Kultura

MIl
31.5.2007 11:31
Co jiného číst?
Mých posledních snad 20 knih bylo všechno možné (Martinovy povíky, Irving, G.G.Marquéz, Vonnegut Jr.) jen ne kniha z fantasy ságy. Chápu, že nic tak dobrého jako icefire na trhu není, ale něco co by stálo alespoň za přečtení. Doporučte něco
PS: Nepište Feista ani Sapkowskiho. Něco nového (rok vydání 2006,07), co třeba zatím nevyšlo celé, ale autor to již ukončil.
26.4.2008 22:42 - Léto
Flankere, lžeš. O kvalitě knihy jsem se nevyjádřil. To, že kvalitu knihy neposuzuji, zdůrazňuji ve skoro každém příspěvku. Věta "kdyby kniha byla dobrá, bude se prodávat i bez zneužívání jiného díla" přece neříká o kvalitě knihy nic. Je to čistě hypotetická konstrukce, podmiňovací způsob. POŠESTÉ tedy píšu: možná je kniha dobrá, možná dobrá není. To prostě nevím. Jasněji už to napsat nemůžu, opravdu ne. A jsem plně smířený s tím, že opět začneš obhajovat kvalitu knihy, ačkoliv jsem ji vůbec nezpochybnil. Inu, když má soupeř neprůstřelné argumenty, tak je nejlepší mu vložit do úst nějaký vlastní výmysl a pak ho vyvrátit, že? :-)
Nejde jenom o Aragorna na obálce a název, myslím tím způsob propagace jako takový. Ta kniha prostě stojí na tom, že je to Pán prstenů z jiného pohledu.
Že kniha parazituje obsahem nebo stylem, to tady snad nikdo netvrdil. Opět tedy vyvracíš nějakou svou vlastní neopodstatněnou představu, kterou tady nikdo nehájí. Opravdu pozoruhodný způsob diskuse, je vtipné tě sledovat. :-) Jeskov parazituje svým odkazováním na Pána prstenů. Přirovnání: budu prodávat nápoj jménem Coca Cola. Někdo mi bude vyčítat, že zneužívám cizí zavedenou značku. A já řeknu: "Ne, neparazituji, vždyť ten můj nápoj chutná úplně jinak! Co se týče chuti, ani co se týče složení určitě neparazituji!" Celkem mimo, že?
Ano, cola je typ nápoje, ale COCA COLA je konkrétní značka. Podobně jako trubičky jsou pamlsek, ale Hořické trubičky konkrétní značkou toho pamlsku. Přirovnání by tedy mohlo vypadat: "cola" = "fantasy", "Coca Cola" = "Pán prstenů".
Rytíři, víceméně souhlasím s tím, jak jsi to řekl. Těžko posuzovat, jestli na tom Jeskov vydělat chtěl, nebo nechtěl - ale každopádně vydělal. Určitě bych se na Jeskova díval smířlivěji, kdyby své dílo uvolnil zdarma. I v takovém případě bychom sice mohli uvažovat, jestli to nedělá jen kvůli vlastní slávě, ale rozhodně by to pak nebylo takové do očí bijící využívání.
26.4.2008 23:00 - Alek
Hezky se nám to tu zacyklilo. :-)
Akorát se obávám, že z týhle diskuze už nikdo nic nemá...:-(
26.4.2008 23:07 - Léto
K těm orlům:
Řeknu to asi takto. Kdybych byl v Roklince a měl bych rozhodnout, co s Prstenem, také bych ho poslal v malé družině pěších. Tam ta naděje byla sice malá, ale přeci jenom nějaká - zato poslat Prsten v čele vojska anebo na orlovi, to by se podle mě rovnalo jeho vydání přímo do rukou Sauronových.
Opět použiju přirovnání. Dejme tomu, že ve válce chce jedna strana zneškodnit vysokého důstojníka cizí armády, a tak vyšle špiona. Špion má tyto možnosti: 1) Vzít pistoli, prosprintovat strážnicí, ladným skokem přeplachtit kulometné hnízdo, po schodech utíkat skrz hlavní vchod, pak přímou cestou přes kontrolní rám, z haly po schodech do kanceláře a tam zastřelit důstojníka. 2) Počkat, až padne noc, vlézt do okna spíže, odtud se proplížit do kuchyně, pak přes větrací šachtu do komory na smetáky, z komory schodištěm pro služebnictvo k ložnicím, potichu odstranit strážného, vniknout do ložnice a zabít důstojníka. Pro kterou z nich se asi rozhodne?
