Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
4.9.2014 09:49 - Me-dea
Rodney Thompson píše:
◾The fighter’s dueling style, which grants a +2 to damage, works with a shield in the off hand.

Tak to máme jeden problém vyřešený. Snad se časem dostane i na tu contagion.
4.9.2014 09:53 - Nachtrose
Me-dea píše:
Tak to máme jeden problém vyřešený. Snad se časem dostane i na tu contagion.


ShadoWWW teď při hře říkal, že někdo volal na hotline, a tam mu bylo odpovězeno, že Contagion je správně a efekt skutečně nastupuje od prvního kola.*

*citation needed.
5.9.2014 18:35 - wlkeR
7.9.2014 21:23 - ShadoWWW
Přidávám některé zajímavé otázky a odpovědi autorů. Třeba hned ta první odpověď je zajímavá, ale vlastně přesně podle pravidel - když je postava stabilizovaná, tak po hodině odpočívání může utratit Kostky životů (pokud ještě má) a obnovit si životy, i když po 1k4 hodinách odpočívání si obnoví 1 život.

Nebo to s těmi zdatnostmi v pomůckách jsem si já z pravidel interpretoval špatně.

A ten Stupeň obtížnosti pro přerušení soustředění v případě, že má postava dočasné životy, to by mě taky nenapadlo.

--------------

Can stabilized PC spend HD after 1hr short rest even though it regain 1HP after 1d4hr? believe that is correct - at 0 hp, a short rest lets you spend HD. -M

If my Temporary Hit Points are 10 and I take 30 damage from an attack, what is the DC of my Concentration Check? The DC is 15. When temporary hit points absorb damage for you, you're still taking damage, just not to your real hit points. -J

Confused about tools in game. Is it necessary to have proficiency in any of them to use them? nope - you can still use them, just without the proficiency bonus. -M

but what about thieves tools? do you require prof to pick locks and disarm traps? No info in the sourcebook about this. nope, anyone can try. you might need the tools to attempt it, or you might attempt at disadvantage if the DM so rules. -M

FR Camp Guide for 4e stated it had been 100yrs since the last [iteration ie3/3.5e] can we expect something similar for 5e? Nope - timeline is not making a huge leap forward. The spell plague is over and the Sundering is at an end, but that's it. -M

They want a Dark Sun game 11 days after the PHB comes out? But what can I use for defiling rules? I'd let defiling replenish the use of arcane recovery. -M
8.9.2014 18:48 - Almi
wlkeR: Snad je ještě někde nějaká stránka fluff textu. Protože z toho, co jsem viděl mi to přišlo takové čtvrtoediční - hrozně málo infa.
8.9.2014 19:22 - noir
Hm, tak Mearls asi ani odpovídat neměl. Hezkou ostudu si uřízl a fanoušky docela solidně naštval... Ale je pravda, že na Twitteru se prostě hafo věcí do těch pár znaků nevejde...

Cambion je už klasika - jedna "save od die" schopnost, půl stránky vymrhané na to, co by stačilo říct slovy "je fakt zlej". Ale zase je tam skvělá hláška od Baby Jagy, takže pro mě vlastně jedna z těch lepších potvor.
edit: co mě třeba vyloženě rozesmutňuje/rozesmívá je ten popisek Fiendish Blessing - kurňa, koho to zajímá, jaká je matematika té potvory?
edit1: OK, pardon, ono to možná zase není tak marné, unáhlil jsem se. "Je tak krásná, že máš problémy na ni útočit", je docela cool. omlouvám se...

Jinak koukám, že 5e rozdělila jazyky, to je mi trošku líto - ten 4e Supernal mi přišel jako krásný "Dokonalý jazyk" po němž pátrali středověcí logici. Existuje pořád nějaká forma Supernalu, když už máme Abyssal a Infernal?
8.9.2014 19:28 - Almi
noir: Já pořád doufám v nějaký slibovaný fluff texty. Nějak se nemůžu smířit s tím, že veškerý fluff je v rozsahu (všemi kritizovaného) bestiáře ve 4e. Doufal jsem v něco jako je Nentir Vale bestiář. Vždyť i v jedné jiné konkurenční hře má Cambion prakticky 2 kompletní stránky fluffu a 3 adventure hooks. Uvidíme, zda se to časem zlepší, ale není čím se chlubit, což mne mrzí. Zrovna Bestiář bych si rád koupil, už kvůli nostalgii, ale zatím fakt nemám důvod a to je škoda.
8.9.2014 19:40 - noir
Když to srovnám s 4e Cambionem, tak informace jsou tam prakticky stejné (až na to, že v 4e je vidím na dvou řádcích, ale v 5e je navíc ten příběh s Grazztem. To je docela pěkný, náhodou. Malá udička, přece udička. Spíš mě děsí, jak mnohem víc informací tam 4e dokázala na jednu stránku dostat. Co v 5e zabere jedna potvora, dokázali v 4e bestiáři (který popravdě patřil spíš k tomu horšímu, co 4e dala světu) vyplnit dvěma variantami, skupinou, v jaké působí (t.j. ekologií Cambiona) a ještě to mělo prvky taktiky. 5e mi dá seznam kouzel, která si mám vyhledat v jiné knížce...

