Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
4.4.2023 13:27 - Pan Bača
sirien píše:
Pan Bača: a přišels na to? :)


Na něco jo, ale teď bych to dohromady nedal.
Ale vyloženě jsem se potutelně tlemil, když jsem si vzpomněl na tvé rozhovory s Gergonem, že boj nemá být jen házení kostkami a mlácení se po hlavě... a proto Manévry. :-D
4.4.2023 13:29 - LokiB
Gergon: jenže on "nic neumí" ... tedy umí, je inteligentní a umí "plánovat", hodně toho zná a má dobrou vyřídilku (viz scéna z vězení při žádosti o milost). TO jsou hlavní aspekty barda, se kterými jsme zcela spokojený.
Ale ok, jestli někdo podléhá mánii "tak hlavně aby v každém kole boje mohla postava použít zajímavou akci", tak je moc dobře, že to do filmu nedali a ukázali, že se dá "hrát" i jinak.
4.4.2023 13:33 - LokiB
Včera jsem mimoděk kouknul na Johna Wicka 3. Je to jenom tím, že jsem boomer, že mi ten film přišel fakt špatnej, co se konceptu a scénáře týče, přes mizerný boje, který jsou divadelnější a otravnější než v Tygr a Drak (a to je co říc)?
Nemám nic proti filmům, které se snaží být "jízda od začátku do konce", ale tohle bylo prostě špatný.

Co bych dokázal ocenit z hlediska případného RPG, je worldbuilding ... i když tedy jsem celou dobu čekal, kdy se ukáže, že High Table je vlastně upírskej coven :)
4.4.2023 14:33 - Gergon
Bard je povolání, které může být šikovný zloděj, iluzorní kouzelník, nebo obratný šermíř. Podle toho jak si ho poskládáš a kterou cestou se vydáš. Stačí se podívat na Scanlana z Vox machina a je vidět kolik toho dokáže Bard v 5e. A to fakt není případ tohodle "hlavního hrdiny" Jasně, někdy se stane že padne 1 a bard zůstane svázanej a drbe lano o schody zatímco barbarka drtí nepřátele. Ok. ale aby byl k ničemu v každé scéně celého filmu a neukázal nic z toho co 5e za bardy nabízí, To je škoda. Stačí porovnat s Druidkou, které "sebrali" magii a přesto je kulervoucí postava díky proměnám ve zvíře. Ale barda zazdili.
Moc si z filmu nepamatuju kdy byl inteligentní a kdy jeho plány vyšly. Většinou to zachránili ti ostatní. A ta jeho vyřídilka ho taky spíš většinou dostala asi do problémů než z nich vytáhla.
A ne nemyslím že by v každém kole boje musela vytáhnout postava zajímavou akci, jsem v pohodě s tím, že v boji to druidka někdy drtí prakem, ale za celou dobu filmu neukázat prakticky nic co bard umí je škoda. jo jasně - dvakrát zahraje na loutnu. pecka =)
4.4.2023 14:40 - crowen
Loki, a videl si aj JW 1 a 2? To sa mi celkom pacilo, ale JW3 som nezvladol dopozerat, presne pre to, co spominas.
4.4.2023 14:48 - sirien
Ad Bard (a Druid) v DnD filmu: já to že tam nepoužívají svoje pravidlové schopnosti (nebo jejich polovinu) ve skutečnosti naprosto chápu a i s tím souhlasím. Vysvětlit nehráčskému divákovi že ti čtyři kouzlící postavy jsou vlastně hrozně jiné a jejich magie se liší by byl overkill, navíc by to totálně upozadilo tu postavu toho čaroděje. Popravdě ono i pro hráčské diváky by to skřípalo jak sviň, protože ty rozdíly které jsou velmi citelné při hraní by se na plátno prakticky nedostaly. A to už vůbec nemluvim o tom jak by to celé vypadalo, kdyby tam z pěti potav byly 3 full spellcasteři a 1 havf (čaroděj, druidka, bard, paladin... a barbarka. U-hm, tak jistě.)

Setup toho filmu je heist (plus mínus) a ty postavy tam tak nějak (hrubě, ale přece) následujou heist archetypy. Bard tu je kombo plánovače a face, což vlastně i sedí a docela dobře to funguje.

Gergon tradičně over-reactí, fakt neni pravda že by byl bard ve scénách k ničemu - třeba Holze tam při té popravě zachrání krk když tam sejme týpka co jí de do zad atp.


Loki: ne, John Wick 3 sucks. Obecně to má totálně sestupnou tendenci, to co na tom bylo cool bylo to kombo nadsazené akce s drsnou přízemností - s každým dalším filmem to na tom druhém začalo ztrácet - rány bolej míň, zranění mizej rychlejc... a tím to celé tak nějak úplně ztrácí styl a vkus. Jednička byla super, dvojka jakože so-so, trojka mě vysloveně otrávila. Čtyřka je prej lepší, ale nevim, jestli najdu chuť to zkoušet. Podobně ten world-building - John Wick je myslim dobrej příklad toho, že některé věci je lepší nechat nejasné a neukázané. Dvojka mi přišla že jakože cool, ale vlastně v důsledku kinda boring - z mystické organizace se stal administrativní korporát. Trojka... trojka je vysloveně blbá.
4.4.2023 15:16 - LokiB
crown: viděl jsem JW 1, dvojku ne. Jednička mi nevadila, tam to bylo na snesitelné úrovni a i to působilo cool a "uvěřitelně", prostě JW byl lepší než ostatní.

ale teda trojka ... hele fakt jsem u toho měl pocit, že za chvilku řeknou: mrk mrk všichni zabijáci jsou upíři.
Když se pak vydal do pouště, zatímco sudička (ta byla typická upírka) najímala nadpřirozeně nadané ninjy, tak jsem nad tím zlomil hůl :)

A k D&D filmu ...

