Kultura

MIl
31.5.2007 11:31
Co jiného číst?
Mých posledních snad 20 knih bylo všechno možné (Martinovy povíky, Irving, G.G.Marquéz, Vonnegut Jr.) jen ne kniha z fantasy ságy. Chápu, že nic tak dobrého jako icefire na trhu není, ale něco co by stálo alespoň za přečtení. Doporučte něco
PS: Nepište Feista ani Sapkowskiho. Něco nového (rok vydání 2006,07), co třeba zatím nevyšlo celé, ale autor to již ukončil.
18.4.2008 21:58 - Léto
Neměj obavy, já se snažím vždycky přečíst knihu předtím, než se podívám na film. Nad Noční hlídkou už jsem, pravda, několikrát v minulosti uvažoval, ale vždycky z toho sešlo. Jak řekl GRRM: "Tolik knížek a tak málo času!"
18.4.2008 22:11 - heavy_head
Potíž je v tom, že některé filmy nemají knižní předlohu.;-) Ten čas si budeš muset možná udělat - Hlídek je pět dílů.
19.4.2008 07:02 - Rytíř
Na Noční hlídku jsem se taky několikrát chystal, ale pak jsem jí jednou držel v ruce, prolistoval.. a odložil. Přišla mi nějak moc syrová a taková.. jak to říct, uspěchaná? Byl by Heavy, příp. Léto, nějaký lehký nástin, jaká je doopravdy, po přečtení?
Jinak když jsem tě četl tady vedle o těch utajovaných perlách :) - teď v poslední době jsem naslepo objednal Predátory od Žambocha. A byli výborný. Přitom se taky o nich nikde moc nemluví, přijde mi. Je to typickej Žamboch, promyšlená akce, výborně načrtnutý prostředí, věrohodní a přitom patřičně hrdinní hrdinové.. ;)
19.4.2008 10:32 - heavy_head
Výstižný nástin provedla lady Tyna, velká znalkyně tajemných nauk a lidských duší. Snad na mne neuvrhne nějaké kouzlo, když se ji zde odvážím citovat:
"Už dlouho jsem pořádnou fantasy od jiného autora než GRRM nečetla, ani nepamatuji. Nějak mi už nechutná, od doby, co jsem objevila Sapka. Tehdy jsem při čtení jiných knížek měla pocit, jako bych byla narkoman zvyklý na herák a někdo mi cpal nurofen Zkrátka žádný velký požitek. A objevení "Písně" bych přirovnala k novému dealerovi na trhu, který má ještě čistší zboží Na milost jsem byla ochutná vzít tak ještě Lukjaněnka a jeho "Hlídky", protože to není čistá fantasy, navíc je mi kulturně blízká (viz plasticky popsaná sídliště a debilové, co nechávají dveře od výtahu otevřené ) a taky jazykově (nejvyšší světlá kouzelnice, kterou zběsile hledají, se jmenuje Světlana a holčička, která se má stát mesiáškou Naděnka (rusky naděje) ) a ráda jsem se dozvěděla něco o ruské mentalitě. Nehledě na to, že Lukjněnko je podle mého jediný, který dokázal ve svých knížkách vystihnout, že i dobro má co nabídnout. Psát o tom, jak je přitažlivé zlo, je strašně jednoduché. Můžeš si dělat, co chceš, jak chceš. A ti dobří ve většině knížek jak idioti. Navíc má vážně smysl pro hlášky, takže se i člověk zasměje. A jako třešnička na dortu je ta část Denní hlídky, která se odehává v Praze s upírem Vítězslavem Hrubínem v hlavní roli. Takže, i když kvalita různě kolísá, já ho mám ráda."
Nebo ser Chmur (toho času v exilu):
"Velká síla Martina i Lukjaněnka je ve vykreslování charakterů postav. Lukjaněnkovi hlídky se mi moc líbí. Připadají mi takové lehce melancholické. Tak nějak si představuji ruskou mentalitu. Zasmušilou se sklonem utápět svůj žal v samohonce."
19.4.2008 11:29 - Alek
heade, vzdej to, Rytíř tu stejně celý víkend nebude, aby s teou polemizoval :-)
19.4.2008 11:41 - Flanker.27
Ovšem, vynechat Temnou hlídku (není od Lukjaněnka). Poslední titul s přiléhavým názvem Poslední hlídka jsem ještě nečetl. Ale z trilogie Noční, Denní a Šerá hlídka se mi nejvíc líbila prostřední, což je celkem neobvyklé, neboť prostřední díly obvykle bývají nejslabší.
P.S. Když už jsme u těch Rusů, četl někdo Posledního pána prstenů od Yeskova?
20.4.2008 08:30 - heavy_head
Nejslabší bývají čtvrté díly. ;-) Toho rusáka neznám. To je nějaké pokračování Frodových noshledů?
20.4.2008 09:30 - Flanker.27
Je to Středozemě přeházená na ruby. Mordor je vyspělejší než ostatní země, Elfové jsou narcistický svině, který si myslej, že budou světu vládnout natrvalo, Aragorn vytáhne Rohan do války skrze přeříznutí Eowyn, kterou pak odkopne, Gandalf je něco jako Melisandra, jenom ne tak sexy, naopak Saruman je sympaťák, , král Sauron VIII. je normální člověk. Z klasickejch postav je jedinej sympatickej Faramir. Zatim se to líbilo i velkejm fandům Tolkiena, který to četli, takže určitě neprohloupí, kdo si to přečte.