Tahle debata by sice měla probíhat na Ardě, ale nějak se nedaří ji tam přesunout. :-)
26.4.2008 23:10 - heavy_head
Bolí mě hlava. Vy se vážně neposloucháte. Nebo nechcete. To je to tak těžké?
26.4.2008 23:16 - Léto
Aleku, Heavy: tu diskusi jsme ukončili už včera. Nevím, proč to zase vytahuje a ještě mě obviňuje z něčeho, co jsem vůbec netvrdil. Něco takového se mě samozřejmě osobně dotýká a připadá mi celkem nutné uvést na pravou míru, co jsem tedy řekl a co neřekl. Na druhou stranu je ta diskuse velmi zábavná a poučná. Například jsem se o sobě dozvěděl, že jsem debil (lehká mentální retardace, IQ 52-67) a také totalitářský sektář. Dost možná i guru, ačkoliv mi není zcela jasné, jak to při své debilitě zvládám.
Jsem prostě dobrý - ať žiju! :-)
26.4.2008 23:28 - heavy_head
Pojďme se bavit o knížkách a o jejich originalitě či neoriginalitě, a jestli nám to vadí nebo ne, a ne o tom, co kdo řekl, nebo neřekl před deseti příspěvky. V zájmu zachování duševní rovnováhy nás všech. :-Q
26.4.2008 23:45 - Alek
jj, moje řeč...
Mě docela zaujal, snad Dalcorův, názor na díla vydaná jménem Tolkiena jeho dětmi. Zrovna jsem totiž dočet Húrinovy děti. Popravdě řečeno netrklo mě tam nic moc vyloženě novýho oproti předchozím vydaným verzím příběhu, ale stejně jsem si to užil a ten příběh je imo natolik nosnej a tak dobře zpracovanej (a je mi jedno, jestli si to vymyslel JRRT, Christopher nebo někdo jiný), že samostatné knižní vydání mi nepřijde jako něco zavrženíhodného.
26.4.2008 23:51 - Flanker.27
Léto píše:
Například jsem se o sobě dozvěděl, že jsem debil (lehká mentální retardace, IQ 52-67) a také totalitářský sektář
??? Nechápu. Kde se tu něco takového objevilo? Ode mne snad Ne.
Co se zbytku týče, nemá to smysl. Kvalitu knihy jsem hájil proto, že jsem věřil, že třeba někoho přesvědčím nedat na první dojem. That's all. To vzpomínané citované vyjádření se ke kvalitě ("kdyby Jeskovova kniha byla opravdu tak dobrá") jsem asi tedy pochopil špatně, dobrá, není to o kvalitě knihy a chyba je na mé straně. Přijměte mou omluvu.
Heade, já Léta poslouchám a rozumím jeho argumentům, jediné o co jsem se snažil bylo přesvědčit ho, že si ta kniha takový odsudek nezaslouží, a že není o nic horší než řada jiných děl (viz vzpomínané příklady), nic jiného. Příspěvek ze 17:03, na který reagoval Léto ve 20:03 byla jen moje úvaha na to, co napsali Heavy a Rytíř, jestli to psal Jeskov prioritně jako přiživování se na LOTR nebo proto, že k tomu měl skutečně co říct. Čistě akademické a byl to bohužel Léto, který to zřejmě pochopil jako snahu argumentovat za každou cenu proti němu. Potud nevidím ze své strany naprosto žádného pochybení, ale jestli jsem se tě nějak dotkl, opravdu se raději omlouvám, než abychom touhle debatou bez konce zamořili diskusi. Nechtěl jsem se tě nijak dotknout a jestli se tak stalo, přijmi prosím omluvu. OK?
26.4.2008 23:55 - Flanker.27
Vidíš, Aleku, co kdybys to s Posledním pánem prstenu zkusil? Když po přečtení aspoň 100 stránek prohlásíš, že je to jen ubohá snaha se přiživit na zavedené značce, která nestojí za pozornost, nazvu se tuplovaným oposumem a už nikdy tu Jeskova nezmíním. :))
27.4.2008 00:01 - Alek
Hmm...když ono je zatim tolik knih, které si CHCI přečíst, že zkoušet něco, co mě lehce odpuzuje od počátku...no nevim, snad když na ni narazim u někoho v knihovničce...ale prachy do toho rozhodně vrážet nehodlam, to si je radši schovam na příběh o Berenovi a Luthien až vyjde samostatně knižně :-)
EDIT: i když ten tuplovaný oposum by stál za to :-)))
27.4.2008 00:01 - Léto
Také se omlouvám za zamořování diskuse smrdutými zlovlčími výpary a podpásové údery do růžového měkkého podbříšku. Příště nechám podbříšek na pokoji, slibuji.
