Kultura

ShadoWWW
3.3.2010 07:30
Dračí doupě II (původní)
Konečně vznikly oficiální stránky Dračího doupěte II. Zatím tam jsou jen stylové wallpapery a seznam autorů.

Trochu mě překvapilo, že tam není nikdo, kdo by se nějak častěji objevoval na stránkách Kostky. Z toho mi vychází, že nové DrD bude mít pravděpodobně blíž k Fate než k DnD 4E.

TATO DISKUSE JE VYHRAZENA PRO PŮVODNÍ (NEREVIDOVANÉ) DRD2. DISKUSE O REVIDOVANÉ (AKTUÁLNÍ) VERZI JE ZDE

Recenze původního DrDII:
Sirienova recenze
Jersonova recenze
24.6.2011 17:39 - alef0
alef0 píše:
...ale hlavne by som ťa podporoval k pirátstvu, čo nechcem :-)
24.6.2011 17:39 - Merlkir
"Protože hodně kradu, měl bych dát ostatním šanci, aby si nakradli taky. Je třeba vracet komunitě."

What is this I don't even...
24.6.2011 17:47 - Alnag
Merlkir píše:
"Protože hodně kradu, měl bych dát ostatním šanci, aby si nakradli taky. Je třeba vracet komunitě."


Nejsem si jistý, v jaké souvislosti tu mluvíš o krádeži. Sirien psal o stahování a to má s krádeží pramálo společného. Pouze některé zájmové lobbystické organizace šíří tento dojem.
24.6.2011 17:48 - Merlkir
Yadayada, nekrademe, jen děláme kopie.

Já proti tomu v zásadě nejsem, kdo říká že nepirátil, pirátí dodnes.

Ale přijde mi dost humorný postoj: "Moc mě neserte, nebo si pustím seriál a naskenuju tenhle produkt, o kterém se tady bavíme naprosto veřejně. Protože je třeba udržovat komunitu."
24.6.2011 18:06 - alef0
Sirien píše:
EDIT: nemluvě o tom, že když už jsem se párkrát rozhodl něco dělat - OG, linii na conu, vlastní con, tak jsem často dosáhl výsledků, o kterých se většině lidí ani nezdá, takže tohle Tvoje zpochybňování s každým mým projektem víc a víc ztrácí na důraznosti... jen mi prosím Tě připomeň, co všechno že jsi to udělal Ty, když už tak chodíš okolo a zpochybňuješ ostatní?

Easy, Mungo, easy. Touto fázou sme si už prešli, o tvojich conových aktivitách nepochybujem, lebo teraz sa nebavíme o tom (rovnako ani nie je vhodná chvíľa na kontrakritiky ani na moje dlhé zoznamy.)

Aby som objasnil: na jednej strane mám nutkanie ťa vidieť, ako sedíš za tým skenerom a búšiš stranu za stranou a za normálnych okolností by som do teba vyrýval a pýtal sa, ako ti to ide (lebo aktivity vyvolané nenávisťou chcípnu prvé), ale na druhej strane mám morálnu dilemu.

Inak ma ale fascinuje, že toto splácanie dlhov komunite okráda niekoho iného. Jasné, že ,,ak mi niekto opiráti seriál, ja mu opirátim iných" je pozoruhodné (niežeby som to nerobil).
24.6.2011 18:10 - Alnag
Alef0: Nepředstírej taky morální dilema, když je to jen sofistikovaná manipulace, kterak přimět Siriena to udělat, protože pirátěné věci se lépe prodávají... :)
24.6.2011 18:14 - Alnag
Merlkir píše:
Yadayada, nekrademe, jen děláme kopie.


To je ale naprosto zásadní rozdíl. Když někomu něco ukradneš, tak o tu věc přijde. Pokud děláš kopii aniž by tím bylo poškozeno původní dílo, tak lze sice argumentovat tím, že jsi vlastníka práv k dílu připravil o potenciální zisky, ale jak se často ukazuje, opak je pravdou. Podle mne bude rychlost s níž se DrD 2 objeví jako scan odrazem jeho potenciální trží síly.

Merlkir píše:
Ale přijde mi dost humorný postoj: "Moc mě neserte, nebo si pustím seriál a naskenuju tenhle produkt, o kterém se tady bavíme naprosto veřejně. Protože je třeba udržovat komunitu."


To je v podstatě politický postoj... a ty jsou vždycky trochu humorné. :)
24.6.2011 18:16 - alef0
Alnag píše:
Alef0: Nepředstírej taky morální dilema, když je to jen sofistikovaná manipulace, kterak přimět Siriena to udělat, protože pirátěné věci se lépe prodávají... :)

Je to morálna dilema. Sofistikovaná manipulácia nie.

