze je na portálu zasvěceném Martinovi, že:))

Co by vám na to mohl říct Pan B?
30.4.2009 22:09 - Léto
Byl jsem nemocen. K mému lůžku za nocí přilétala tříoká vrána a klovala mi do čela tak dlouho, až jsem otevřel svůj spirituální zrakový orgán. Horečnaté sny si s námi leckdy dovedou nepěkně zahrávat. :-) Můj nový avatar se pokouší tuto změnu stavu reflektovat. Jak ale vidno, pochopení jsem nenalezl. Zřejmě budu nucen založit klub zneuznaných ušatců!

Diskusi o Eriksonovi bych raději uložil k ledu, nerad bych byl opět označen za staročeského samce kura domácího. Snad jen tolik řeknu, že lidské zájmy a fascinace jsou různé. Jedna známá starší paní se například dlouhé hodiny baví tím, že praská "bublinky" v umělohmotných krabicových výplních. V zásadě neexistuje činnost, jež by na světě neměla alespoň jednoho příznivce.

Erikson chválí Bakkera?! Kdoví, jaká intrika se za tím skrývá. Třeba se ho snaží zdiskreditovat. ;-) Zatím nehodlám vyslovovat nějaké soudy - názory si vytvořím až dočtením knihy. Zde musím podotknout, že nějakou dobu mám již za sebou Čepel samu od Joea Abercrombieho, což je další autor, o kterém se GRRM pochvalně vyjadřoval, alespoň mám ten dojem. Mě až tolik neokouzlil. Bylo to sice čtivé, ale rozhodně jsem u toho nevřeštěl ani neslzel. Připadalo mi to trochu jako gemmellovština, snad jen o chlup vtipnější.

Audiobooky jsou zajisté parádním kulturněprůmyslovým vynálezem, ovšem mě okouzlit nedokázaly. Trpím totiž takzvanou čtenářskou hltavostí - a při rozvážné recitaci prokládané dramatickými pauzami bych lezl po zdech. Kromě toho se musím u mluveného slova mnohem víc soustředit, aby mi nic neuteklo a abych pochopil strukturu vět. Ale kdoví. třeba tomu časem ještě přijde na chuť - nic nevylučuji! Tedy kromě těch věcí, které živočichové obvykle vylučují, že ano.

O ději Strangeho a Norella snad ani nelze říci, že by se rozjížděl. On spíš tak rozvážně kráčí, jako pravý anglický gentleman. Autorka je na důležité příběhové informace poměrně skoupá; téměř veškerý příděl textu věnuje na budování atmosféry. Přesto se mi to líbilo.

Jsem rád, že se Jméno větru setkává s nadšenými ohlasy i jinde. To je potvrzení toho, že nejsem kdejakým literárním exotem, nýbrž zlovlkem vybraného vkusu. :-) A nemějte strach, veškeré projevy mých sympatií jsou v mezích zákona. Či se o to alespoň snažím.
30.4.2009 22:26 - Sethi
založíme spolu, ze mě si taky pořád utahují. třetí oko ale nechystám, tak doufám, že to není podmínka.

po pravdě mě víc děsí výraz těch "běžných" očí než to třetí.
30.4.2009 22:50 - Annah
Pokus nového avataru... Jestli je v tuto chvíli vedle mého vzkazu políčko s červeným křížkem(opět), tak jsem zuřivě vytáhla počítač ze zásuvky a šla spát:) Ten obrázek možná ještě vyměním za něco s velkýma ušima do klubu...
Zima píše:
To je potvrzení toho, že nejsem kdejakým literárním exotem, nýbrž zlovlkem vybraného vkusu.


Vypadáš jako umrzlý vlk z Červené karkulky.
1.5.2009 12:17 - Flanker.27
Já Strange a Norella odložil po 80 stranách. Možná se jště někdy odhodlám, ale jinak musím říct, že mě na té oslavované knize mn oho nezaujalo. Gentlemanský sloh je fajn (i když jsem si všiml asi dvou nebo tří výpadků), ale kniha by měla taky mít nějaký děj.
1.5.2009 12:41 - Léto
Annah Montana píše:
Pokus nového avataru... Jestli je v tuto chvíli vedle mého vzkazu políčko s červeným křížkem(opět), tak jsem zuřivě vytáhla počítač ze zásuvky a šla spát:) Ten obrázek možná ještě vyměním za něco s velkýma ušima do klubu...

Na červeném křížku přece není nic ostudného! Využívalo ho hned několik rytířských řádů. Patrně neměli dostatečně schopné počítačové experty. :-) Velké uši rozhodně doporučuji. Popravdě řečeno, nejsem si zcela jist, jestli ta věc ve tvém avataru je růže, horský masiv, nebo kouzelník v kápi, takže by to možná chtělo něco určitějšího.

Sethi píše:
Po pravdě mě víc děsí výraz těch "běžných" očí než to třetí.

Vítej v klubu! Moje ikonka opravdu pochází z příběhu o červené karkulce; na celý obrázek se můžete podívat zde. Nakoukání pouze na vlastní nebezpečí! Pak si prosím nestěžujte, že z toho nemůžete spát.

Flanker píše:
Gentlemanský sloh je fajn (i když jsem si všiml asi dvou nebo tří výpadků), ale kniha by měla taky mít nějaký děj.

To není podmínkou. Mám dojem, že na jiném místě sis velmi pochvaloval film Master & Commander. To je podle mě podobný případ: výborná atmosféra a dobový feel... ale příběhová řeka plyne dosti pomalu.
Jak nad tím tak přemýšlím, dalo by se tohle vztáhnout skoro na všechny starší romány, hlavně z období realismu. Dnešní doba je vůbec strašně uspěchaná - stojí za to z ní na chvíli vypadnout. :-)
1.5.2009 12:47 - Sethi
zdrojový obrázek na mě vyskočil ráno na devartu, z blízka je ten pejsek ještě... no... působivější, svým způsobem. způsobuje nutkání zalézt pod stůl =)

klub je jistě otevřený novým ušatým členům. až nás bude dost, vezmeme útokem všechny odpůrce. (i když si myslím, že už v současném složení bychom dokázali napáchat značné škody)
1.5.2009 12:55 - Léto
Velké uši dobré, malé špatné! Velké uši dobré, malé špatné! Veškerý odpor je marný. Přidejte se k nám, jinak vám budou smazány uživatelské účty. ;-) Ano, již při současném složení jsme schopni zcela zvrátit průběhy diskusí a nasměrovat je do nových, překvapivě zvrhlých směrů. Děsím se při pomyšlení, čeho všeho budeme schopni ve větším množství.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082172870635986 secREMOTE_IP: 18.222.69.152