Gergon píše:
a je vidět kolik toho dokáže Bard v 5e

Vtip je v tom, že mě u tohoto filmu nezajímá až tak moc, kolik toho dokáže bard v 5E, ale jak funguje archetypální bard v D&D. Což jsem (podle mě) dostal a jsem spokojen. A není to proto, že bych nenáviděl bardy :) Ona ta barbarka taky nepoužila zuřivost a další schopnosti.

Ale to neznamená, že nerozumím tomu, že ty bys radši, aby sem tam nějaké bardské kouzlo či jinou schopnost použil, protože by ti to přišlo "ještě více jako při hře u stolu".
Asi jsem tam "víc ukázek využítí D&D pravidel" nepotřeboval, protože už nejsem tak investovanej do novejch edic a aktuálně to nehraju.
4.4.2023 18:17 - Gergon
sirien píše:
Gergon tradičně over-reactí,

Ale vůbec ne =) na filmu jsem byl dvakrát, za týden jdu potřetí a líbí se mi a baví mě a těším se na další díl. Takže to není nějaká extra kritika že by to bylo na filmu špatně. Jen konstatuju (úplně v klidu) že takhle si já barda (v 5e ani všeobecně) nepředstavuju a kdybych hrál barda, tak by mi to přišlo na houby jeho zobrazení, což potvrzují někteří, kteří barda hrají. Ale na kostce jsou asi všichni zvyklí, že sem každý všechno píše s vyhrocenýma emocema a má potřebu se hádat. Což můj případ není.

A vůbec nepotřebuju "aby to bylo víc jako u stolu" jen by se mi líbilo odcházet od filmu s pocitem, že bard je fajn povolání a rád bych si za něj zahrál. Ale to tady není, aspoň pro mě ne.
4.4.2023 18:40 - sirien
A pomohlo by ti dívat se na něj jako na Tuláka s loutnou?
4.4.2023 20:15 - Gergon
To asi ne =) pomohlo by kdyby byl něčím zajímavej, aby mě lákalo si takovou postavu zahrát =) ale je to jen subjektivní úhel pohledu, třeba někoho baví hrát takové postavy a pro něj to může být v pohodě. Já neříkám že to je ve filmu špatně, jen že pro mě to je málo zajímavé podání barda. Bez ohledu na to jaký systém je základem filmu.
4.4.2023 20:32 - LokiB
Gergon: jo, je to o osobních preferencích. mně nam něm přijde zajímavé to, že u něj si člověk opravdu užije to RP (z RPG), asi to nebude nic moc v tom G. Ale to mi u některých postav nevadí.
5.4.2023 12:53 - Merlin
Manévry jsem nerozklíčoval, ale pobavil mě Babaj, který seděl vedle: Ta Thayka je dobrá, jak tam háže jednu legendární akci za druhou...jen..ty dvě kouzla by neměla mít zároveň, jsou na koncentraci :D
5.4.2023 13:15 - sirien
jo no, a druidka se nemůže měnit do owlbeara protože to neni animal ale monstrosity, ale koho to trápí :)
5.4.2023 13:25 - Gergon
Právě že v DnD One by už tahle možnost měla být - měnit se do Owlbeara.
5.4.2023 16:10 - Pan Bača
Rudí mágové se mi osobně moc líbili. Jak jsem sázel Zející portál, tak jsem je v tom úplně viděl.
7.4.2023 13:40 - Gediman
Normálně sem svoje filmové audiorecenze nedávám, ale nyní udělám výjimku, protože je to prostě tématické :)
Klasika: plusy, mínusy, zajímavosti a hodnocení. A nějaké spoilery, ale tentokrát ne moc.

Recenze na film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů
7.4.2023 14:05 - LokiB
O možném pokračování filmu D&D
8.4.2023 12:51 - califax
Som dostal film aj do slovenského mediálneho mainstreamu. Miestni by mohli oceniť zmienku Jeskyně a drakov v nezamknutej časti :-P. V tej zamknutej sa v zásade zhodujem s vyššie uvedeným. Podarený film pre fanúšika DnD aj hollywoodskej zábavy zároveň.
12.4.2023 23:31 - Šaman
Tak už jsem to taky viděl. Popravdě jsem čekal víc vzhledem k ČSFD a i místním recenzím. Ale vzhledem k tomu, že tam byla naše dračákovská družina v prázdném kině a vzhledem k odkazům na hru (nejen reálie, ale i na herní klišé) jsem docela spokojený.

Sázeli jsme se, jestli GM postava umře, ale nakonec zvolila ten druhý způsob, jak se vypořátat s tím, aby GM házel proti sobě :)

Barbarská metropole byla hodně povedená. A cool druidka. A Aréna.

Přidávám se jen k výtce, že hlavní hrdina je strašný nýmand, který si řeší své backstory, ale neukázal vlastně žádný přínos družině. Ale jestli to měli být Strážci Galaxie DnD edition, tak to vlastně sedí.

Jo a bonusová půlhvězdička za odkaz na Hulka a Lokiho :)
13.4.2023 02:44 - sirien
Hůlka a Lokiho sem minul?

Hlavní hrdina... Ten film je o družině a každej tam má svojí linku. Jinak bard rozdává inspiraci kudy chodí, drží tým pohromadě, udává cíle a plány, plní heist archetypy planner+face... Je trochu užitečný v nějakém combat... Popravdě mě bylo dost sympatické že ty postavy sleduji archetypy různých hráčů a že nejsou všichni povinně badass. A že ta družina zároveň jde mimo úplné stereotypy (moudrý čaroděj...)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094610214233398 secREMOTE_IP: 3.133.156.156