Je to asi to, co mě na 5e nebaví, a současně to, co jí přináší úspěch: jde hrozně středem. Bojí se být originální, prostě je hrozně průměrná. (ano, furt jsem ji ještě nehrál, soudím je po čtení. Ale když on ji v Praze stejně nikdo hrát nechce...)
8.9.2014 19:56 - ShadoWWW
noir: Ale víš, jak lidi hodnotili DrD2 po přečtení. :)
8.9.2014 19:58 - noir
ShadoWWW: Jak kdo :) Já ho odepsal po přečtení úvodní povídky. OK, jsem plný předsudků...
9.9.2014 08:35 - Almi
noir: Na RPG Day v Mephitu by měl Vojtěch zahrát 5e. Já jsem na tom hůř - mně dokonce 5e neláká zahrát si ani jako DMa. A pokud už občas hraju, jsem za to vděčnej a je mi jedno, co hraju.. :)
9.9.2014 08:38 - Babaj
ja s petkama nemam problem, jediny v cem tam mam problem je v popisovanem souboji :-))
9.9.2014 08:44 - Nachtrose
Babaj: co presne myslis? tipuju, ze narazis na to, ze chybi bojova mapa s presnym rozmistenim nepratel. Nejsem si ale jist, zda to pripisovat na vrub systemu, nebo wlkeRovi ( bez urazky ). Ale zase musim dodat, ze ciste popisny boj bez mapy a figurek mi skvele fungoval v 13th Age ( v klinci, pobliz, daleko, mimo dostrel/boj ), v 5e jsem to zatim nezkousel vest, ale jelikoz se tam v hodne ohledech pracuje s rozsahem/dosahem ve stopach, zrejme nas grid nemine.
9.9.2014 09:25 - Merlin
Babaj píše:
ja s petkama nemam problem

problém je v DM :D
9.9.2014 10:12 - York
Almi: Já mám pořád volné místo, každé pondělí od 18:30 :)

edit: A není problém přijít třeba i jednorázově na jednu hru.
9.9.2014 10:16 - Almi
York: ty hraješ 5e? V Praze? To jsou mi novinky (jsem fakt nevšímavej). Rád vyzkouším. Pošlu ti PM..
9.9.2014 10:35 - York
Almi: Nehraju 5e, to je nedorozumění. Odpovídal jsme na to, že když si můžeš zahrát jako hráč, tak je ti celkem jedno, co to je.
9.9.2014 13:12 - Conlai
Vyzkoušeno, hráčům se 5e docela líbí (dva po hře řešili objednání PHB). Hned na začátek hodím jednu hlášku od našeho powerplayera (post of honor): "Co je to sakra 'Tranny of Dragons'?"

Super jsou charakterové rysy z pozadí postav dali vzniknout nejen pár zajímavým postavám, ale de facto celé zápletce hry. Už sepisuji vlastní backgrounds (chtěl bych začít hru s pozadími představujícími obyvatele jedné vesnice (Potomek náčelníka, Kovář, Druidův učeň, Týpek z klece...)).

Škoda způsobu, jakým jsou organizovaná kouzla. Nám pomohlo, že jsmě (1) nehráli s Clericem, Druidem ani Wizardem a (2) hráčka Warlocka měla vytisknutá kouzla na volných papírech. Jinak ale tvorba kouzlící postavy a zjišťování jejích možností musí být dost pomalá.

Mimochodem, na ukázkách z MM se mi líbí právě stručnost položek - když si budu chtít přečíst beletrii, sáhnu raději po něčem kvalitním. Například u Cambiona jsem se dozvěděl všechno, co jsem potřeboval, a i při pouhém prvním pročtení textu mě napadlo pět hooks/twists. Co se mi naopak moc nelíbí jsou některé ilustrace - řemeslné provedení sfingy, douchebag tattoo styl Cambiona...
9.9.2014 13:53 - ShadoWWW
Já mám se svým warlockem taky vytisknutá mnou používaná kouzla na zvláštním papíru. Pro DM je to těžší, že když používá kouzlící nestvůry, tak je nejjednodušší mít vytištěná všechna kouzla na kartách a hrát s nimi. Dungeonscape by to měl umět a myslím, že v rámci překladu by taky nemělo být těžké vyrobit takové karty. V tuto chvíli je asi nejlepší vyexportovat si používaná kouzla např. do Wordu (což v českém PDF jde, na rozdíl od toho původního anglického).
9.9.2014 14:02 - Babaj
ja si pro sveho kouzelnika taky tisknu kouzla a vystrihavam.. abych je mel... pri vyberu novych kouzel je to peklo.. u kouzel chybi primo vypsany do kereho spell listu patri a porad se vracet na seznam kouzel a pak zase scroloovat na dane kouzlo je velmi neprakticke.. zde vidim velkou moznost zmeny :-)
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098532915115356 secREMOTE_IP: 3.138.124.40