21.4.2008 10:35 - Lokken
Flanker: No jako zaslepený fanoušek tolkiena a LotR musím říct že mě osobně se Yeskovovo dílo moc nelíbilo.Podle mě prostě vzal klasický koncept,nic moc nepřidal a jen shrábl výsledek bez velké práce.ALe já obecně nemám moc rád jakékoliv napodobování...
21.4.2008 22:40 - Flanker.27
Právě že mě to jako napodobování nepřišlo ani trochu. Vždyť celkovej styl a pojetí je naprosto jiný. Ale možná je to tim, že mě Tolkien - knihy (ano, jsem tak trochu kacíř) připadají už příliš dětský a žádný extra fanoušek jsem nebyl ani někdy v těch 15, co jsem to četl. Ale jak říkám, v mym okolí se to líbilo i lidem, co na JRRT nedaj dopustit.
22.4.2008 17:41 - heavy_head
A to vyšlo i česky? JRRT je už opravdu trochu oldskůl. Jak tam nejsou vyhřezlé mozky a explicitně popsaný sex, přiznávám, že při čtení trochu ztrácím koncentraci. :-)
22.4.2008 19:40 - Flanker.27
JJ, vydal Fantomprint v roce 2003. Nějaký ten sex tam je (Faramir a Eowyn, kteří jsou z původních postav jediné sympatické), nové postavy taky udělají zářezy, akce slušná a perfektní hlody v epilogu :))
22.4.2008 19:44 - Flanker.27
BTW silně doporučuju přečíst tohle, debilů je mezi lidma pořád habaděj.
23.4.2008 20:36 - Rytíř
jo 2003.. já měl pocit, že mi to něco říká, ale že to už je pár let, co se kolem toho rozvířily emoce.. No kdybych to viděl někde ležet, nakouknu tedy dovnitř, díky za info ;)
S Lukjaněnkem nevím, první dojem z knížek, když je vezmu do ruky, se mi obvykle potvrzuje.. Je ovšem pravda, že Píseň se mi na první nahlédnutí taky celkem pozdávala. :))) Hmm, ok, zkusím si Hlídky někde půjčit.
23.4.2008 20:51 - Alek
Já si tu diskuzi na FP o Posledním pánu prstenů docela dobře pamatuju, tehdy jsem to zdálky sledoval...sám jsem měl dost podobné předsudky - použití starých známých postav a ta obálka, to bylo na mě moc. A i teď bych se hodně rozmejšlel dát za to peníze, i když to povídání na Interkomu je vcelku zajímavý...
24.4.2008 09:13 - Flanker.27
Předsudky, předsudky, silně mi to připomíná hašteření náboženských fanatiků nad Životem Briana. Přitom ti lidé, kteří nedají na Tolkiena dopustit, jsou určitě nezřídka ti samí, kteří se u Monty Pythonovic verze Ježíšovy doby nezřízeně baví. Je to pěkný pokrytectví.
Kromě toho prostě nechápu, proč je právě Tolkien takovej kánon. Ano svět je to promyšlenej a vůbec, ale stylem je to překonaný a vím, že už si to nikdy znovu nepřečtu.
24.4.2008 09:39 - Alek
No jo no, Tolkien to prostě napsal natolik dobře, že lidi těma postavama žijou a opovažte se na ně někdo šmátnout! Viz flmové změny a obrovské haló okolo nich. IMO kdyby to napsal, ale změnil jména a použil jen charakteristiku postav, udělal by líp a nesetkal by se s takovými reakcemi. Všichni by stejně poznali, koho paroduje a udělal by to aspoň vkusně. A nepodstatný je také jistý fakt úcty k autorovi. Třeba Martin taky prohlásil, že si nepřeje, aby jeho postavy a jeho svět byl nějak podobně zneužit.
No a o překonanosti Tolkiena...čéče, opatrně, to by mohla bejt třaskavá ploška. :-)
24.4.2008 10:01 - Lokken
Někdo překonal tolkiena?Kdy?Kde?Chci si to přečíst!
24.4.2008 10:13 - Rytíř
Zrovna nedávno jsme diskutovali s jednim klukem, jak se vlastně pozná pravej Mistr od řemeslně zdatného spisovatele... no a shodli jsme se na tom, že se to pozná jedině tehdy, když i po 50 letech budou jeho knihy frčet :)
Stran stylu psaní možná Tolkien překonaný je... ale on to více než jen nahrazuje tou neuvěřitelnou propracovaností světa. A jeho styl už k LotRu patří!
24.4.2008 12:02 - Dalcor
Emoce nevzbuzují jen knihy ale i překlady. Díky Fantom Printu jsem se osobně seznámil třeba s překaldatelkou Gemmela, nebo Erickssona a to co se děje na té "odborné" linii - tedy vydavatelé, recenzenti, překladatelé. To je stejné jako hašteření zda DrD je lepší než DnD.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084154844284058 secREMOTE_IP: 3.17.23.130