Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
23.9.2014 18:55 - ShadoWWW
Na začátku 90. let, když se tu poprvé objevilo Dračí doupě, byla celá pravidla a ilustrace naprosto fascinující. V době, kdy na počítači běžel tak maximálně Golden Axe, to bylo úchvatné a DrD poskytovalo možnosti, co žádná hra na PC 286. Magické účinky si mohl člověk jen představovat.

Dnes, v době WoW, Diabla a jiných PC RPG už mají děti větší očekávání od grafiky, než kdysi. Ilustracemi z AD&D či DrDo bys dnes nikoho nenadchnul. Ale i tak ilustrace v 5e vypadají imho suprově. (Pro někoho ale možná až příliš renderovaně.)
24.9.2014 20:29 - wlkeR
Mhm jen tak zběžně listuju Monster manualem....
1) Blue dragon má hroznou ilustraci Q_Q Zrovna můj nejoblíbenější.
2) Myconidi, BLBÝ HOUBY, mají full-page spread ilustraci a TARASK ne? WTF?!
3) Stirge sdílí stránku se sukubou. Hmmmm.
3a) Proč nemohla bejt v Miscellaneous creatures? Where's the ****ing justice in that?
4) Octopus tentacle = lol
5) Obecně některý ilustrace nic moc, ale většina opravdu super.
6) Textu solidní množství. Někde ho mohlo bejt víc (Cockatrice?), ale jináč ok I guess.

Btw, kdy budeme moct známkovat PH/MM?
26.9.2014 19:45 - ShadoWWW
29.9.2014 11:05 - Sparkle
Monster Manual dorazil do Prahy.
29.9.2014 11:35 - Vojtěch
V Berouně už ho prý taky mají :oD
1.10.2014 21:05 - Nachtrose
Tak poslednich 7 dni je celkem prijemnych. V patek beta-pozvanka na www.heroforge.com, dneska na DungeonScape... :-)
1.10.2014 21:13 - ShadoWWW
jj, takz jsem před chvílí dostal pozvánku na DungeonScape. :-)
2.10.2014 09:16 - ROBOcop
Pratele, mala chutovka. Ti co nemaji Prirucku pro hrace, barevna verze zde
2.10.2014 09:51 - ShadoWWW
ROBOcop: Díky! Tady na tom si dal někdo hodně záležet a hned je to vidět.
7.10.2014 09:09 - noir
Docela mě zaujalo tohle na EnWorldu: http://www.enworld.org/forum/showthread.php?366806-Social-media-stats-of-big-RPG-brands/page2&p=6400320&viewfull=1#post6400320

Jak moc jsou mainstreamová RPGčka pokrytá na sociálních sítích. Vyplývá mi z toho, jak hrozně mrňavá a minoritní záležitost to je... Mám (se dvěma FB skupinama ryze českýma) v podstatě stejnou FB sílu jako celí Wizardi? To je fakt bizarně málo-buď to dělají fakt špatně, anebo ty hry už prostě moc nežijou. Možnost B mi přijde jako logičtější a odpovídala by Alnagově hypotéze o tom, že lidé si pravidla 5e koupí, dají do knihovny a dál už se na ně nepodívají...
7.10.2014 10:48 - ShadoWWW
Ty grafy:




Je možné, že celkově RPGčka upadají. Ale zrovna na překlad 5e mám mnohem víc ohlasů než na 4e, takže v Česku Pětky možná trochu zvedly zájem o hraní D&D. A jsou to ohlasy od aktivně hrajících skupin.
7.10.2014 11:00 - noir
ShadoWWW: Hm, tak tady na Kostce je zájem prakticky nulový (jedna skupina, která hraje jen přes web). Na RPG fóru snad ještě hůř. Není zájem o hraní ani na RPG day, nezaznamenal jsem ani volání po hraní na Dálavě...

Ale to nebyla podstata sdělení - ta byla spíš v tom, jak obrovský je nepoměr mezi tím vysokým počtem prodaných výtisků pravidel a reflexí na sociálních sítích. Proč, to samozřejmě neumím vyhodnotit, jen mě to překvapilo...
7.10.2014 11:24 - ShadoWWW
Taky se to dá hodnotit tak, že jen malá část hráčů stolních RPG diskutuje o hraní na internetu (i přes hypování vydavateli). Popravdě, vůbec bych se tomu nedivil.

Co se týče 5e na Kostce a RPG F, tak má imho tyto důvody:
- Na RPG F se od dob 4e o D&D nediskutuje, protože tamní opinion makeři rozhodli, že D&D je dinosaurus, co byl už dávno překonán i Střepy snů.
- Na Kostce se o 5e moc aktivně nediskutuje, protože nepřináší nic moc extra nového pro hráče, co už toho mají odehráno tolik, co místní komunita. O všem, co 5e nabízí, se už někdy někde nějak diskutovalo.

Ohlasy od hráčů 5e mi přichází většinou na PM nebo do mailu. Je zvláštní, že tito lidé se nevyskytují běžně na fórech, ale asi je to o tom, že existuje docela početná skupina lidí hrajících RPG, kteří nechodí diskutovat na RPG F a Kostku nebo píšou jen sporadicky, a přesto je 5e oslovilo. Možná to souvisí i s tím FB výše.

Tím neříkám, že 5e má větší popularitu než 4e. Určitě nemá (už proto, že je to nová edice). Ale v dobách překladu 4e jsem dostal jen dva ohlasy mimo diskuzí na fórech - jeden na mail a jeden na PM, což je rozdíl.

BTW 5e se nakonec rozhodli zkusit zahrát i na RPG F. :)
7.10.2014 11:35 - kin
Tak já vím v Plzni osobně o čtyřech skupinách co hrají DnD5e...což je dvakrát tolik než o kolika jsem věděl u 4e, a obě z těch dvou přešli k 5e. Takže zájem o pravidla určitě je.
7.10.2014 11:39 - noir
kin: o to divnější je, že se lidi nezajímají o ty oficiální komunikační kanály...
7.10.2014 11:44 - York
Pak je taky možné, že DnDčkaři moc nepoužívají facebook.
7.10.2014 11:54 - Vojtěch
Ono taky proč se organizovat nějak oficiálně? Grupa si třeba založí, nebo už před pradávnem založila facebook a teď si jede 5e, aniž by to nějak extra troubila. Někde před měsícem má hozeno něco ve stylu "Hele jedeme kampaň v 5e, prubnem ten Hoard..." a je to pohřbené pod dvěma měsíci diskuzí o tom kdy příště a kdo orkovi třema dvackama ukopnul p...ozadí.
7.10.2014 11:54 - noir
York: Jasně, i to je možné - jak píšu, ty příčiny neznáme. Jen je to zajímavý; v době, kdy má milion fanoušků každá druhá kravina, tak se takový fenomén dostane na "pouhých" 600 000... Kdoví...
7.10.2014 11:57 - noir
Vojtěch: FB je přirozené prostředí, kde lidé sledují svoje koníčky. Tady to zjevně moc nefunguje. I takoví osadníci z katanu mají 300 000 fans, a to je jen deskovka...
7.10.2014 12:08 - kin
noir: jo, to je trochu divné, když deskovka která nemá poslední dobou moc rozšíření a žádná se nečekají (teda aspoň si to o osadnících myslím) má polovinu fanoušků co nová edice dnd, která navíc každým měsícem čeká nové knihy a celkový rozjezd...
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085809946060181 secREMOTE_IP: 18.225.31.159