Nemám dôvod nútiť Siriena do skenovania, keďže ja si tú príručku kúpim.
24.6.2011 18:46 - sirien
Merlkir píše:
"Protože hodně kradu, měl bych dát ostatním šanci, aby si nakradli taky. Je třeba vracet komunitě."

alef0 píše:
Inak ma ale fascinuje, že toto splácanie dlhov komunite okráda niekoho iného.


kopírování není krádež - nic nemizí, nic není znehodnoceno

kopírování nepřipravuje o zisk, ale o potenciální zisk.

Tento potenciál ve většina případů nemá takřka žádnou šanci být naplněn (kdybych musel platit, vůbec si to nepořídím), nelze o něm tedy prohlašovat, že bys o něj byl připraven, přinejlepším můžeš tvrdit že jsi byl připraven o část - důkazní břemeno je nicméně na žalujícím a Ty nemáš žádnou šanci prokázat o jak velkou část jde, tudíž to je bezpředmětné

Kopírování mnohdy slouží jako reklama a fakticky vede ke zvyšování zisku původního autora (zejméně těch, kteří nejsou zoufale závislí na umělé poptávce vytvořené marketingem)

Kopírování slouží k dobru spotřebitelům kopírovaného

Kopírování je umožněno lidmi, kteří kopírované soubory nabízí ke sdílení a utváří komunity které drží sdílení při životě

KAždý kdo využívá zkopírované soubory využívá služeb této komunity, je tedy v jeho faktickém zájmu, aby tato komunita nezanikla, nezeslábla a naopak aby rostla, k čemuž může napomoci (a tím tedy pomoci i sobě) tak, že do ní vloží další obsah

Kromě tohoto racionálního důvodu který vede k opětovnému sdílení a je založen víceméně na posloupnosti teorie her existují ještě důvody psychologické, založené na tendenci lidí k reciprocitě


Absolutně nechápu, co je tedy na mém postoji zvláštního, divného nebo úsměvného
24.6.2011 18:48 - alef0
V mnohom súhlasím.
Píše:
Kopírování mnohdy slouží jako reklama a fakticky vede ke zvyšování zisku původního autora (zejméně těch, kteří nejsou zoufale závislí na umělé poptávce vytvořené marketingem

Reklama áno, ale ako k zisku pôvodného autora? Na príklade Altaru?
24.6.2011 18:57 - Quentin
Příklad ze života: D&D4e jsem koupil a střídavě propaguju už od vydání. Kdyby nebylo to zpirátěný pdf, tak bych se k němu nikdy neodhodlal, protože na papíře vypadá sux, zábavný je až při hře.
24.6.2011 19:01 - Bouchi
sirien píše:
Kopírování slouží k dobru spotřebitelům kopírovaného
To bys ale mohl analogicky prohlasit i o te kradezi, ne? :-)
24.6.2011 19:02 - Merlkir
Blablabla, jako přes kopírák.

S pirátěním nemám problém, ale iritují mě pokrytci, kteří si to takhle omlouvají.

Hele, Altaři, já vám to naskenuju, jo? Nebuďte hloupí, tím že to hodím na net vám dělám službu. Pokud je vaše hra dobrá, spousta lidí si ji koupí až si ji vyzkouší. Pokud je špatná, no tak jste holt kokoti že děláte špatné hry.

Warez může mít i pozitivní vliv na prodej, myslím že jsem četl nějaké průzkumy o hudebním pirátění.

Každopádně prohlášení tohoto typu jsou docela plivanec do obličeje tvůrcům - kdyby měli v úmyslu vést reklamní kampaň tímto způsobem, určitě by to udělali.

Ale já zapomněl, bojovníkům za svobodu internetu je šumák co si kdo myslí, oni nás osvobozují a obohacují komunitu.
24.6.2011 19:08 - Quentin
Neudělalo to Paizo? To pdf za dáčo, díky kterýmu začal hardcover šlapat na paty dndcku?
24.6.2011 19:13 - sirien
Bouchi píše:
To bys ale mohl analogicky prohlasit i o te kradezi, ne?

mohl. A taky bych to mohl prohlásit o nákupu nebo o výpůjčce. Bez předchozích a následných řádek mého postu je ta věta naprosto nicneříkající

alef0 píše:
Reklama áno, ale ako k zisku pôvodného autora? Na príklade Altaru?

Například u hudebníků si koupim CD a oni nedostanou skoro nic. Nebo si zpirátim CD a za ušetřené peníze pak jdu na jejich koncert a oni z toho dostanou docela velkou část.