U Húrinových dětí jsem měl ten dojem, že snad není přidaného vůbec nic. Asi se pletu, ale ty změny a přídavky oproti verzi v Nedokončených příbězích jsou spíše minimální. Bral jsem to tak, že je to verze určená pro "prostý lid", který na silmarillionovské složitosti nemá moc hlavu. :-)
27.4.2008 00:20 - Flanker.27
Jinak co je PRÝ opravdu jen ubohé vezení se na vlně: John Gregory Betancourt: První stín Amberu (The Dawn of Amber), Amber a Chaos (Chaos and Amber), Kouzlo Amberu (To Rule in Amber).
Kamarád po tom jednou sáhnul, protože vydání v češtině vypadá úplně stejně jako knihy ze světa Amberu od Zelaznyho, dokonce obálky jsou vyvedený úplně stejně i se Zelaznyho jménem, jen s opravdu malým dodatkem se jménem autora. PRÝ jen opravdu velice průměrné (na druhou stranu velice průměrná je už i Merlinova série).
Jinak jev potomků pokračujících v díle otce je více, viz třeba u Duny (pikantní, protože Duně se říká sf obdoba LOTRa), viz Brian Herbert (na druhou stranu jsem slyšel názor, že jeho knihy jsou lepší, než pozdější díly od Franka Herberta).
27.4.2008 01:14 - Rytíř
Souhlas s Prvním stínem Amberu. Já se taky nachytal a koupil to.. a taky se docela zklamal. Nemělo to ten šmrnc, nic nového, nic zajímavého. Že to nenapsal Zelazny opravdu není poznat snad ani na druhý pohled, z obálky. Musíte vědět co hledáte.. a to už je fakt sprostý.
Jinak ale nesouhlasím, že Zelaznyho druhá série z Amberu o Merlinovi je jen "velice průměrná"! Už je to dlouho, co jsem to čet, ale pamatuju se, že se mi líbila víc jak první knihy o Corwinovi. Ty jsem četl jen dvakrát, Merlina nejméně 3x ;)
PS: Pánové F+L, gratuluji ke smíření! To se hned tak nevidí, že by oba zainteresovaní dokázali zařadit zpátečku a nabídnout omluvu.. Super.
Že by na té IF opravdu něco bylo, když má takové čtenáře? :)
27.4.2008 01:27 - Flanker.27
Rytíř: Řekni mi co čteš, já ti řeknu, kdo jsi. Nebo jako v tomto případě, řekni mi, jestli čteš IF a já ti řeknu, kdo jsi. :))
27.4.2008 09:50 - heavy_head
A odešli spolu ruku v ruce k zapadajícímu slunci... :-)
Mně se Betancourt ani Předehra k Duně taky nelíbily. Obé mám doma. Chybami se člověk učí. Chybí tomu ta šťáva. Prostě jak se toho chytne někdo jiný, už to není ono. Stejně tak Vasiljevova Denní hlídka.
To už mě spíš baví víc ty parodie, jako jsou Tajné deníky Společenstva apod.
Tak to jsi první, koho znám, kterému se mu víc líbil Merlin než Corwin, Rytíři. Jsi tak trochu rarita. ;-)
27.4.2008 15:42 - Flanker.27
Nemyslíš Temnou hlídku? Na Denní hlídce Vasiljev jen spolupracoval (patrně na příběhu Zrcadla).
27.4.2008 16:28 - heavy_head
No dyť řikám, Temná hlídka. ;-) Nechcete ji někdo? Dal bych mu ji s vlastnoručním věnováním. :-)
27.4.2008 22:35 - Tyna
Ne díky, sama jsem ji střelila do antíku :-)
28.4.2008 18:01 - heavy_head
Dále podaruji jednou zmoklý (ale stále použitelný) rodokapsový výtisk Kena Wooda a Meče krále D´Sala, s vlastnoručními (nyní trochu rozpitými) poznámkami a postřehy během četby. On to všechno začal. Bez něj by nebyl Kulhánek, bez něj by nebyl Žamboch, bez něj by možná nebyla ani Píseň ledu a ohně. ;-) Dnes jsem ho viděl vycházející v novém paperbackovém vydání a do očí mi vyhrkly slzy. Gigantická polirunová čepel opsala ničivou smrtící hyperbolu, na čarodějnici Xyllu se sesypaly roztříštěné obsidiánové desky Chrámu Smrti a všude zavládla Věčná Rovnováha! Ej.
11.5.2008 20:41 - sarven
žambor je žabař. kulhánkovi - majstrovi braku - nesiaha ani po prázdny zásobník v glocku

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.072582960128784 secREMOTE_IP: 3.16.54.63