U Altaru to je velmi prosté - spousta lidí Altaru nevěří, spousta dalších lidí si řekne "ok, ale my hrajeme DrD 1.6 a sme spokojený, tak proč vyhazovat prachy..." Tyhle lidi si pak poříděj PDFko DrDII, přečtou si ho a když bude skutečně dobrý tak si ho koupěj - protože hrát podle PDFka prostě neni ono a některý si ho budou chtít pořídit sběratelsky a některý prostě protože je fér ho mít koupený když ho hrajou - nebudou to všichni, ale to nemusí, stačí, když jich bude víc než těch kteří si to stáhli, nekoupili a koupili by si to kdyby to nemohli stáhnout
24.6.2011 19:17 - Sosáček
Merlkir píše:
Ale já zapomněl, bojovníkům za svobodu internetu je šumák co si kdo myslí, oni nás osvobozují a obohacují komunitu.

Chapu to spravne, ze ses nejakej poskok OSA?
24.6.2011 19:19 - sirien
Merlkir píše:
Každopádně prohlášení tohoto typu jsou docela plivanec do obličeje tvůrcům - kdyby měli v úmyslu vést reklamní kampaň tímto způsobem, určitě by to udělali.

Hm. Nebo taky ne protože jsou vázáni smlouvami se spoustou subjektů, kterým se tohle hodně nehodí do krámu.

Kromě toho - svět je zlej. Existuje internet a existují internetové distribuční kanály a lidé jich chtějí využívat tímto způsobem, vzhledem k síle internetových komunit tvůrcům stejně dřív nebo později nezbyde než se zcela přizpůsobit - aktuálně už by to dost z nich i udělalo, ale různé OSA a podobné organizace v tom docela efektivně brání v rámci zájmů pár úzkých skupin...
...Syntax na to měl docela pěkné přednášky.


Jinak já nic neomlouvám - nepotřebuju to a nemám před kým, prostě to dělám, považuju to za správné a jestli to někdo schvaluje nebo ne mi je dost ukradené, protože stejně nemá prostřekdy mě ovlivnit.

A jinak ano - zcela svobodný internet je v moderní společnosti hodnota sama o sobě zcela srovnatelná s hodnotou ideálu svobody jednotlivce a mající hodně společného s ideálem svobody slova (neříkám, že je totožná, jen že mají hodně společného) a je mi upřímně jedno, kdo si co myslí, já si za tou hodnotou poměrně stojím.
24.6.2011 19:24 - Merlkir
Centrální Mozek Loďstva píše:
Chapu to spravne, ze ses nejakej poskok OSA?


:D ten byl dobrej. Seriály stahuju z netu jako každý druhý, ale PC hry se snažím kupovat, Winy mám po letech legální, maluju v legálně koupeném software...

Z pirátění pro pirátění jsem nějak vyrostl. Doufám.

Again - pozastavuju se nad bizarním postojem siriena, který osvobozuje internet tím, že zpřístupňuje hromadě ostatních lidí materiály, za které si autor dovolil chtít peníze.

FREEEEEDOOOOOOOOOOOM!

;P
24.6.2011 19:30 - Alnag
Merlkir píše:
S pirátěním nemám problém, ale iritují mě pokrytci, kteří si to takhle omlouvají.


A mně zase štvou ubožáci, kteří papouškují poučky OSA o tom, že stahování je krádež. Ve skutečnosti to v ČR není ani trestný čin. Takže bych řekl, že jsme si kvit.

Quentin píše:
Neudělalo to Paizo?


Nejen Paizo. Je to běžný obchodní model. Ostatně DnD 4e jsem měl v PDF dřív, než vylezlo z tiskárny. Nadšeně jsem si to koupil jakmile byla první příležitost, protože jsem věděl co kupuju. (Plus hromadu dalších doplňujících příruček.) To samé GUMSHOE hry. Taky jsem si jen nejprve prohlédl v PDFku, byť dnes už neváhám jít klidně do předplatného...

Merlkir píše:
Každopádně prohlášení tohoto typu jsou docela plivanec do obličeje tvůrcům - kdyby měli v úmyslu vést reklamní kampaň tímto způsobem, určitě by to udělali.


Mám nápad. Co kdybychom to tu zamkli nebo rovnou smazali. A všechny další diskuze o DrD 2 úplně zrušili. Když k marketingu používáš internet a internetové komunity, měl bys brát pozitiva i negativa a ne z toho dělat takové drama a ohánět se silnými slovy. Já chápu, že chcete slyšet jen chválu a pak nejlíp, když se všichni postavíme do řady a jako zombie si toho zajíce v pytli koupíme. Ale takhle to nefunguje. A nebude fungovat...
24.6.2011 19:45 - Sosáček
Alnag píše:
Mám nápad. Co kdybychom to tu zamkli nebo rovnou smazali. A všechny další diskuze o DrD 2 úplně zrušili. Když k marketingu používáš internet a internetové komunity, měl bys brát pozitiva i negativa a ne z toho dělat takové drama a ohánět se silnými slovy.

Good point.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.067099809646606 secREMOTE_IP: 18.116.90.141